Engeland heeft zelfs een snavelbibliotheek Peper komt er niet aan te pas Radijzen gappen KLEINE ZWANEN EVEN IN ZEELAND DINSDAG 12 DECEMBER 1989 fci Aan de ganzen kun je niet zo gemak kelijk voorbij. Zo'n mooie V-vorm tegen een heldere najaarslucht. Hun gegak, dat zelfs 's nachts wel te ho ren is. Meestal zo rond de eerste vorst: Aha, 't wordt winter! Veel minder opvallend is de kleine zwaan. Die toch ook na zo'n 3 tot 4000 km vliegen Zeeland opzoekt om te overwinteren. Cor Berrevoets: „Het lijkt zo gewoon, zo'n groep zwa nen in een weiland. Maar de meeste mensen in Nederland hebben dit nog nooit gezien en zullen het ook nooit zien. Er zijn er maar zo'n 16.500 over de hele wereld. Ze zijn dan ook beschermd. Verder zijn ze maar een paar maanden in Neder land. En dan nog vooral in Zeeland, in het bijzonder op Schouwen-Dui- veland." Onderzoek Cor Berrevoets heeft, zowel uit hob by als door zijn beroep, veel met vo gels te maken. Maar de kleine zwa nen hebben toch wel zijn voorkeur. Hij doet er al 5 jaar onderzoek naar. Waarom vind je ze zo leak? Cor: „Ze zijn gewoon leuk. Er is veel aan ze te zien. Het zijn hele sociale beesten. Zitten altijd in groepen. Soms wel een paar honderd bij el kaar. Dan zitten ze met veel lawaai lekker gras, bieten- of aardappelres- ten te eten. Maar zodra een groep soortgenoten overvliegt, steken ze allemaal him nek uit en gaan al klapperend met hun vleugels naar boven staan roe pen. As een soort begroeting." Adoptie „Zo'n kleine zwaan kan best oud worden. Door ringonderzoek weten we dat het beest minstens 25 jaar is. Maar het zou ook 40 kunnen zijn. Dat ringen gebeurt nog niet zo lang. Door de gekleurde piastic ringen met duidelijke letter en cijfers erop zijn veel zwanen al herkenbaar. Sommige onderzoekers herkennen ze zelfs ook aan hun snavels. De op vallende geel-zwarte tekening erop is bij elke zwaan net weer anders. Engeland heeft zelfs een snavélbi- bliotheek. In Engeland wordt trou wens toch heel veel onderzoek ge daan. Om dat te kunnen betalen, kunnen vogelliefhebbers daar een zwaan adopteren. Ze geven elk jaar geld en krijgen dan een föto en de nummers van 'hun' zwaan. En zodra die in de winter ergens wordt gezien, krijgt de familie bericht dat hij (of zij) er weer is. Het zou wel leuk zijn als hier ook zoiets bestond." Trouw Nog wat weetjes: mannetjes en vrouwtjes blijven hun leven lang sa men. De jongen soms wel 2 jaar ge zellig bij pa en ma, voor ze in Siberië zelf een nestje bouwen. „En'o, ja," besluit Cor, „ze geven niks om auto's. Maar zodra ze 2 be nen zien is het gebeurd. Hou dus wat afstand met kijken. En de boeren die de kleine zwanen een beetje willen helpen: gewoon wat later ploegen. Schade veroorzaakt hij niet." mm m Dat niet alle peperbollen die jullie de laatste tijd gege ten hebben, uit Spanje komen is wel duidelijk. Maar dat de meeste in Zaamslag gemaakt worden zal niet ieder een weten! „Eind september beginnen wij ze al te bakken", zegt bakker Risseeuw uit het Zeeuws-Vlaamse dorpje. Zijn speciale, zelfgemaakte peperbollenmachine kan 800 ki lo per dag aan! En er gaan er 24 in een ons, dus reken maar uit. „Van hieruit worden de peperbollen verspreid over heel Zeeland, maar ook daarbuiten. Tot in Den Haag en Rot terdam vinden ze gretig aftrek. Toch doet de bakker heel bescheiden over deze be roemdheid. „Misschien vinden andere bakkers het wel makkelijk als ze ze niet zelf hoeven te bakken". Het recept leerde bakker Risseeuw als jongetje in de bakkerij. „De voornaamste ingrediënten zijn suiker stroop, roggebloem en anijszaad. Dat laatste komt uit Spanje en peper komt er absoluut niet aan te pas"-. Zodra Sinterklaas zijn hielen gelicht heeft worden er geen peperbollen meer verkocht. De 'deegvinters' (zachte broodjes in de vorm van mannetjes) blijven nog wel in trek. „Maar die zijn alleen in Zeeuwsch-Vlaande- ren bekend en dan nog alleen in het westen en het mid den. Gek hè, terwijl ze toch zo lekker zijn!" Kerstkransjes Speciaal voor jullie is dit recept voor kerstkransjes van bakker Risseeuw. Dus, Krullebakkers, op naar de keu ken, het schort voor en deze Krullebak op het aanrecht! Je neemt: 150 gr. witte basterdsuiker, 200 gr. boter, 1 eierdooier en een afgestreken lepeltje zout. Dat meng je goed door elkaar en daar doe je dan 300 gr. bloem bij. Zo krijg je een stevig deeg dat ongeveer xh uur in de koel kast moet staan. Op een bebloemd aanrecht rol je dat met een deegrol uit tot een plak van 3 of 4 mm dik. Met een (jampot-)dekseltje steekje daar rondjes uit en met een kleiner rondje (b.v. een stukje buis) kun je de gaatjes in het midden maken. Dan even alles bestrijken met losgeklopt eigeel, een beetje strooien met meel en suiker en 8 tot 10 minuten bakken in een middelwarme oven. Dat worden extra lekkere kerstdagen! Hier zijn nieuwe avonturen Van de arme Houtepoot Hij was op de woeste baren Vaak in tja... in barensnood Van de dag van zijn geboorte Tot op zijn begrafenis Had hij alle winden tegen Liepen al zijn plannen mis jan voer rond over de zeeën Van orkaan naar rampgebied Met zijn makkers Klaas de bootsman Lange Tom en Bange Piet Ook aan boord, matroos Corneeltje Ming, de wonderlijke kok Timmerman Ma'tthieu en verder De gevreesde dokter Dok Toen kinderen eerst een pak op de broek kregen als ze stout ge weest waren en daarna tot de vol gende morgen naar bed gestuurd werden (in die tijd, nog niet zo lang geleden dus) werd Albert ge boren. Volgens zijn vader bleef Albert maar groeien en groeien... zijn moeder hoopte dat hij een nette gehoorzame jongen zou worden... Abert wordt vast burgemeester dacht tante Magda... maar de gro tejongens van Kannestad kregen gelijk: „die Albert, dat wordt nog 's een goeie om radijzen mee te gaan gappen, als hij groot is". Albert is het vierde boek van Ole Lund Kirkegaard dat door uitge verij Van Goor herdrukt werd. Eerder gebeurde dat met 'Lutje Giei', 'Orla de kikkerslikker' en 'Pudding Tarzan'. En als je die ge lezen hebt (of de verfilming van Pudding Tarzan gezien hebt), snap je niet dat zulke grappige boeken zo lang niet te koop ge weest zijn. Maar over Albert. Toen hij zes jaar was moest hij - maar liever niet - naar school waar meester Zacharias prachtige verhalen vertelde over het woeste en ge vaarlijke leven van zeerovers met messen tussen hun tanden. Al- bert is dan nog te jong om op de grote, woelige zee met een zee roverszwaard om zich heen te slaan, maar hij neemt zich voor zijn tijd in Kannestad goed te be steden. Samen met zijn vriendje Erik richt hij zelfs een Gemene Schur ken Klub op, en reken maar van jes dat zelfs jij daar maar wat graag lid van zou willen zijn. Want zeg nou zelf, er is toch niets zo leuk als vervelende volwasse nen het bloed van onder de nagels halen met ondeugende kwajon gensstreken die geen kwaad kun nen. 'Abert' is niet alleen een grappig en ontspannend boek, maar ook een heel geestig. Een klein stukje uit het hoofdstuk 'De Gemene Schurken Klub' als voorbeeld: Maar waar halen we gevange nen vandaan?", vroeg Erik en hij keek weer erg benauiod. Ik ge loof dat ik die hier in de stad nooit heb zien rondlopen". Laten we maar een paar grieten gaan vangenzei Albert. Dat kan nooit kwaad". Moeten we ze dan zoenen?" vroeg Erik en hij keek weer be nauwd. geboekt BAAHHriep Albert. Ben je 'helemaal gek, man? Fatsoenlijke schurken zijn vrouwenhaters" „O, dan is het goed", zei Erik op gelucht. Maar wie moet ze aan raken als ze naar de kelder wor den gebracht?" De tekeningen in het boek (dat 18,90 kost) zijn van de schrijver zelf. Piraten Met de vier plaatjes boven dit stukje begint Zwarte Jan en het grote grote kapersfeest een strip boek van Ivo de Weerd en Ivo de Wijs over vervaarlijke, toch onno zele, maar heuse piraten. Zwarte Jan is Zwarte Jan de Hou tepoot, geboren in Enkhuizen en na een leven vol flaters en pech roemloos begraven in de golven. In dit derde boek over de domste kaper van de zeeën stuurt Ivo de Wijs hem en zijn kornuiten in een lang gedicht van 24 hoofdstuk ken op reis naar het eiland Tiko- pia. Op de dolle tocht vloeit heel wat bloed, meer zweet en zelfs een en kele traan. Maar als je de vierre gelige rijmpjes met aandacht leest, ga je ze (en waarschijnlijk op een vrolijk wijsje) spontaan zingen. Het boek kost 19,90 en wordt uitgegeven door Leopold. Jan Smeekens.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 3