Topdrukte voor redders Pakketten komen eraan Kind met handicap wil er ook wel 's uit Winkelgebied Goes wordt afgesloten met hekwerk Illl pleeggezin Jeugd Rode Kruis in actie voor Roemenië Veel kinderen zijn ondervoed Vandalisme GOES - „Is een gehandicapt kind ook welkom?" Zo heet de actie om pleegouders te werven. Het gaat vooral om geestelijk of lichamelijk gehandicapten. Kinderen of jonge mensen die niet (meer) bij hun ou ders kunnen wonen. In Nederland zijn dat er 10.000. Slechts 400 van hen wonen in een pleeggezin. De rest zit in een tehuis. De William Schrikker Stichting heeft daar grote zorg om. Dat is een landelijke hulpverleningsorganisa tie voor dit soort kinderen. Volgens hen zouden veel meer men sen pleeggezin willen zijn. Maar ze weten niet dat dit kan. Oók wanneer je geen partner hebt. Of als je sa menwoont. Het gaat erom dat zo'n kind een stukje geluk en geborgenheid krijgt. Misschien dat ene stukje extra leert. Samen met de Centrales voor Pleeg- zorg zoekt men nu pleegouders. Via films, advertenties en informatie avonden in het hele land. Bedachtzaam In Huize Den Berg (Goes) knikt hoofd Hans Beute bedachtzaam als hem naai' deze actie wordt gevraagd. Den Berg telt 106 bewoners van 12 tot 71 jaar. Allemaal minder of meer geeste lijk gehandicapt. Sommigen leven in een woongroep. Anderen in een randwoning. Dan grenst je tuin aan Den Berg. En je voordeur is gewoon in de straat. Dan heb je elkaar. Maar dat is niet altijd genoeg. „Denk niet dat hun ouders hen zo maar heten gaan", zegt Hans Beute. „Daar kwamen heel wat pijn, mach teloosheid, tranen aan te pas. In sommige gevallen komt hun kind eens in de zes weken een weekend naar Den Berg. Zeifis dat is voor ou ders vaak een enorm zware stap. Veel van deze 'kinderen' zijn ook be slist niet zomaar beter af in een pleeg gezin. Laat men dus ook eens denken aan wat lichtere hulp. Zoals op een vaste tijd zo'n 'Aart of Willy' meenemen naar de markt, naar huis voor de thee. Gewoon een beetje feest. Iemand even helemaal voor jou, zonder de groep". Fiets-vrijwilliger Hans Beute denkt ook aan een jon gen die zo graag fietsen leert. Het meisje dat niemand heeft voor een partijtje tennis. En die grote man die zo graag met een stoere kerel wil tim meren, ballen of hardlopen. „Als het maar klikt", zegt Beute ervan. Dat kan meteen zijn of pas na een jaar. Wie haast heeft moet er dus nooit aan beginnen. Wie hartelijk bedankt wil worden evenmin. Want hoe blij je zo'n kind ook maakt, soms vertrekken ze geen spier. Wie dat proberen wil, die mag". In Burghsluis is onlangs een monu ment onthuld voor de redders op Schouwen-Duiveland. Tot 27 ja nuari loopt in de Bewaerschole in Haamstede een expositie over het reddingswerk. HAAMSTEDE „De actie, die het meest indruk op me gemaakt heeft, was bij het vergaan van de Herald of Free Enterprise bij Zeebrugge in 1987," zegt Frits van Oeveren uit Haamstede. „We zijn toen een dag en een nacht in touw geweest en we hebben nog drie Franse chauffeurs uit de Herald weten te redden." Frits (44) is al 10 jaar bij het reddingswerk betrokken. In het begin was hij de* jongste, nu is hij één van de oudste matrozen. „Voor het reddingwerk hebben we twee boten," vertelt hij, „de Koninging Beatrix voor de Noordzee en de Harder voor de Oosterschelde. De boten liggen in Noordland bij de sluis in de Roompot." Het komt steeds vaker voor, dat ze te hulp moeten ko men. Frits: In 1988 voeren we 28 keer uit en vorig jaar zijn we de 65 gepasseerd." De meeste ongelukken komen voor bij de pleziervaart. Vaak door onwetendheid (onbekendheid met het water en geen kaart kunnen lezen) en door slordigheid (bij dich te mist en storm toch rustig uitvaren!). Frits: „Men heeft een bepaalde datum afgesproken om te gaan vissen. Dan moet én zal dat visfeest ook doorgaan, wat voor weer het ook is. En dan krijg je vaak ongeluk ken." De hele reddingploeg bestaat uit een schipper in vaste dienst, een schipper/stuurman en 7 vrijwilligers, de 'op stappers'. - Als Frits opgepiept wordt, heeft hij nog een kwartier om bij de reddingboot te komen. Dan varen ze weg. „De spec taculairste redding van vorig jaar was die van de Engelse Hunter," vertelt Frits. „De 4 bemanningsleden hadden al 28 uur onafgebroken gezwoegd in een storm. Ze waren gestrand op de zand banken voor de kop van Schouwen. Toen ze gered wer den, hadden ze er geen idee van, waar ze waren!" Schoolkinderen in Arnemuiden pakken de voedselpakketten voor Roemenië in (foto Ruben Oreel) ARNEMUIDEN Het was don derdag na kerst venijnig koud, maar de twintig leden van het Jeugd Rode Kruis uit Arnemuiden gingen pas naar huis toen actielei der Jaap Theune hun kon vertellen dat ze ruim vijftienduizend gulden opgehaald hadden voor Roeme- Twee uur lang waren ze deur aan deur in het dorp onderweg ge weest, maar het resultaat van hun bliksemactie deed alle kou en ver moeidheid snel vergeten: vijftien duizend gulden betekende der tienhonderd voedselpakketten. Vorige week donderdag kwamen de kinderen nog een keer bij el kaar. In ploegjes van vijf stopten ze in elk van de dertienhonderd do zen twee pakken bonen, een pak rijst, een kilo suiker, een paar blik jes vlees of vis, zes chocoladerepen, zes kaarsen, een pak lucifers en twee kuipjes margarine. Het liefst hadden de kinderen zelf de pakketten nog dezelfde dag naar Roemenië gebracht. „Maar dat zou onmogelijk zijn," zegt de heer J. Marteijn van het Ne derlandse Rode Kruis. Een groot deel van de Roemeense kinderen is ondervoed. Dat is een gevolg van de beperkte en eenzijdi ge voeding onder het vorige be wind van Ceausescu. Veel landbouwprodukten werden toen aan het buitenland verkocht. Er bleef weinig over voor de eigen bevolking. Zo mochten kinderen na hun der de jaar geen melk meer drinken. Ze kregen suikerbieten, de melk werd geëxporteerd. Een gezin van zes mensen kreeg per dag niet meer dan drie brood jes te verdelen. De organisatie Artsen zonder Grenzen verwacht dat het nog ja ren zal duren voor de Roemeense kinderen net zo gezond zijn als hun leeftijdgenoten in de westerse lan den. „Voedselpakketten ophalen is iets anders dan ze op de goede plaats krijgen. Een paar van onze mensen in Roemenië regelen dat de vracht auto's met de tweehonderdvijftig duizend Nederlandse voedselpak ketten zonder problemen de grens over kunnen. Samen met de Roemeense regering bekijken ze ook waar de pakketten naar toe moeten. We willen zeker weten dat alles bij de mensen zelf terecht komt en niet in winkels ver kocht wordt." Net als alle andere medewerkers van het Rode Kruis gloeit de heer Marteijn nog genietend na als hij te rugdenkt aan de manier waarop Ne derland met de Roemenen meege leefd heeft. „Het allermooiste vind ik dat de mensen hier uit zichzelf begrepen hebben hoe ze de mensen daar te hulp moesten komen. Het Rode Kruis hoefde alleen maar bij te springen om er voor te zorgen dat alle spontane acties goed zouden verlopen". GOES Mevrouw Laura van Hulle is het goed zat. En met haar vele an dere winkeliers in het Goese winkel centrum het Schuttershof. De afge lopen maanden kregen zij te maken met een golf van vernielzucht. Laura: „Vooral in het weekend was het in dubbel opzicht raak. 's Nachts werd ik dan door de politie uit mijn bed gebeld. Snel aankleden en dan vlug naar de zaak. De puin hoop opruimen en dan naar het poli tiebureau om aangifte te doen. Weg nachtrust". De schade is aanzienlijk. Dat bewij zen de reparatierekeningen op haar bureau. Bijna 7000 gulden aan ka- potgegooide ruiten, vernielde luifels en reclameborden. Arrestaties De politie doet wat ze kan. „De laatse weken houden we dit gebied scherp in de gaten", zegt meneer L. Aerts van de gemeentepolitie. „Twee daders zijn al opgepakt. Maar we kunnen dit gebied niet eindeloos zo bewaken". De winkeliers hebben samen met de gemeente naar een oplossing ge zocht. Hekken Laura: „Begin februari worden 's avonds en in het weekeinde de vier ingangen van dit winkelgebied afge sloten. Hekken en stalen rolluiken moeten dan verdere vernielingen in de toe komst voorkomen. Het gebied is dan voor vreemden niet meer toeganke lijk". „Een trieste zaak", vindt Laura. „Maar het is blijkbaar in deze tijd de enige oplossing om je eigendommen goed tegen het zinloze vandalisme te kunnen beschermen".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1990 | | pagina 1