op het podium? Bekijk het! Ondergoed werd modegril Samen Graftak, luizige aardappel Puistje Van veel lachen krijg je rimpels Mijn schoonheid is mijn grootste schat Doorbraak Berlijn B DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 De meer dan 2000 scheldwoor den in 'Luilebol' zijn niet alfabe tisch gerangschikt. Dat zou te saai zijn. Ze zijn ingedeeld in ru brieken zoals geslachtsdelen, vreselijke ziekten en de dood. Heestermans: „Er wordt ook veel gebruik gemaakt van groenten, zoals stuk andijvie, preistengel of vunzige aardap pelen. Verder komen er heel veel scheldwoorden met 'graf voor, zoals graftak en grafke ver." Heestermans verwacht veel reacties op zijn scheldwoorden- boek. Vooral van kinderen. Van de tienduizend woorden, die hij voor 'Luilebol' kreeg, was de helft afkomstig van kinde ren. Als je nog een goeie weet stuur die naar: II. Heestermans, Rijnsburgseweg 22, 2333 AA, loeiden. „Kijk, verwaand ben ik niet, maai- zo'n foto in de krant geeft me wel een kick. Even voorstellen: Quaestor is de naam en mijn bazinnetje heet Karin Zoetewey (14). Wij wonen in Goes, maar mijn geboortemandje stond bij Hans de Kunder in 's-Gravenpolder. Daar worden tec kels gefokt en bijna mijn hele familie komt daar van daan. Quaestor heet ik dus en dat betekent in mensentaal: Bewaarder van de schatkist. Mijn grootste schat is mijn schoonheid. Nee niet lachen, dat zei Hans de Kunder al bij mijn geboorte: Ik was een prachthond. En hij heeft gelijk gekregen. Vier jaar oud ben ik nu, maar ondanks het gemis van twee tanden sleep ik voor Karin wel prijzen weg op ten toonstellingen. In Axel bijvoorbeeld werd mijn schoon heid als uitmuntend beschreven. Denk nu niet, dat alles zo maar vanzelf gaat. Om mooi te blijven moet ik wel op mijn lijn letten. Ik weeg nu negen kilo en dat is ietsje teveel. Dankzij de wasbeurten van Karin met speciale hondenshampoo en het föhnen van mijn haar blijft mijn vacht mooi glanzend en schoon. Gehakt Misschien komt het ook wel door het rundvlees en het rundergehakt. Lekker joh, beter dan dat spul uit blik. Want daar zet ik geen bek aan, zo eigenwijs ben ik wel. Zie je mijn kop? Net niet te rond en net niet te groot. Daar letten ze streng op bij de keuring. Dat kan je zo een ereplaats kosten. Trouwens, houd voortaan wel je flauwe opmerkingen voor je: Gestoffeerde loempia of kroket zijn echt heel beledigend voor mij en mijn familie. Boos worden doe ik niet. Van nature ben ik nogal vrien delijk en aanhalig. Op de vrouwtjes ben ik stapelgek. Zal ik je daar eens een mooi verhaal van vertellen? Vorige week liep ik op straat en.... blaf, blaf, blaf, blaf, blaf. „Mode heeft niet alleen met kleding te maken, maar ook met een manier van leven", zegt Deine Minderhoud uit Oost-Souburg. „Toen de vrouwen vroeger nog van die grote hoepelrok ken droegen, waren de stoelen ook veel breder dan de strakke meubels van nu. Anders zouden ze niet eens zit ten!" verduidelijkt ze. Deine geeft les in modetekenen en kostuumgeschiede nis aan de modekledingafdeling van het MDGO in Vlis- singen. Geen wonder dat ze er zoveel van weet. Illustratie Wat mensen vroeger en nu mooi vonden en vinden wis selt nogal eens. Als voorbeeld noemt Deine het T-shirt: „Dat is rond 1900 ontstaan als ondergoed voor arme werkmensen. Rijkere mensen zouden het niet in hun hoofd halen om dat te dragen. In de jaren zestig kwam er een film waarin een bekende filmster zo'n T-shirt droeg. Toen is ieder een dat na gaan doen". Hetzelfde geldt voor de bekende spijkerbroek: „Dat was vroeger in Amerika een kledingstuk voor cowboys en goudzoekers", vertelt Deine, „gemaakt van oersterke stof en in elkaar gezet met een soort spijkers. Ook weer in de jaren zestig gingen jongeren ze dragen om zich te onderscheiden van ouderen. Daarna werd de spijkerbroek een modeartikel en nu draagt bijna iedereen het: jong, oud, arm en rijk. Net zoals het T-shirt door een film populair is geworden, zo kan ook de Batmanrage een nieuwe mode veroorza ken: „We gaan dan terug naar de middeleeuwse riddertijd", verwacht Deine, „met capes, puntschoenen en harnas- achtige kledingstukken". Of mensen dat zo lang mooi vinden als T-shirt en spij kerbroek kan ze zullen niet zeggen. „Uiteindelijk moet iedereen zelf bepalen wat-ie die wil dragen en zich niet laten voorschrijven wat mooi en lelijk is". „Een jongetje van zeven jaar schold zijn zusje uit voor 'micro- minimieretietje'\ En van een an der kind kreeg ik het scheld woord 'tepeltjetaptemelk' als een vrouwelijke variant van 'lul- letjerozewater'. Dit vertelt de heer H. Heestermans uit Leiden. Hij is hoofdredacteur van de Dikke van Dale. Zijn vak is lexico graaf: woordenboekenschrijver. Van hem is onlangs het Neder landse scheldwoordenboek 'Luilebol' verschenen. „Ik heb die titel gekozen, omdt er eigenlijk alles in zit, wat een goed scheldwoord nodig heeft," zegt Heestermans. „De klank is belangrijk; drie let tergrepen en drie keer de letter '1' en er zitten allerlei variaties in zoals: lui, uil, luilebol, uilebol, enz." Lelijke woorden gebruiken, schelden, doe je om je kwaad heid af te reageren of om ie mand te beledigen. Eigenlijk kan je dan elk woord gebruiken. Heestermans: „Als je tegen ie mand 'stuk weggewaaide bus halte' zegt, heb je met keurige woorden gescholden." Groenten gedicht Spiegeltje, spiegeltje schrik niet stuk ik weet het, altijd al was ik een misluk maar nu, net nü net daar die PUIST. Ik maak een vuist bedenk me, nee het helpt niet op jezelf te vitten Je bent Lelijk. Je kan er mooi mee zitten. Marina van den Boogaart De kinderen van groep 8 van de Zie- rikzeese Theo Thijssenschool zijn het er roerend over eens: bij muziek theater, mime, dans of toneel moet je vaak leren om het mooi te vinden. Hoe jonger je ermee begint, des te meer plezier je er later in krijgt. Net als met vreemd eten of een nieuwe mode. Dat is soms ook even wennen. Daarna ga je er dan heftig voor uitje bol. 'Zeker weten', zeggen ze in Zierik- zee. Vanaf de eerste kleuterklas kre gen ze op hun school namelijk al heel wat podiumkunsten voorge schoteld. Soms een snik-verhaal, maar ook dubbel liggen van de lach. Of twee vingers in je oren bij zo'n oorverdo vend orkest. En dan lekker mogen meetrommelen op die deksels en kleppers. Scapino Vorig jaar dreigde er even iets mis te gaan met de pret. Volgens de leer krachten moesten de kinderen nu maar eens zelf op de planken. Zo werd uit het aanbod van het Steunpunt voor Kunstzinnige Vor ming het Scapino-ballet geprikt. Dat betekent een paar uur oefenen, zelf decors maken en dan laten zien watje kunt. Voor een volle zaal met ouders plus de rest van de school. „Dat zag ik eerst helemaal niet zit ten, dat dansen en zo," zegt Niels. En Michel vond het ronduit 'stom'. Voor Nienke werd de ramp nu com pleet: 'Nog nieuw op school, best vaak gepest en dan samen op een podium. Afschuwelijk toch?' Tja, soms moet iets wennen. Achter af vindt Mischa het bijvoorbeeld 'schitterend ook eens achter de schermen te kijken'. Nienke en Icee werden na die dans dikke vriendin nen. Jeroen praat nu lekker los als hij een spreekbeurt heeft. En Johan zegt: 'Als er iets mis ging moest je het snel zelf oplossen. Dat vind ik ook het mooie ervan'. Duur? Volgens het 'Steunpunt' denken nog veel scholen dat die voorstellin gen reuze duur zijn. Maar in een groot aantal gemeenten kosten ze door subsidie (bijna) niets. Er is al tijd wel een mouw aan te passen. Geert Overdam: 'Het is leuk en goed om dingen te herkennen, erover na te denken. Je fantasie te laten gaan. Zelf ook eens spelen. Wat mij betreft krijgt een kind dat elke week. Het helpt om meer mens te worden'. Wat mooi en lelijk is kun je best vragen aan iemand die van schoonheid een specialiteit maakt. Schoonheidsspecialiste Ineke Batselaere uit Sluis weet een eenvoudige oplossing: „Mooi heeft weinig met uiterlijk te maken. Iemand die je aardig vind, vind je toch niet lelijk?" Toch is haar behandelkamer voorzien van ontelbare potjes en flesjes en de luxe witte be- handelstoel staat uitnodigend klaar. „Een schoonheidsbehandeling' is vooral bedoeld om de huid te verzorgen," zegt Ineke, „na af loop ziet iemand er verzorgder uit." Jonge kinderen hebben nog weinig problemen met hun huid. Pas met 14 of 15 jaar ko-1 men de beroemde jeugdpuistjes om de hoek kijken. „Die zijn een gevolg van het groeien," legt Ineke deskundig uit, „De hor monen (groeistoffen) zijn dan uit hun evenwicht, waardoor de huid vetter wordt. Vooral jon gens hebben daar last van." De plaag kan door mensen als Ineke goed bestreden worden: „Eerst maak ik de huid goed schoon met een speciaal mid del. En de puisten maak ik open." Friet Als je mooi wilt zijn kun je ook beter niet te veel mayonaise, kroketten en frieten eten. „Ze ker niet als er veel dierlijke vet ten inzitten." Het zijn meestal oudere men sen, die bij Ineke komen. „Soms zijn ze niet tevreden over hun ui terlijk. Door een behandeling' krijgen ze dan weer zelfvertrou wen. En het is ook lekker om an derhalf uur in zo'n stoel te lig gen en aandacht te krijgen." Van mensen, die door een ope ratie rimpels laten weghalen moet Ineke niet veel hebben. „Rimpels horen bij het ouder worden. Van veel lachen krijg je rimpels, dat is juist goed!" Make-up is wel heel modegevoe- lig: „Vroeger hielden mensen van dunne wenkbrauwen en die moest je dan epileren. Sinds Madonna zo populair is zie je juist heel dik aangezette wenk brauwen."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 2