Laat je maar vallen... Leuk voor jong en oud Smoezen hebben we allemaal Wave-skatepark in Goes ook voor meiden Vlaamse Volksspelhal in Wemeldinge Vier dagen storm kost vijf miljoen GOES 'Kind zul je alsjeblief voorzichtig zijn!' Dat zegt mevrouw De Muynck elke keer weer als haar twaalfjarige dochter Myrra haar plank met vier wieltjes pakt om te gaan ska ten op de eerste en enige, overdekte, perma nente, Amerikaanse skateboardbaan van Ne derland in... Goes. Het Wave-skatepark was 24 februari nog maar nauwelijks geopend of de echte durvers maakten al een duizelingwekkende wallride tegen een loodrechte wand van vijf meter hoog. Myrza had dat ook graag meteen gedaan, maar keek bewonderend de kat uit de boom: „Ik ben een beetje een schijterd", zei ze. „Ik wil eerst weten wat ik moet doen, anders lukt het me niet". Wat Myrza niet in de gaten had, was dat alle jongens ook met grote ogen naar haar keken: een meisje dat skate zie je niet elke dag. „Jammer", zegt Jorge Hoogendoorn die met de eveneens negentienjarige Maarten van der Bruggen de baan ontwierp en bouwde. „Ik weet zeker dat meisjes minstens zo goed skaten als jongens. Maar waarschijnlijk den ken ze dat het niks voor ze is. Te ruw en te gevaarlijk. Toch kan er haast niets fout gaan als je je maar goed beschermt". Vallen Voor ze aan hun baan begonnen, bekeken Jor ge en Maarten eerst alle banen in Nederland en veel in Duitsland: „Toen we vijf weken geleden precies wisten wat we wilden, zijn we met een paar jongens aan de slag gegaan. We hebben onafgebroken gewerkt aan een baan die er machtig uit moest zien en waarop je alles kunt doen als je je er in durft te laten vallen en door blijft gaan". Twee weken na de opening vindt Myrza vallen nog altijd niet leuk (ze doet ook aan ballet), maar ze is intussen wel baas over haar plank. „En ik ben hartstikke trots op haar", zegt Gayan haar broer én een durver. „Ik vertel 's avonds thuis precies wat ze allemaal voor trucs uitgehaald heeft". Skatepark Goes is behalve op maandag) elke dag open van 12 uur 's middags tot 10 uur 's avonds. De openingstijd verandert misschien nog. Inlichtingen 01100-33868 en 01100-21987. Myrra de Muynck: Ik ben een beetje een schijterd (foto Willem Mieras Raad Jeugdbeleid STAVOREN „Kinderen moeten van hun ouders leren wat wel en wat niet mag. Normen en waarden zijn nog steeds heel belangrijk in de sa menleving", zegt jeugdpsycholoog Dirkse uit het Friese Stavoren. Hij is lid van de Raad voor het Jeugdbe leid. In hun kortgeleden uitgebrachte ad vies 'Jeugddelinkwentie, preventie en straf op maat' bepleit de raad een aantal maatregelen. Overtredingen van 12- tot 16-jarigen zonder schade moeten voortaan niet door de rechter, maar door de politie afgehandeld worden. En, stelt de raad, jongeren moeten leren wat kan en niet kan en wat de gevol gen zijn van hun daden. Spelregels Daarvoor noemt Dirkse een paar 'spelregels'. „Er moet respect zijn voor lijf, leden en goederen", vindt hij. „Dus met je vingers van de spullen van een an der afblijven! Je moet er eerst toe stemming voor hebben". Nog een spelregel is volgens Dirkse de 'smoes'. Hij zegt: „Smoezen heb ben we allemaal, ouderen en jonge ren. Maar ouders moeten wel door de smoezen van hun kinderen dur ven prikken". Als kinderen met spullen thuis ko men, die ze hebben 'gekregen' moe ten ouders nagaan of dat wel waar is. „Als er ruzie in de buurt is, heeft al tijd 'een ander' het gedaan. Nooit hun eigen kind. Dat zie je ook vaak bij ouders", meent Dirkse. Herrie Als derde spelregel vindt Dirkse, dat er grenzen moeten zijn aan de vrij heidsbeleving. „Omdat het vakantie is, mag je je nog niet alles veroorloven. De herrie op de camping moet beperkt blij ven", zegt Dirkse. Ouders moeten het goede voorbeeld geven. Ze moe ten niet belangrijker zijn dan kinde ren en in winkels voor hun beurt gaan. En als ze straffen, dan moet daar ook eens een eind aan komen. Ellen Bolle: ik kom zeker nog terug (foto Willem Mieras) WEMELDINGE - Wel eens een spelletje Pudébakken gedaan? Of wel eens aan de Pietjesbak ge staan? Waarschijnlijk klinken de namen van deze spelen je vreemd in de oren. Klopt, want ze zijn in geen enkele speelgoedzaak te koop. Deze twee spelen en nog zeventien andere oude Vlaamse volksspelen kun je vinden in Wemeldinge. Daar is sinds kort de Vlaamse Volks speelhal. Samen met zijn broer Jo- han heeft Adri Wisse deze speelhal op poten gezet. Adri: „We zijn begonnen om eens goed in België rond te kijken. Daar worden in cafés en op markten nog veel oude spelen beoefend zoals gaaibollen. Ook in boeken vonden we veel gegevens over deze oude spelen. We wilden spelen, die leuk zijn voor jong èn oud." En leuk zijn ze. Alle spelen zijn van hout gemaakt. Adri: „Een aantal spelen hebben we in België gekocht. Maar het mannetjesspel, het dopspel, het gaaïbolspel en het tafelkegelen hebben we zelf gemaakt." Kikker Om te spelen hoefje hier geen geld in een gleuf te gooien. Voor een rijksdaalder toegang kun je een paar uur achtereen je gaan gaan. En supersterk of slim is ook niet nodig. Handigheid en kalmte ge ven de beste resultaten. Bij depudebak moeten de koperen schijven heel precies in de wijd ge opende bek van een kikker worden gemikt. En ook op de schuiftafel is mikken het belangrijkste. Met een biljart keu stoot je een schuif door een poortje. Glijdt je schijf van de baan, jammer, dan heb je geen punten. Aan de pudebak staat Ellen Bolle (8). Of zij het leuk vindt? „Nou en of. Ik was hier nog nooit geweest. Maar ik kom zeker nog eens terug." Veel tijd heeft ze niet. Niet praten, maar spelen moet je hier. De spelen zijn een succes voor ie dereen. Adri: „Volwassenen zijn in het begin wat afwachtend. Maar als ze eenmaal bezig zijn, zijn ze vaak nog fanatieker dan kinderen. Zelf pakt hij de struifvogel nog eens vast. Want dat is zijn favoriete spel! VLISSINGEN - Blijft het stormen? Volgens de Britse professor Lamb wel! Hij pluisde duizenden scheep- sarchieven, dagboeken en andere documenten na. Hij vond hierin, dat de meeste orkanen opstaken in de jaren 1590, 1690, 1790,1890 en 1990. „Op grond van zulke gegevens kan je geen voorspellingen doen. Dat is mij te toevallig", meent de heer M. Neyboer. Hij is hoofd technische dienst van het waterschap Walche ren. Hij vindt ook, datje de stormen van de laatste tijd niet toe mag schrijven aan het 'broeikaseffect'. „Het is gewoon een meteorologisch gebeuren, de grilligheid van de na tuur. Daar kan je op dit moment nog geen conclusies aan verbinden", zegt Neyboer. Schade De stormen van de laatste tijd heb ben ook in Zeeland veel schade aan gericht. Ten westen van Breskens, in 't Vrije van Sluis, is aan de Delta dijk, die men daar bouwt, forse scha de aangericht. Aan de Walcherse kust is veel duinafslag. „We schatten de schade tussen de vijf en tien miljoen", zegt Neyboer, „en dat in vier dagen tijd!" De schade is vooral veroorzaakt, doordat de stormen elkaar in snel tempo opvolgden. Daardoor kon het water in de Noordzee ook niet weg stromen en was de waterstand 1,5 meter hoger dan normaal. De mensen van de dijkbewaking zijn nachtenlang in touw geweest. En nu moet de schade hersteld wor den. Herstel Neyboer: „We maken een schatting van de herstelwerkzaamheden. Die sturen we zo snel mogelijk naar het ministerie van verkeer en water staat. We hopen op een snelle reac tie. Dan besteden we het werk uit en zal de schade nog deze zomer her steld zijn". De natuur moet eerst maar eens de kans krijgen tot rust te komen. Het spelen in de duinen moet de komen de tijd maar even niet gebeuren!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1