Het begint met koemelk, maar waar eindigt het? Katten maken katten B DIOXINE, EEN ZEER GEVAARLIJK STOFJE DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 2,3,7,8 tetrachloorbenzodioxine, of wel TCDD. Misschien bij jullie beter bekend als dioxine. Een ontzettend lange naam voor een piep-piep-piepklein stoije. Maar o-zo-gevaarlijk. Al een paar maan den is het in het nieuws: dioxine in koemelk! Wat is dioxine eigenlijk? En waar om is het zo gevaarlijk? Dr. P. Müskens, toegevoegd milieu inspecteur van Zeeland vertelt: „Ei genlijk is er niet één dioxine. Er zijn er wel 200. Het zijn giftige stoffen die kunnen ontstaan als je b.v. afval ver brandt. Dat gebeurt bij-hele hoge temperaturen. Mensen gooien enorm veel plastic weg. Vaak zit daar pvc in. Ook een soort plastic, waar chloor inge bouwd zit. Zolang je het niet verbrandt, merkje daar niets van. Maar bij hoge tempe ratuur kan het chloor loskomen en met andere stoffen reageren. En dan kan dioxine ontstaan. Niet veel, zelfs bijna niks. Maar toch gevaar lijk, want het is een zeer sterk gif'. Vet Maar hoe kan het in koemelk ko men? „Die piepkleine deeltjes dioxine hechten zich aan stofdeeltjes. Dat waait uit de schoorsteen de lucht in. Ook op de grond, waai* de koeien lekker gras eten. Dioxine lost goed op in vet. In melk zit vet. Je snapt het al. Vervelend is: je kan de werking niet minder maken. Het hoopt zich op. Als er niks bijkomt, is het na 6 jaar nog de helft. Kun je dan heter geen melk meer drinken? Onzin. De melk die besmet is, wordt niet verkocht. Bovendien zou jé wel 1000 liter melk achter elkaar moeten dringen om metéen vergiftigd te worden. De gezondheidsraad zegt ook: nu is er eigenlijk geen zorg. Miaar let op, want het is toch niet niks. Hoe, niet niks? „Dioxine werkt meteen vergiftigend als je 1 microgram binnenkrijgt 1 miljoenste 0,000001 gram). Bij de melk gaat het om minder dan 6 pico- gram per gram melkvet. Dat is 1 bil- joenste gram 0,000000000001 gram). Dat kan. Veel meer wordt wel schadelijk. Het gaat dus om héél kleine hoeveel heden. Een theelepeltje dioxine be staat niet. Dioxine in melk moet je vergelijken met één stofje in een huis. Maar lange tijd stofjes kunnen zich ophopen. Het gevaar van dioxine zit hem in het sluipende. Bij dierproeven is ge bleken dat ratten er leverkanker van kregen. Wat het precies bij mensen doet is niet zeker. Maar er wordt nu veel goed onderzoek naar gedaan. Zeker is in ieder geval dat er geen reden tot paniek is". Plastic Kun je zelf wat doen? „Niet in alle verpakkingen zit pvc, maar in veel toch wel. Koop zo wei nig mogelijk dingen in plastic. Al was het alleen al om de enorme af valberg terug te dringen. Want als we niet oppassen, komen we er in om". Komt er in Zeeland ook dioxine in de lucht? „We hebben zelf geen vuilverbran dingsinstallaties. Maar net over de grens staan er in België wel een paar. Er zijn hier wel een paar kabel branderijen waar dioxine vrij zou kunnen komen. Het is allemaal niet zoveel. Maar on ze milieuinspectie wil dat er onder zoek naar gedaan wordt. Dat zal waarschijnlijk ook wel gaan gebeu ren". Misschien heb je dat envelopje wel weer meegekregen van school. Waar je ouders geld (premie) in kunnen doen. Dan sluiten ze een verzekering voor je. Is dat nou wel nodig of niet? Hoe zit dat allemaal? Bij de scholieren-ongevallen-verzekering krijg je alleen maar iets uitbetaald als je lichamelijk letsel oploopt als gevolg van een ongeval. Dus als je een ongeluk met je fiets of brommer hebt; bij gescheurde kleding, als je bril in tweeën knalt of zo, dan krijg je niks. En je krijgt ook niks als jij een ongeluk veroorzaakt waardoor een ander letsel of schade oploopt. Wanneer krijg je dan wel wat? Er zijn vier gevallen: 1. Bij overlijden. Bijna altijd hebben je ouders wel een begrafenisverzekering of een andere regeling getroffen. Dit is dus niet zo nodig. 2. Bij invaliditeit. Blijvende invaliditeit brengt altijd hoge kosten met zich mee. Omdat niet alle ouders hier voor goed verzekerd zijn kan dit nut hebben. 3. Bij medische hulp. Iedereen zit in het ziekenfonds of is particulier verzekerd. Alleen als je niet verzekerd bent voor de huisarts kan dit enig nut hebben. Voor het overgrote deel is het nutteloos. 4. Bij schade aan het gebit. Bij de gewone verzekerin gen worden bepaalde tandbehandelingen maar gedeel telijk vergoed. Daarom kan dit deel van de scholieren ongevallen-verzekering zonder meer nuttig zijn. Of het dus verstandig is om er aan mee te doen hangt dus vooral van je thuissituatie af. Zijn daar de verzeke ringen picobello oké, dan is het antwoord geen zware puzzel. 'Een van de moeilijkstedingen om te maken is een poes. Een ech te. Om een echte poes te maken moet je niet alleen een staart en vier pootjes in elkaar zetten, maar ook een hart, kilometers bloedvat, een automatische spin ner en ogen die lichten in het don ker'. In zijn nieuwe boek Het grote mo ment lijkt Midas Dekkers je al meteen in de eerste zinnen met zo'n ongelooflijk moeilijke op dracht op te zadelen dat je het er benauwd van krijgt. Gelukkig maar heel even, want nog op dezelfde bladzijde schrijft hij geruststellend: 'Zoals katten katten maken, maken muizen muizen en mussen mussen. Voor een mens zijn alle drie die dier soorten te moeilijk. Maar mensen kunnen weer iets anders moois maken: mensen. Zo maakt iedere soort zijn eigen soort'. 'Het grote moment' is een infor matief boek over hoe dieren gebo ren worden en daar schiet je bij mensen altijd mee in de roos. Foto's Het eerste wat dan ook opvalt in dit boek van 89 bladzijden is het schitterende fotoverhaal dat de tientallen grote en kleine kleu renfoto's je vertellen. Vertederende plaatjes van een poes met haar pasgeboren jong, van een bezorgde gorillamoeder die met haar indrukwekkende hand haar hulploze jong vast houdt en van een pandajong dat door zijn moeder geknuffeld wordt, zoals mensen dat met hun kind doen. Bij de foto's van een eendekuiken m het ei geloof je je ogen niet en bij het zien van de huiveringwek kende wolfspin met honderden kindertjes op haar lijf doe je ze van schrik heel even dicht. Als de foto's je bekend voorko men, komt dat omdat ze gekozen werden uit de populaire series van uitgeverij Meulenhoff over 'De dieren om ons heen', 'Dieren- families' en 'Uitheemse dieren'. Toch heb je met dit ene boek geen van die meer dan twintig bijzon dere boeken dubbel, want het verhaal van Midas Dekkers is van de eerste tot en met de laatste let ter helemaal nieuw. Verrassingen Wie Midas Dekkers kent van het radioprogramma Vroege Vogels, van de televisieprogramma's Max Laadvermogen en het Klok huis, of van zijn boeken 'Kijken met je handen' (Zilveren Griffel 1985), 'Je binnenste buiten' (Vlag en Wimpel 1987) en 'Eten is we ten' (Zilveren griffel 1989) weet wat hij je in 'Het grote moment' te bieden heeftf veel wetenswaar digheden in een boeiend geschre ven verhaal vol verrassingen. En eindelijk kom je te weten of een kip nu wel of geen navel heeft. Dit boek over het gewoonste wonder van de wereld kost 29,50. Paarden Voor kinderen die in hun leven al les aan de kant zetten voor het edelste dier van de schepping ver schenen eveneensbij uitgeverij Meulenhoff twee boeken over paarden en paardrijden. In 'Omgaan met pony's' maakt Roswitha Wiedijk duidelijk waarom je nog meer van een pony geniet als je alles van zo'n dier weet. Haar boek (109 bladzijden met veel tekeningen van Bert Dekker) kost 24,50 en dat kan niet te veel zijn voor een cursus 'Hoe word ik paardenpsycho- loog?'. 'Koosje' is een vlot geschreven, bij tijd en wijle geestig boek van Yvonne Kroonenberg over een dromerig meisje dat meer van paarden houdt dan van rummi- kuben. Het kost 24,50, telt 154 bladzijden en is een echt meisjes boek. Dat laatste klinkt sympathieker dan zeggen dat het voor veel jon gens waarschijnlijk niet zal mee vallen voor te stellen dat ze op de hoofdpersoon lijken of iets van haar vriendinnen hebben. •.Jan Smeekens HALUÓ-ALLE/^AAL- GOElE VAKANT\é^ GEHAD WEfR "Z-IN OMT£ •^.TAVSTEti J NOU SCHOOLJAAR E>E(blNT GELIJK GOED: DE HELE Tv/EEDE kamer komt op ETZtfEK.'

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 3