Noordzee blijft in top van de smerige zeeën Buitenbeentjes Stip op bankbiljet werkt niet ■■hm Milieugroepen teleurgesteld over conferentie Blinden willen een beter systeem DINSDAG 13 MAART 1990 No time to loaste - Geen tijd te verlie zen. Greenpeace gebruikt al een poos deze noodkreet om de aan dacht te vestigen op alle milieu-el lende. Samen met tientallen Neptu- nussen stonden ze vooraan bij het begin van de Noordzee-conferentie, vorige week in Den Haag. De mi lieu-ministers van de landen rond de Noordzee kwamen al voor de derde keer bij elkaar. Het gaat namelijk al - jaren verschrikkelijk slecht met de Noordzee. Miljoenen kilo's (zelfs radioactief) afval en allerlei soorten gevaarlijk gif worden er in gedumpt. Tot nu toe zijn er wel afspraken gemaakt maar er is weinig gebeurd. De vervuiling komt vooral van sche pen, maar ook heel veel via fabrieks riolen en niet te vergeten via vieze rivieren zoals de Schelde en de Rijn. Zoveel vuil dat het zelfs bedreigend voor ons eigen leven aan het worden is. Ai jaren worden er bijvoorbeeld verminkte vissen opgevist met kan kergezwellen. Olievogels Het probleem van de olievogels is geen uitzondering meer. Elke dag spoelen ze aan en nog veel meer ster ven op zee. Wel zo'n honderddui zend per jaar onvruchtbare dieren, uitstervende soorten. Onderzoek heeft aangetoond dat de Noordzee zo'n beetje de vieste zee van de we reld is. Stoppen met alle lozingen is de enige oplossing. Dat lijkt dus dui delijk. Maar helaas: ministers, vis sers, fabriekseigenaren en andere vervuilers doen om het hardst hun best duidelijk te maken dat niet zij maar andere vervuilers de schuldi gen zijn. 'Laten ze eerst maar eens bewijzen dat het echt schadelijk is', zeggen zij. Engeland Slachtoffer van olielozingen (foto Pieter Hanhoff) Op de conferentie was er flink wat onenigheid. Allemaal vonden ze het probleem heel ernstig. Elk Noord- zee-land heeft veel schuld. Frank rijk, Engeland en België zijn de grootste vervuilers. Veel landen ge ven vooral Engeland de schuld, om dat die openlijk waanzinnig veel af val en gif loost. De Engelse minister speelde de zwarte Piet terug. 'Het lo zen in de Noordzee is tot nu de beste oplossing voor het milieu', vindt hij. 'En bovendien is het probleem van de rivieren veel erger'. Uiteindelijk werd in de slotverkla ring afgesproken dat ze vóór 1995 de ergste vervuiling met de helft willen terugdringen. Voor 38 schadelijke stoffen is een vermindering tussen 50 en 70 afgesproken. Greenpeace noemt deze conferentie een "gemiste kans. Milieu-activisten zijn er ook niet blij mee. En de arme Nöordzeebewoners waarschijnlijk helemaal niet. Want zoals het er nu uit ziet zullen zij niet lang meer rondspartelen. We gaan even een spelletje doen. Eerst moet je geblinddoekt worden. Nee, nu nog niet oen, want dan kun je niet verder lezen. Doe dat straks maar. Goed, daar gaan we. Leg voor je op tafel een gulden en een munt van 5 gulden. Blinddoek aan. Schud de munten lekker door elkaar. Haal nu de gulden eruit. Goed gedaan. Dat viel mee. Want dat vijfje is dikker en zwaarder dan die gulden. Leg de munten weer voor je. Blind doek aan. Schud de munten weer flink door elkaar en gooi er eentje van tafel. Welke blijft over? Moeilijk hé, wantje kunt niets meer vergelijken. Nu doen we een spelletje met een brieve van 25 en van 50. Deze biljets ten zijn even groot. Voor veel blinden en slechtzienden is dit spelletje geen lolletje. Zij hebben veel moeite met het uit elkaar hou den van bankbiljetten. Stippen En die speciale stippen dan, zul je zeggen. „Die stippen kun je niet goed voelen," zegt mevrouw Frijmann uit Sluis. Zij is slechtziend en lid van de N.V.B.S. (Nederlandse Bond van Blinden en Slechtzienden, afdeling Zeeland). „Mensen die blind geboren zijn kun nen soms wel omgaan met die stip pen. Maar de meeste blinden niet. Vooral niet als het biljet gevouwen en gekreukt is. Controleren vind ik moeilijk. Dan is het net of je de men sen niet vertrouwt." Maar wat dan? Blinden moeten toch ook met geld kunnen omgaan? „Natuurlijk," zegt mevrouw Frij mann. „Ikzelf vouw de biljetten op een speciale manier. Briefjes van 10 vouw ik in de lengte en bij biljetten van 25 vouw ik een hoekje om. Verder zorg ik dat ik nooit brieves van 50 of 100 heb. Want het risico is te groot dat ik me vergis. Zo heeft ieder een van die trucjes. We hebben al geklaagd bij de rege ring. Misschien kunnen ze beter gaatjes maken dan stippen," zegt me vrouw Frijmann. Omslag door Joep Bertrams van De weglope: Je kindertijd is de mooiste tijd van je leven. Zeggen ze. Maar als je nou geen vriendjes hebt? Ieder een je stom vindt, onhandig en waardeloos? Als er zelfs thuis nie mand is die zich iets aan je gele gen laat liggen? In De weglopers hebben Nathan Browne en Julia Winter het slecht met zichzelf getroffen en met de andere kinderen op school. Na than haat alles wat hij ziet en heeft geen enkele behoefte aan vrienden. Julia wil wel graag aar dig gevonden worden, maar heeft zich lang geleden voorgoed on mogelijk gemaakt. Hoewel de twee in dezelfde klas zitten en al lebei het zwarte schaap zijn, ver dragen ze ook elkaar niet. Nadat~er op school weer eens het een en ander voorgevallen is, be sluit Nathan te spijbelen. Ook Ju lia is die dag niet van plan naar school te gaan, en natuurlijk ko men ze elkaar toevallig tegen. Het regent en omdat het zonder zijn lievelingsboek 'Schateiland' een lange dag zal worden, pro beert Nathan er noodgedwongen het beste van te maken. Hij laat Julia zijn schuilplaats zien waar ze voor de lol schatgravertje spe len. Onder de vloer vinden ze een grote, bruine envelop met hon derddertig briefjes van twintig pond (bijna tienduizend gulden). Ze hebben geen idee wat ze met zo veel geld aan moeten, maar be seffen dat ze met hun fortuin een nieuw leven kunnen beginnen. Natuurlijk weten Nathan en Julia niet dat ze door Ruth Thomas (de schrijfster van dit spannende boek) nu met een extra, levens groot probleem opgezadeld wor den: hoe houd je als elfjarige ver borgen datje schatrijk bent? Een onmogelijke opgave en dus zijn de twee buitenbeentjes van de klas binnen de kortste keer de populairste kinderen van de school. Om een lang verhaal (229 bladzij den) kort te maken: op bladzijde 52 ontvluchten Nathan en Julia de heibel, want weglopen is lang niet zo angstaanjagend als thuis blijven ...denken ze. Er is wel eens iets in dit boek waarvan je gezond verstand zegt: dat lijkt me onwaarschijnlijk, dat kan bijna niet. Toch is dat geen reden het dicht te doen en weg te leggen. Want nog interessanter dan de avontuurlijke vlucht van Nathan en Julia, is wat er tussen de kinderen gebeurt. Ze ver trouwden elkaar in het begin voor geen cent (ze bewaren ieder de helft van hun schat), maar leren gaandeweg elkaar zo te waarde ren dat ze uiteindelijk de ander voor geen goud willen missen. 'De weglopers' werd geschreven door Ruth Thomas, is uitgegeven door Sja- loora Amsterdam, kost 22,50 en is bedoeld voor kinderen vanaf 10 jaar. boeken De zondebokken van Brock Cole is een soortgelijk verhaal als 'De weglopers', maar dan voor kinde ren vanaf twaalf jaar. Het gaat over een jongen en een meisje die tijdens een zomerkamp het mik punt zijn van etterige pesterijen. Op een avond worden ze zonder kleren aan op een eiland midden in een meer aan hun lot (en aan elkaar) overgelaten. Ze zien kans ongemerkt aan land te komen, maar willen onder geen beding te rug naar het kamp. Hoe Laura en Howie het klaar spelen uit handen van hun ach tervolgers te blijven, werd door Brock Cole zo opgeschreven dat je je ontzettend boos maakt over wat hen werd aangedaan, terwijl je tegelijkertijd gluurderig nieuwsgierig blijft naar hoe ze zich zonder een cent op zak zullen redden. 'De zondebokken' is verschenen bij uitgeverij Hans Elzenga, Amsterdam en kost 24,90. Jan Smeekens Stuur jullie antwoorden voor 1 april op naar de KRULLEBAK, t a v. Jan Boel. Licht ie antwoord toe.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 3