Alles wat oma las KINDERBCt Niet elke schrijver kan ook schrijven Kinderliteratuur is een apart vak Computer kan altijd nog wel Piepje Waar blijft K\ Mt NEDERLANDSE Elke dag schriften nakijken, lessen voorbereiden, vaak vergaderen en ook nog kin derboeken schrijven is vol gens Jaques Vriens vooral een kwestie van volhouden en geen tijd verliezen. „Een paar avonden achter elkaar aan een boek werken is er zelden bij", zegt hij. „Maar ik ben er wel altijd mee bezig. Terwijl ik mijn tanden poets, op de fiets naar huis en als ik niet kan slapen zelfs in bed. Als ik op die manier maandenlang in mijn gedachten met een boek bezig geweest ben, krijg ik vanzelf zin om er eens lekker voor te gaan zit ten. En gelukkig valt dat mo ment meestal samen met het begin van mijn vakantie". Populair Jaques Vriens is behalve di recteur van basisschool 'De kleine kapitein' in Bakel ook nog de populairste kinder boekschrijver van Neder land. Vorig jaar kreeg hij de prijs van de Nederlandse Kinderjury voor 'Tommie en Lotje lopen weg' en dit jaar verloor hij op het nippertje van Roald Dahl. „Roald Dahl is nu eenmaal onverslaanbaar. Zelfs de kinderen in mijn klas von den 'Matilda' stukken beter dan 'Een bende in de boven bouw'. Ze vonden het sneu voor me, maar eerlijk is eer lijk zeiden ze, de beste moet winnen". Uitdaging Lang voordat er een nieuw boek van hem verschijnt, weet de klas van Jaques Vriens al waar het over gaat. De kinderen mogen ook meedenken over de kaft en de titel. En daar scheppen ze dan een beetje pesterig over op tegen de kinderen van de andere school in hun dorp. Voor leesgierige kinderen is 'De kleine kapitein' een pa radijsje op aarde. „We proberen spannende en leuke leeslessen te bedenken waardoor kinderen zich uit gedaagd voelen zelf na te denken en zelf iets op poten te zetten. Dat vinden we be langrijker dan een computer leren gebruiken. Dat kan al tijd nog". gedicht Zo'n mooi zacht blad altijd warm op je wangen welk piepje kan dat ooit vervangen? Marina van den Boogaert wBRUUS WEEN OF TE WEU DÊ GPSTMAN ^-'KUlF.iE ijjilljjig De CCHTE BATMAN^ S Hl} KOMT OP DU" PERRON BRUUS fV. WEEN ■tiatejjL alias: PlÊm DE batman STRIP VER KOPER Pst 3AM HET IS EEN trein VOL, ^V,8AT- A gjZA.'MA NNEtrP I LA/N\ciK ALS 1 WflTTAlAy N06 STEEDS Nier 6EF0RMFFRI GRATIS IN DE KLAS '0Kl6(NEl£ NU do% MINDER VORIGE KEER -2.0?» MEER I „De deur piepte een beetje. De lange gang erachter was donker. En eyp. Trouwens, de mevrouw die voor me liep ook..." klinkt toch anders dan: „Ik drukte op de bel. Het duurde een minuut. Toen deed een mevrouw de deur open. We liepen door de donke re gang..." „Schrijven moetje leren. Het is veel meer dan alleen maar vertellen wat er gebeurt. Er moet spanning in zit ten. Anders leest niemand het. En dat wil je toch als je schrijft. Soms maak je het leuker door juist niet alles te vertellen. Of door hal verwege je verhaal te beginnen. De lezer zit er meteen middenin. Ver derop kun je dan toch nog kwijt hoe het begon. Vooral een goed begin is belangrijk. En dat het niet te uitgebreid en saai wordt. Nou, hoe je dat kunt berei ken, kan ik je leren." Hannie Hutten geeft een schrijfcur sus bij het LOI. Een klein stukje van die cursus gaat over het leren schrij ven van verhalen voor kinderen. „Schrijven^ is voor een heel groot deel oefenen" zegt ze. „Een timmer man leert ook pas echt timmeren als hij een paar stoelen heeft gemaakt. Dat is bij schrijven ook zo. Als je gaat zitten wachten op inspiratie, kun je soms heel lang wachten. Voor niks. En goede ideeën maken nog geen goed verhaal. Ik denk, dat iederen kan leren hoe je het best kan schrijven. Al duurt het soms wel lang. Dat wil niet zeggen dat iedereen schrijver kan worden. Want daar heb je toclecht wel wat meer voor nodig. „Ik vind trouwens dat niet alle be kende schrijvers zo goed schrijven. Thea Beekman en Jan Terlouw heb ben prima ideeën. Maai- ik zou ze graag eens een cursus geven. Tech nisch mankeert er nogal wat aan hun boeken. Schrijven is leren kie zen en veel wegstrepen. En vooral: vaak doen!" „Eén kinderboeken week is lang niet ge noeg om in aanraking te komen met de veel zijdigheid van kinder boeken"! Geert Jan Verburg, die leerkracht is aan de basisschool in 's- Gravenzande, doet daarom liever het hele jaar aan de boeken week. „Het liefst zou ik zien dat kinderliteratuur een apart vak wordt, net als taal en reke nen", zegt hij enthou siast. Het voorlezen in de klas vindt Geert Jan heel belangrijk, ook voor oudere kinderen. En het regelmatig la ten zien van boeken: „Daardoor worden kinderen nieuwsgie rig en gaan vanzelf in- zien dat er meer is dan Pietje Bell". „Eigenlijk zouden vol wassenen veel meer kinderboeken moeten lezen, en zeker leer krachten", vervolgt Geert Jan. „Bovendien is het ontzettend leuk om te lezen. Als ik op vakan tie ga, neem ik voor de helft kinderboeken mee"! Zijn voorkeur gaat uit naar prentenboeken. „Die zijn dikwijls prachtig uitgevoerd. En vaak geschikt voor alle leeftijden". Wat dat betreft zijn de A-, B- en C-rubrieken in de bibliotheken hem een doorn in het oog: „Daardoor den ken kinderen van 8 jaar al dat ze te groot zijn voor prentenboe ken. Dat slaat natuur lijk nergens op". Ook in de boeken week zit Geert Jan niet stil. Hij heeft een boekmobiel samenge steld: een kar vol boe ken, die door de hele school kan rijden. Een mooi begin van het boekenjaar. THATt STRIP LlfS Je kunt maar beter nietje gelezen kinderboeken weggooien: misschien komen ze nog wel eens in het kinderboekenmuseum. Of je gaat ze later ook verzamelen, net als Hans Vlottes uit Sint-Jan steen. Al 20 jaar spaart hij oude kinderboeken. „Het oudste dat ik heb is een kinderbijbeltje uit 1720. En verder allerlei soorten kinderboeken tot in de jaren vijftig", vertelt Hans. Zijn prachtige verzameling bestaat ondertussen uit wel 5000 boeken. „Ik doe het vooral uit inte resse voor boeken en kinderen. Maar ook om iets van vroeger te bewaren. Als alles zo maar wegge gooid wordt, wëet straks niemand meer hoe men sen en kinderen vroeger leefden". Hoe een boekje eruit ziet en gedrukt werd, is erg belangrijk voor Hans. En ook de illustraties kan hij heel lang bekijken. „Vroeger was de illustratie niet zo belangrijk, soms werden er zomaar wat plaatjes bij gezocht. Die werden dan vaak door weesjes ingekleurd. Nu is dat gelukkig heel an ders". Hele uitgave Boeken werden vroeger ook veel zuiniger behan deld: „Vooral de ouders letten daar streng op. Tenslotte was het kopen van een boek in die tijd een hele uitgave". Hans werkt hard om het eerste literaire kinder boekenmuseum in Nederland van de grond te krijgen. Een gedeelte van zijn huis, dat vroeger gemeentehuis was, wordt daarvoor ingericht. „Het wordt een museum voor ouderen die tegen hun kinderen kunnen zeggen: 'Kijk, dat boek, dat heeft oma nog gelezen' De tekenwedstrijd 'Tekenend voor jou' is een da verend succes geworden. Ruim 2500(!) inzendin gen kwamen er binnen. Een hele klus voor de ju ry. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek werden er 200 prij zen uitgedeeld. De hoofdprijs, een schitterende tekening van Fiel van der Veen, was voor Anne- marie Wattel 10) uit Gapinge. Ze is er nog helemaal van ondersteboven. Annemarie: „Al die flits-flats foto's, al die ver slaggevers, die zaal vol met mensen, het was net een droom. Ik leek wel een beroemde filmster", Ze hijgt nog na als ze vertelt wat haar is overko men. „En dan te bedenken dat het bijna helemaal de mist was ingegaan. Ik wilde mijn tekening op de post doen. Maarc i brievenbus. Gelukkiz ji ervoor gezorgd dat hij (3 Dagboek Alle belevenissen var; dagboek. „Daar heb ii ven", lacht ze. „Maaro Medeprijs winnaars M< Middelburg en Mark F. roerend eens met dei: „De tekening 'Kijken: te winnaar", vinden ze De illustratie van Fiel te) hangt inmiddels fc

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 2