Je wordt er lekker zelfstandig door Van kleur naar zwart-wit Rapport zonder saaie cijfers Jaarverslag BSO Kinderen Sluise winkeliers over langere openingstijden Stripblad HERB groeit te snel Nekkramp: snel naar de dokter kan je leven redden WotrtEC APNEF @1990 *HJ UTRECHT - Neem een kleine jon gen die het liefst van al zit te neuzen in de onbegrijpelijke boekjes die zijn vader van het werk mee naar huis brengt. Laat hem als hij groot is) di recteur worden van een bloeiend be drijf en zorg dat hij dan het beste met kinderen voor heeft. Tien tegen één dat dat jongetje op een dag met iets bijzonders tevoorschijn komt. Het gaat hier dus over Eckart Wint- zen. Hij is 51 jaar, directeur van BSO (Buro voor Systeemontwikkeling) in Utrecht en liet kort geleden het jaarverslag van zijn bedrijf zó schrij ven dat kinderen van tien het snap pen. Saaie cijfers „Een jaarverslag kun je vergelijken met een schoolrapport", zegt hij. „Maar dan een dat je over jezelf ge schreven hebt. Het is ook dikker en er staan natuurlijk andere dingen in. Er staat precies in wat een bedrijf het jaar daarvoor gedaan heeft. Hoe veel geld het verdiend heeft, waar mee het dat verdiend heeft en waar het dat geld aan uitgegeven heeft. Alle bedrijven in ons land moeten dat. Maar jaarverslagen staan altijd zo vol moeilijke woorden en saaie cij fers, dat zelfs veel volwassenen er geen touw aan vast kunnen knopen. En als mensen niet snappen wat je bedoelt, raken ze ook niet in je geïn teresseerd". Raad Toen Eckert Wintzen dat allemaal voor zichzelf op een rijtje had, wist hij ook wat hij moest doen: een jaar verslag schrijven voor kinderen, want dan snappen volwassenen het ook. Nog een reden om het zo te doen, was dat hij iedereen nu eens duide lijk kon uitleggen wat zijn bureau doet: „BSO verkoopt geen machi nes of zelfs maar een potlood. Bedrij ven kunnen wel raad vragen hoe hun personeel beter kan samenwer ken. Wat Schiphol aan de telefoons op de luchthaven moet veranderen, wat Overtoom moet doen om de maga zijnen goed gevuld te houden, en nog veel meer. Leuk werk dus". Telefoontje Bij BSO hebben ze er rekening mee gehouden dat iedereen hun jaarver slag wil lezen. Het kost niet meer dan een telefoontje (030-911911). Voor dat beetje geld krijg je een inte ressant boek thuis gestuurd dat mooi gedrukt is, een leerzaam ver haal bevat van een bekende schrij ver (Hugo Brandt Corstius) en dat door Mance Post geïllustreerd werd. De laatste 28 bladzijden zijn dicht geplakt: „Niet leuk voor kinderen!" Wie nog iets over deze Krullebak wil schrijven, kan dat doen tot en met woensdag 30 mei. Daarna ma ken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie. SLUIS Zijn de winkels straks tot halfzeven open? Of blijft het bij 'zes uur en geen minuut langer'? Daarover wordt nog steeds druk gekib beld. Grootwinkelbedrijven zijn de klant graag een half uurtje langer van dienst. Winkelpersoneel voelt er geen fluit voor. De kleine winkeliers trouwens ook niet zo. „We houden nu al geen avond meer over", zeggen ze. „Een cursus of club begint meestal als wij nog moeten eten. We zien onze kinderen niet ge noeg. Straks hebben we helemaal geen leven meer". Belgen In een grensplaats als Sluis trekken ze wel een beetje hun schouders op over die winkeloorlog. Maike van Damme (11), Jutta Groosman en Gerben Ultee (12) moeten er zelfs om lachen. Hun ouders hebben namelijk een winkel. En in Sluis gaan de winkels niet precies om zes uur dicht. Ver voor de oorlog 1940/45 mocht je er al tot ne gen uur open zijn. Ook met Kerst, nieuwjaar, Pasen, Pinksteren, koninginnedag, elke zondag. Nou ja, altijd open dus. Daar komen vooral veel Belgen op af. „Wij snappen niet waar iedereen zich zo over opwindt", zeggen Maike, Jutta en Gerben. „Ja, we eten vaak pas om een uur of halfacht avond eten. Maar daar wen je toch aan?". „Voor ons is vroeg eten een ramp. Dan heb je immers nog geen trek. Onze ouders klagen er ook niet over. Wij vinden die acties maar stom. Je kiest toch voor dit werk? Dan moetje ook niet zeuren". Ze snappen wel dat het voor winkelpersoneel anders ligt. „Hun loon gaat vast niet omhoog. Maar als wij veel klanten hebben dan verdienen we ook veel. Belgen geven ook veel meer uit dan Nederlanders. Als het mooi is mag het best duurder zijn". „Wat Albert Heijn doet vind ik best handig", zegt Gerben. „Dubbel personeel zoeken en ze dan om de beurt laten werken. Maar eigenlijk is het ook weer onzin. Het hoort bij je vak". Of het nog voordelen heeft als je ouders zoveel in de winkel staan? Jutta: „Je wordt er lekker zelfstandig door, prima hoor". Gerben: „Als je maar wat goeie vrienden hebt". En Maike zegt: „We hebben het er gewoon voor over. Ik zit er echt niet mee". HERB-tekenaars Dennis Minnaard (links) en Luc Oggel: nieuwe figuren zijn in de maak foto Willem Mieras 'S-HEER HENDRIKSKINDE REN - Het stripblad HERB gaat het helemaal maken. Daar zijn de beide tekenaars, Luc Oggel (111 en Dennis Minnaard (11) uit 's-Heer Hendrikskinderen, vast van over tuigd. Dennis: „Op dit moment hebben we al 17 abonnees en elke maand komen er een paar bij". Medestrip tekenaar Luc grijnst van oor tot oor. „Het vijfde nummer is nu af en dit nummer is weer beter en dikker dan het vorige". Het stripblad HERB werd geboren in januari. Dennis: „Luc en ik zijn fanatieke striptekenaars. In de kerstvakantie ontstond het idee een eigen stripblad te maken. Dat bleek een heidens karwei te zijn, omdat wij per se in kleur wilden verschijnen. Pakken met viltstif ten vlogen er door. Door de groei van het blad (nu ne gen pagina's dik) konden we dat onmogelijk volhouden. Het mei nummer verschijnt dan ook in zwart-wit. Dat scheelt uren werk en een kapitaal aan viltstiften". Papegaai Vier figuren spelen in het blad de hoofdrol. Allereerst is dat Krelis, een chagrijnige eend. En dan na tuurlijk Herb, de papegaai. De an dere twee zijn Jaap, de voetbaltrai ner en Bertje Wantewever. In elke aflevering beleven deze stripfiguren doldwaze dingen. Luc: „Nieuwe ideeën bedenk ik 's avonds in bed. Samen bespre ken we dan de nieuwe plannen en verhalen en gaan vervolgens aan de slag". Opvallend is, dat alle figuren van het mannelijk geslacht zijn. „Bij mannelijke hoofdpersonen kun je veel makkelijker de karakters uit werken", legt Luc uit. „Bertje Wantewever is een heel droog studentje, een echte boeken wurm, een Pietje Precies. Dat ka rakter kun je heerlijk uittekenen". Advertenties Plannen voor de toekomst zijn er zat. Dennis: „Om uit de kosten te komen willen we ook advertenties in het blad opnemen. En natuur lijk willen we meer abonnees. Nieu we stripfiguren zijn ook in de maak". Wie het wel en wee van Herb op de voet wil volgen kan bellen met Dennis of Luc. Het telefoonnum mer is: 01100-28964 (Dennis) of 01100-20228 (Luc.). GOES „Je moet heel goed op de verschijnselen van nekkramp let ten," zegt epidemioloog Wim Flipse van de GGD in Goes. „Die zijn hoge koorts, hoofdpijn, sufheid en overge ven. Als je dat merkt, moet je met een naar je huisarts". In Zeeland komen per jaar ongeveer 15 gevallen van nekkramp voor. Ge lukkig vrijwel allemaal zonder dode lijke afloop. Toch lees je regelmatig in de krant, dat een middelbare scholier over lijdt aan nekkramp. Bacterie „Het is een ziekte, die veroorzaakt wordt door een bacterie", legt Flipse uit. „Die bacterie, meningitits ge naamd, zit bij de mens in de neus- en keelholte". Soms heb je die bacterie bij je, soms ook niet. Als je die bacte rie hebt, dan wil dat nog niet zeggen, datje nekkramp krijgt. Men weet nog niet precies hoe het komt, dat de bacterie bij de één wel actief wordt en bij de ander niet. Antibiotica „Mogelijk komt het door wat wij in- fectiedruk noemen", meent Flipse. „Op scholen en in kazernes heerst vaak een aantal infectieziekten te gelijk. Waarschijnlijk activeert die gelijktijdigheid de nekkrampbacte rie". Als de ziekte snel ontdekt wordt, krijgt de patiënt antibiotica toege diend, die genezend werkt. Maar als de bacterie zich al te veel heeft ver menigvuldigd is nekkramp dode lijk. Pijn in je nek Flipse: „Omdat je je nek niet meer naar je borst kunt krijgen vanwege de pijn in je nek, is de ziekte nek kramp genoemd. Ook kan je de benen niet meer ge strekt omhoog krijgen. Je trekt dan aan je nekspier en dat is zéér pijn lijk". Behalve het tijdig signaleren, heeft Flipse nog een goede raad. „Altijd goed je handen wassen en bij hoes ten hand voor de mond!" Maar dat deden we natuurlijk alle maal al!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1