Jij rare asjolasjek t zeggen had Schooloverleg waar een muziekje in zit Zakenkind droomt van groot kasteel Deur van de baas staat altijd open Ego gedicht Barbé Zijn werkkamer is hoog in het gemeentehuis van Ter- neuzen. Met prachtig uit zicht op de Westerschelde. Maar wat de heer Barbé be treft zal hij er niet al te veel tijd doorbrengen. „Ik ben graag tussen de mensen. Mijn wens voor 1990 is om als burgemeester zo vaak mogelijk aanwezig te zijn!" Ruim een maand is hij bur gemeester van Terneuzen. Betekent dit dat Barbé nu de grote baas van deze stad is? „Zeker niet. de gemeente raad heeft de hoogste macht. AlsTerneuzen een schip is ben ik de stuurman en is de raad de kapitein." Ruimte Als het over kinderen gaat denkt Barbé terug aan zijn ei gen jeugd: „Ik ben opge groeid op .een boerderij in de buurt van Philippine. Die ruimte en vrijheid om mij heen vond ik een waardevolle belevenis. Ik vind dat alle kin- deren ruimte nodig hebben om zich te ontwikkelen!" Dat het daar in een stad als Terneuzen nog wel eens aan ontbreekt moet de nieuwe burgemeester toegeven. „In onze gemeente wordt mo menteel onderzocht of kinde ren van pakweg 7 tot 13 jaar wel goed aan hun trekken ko men. Een speciale werkgroep kijkt of er speelterreinen bij moeten komen, of dat de be staande speeltuinen niet aan gepast moeten worden. De verbeteringen die deze groep adviseert zullen wij beslist uitvoeren," verzekert Barbé. Vandalisme „Jammer, dat sommige men sen moeilijk om kunnen gaan met gemeenschappelijk be zit," voegt hij er aan toe, „het vandalisme duikt ook in Ter neuzen regelmatig op." Wordt het misschien tijd voor een kinderraad, die de burge meester en wethouders advi seert bij dit soort zaken? Barbé vindt van hiet: „Je mag daar geen instituut van maken. Als er kinderen zijn, die iets willen zeggen of vra gen, dan kunnen ze altijd bij mij terecht." ik ik ik! en ik dan? nou jij kan ik als hij voor mij Wat is dit voor een maatschappij?? - Marina van den Boogaart. crimineren. Iedereen is precies hetzelfde". Sha ron (10): „Ik vind het juist leuk om iets te leren over andere landen. De spreekbeurten bij ons zijn heel interessant". Op de vraag wie wel eens gediscrimeerd wordt zegt Maarten Holland (11): „Ik. Ze pesten me wel eens met m'n oren. Ik zeg dan gewoon 'asjolas jek'. Dat is 'stomme ezel' in het Turks. Geintje Joram: „We hebben pestnamen voor elkaar be dacht. Niet echt hoor. Meer als een geintje". Maarten (11): „Ik kom vaak bij buitenlandse kinde ren thuis. Ze komen ook bij mij spelen." Wilma Legrand (de directrice): „Als de helft van de wijk uit anderstaligen bestaat, moet de school ook voor de helft uit anderstaligen bestaan. De school moet lijken op de wijk. Dan is het goed. 11e mensen even ïzigmet de Sam k dat we een be- •10): dan zou ven". Sam van te 'gen dat er wat uoi aan". Br eg je de z'n allen donuts 110):dan ver te Puilt". Annema- >u ik iedere dag der Hout (13): ei it de binnenstad van Middelburg en meer skateboardbanen". On- no Doéland (12):,,...dan zou ik er voor zorgen dat er elk jaar een voetbalkampioenschap in Neder land zou zijn". Menno Visser (11): „...dan moesten er meer frietkotten zijn". Elzelien Roos (12): „...was ik nu cabaretière geworden en stond ik vandaag nog in Carré". Lizzy Claessen (12): „...ging ik niet naar school maar danste ik de hele dag". Rutger Theune (10): „...dan zou voetbal een verplicht vak op school moeten zijn". Eva de Bruyne (10): „...dan was het verplicht op iedere school iedere dag 1,5 uur turnen te geven". Mi- chiel Jansen (9): „...dan moesten ze stoppen met het doodschieten van dieren". Op het Sint-Willibrordscollege in Goes is meedenken en meepraten over de dagelijkse gang van zaken op school door de leerlingen een vanzelfsprekende zaak. „Twee keer per jaar vergaderen we met de klassevertegenwoordigers van alle klassen", vertelt Jeroen Doene (17). „Samen met twee ande re jongens vertegenwoordigen wij de leerlingen in de medezeggen schapsraad". Wensen hadden en hebben de leer lingen genoeg. Jeroen: „In de mid dagpauze je brood opeten met een stukje achtergrondmuziek vonden wij als leerlingen een stuk gezelliger. In overleg met de docenten is dat dan ook geregeld". Jeroen: „Veel leerlingen mopperden in het verleden over het feit, dat er te veel proefwerken tegelijk werden opgegeven. Dit hebben we samen met de docenten besproken. Het ge volg was, dat er nu een veel betere spreiding van de proefwerken is". Eén van die docenten, die nauw be trokken is bij de inspraak is conrector Piet Bruys. Piet: „De school is een gezamenlijk belang van leraren en leerlingen. Sa men zoeken we dan naar oplossingen voor knelpunten. En die samenwer king is bij ons op school tot nu toe perfect. Het woord 'samen' is bij ons geen holle kreet". Dat bleek twee weken geleden. Sa men brachten de leerlingen en docen ten in recordtijd 2200 gulden bij el- kaai'. Geld, dat bestemd is voor de aanschaf van een rolstoel voor een ge handicapte Poolse jongen. Voor dit nieuwe jaar heeft Jeroen het volgende agendapunt al klaar liggen: Afschaffing van de verplichte witte sportkleding tijdens de gymlessen. Dat wordt dus hoe dan ook kleur be kennen. Maarten (11): „Ik zag bij ons op straat twee meis jes spelen. Ineens kwam een moeder naar buiten gerend. Ze riep tegen haar dochter: Kom binnen. Daar mag je niet mee spelen. Dat is een buiten landse. Daar schrok ik heel erg van". Maarten zit op de Sandenburghschool met nog 53 leerlingen. (Nou en, zul je zeggen). De helft is Nederlands, de andere helft bestaat uit Turkse, Indonesische en Marokkaanse kinderen. (Nou en, zul je misschien weer zeggen). Voor de kinderen van die school is dat ook geen probleem. De taal is soms wel moeilijk. In de klas mag alleen Nederlands gesproken worden. Sharon (10): „Ik vind het een leuke school. Ik ken alle kinderen. Alleen de namen van sommige Turkse kleuters vergeet ik wel eens." Kischira (11): „Als ik het voor het zeggen had wa ren er niet meer van die stomme mensAi die dis- „Je mag het gerust we ten. Pipet was een za kenkind. Ze droeg zelfs door de weeks driedelige grijze man telpakjes en elegante schoentjes met vier centimeter hak. Een zakenkind behoort er immers altijd netjes uit te zien." Zo begint kind te huur, het nieuwe boek van Ted van Lieshout. Pipet is een kind van de jaren tachtig met ouders uit de zestiger jaren, en dat moet bot sen. Nadat ze haar ouders de wijde wereld in heeft gestuurd, begint Pipet met de verwe zenlijking van haar yuppiedroom: wonen in een vast huis met torens die boven de huizen en bomen uit steken. Maar een kasteel is duur. En daarom be gint Pipet met twee halve directeuren van een verlopen hotel een bedrijfje dat de vurig ste wens van totaal verknipte en veelei sende volwassenen in vervulling doet gaan. Tegen betaling na tuurlijk. Het is dat Pipets on derneming eigenlijk te dwaas voor woorden is, anders zouden de tranen je van droevig heid bij tijd en wijle in de ogen springen. Kind te huur wordt uitgegeven door Van Goor en kost 22,50. naar rechts: Sharon, Maarten, Kishira en Jo- IRuben Oreel)

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 3