BEWAAKT Een natuurliefhebber is tevens de beste bewaker Het lijkt hier wel een gevangenis Uniform Kinderen gaan elkaar verdenken Zelfs voor de was bellen ze Een fiets met een touwtje aan een ballon DINSDAG 8 MEI 1990 ZMF-ers: beste waakhonden. Snel en actief. Oren en ogen overal. En niet te benauwd om op tijd in te grijpen als het nodig is. De Zeeuwse Milieu Federatie is misschien wel de bekendste na tuur- en milieubewaker van Zee land. Keuzes maken moet, maar dan wel zo verantwoord mogelijk. Nooit een slechte oplossing kiezen omdat het nu eenmaal de goed koopste is vinden ze. Je moet ook vooruitdenken. Wat zijn de gevol gen voor later? De ZMF komt vaak in het nieuws. Daar zorgen ze ook wel voor. Want: hoe bekender, hoe groter de kans dat er ook naar je geluisterd wordt. Een andere bewaker is de Stichting Landschapsverzorging. Regelmatig gaan zij met vrijwilligers de natuur in. Om bijvoorbeeld bomen te snoeien of drinkputten schoon te maken. Zonder hen zou er heel veel moois verloren gaan. En zo zijn er geluk kig nog veel andere actieve natuur- bewakers. Milieukaravaan Een van de minder bekende is Na tuurvrienden St.-Philipsland. „We voeren wel eens actie" vertelt me vrouw Van der Zee. „Zo hebben we vorig jaar met de Milieukaravaan meegedaan. Vooral de jeugd heeft toen over het hele eiland zakjes verspreid voor batterijen". „Maar we willen toch vooral men sen kennis en zo plezier en gevoel voor de natuur geven. Want een na tuurliefhebber is tevens de beste bewaker." „We hebben gelukkig veel jeugdle den. 40 Van de 110 zijn jonger dan 16 jaar. Wat doen we zoal? Ja, ei genlijk van alles". „Het eiland is maar klein, maar er is genoeg te zien. Er is zoet, zout, brak water, dus veel variatie. We houden dus nogal eens een excur sie. Maar ook dia-avonden, een pluiscursus. Plaatsing en onder houd van nestkasten. We hebben ook eens een wilgenplantactie ge houden." Excursie Onlangs was er een vroege-voge- lexcursie in de Bruintjeskreek. Prachtig natuurgebied van het Zeeuws Landschap, waar je nor maal niet in mag. Veel bruine kiekendieven, waar schijnlijk zelfs 2 broedparen. Kemphanen, zwarte ruiters, aal scholvers, graspiepers. Nog maar een paar van de vele soorten die ze zagen. Margrea en Albert van Kolthoorn (7 en 9) genoten volop. Ze waren erg onder de indruk van al die vo gels en ontdekten zelfs kikkervisjes in een hollestelle (drinkput). Weer twee natuurvrienden erbij. Sterke kast Meneer De Boer: „Toen kwamen we op het idee een supersterke kast te kopen voor 1000,-. De recorder kon nu eindelijk veilig opgeborgen wor den". Dat hadden ze dus mis. De inbreker was intussen weer vrij gekomen en stal de recorder voor de derde keer. „Maar de angst is gebleven. On danks het feit dat we de recorder wéér terugkregen", zegt meneer De Boer. Ook op de Ireneschool in Goes wordt vaak ingebroken. Meneer Bruyn: „Dat doen jonge kinderen. Meestal in het weekend. Het gaat om kleine spulletjes zoals stiften en stickers. Ook maken ze vaak werk stukken van leerlingen kapot. Onze kinderen vertrouwen elkaar niet meer. De politie kan de daders maar niet te pakken krijgen". Alarminstallatie De school koopt nu een alarminstal latie bij Colijn in Kloetinge. Meneer Colijn, de directeur: „De politie doet erg goed haar best. Maar ze zijn met te weinig mensen om alles aan te pakken. Door zo'n alarminstallatie hoeven ze alleen te gaan kijken als er echt iets aan de hand is". Hoe duur is dat spul? Meneer Colijn: „Dat hangt af van de plaats waar de school staat, van de grootte van de school. Het is ook be langrijk welke spullen er in de school staan. Maar een gemiddelde basisschool moet zo'n 2500,- beta len". Eigenlijk wordt er dus op elke school zo'n 2500,- gestolen. Want dit is de schuld van de inbrekers. gedicht Twaalf uur met de klok mee: Anouska, Andrej, Eva, Kathelijne, Raoul, Vincent, Ko, Elwin, Charles, Bobbie, Evelien en Koen (foto Oscar van Beest) Een vent Opvallend weinig fietsen worden er gestolen, daar in Veere. Dat komt onder andere door de kinderen van de openbare basisschool. De kinderen van de bovenbouw weten goed hoe ze hun fiets moéten bewaken. Ze heb ben de zotste manieren gevonden tegen fietsendiefstal. Ko: „Ik vraag gewoon aan het leger of ze mijn fiets wil len bewaken. En als ze dat niet doen koop ik ze om". Bobbie: „De beste oplossing is gewoon geen fiets kopen. Je kunt je fiets ook met een raket naar de hemel bren gen". Koen: „Ik gooi het in het water en vis hem eruit als ik klaar ben. Of ik leg er een dijk van poep omheen". Elwin: „Een opblaasbare fiets kun je in je zak meenemen". Vincent: „Slaapgas in het slot doen en als mijn slot openbreekt dan komt het slaapgas eruit en snurk, snurk, en ik zuig gewoon het gas op met een soort zui ger". Piranja's Evelien: „Ik doe een bak piranja's onder mijn slot en als iemand dan aan dat slot probeert te prutsen is meteen zijn of haar hand eraf. En als ik zelf mijn slot open wil doen ga ik naar de slager om een ons gehakt en dan doe ik m'n slot open". Charles: „Ik bind m'n fiets met een touwtje aan een gasballon. En zo loop ik door de stad met het touwtje aan m'n hand". Andrej: „Ik zet een doos achterop. Als je aan de fiets komt vliegt er een hond uit die gaat krauwen. Je moet 'Krauw niet' zeggen dan stopt hij (hoop ik)". Raoul: „Je vindt gewoon een fiets uit die je tot een vier kante decimeter kan inklappen en je steekt hem in je jaszak". Anouska: „Als iemand mijn fiets jat komen er grote klodders sneldrooglijm op mijn banden, handvat ten en zadel". Eva: „Ik maak een supervlieger en daar hang ik mijn fiets aan". Wasmiddel Evelien: „Ik doe mijn fiets in een wasteil met krimpend wasmiddel. Dan doe ik de gekrompen fiets in mi'n zak. Als ik terugkom doe ik de fiets in plaats van in witte reus in grote reus. Dan is m'n fiets weer groot". Kathelijne: „Ik zet mijn slot onder stroom. En als je niet tegen het slot zegt: 'Braaf slot lief slot', dan blijft hij ge woon onder stroom staan. Dus als de dief mijn fiets wil stelen staat hij onder stroom. En dan gaan z'n haren omhoog staan en dan kan de politie gelijk zien dat hij mijn fiets wou stelen". Je weet nu waarom fietsendieven niet graag in Veere komen. is maar gewoon een vent. Het maakt niet uit of je hem kent of zomaar iemand van de straat: gewoon een vent die voor je staat. Totdat hij met zo'n strakke pet verschijnt in keurig uniform. Effect enorm. Je houdt ineens een beetje in, tenminste toch in het begin. Diezelfde vent is plotseling streng. Zo'n pak die macht, dat vind ik eng. Marina van den Boogaart Hekwerken en afrasteringen: vindingrijk afge kort tot HERAS. Een naam, die je veel tegen komt. - vooral in de buurt van scholen en speel pleinen. „Soms hoor je kinderen zeggen: 'Het lijkt hier ivel een gevangenis'Maar later zijn ze toch wel blij als hun fiets of brommer niet gestolen kan wor den". zegt mijnheer Dingemans. Hij is hekwerk adviseur bij HERAS in Roosendaal. Van hem hoor je dan ook geen kwaad woord over de. door de fabriek in Oirschot gemaakte hekken. „Wij le veren aan allerlei bedrijven en instellingen. En voor een groot gedeelte aan scholen. Daarbij is het meestal de bedoeling om vandalisme en in braak tegen te gaan". Eén hek waar niemand overheen kan bestaat niet volgens Dingemans: „Een hek werkt wel ver tragend. Kwajongens worden er door tegenge houden. maar een beroepsinbreker komt er wel over- of doorheen. Desnoods met een slijptol letje!" In sommige gevallen worden de hekken alleen geplaatst om te voorkomen dat er brommers of fietsers op het plein komen. „We maken dan een speciale sluis, zodat kinderen na schooltijd nog op het plein kunnen spelen". Blijft de vraag of de hekken niet wat mooier ge maakt kunnen worden, wat vriendelijker, speel ser en beter passend bij de vaak zo mooie scho len? Mijnheer Dingemans heeft gelijk zijn antwoord klaar: „Nog niet zo lang geleden is er een prijs vraag uitgeschreven onder architecten. Met de vraag of zij wilden nadenken over andere hekwer ken. Daar zijn wel wat leuke dingen uitgekomen maai* er is niets in produktie genomen. Gewoon omdat het te duur is. De Blaay moet even zijn pet er bij halen om te zien wat er nu precies op staat. Het is ook wel heel moeilijk in 't. Latijn: Vigilat ut quiescant. Maai* wat het bete kent weet hij precies: „Wij wa ken opdat u kunt slapen". En daar kan hij, als politieagent van meepraten. Na talloze nachtdiensten in Terneuzen, maar vooral in Hoek, waar hij rayonagent is: „Nachtdienst be tekent meestal surveilleren: rondrijden op de fiets of met de auto. Verdachte auto's of perso nen controleren, brandgangen nalopen: overal tegelijk zijn. De laatste tijd worden er nogal wat inbraken gepleegd in Hoek, altijd tussen 8 en 12 uur 's avonds. Daar let je dan e?tra op". Angst Of hij wel eens bang is, zo 's avonds in het donker, niet we tend wat er kan gebeuren? „Als er iets gebeurt sta je ner gens bij stil. Aan het gevaar denk je meestal pas achteraf. Maar ja, gewoon fietsen is ook gevaarlijk. Als ik bang zou zijn moest ik gelijk stoppen". „Een rayonagent is een plaatse lijke agent, te vergelijken met de wijkagent of de vroegere veldwachter", legt de Blaay uit. „Ik ben geboren en getogen in Hoek. Iedereen kent hier ieder een en als er iets gebeurt weet ik meestal gelijk wie of wat er ach ter zit. Door de vertrouwenspo sitie, die ik heb komen mensen ook makkelijk naar me toe. Soms is dat natuurlijk wel eens lastig. Laatst belde iemand op om te klagen dat bij de buren op zondag de was buiten hing. Dat moetje dan maar zien op te los sen". Voorlichting Op de scholen in Hoek is de Blaay een regelmatig geziene gast. Niet alleen om het jaarlijk se verkeersexamen af te nemen, maar ook voor fietskeuringen en om voorlichting te gevers Zo heeft hij een heel verkeers- project opgezet met een diase rie en een boekwerkje erbij. „Van 't jaar gaat het goed", zegt hij opgelucht, „tot nu toe zijn er nog geen verkeersongelukken met kinderen gebeurd". De Margrietschool (basisschool) in Goes verdiende zelf een videorecor der. Door oud papier op te halen kwamen ze aan het geld. Iedereen blij natuurlijk. Vooral die ene inbreker. Meneer De Boer: „Onze videorecorder werd ge stolen. De kinderen waren verdrie tig en kwaad. Wie zou dat gedaan hebben. Ze gingen elkaar verden ken. Dat gaf een rotsfeer". Na een tijdje kwam er een tweede recorder. Weer gestolen. Maar de dief werd ge pakt en de videorecorder kwam te rug. De dief ging de gevangenis in.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 2