VAN START Batman de poenschepper Een muzikaal beeldverhaal B D'r komt geluid uit mijn voeten Eerste keer De Zeeuwse leeuw gaat de lucht in Als je kauwgom eet zwaait er wat DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 „Tap is de leukste vorm van dansen. Tap is heerlijk!" Minou- che Moers weet waarover ze praat. De klassieke dansoplei ding die ze volgde was heel zwaar. „Maar met tapdansen kon ik me helemaal ontspannen tussendoor", vertelt ze. Ze is nu balletpedagoge en leert - dus andere mensen wat ze kan: vooral ballet, volksdansen uit alle landen èn tap (spreek uit tep). Binnenkort wil ze starten met een tap-cursus voor kinderen vanaf 6 jaar. „Jonger snappen ze eigenlijk niet waar het om gaat". Soepele voeten „Alles wat in je hoofd opkomt, kun je kwijt in tap. Vooral kin deren hebben er echt lol in. Je beweegt lekker en achteraf heb je een heerlijk gevoel. Tappen kan altijd en overal en je kan het doen tot je erbij neervalt. Ieder een kan het". In de eerste les leer je spelender wijs je voeten soepel maken. Luisteren naar muziek, een beetje maatgevoel èn de shuffle. „Elke les (1 uur) leer je er een pas bij", zegt Minouche. „Èn geloof maar gerust: na 10 lessen ken je niet alleen 10 passen, maar kan je een aardig showtje klappen en stappen. Hoe meer je leert hoe meer je ontdekt. Eigen initiatief, daar hou ik van: meedenktap". Slappe schoenen „We beginnen op slappe schoe nen of sokken. Eerst moetje een 'goed gevoel' met de vloer krij gen. Na een paar lessen gaan we op echte 'klik-klak-schoenen'. Dat vinden ze altijd heel raar in 't be gin. Zo van: Hé. D'r komt geluid uit. Wat doe ik nou". „Echte tap-schoenen zijn heel duur", zegt Minouche. „De goedkoopste zijn 175,-. Daar om moetje gewoon eerst kijken of je 't echt leuk vindt. Maar je kunt ook losse tapijzers bij een balletspeciaalzaak ko pen en bij de schoenmaker op platte schoenen laten zetten. Dat is veel goedkoper. De lessen kosten ongeveer 8,- per keer". Wie het eerst eens wil proberen: zaterdag 23 september zijn er vanaf 10 uur voor maar 2,50 kennismakingslessen van 5 ver schillende dansen. De tap-les is om half twee. Iedeeen is welkom op Ballet school Régal, Thorbeckelaan 6, Goes (onder de televisietoren), 01100-13005. „O ja", besluit ze, .jongens zijn zeer welkom! En ouders ook al tijd". gedicht Geen meisje meer ze zeggen: vrouw zelfs niemand vroeg of je 't wel wou. Een beetje blij maar ook wel bang is al dat bloed wel goed zo lang? Als je niks zegt zien ze 't dan toch? Met jongens spelen kan dat nog? Geen weg terug na deze keer zomaar ineens geen meisje meer. Marina van den Boogaart Batman z'n geduld is op. Hij kan niet meer wachten tot begin okto ber. Want dan gaat de Batmanfilm in première. Dat is eigenlijk de offi ciële start van de Batmanrage in Ne derland. In de Vlissingse bioscoop Alhambra gaat Batman in première in het be gin van oktober. „Waarschijnlijk ook in het Grand Theatre in Goes. Maar dat weten we nog niet zeker", zegt meneer Borsten. In Terneuzen komt Batman ook be gin oktober in Luxor. „In Hulst is geen Batmanpremière helaas", zegt mevrouw Cattöir. In juni begon de Batmanrage ('Bat- mania') al in Amerika. Het maken van de film kostte 30 miljoen. Men hoopt er 250 miljoen dollar mee te verdienen. De heldhaftige vleermuisman heeft de boel in Amerika aardig op z'n kop gezet. Het lijkt erop dat dat in Nederland ook gaat gebeuren. Want nu al zijn scheepsladingen buttons, sleutel hangers, T-shirts, petjes, strips, aan stekers, lepeltjes, mokken en oor bellen onderweg. Prince Het meeste Batmanspul komt uit China, Malesië en Taiwan. Die lan den zijn goedkoop door onder ande re kinderabeid. De kinderen krijgen daar een schijntje voor het vele werk. In Nederland worden er miljoenen aan Batman verdiend. Vooral door bioscoopbazen, videoverkopers, stripboekuitgevers, posteruitge vers, platenbazen, speelgoedverko pers en T-shirts-makers. De rage is slim opgestart. Om de jeugd gek te maken werd Prince in gehuurd. Voor 1 miljoen dollar maakte hij de hitsong over de vleer muisman. Om de ouders (nog eens) gek te ma ken werd Jack Nicholson ingehuurd als hoofdrolspeler in de film. Veel van jullie ouders renden in hun jonge jaren in Batmanpakjes over het schoolplein. Batman bestaat al 50 jaar. Bob Kane tekende in 1939 z'n eerste Batmanstrip. Het nieuwste stripboek heet 'Bat man de killing joke'. Maar die is al weer bijna uitverkocht. Het wachten is op het eerste Bat- man-w.c. papier. „Goedemiddag luisteraars. U luistert naar Omroep Zeeland. Het komende uur zullen wij in deze uitzending aandacht be steden aan het Straatfestival van Vlissingen, de Braderie in Middelburg en verder kunt u een rechtstreeks verslag ver wachten van de surfwedstrijden op het Veerse Meer..." Vanaf 1 januari 1990 kunnen al le Zeeuwen deze en andere be richten (bijna) dagelijks op hun radio beluistren. Want tegelijk met de vuurpijlen gaan op nieuwjaarsdag ook de uitzen dingen van Omroep Zeeland de lucht in. Directeur en hoofdredacteur Flip Feij verklapt alvast, dat die dag Omroep Zeeland 6 uur in de lucht zal zijn. Flip Feij: „Vanaf die dag zullen we dagelijks 2 uur te beluisteren zijn. Voorlopig alleen van maan dag tot en met vrijdag. Later in het jaar willen we die zendtijd verder uitbreiden". Studio's Op dit moment hebben Flip en zijn medewerkers nog de han den vol aan de voorbereidingen. Flip: „We zijn nu druk bezig met de inrichting van onze studio's. Het vroegere gemeentehuis van Oost-Souburg wordt van bin nen helemaal verbouwd. Ook de opleiding van de radiomede werkers kost veel tijd". Plannen voor de toekomst zijn er volop. Flip: „Natuurlijk wil len we straks ook aandacht be steden aan de sport in onze pro vincie. Maar ook willen wij de Zeeuwen de kans geven een kijkje te komen nemen in onze 'radiokeuken". Bij de tijd De allereerste uitzending na dert met rasse schreden. De tijd staat niet stil. Alhoewel... De torenklok van net oüde ge meentehuis heeft alle tijd. Die staat namelijk wel stil. „Gelukkig wordt hij gerepa reerd", vertelt Flip. „Want als Omroep Zeeland willen we wel bij de tijd blijven!" Elke dag fietst Jean Claude de Bokx (13 jaar) van Axel naar Terneuzen. Twintig minuten doet hij er over om bij zijn school, - De Schans, te komen. Maar klagen hoor je Jean Claude niet, zelfs niet als het regent: „Ik heb het reuze getroffen op deze school," zegt hij tevreden, „Ik zit in een leuke klas, iedereen kan goed met elkaar opschieten en de leraren hebben hier veel tijd voor je". Vorig jaar is hij op de school voor voortgezet speciaal onderwijs gekomen, waar Jean Claude, nu in een prach tig nieuw gebouw, de onderbouw doet. „De kleuren van de balken vind ik het mooist", vertelt hij over de nieuwe school. „En de vloerbedekking. Alleen zijn ze wel veel strenger geworden. Als je kauw gom eet in de school, dan zwaait er wat. En in de pauze moeten we allemaal naar buiten'. Ook over de nieuwe o ver blij fruimte is Jean Claude erg tevreden. „Alleen de thee- en limonadeautomaten werken niet goed", moppert hij, „dat heeft me al veel geld gekost!" De overgang van basis- naar voortgezet onderwijs her innert Jean Claude zich nog goed: „In het begin van het jaar willen de groteren altijd laten zien wie de baas is, .maar later gaat dat wel over", zegt hij geruststellend. Chagrijnig Ook het grote aantal leerkrachten was een verandering. „Ik heb nu wel 6 of 7 leraren. Maar ik vind het leuk om steeds een ander te zien, als er dan één chagrijnig is kun je hopen op de ander!" Alleen aan het maken van huiswerk kan Jean Claude niet wennen: „Ik speel nog liever met lego", zucht hij. En als zijn vader of moeder erover zeuren is de lol hele maal weg. „Toch ga ik er dit jaar flink aan werken", besluit hij. „Maar dat zegje meestal bij 't begin van het jaar". „Tijdens het snoezelen heb ik het idee voor het poppenspel gekre gen", vertelt Dies de Bil. Sinds twee jaar is hij activiteitenbe geleider in Huize Den Berg, een in ternaat voor zwakzinnigen in Goes. Dies: „Snoezelen is een vakterm, af komstig uit Amerika. Het betekent dat je allerlei zintuigelijke activitei ten met geestelijk gehandicapten doet. Daardoor heb ik gemerkt, dat ze voor kleur, beweging en muziek veel gevoeliger zijn dan voor taal". Dies heeft een jaar aan het poppen spel gewerkt. Hij zocht verschillen de soorten muziek uit, klassiek, ope ra, musical, filmmuziek, waar hij poppen bij maakte. Poetifar Het poppenspel is een verhaal zon der woorden: een muzikaal beeld verhaal. „Je moet het zo zien", legt Dies uit. „Bij het praten beweegt de mond en er komt geluid uit. Dat is taal. In mijn spel zijn de poppen de bewe ging en is de muziek het geluid. Dat is emotietaai". Ruim honderd mensen van Den Berg genoten van de eerste opvoe ring van De wereld van Poetifar'. Poetifar is de hoofdfiguur, die in elke scène voorkomt. Hij slaat op de gong, zwaait met z'n toverstaf, strooit confetti en kondigt steeds de volgende scène aan. Orkestleider „Poefitar is in het spel een rustge vend moment", zégt Dies. „Ze her kennen hem. Hé, daar is-ie weer! En die herkenning wekt weer verwach ting voor het volgende. Hij is eigen lijk de orkestleider". Intussen zijn er al drie voorstellin gen geweest, waaronder één voor de kinderen uit de buurt. „Ze vonden het prachtig", vertelt Dies. „Eén kind zei tegen me, dat-ie er kippevel van gekregen had". De reacties van de bewoners hebben hem het meest verwarmd. „Ik zag aan hun emoties en mimiek dat het ze heel veel deed!". De opvoeringen gaan nog door. Als je het stuk wilt zien: bel naar Den Berg: 01110-16840. Wie weet komen ze wel bij jou op school!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 2