wind Ruisen van de Dakpannetjes zorgen voor kleur Speurpuzzel Een enge oom 86 F. Skaibaik 4 DINSDAG 12 JULI 1989 De lucht trilt, een klaproos knikkebolt van de slaap en zelfs de dapperste vliegen verbergen zich voor de zon. Het is warm. De wereld wacht op een buitje. Marina van den Boogaart PlprJtR. Ik heb een uitvin ding uitgevonden. Dat gebeurt wel vaker met uitvin dingen zul je zeg gen. Maar dit is echt heel speciaal: De luchtfiets. Een moeilijk gevgl. Simpel gezegd komt het hier op neer: Normaal loopt je ketting van achteren naar voren. Bij de lucht fiets van onder naar boven. Als je trapt gaat er van boven een enorme propellor draaien. Aan de as zit een dynamo. Deze zorgt ervoor dat een klein propel- lortje op je achter spatbord gaat draaien. Je kunt dus omhoog en vooruit. Ik ga dit zakelijk aanpak ken. De luchtfiets noem ik Skybike (skaibaik). Dat is Engels. Nee, Ame rikaans, nog beter. Ik zie het reclame filmpje al voor me. Skybike scheurt over volle parkeer plaats pont Bres- kens- Fietst tussen pezempalen van Souburg-Lummelt ivat rond de Lange Jan - Goes - Gratis de Zeelandbrug over - Je zit zo in Schouioen. Even landen. Glaasje cola. De Skybike heeft slechts 1 klein na deeltje. Hij doet het alleen als je heel vast slaapt. Witte vlinders, ja, die kent iedereen. Koolwitjes zie je haast overal. Een dag pauwoog, een blauwtje. Die knalgele ci troenvlinder. En daar houdt het bij veel mensen wel bij op. Zonde, want hoewel het met de meeste vlinders in ons land helemaal niet zo goed gaat, valt er nog genoeg te zien. Een vlinder heeft een roltong. Hij leeft van de zoete nectar uit bloemen. Je kunt de meeste vlinders dan ook zien in de zomer. Opvallend is, dat ze het liefst gaan zit ten op rode, paarse of roze bloemen. Vlinders met mooie namen als land kaartje, Gehakkelde aurelia, Kleine vos en de atalanta en de dagpauwoog vind je vooral op brandnetels. Deze 5 zijn een van de weinige waar het in Ne derland nog goed mee gaat. Er staan overal wel brandnetels èn ze kunnen uitstekend ver vliegen. Dat andere soorten wel uitsterven of erg achteruit gaan, komt doordat vlin ders heel gevoelig zijn (bv. voor vervui ling). Er wordt ook teveel gemaaid, waardoor zowel voedsel als de plaats om eitjes te leggen verdwijnen. De honderden kleine kleurvlakjes op de vleugels liggen dakpansgewijs op el kaar. Het is maar net hoe je er tegenaan kijkt welke kleuren je het eerst opval len. De meeste Nederlandse vlinders wor den niet veel groter dan 5 cm. In warme landen soms wel zo groot als je hand! Ook al door het vlinderjaar, zijn er over al in het land tentoonstellingen (van op gezette vlinders). Een hele leuke vlindertuin hier vlakbij is in het Zoute. Net over de grens voor Knokke. In een warme kas vliegen prachtige wondertjes om je hoofd, of ko men zelfs op je zitten. Echt leuk om een keer naar toe te gaan. Ook heel bijzonder is de tentoonstelling Zie Zo Zijde in het Biologisch Museum bij Oostkapelle. Omdat zijn ouders zo nodig samen op vakantie naar Amerika wilden, moest Marcel twee lange we ken naar zijn oom en tante. Met tante Cora valt nog wel te leven, maar oom Chris is een vervelende man die het liefst van al iedereen het leven zuur maakt. Vooral aan zijn buurkinderen heeft hij een hart grondige hekel. 'Tuig' noemt hij ze en 'kunstenaars volk' waar Marcel ver vandaan moet blijven. Je moet wel een hart van steen hebben als je al niet meteen in het eerste hoofdstuk van Kunst en Vlieg werk heel erg met Marcel te doen hebt. Het zal je toch overkomen: in je vakantie verplicht logeren bij zo'n oom en ook nog zien dat vier kinde ren aan de andere kant van de schutting een heuse raket bouwen. Natuurlijk probeert Marcel zo vaak hij kan te ont snappen aan de aandacht van oom Chris en zo aan de praat te raken met Rogier, Chantal, Jeroen en Nicky die echter niets van hem moeten hebben. En dan gebeurt er ineens een heleboel dat alleen in een spannend vakantieverhaal kan gebeuren. In het dorp arriveert een filmploeg, de wél drie me ter hoge raket gaat de lucht in met een onbekende vliegende persoon aan boord, en oom Chris vindt een geheimzinnig jasje met een revolver en veel geld. Wie de speelfilm Kunst en vliegwerk gezien heeft weet dat al die vreemde gebeurtenissen met elkaar te maken hebben. De anderen moeten kiezen: blijven piekeren over een samenhangend verklaring of het boek lezen dat geschreven werd door Lydia Rood, 22,50 kost en bij uitgeverij Leopold, Amsterdam verscheen. In het lettervierkant zitten 33 woorden verborgen. Deze zijn op verschillende manieren verstopt: van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden, van beneden naar boven en diagonaal (schuin) in alle richtingen. Eenzelfde letter mag voor meer dan één woord worden gebruikt. Wanneer je de letters van alle op te zoeken woorden hebt doorgestreept, blijven er negen ongebruikte, niet doorgestreepte letters over. Die vormen, achter elkaar gelezen, een woord. Hoe luidt dit woord? De op te zoeken woorden luiden: vis vloed camping vakantie zee vogel caravan veerboot zon water toerist vuurtoren kust zomer vlieger Veerse Meer land duinen zeewind watersport pret golven zwemmen luchtballon tent surfen branding deltavliegen zand zeilen kamperen zweefvliegen lucht Onder de goede inzendingen verloten ivij 15 boéken- bonnen van 15,-. Oplossing vóór 1 oktober 1989 stu ren naar PZC Vlissingen, postbus 18,4380 AA, Vlissin- gen. inzittenden van het fraaie uitzicht over de duinen en stranden van Westerschouwen. „Het is vooral de stilte, die opvalt. Je hoort niets anders dan het rui sen van de wind", zegt Leen. Bij geschikt weer zijn alle zes de toestellen van de vliegclub in be drijf. Leen: „Als het meezit, dan kun je per dag zo'n zes a zeven starts maken, iedereen vliegt op zijn of haar beurt. Wie 's morgens niet op tijd op het vliegveld is, die moet een beurt overslaan. Daar zijn we streng in". Het zweefvliegen is een hele veilige sport. Leen: „In de afgelopen dertig jaar heb ik nog nooit een ernstig on geluk meegemaakt. En motorsto ring is bij onze toestellen gelukkig uitgesloten". T R E M O Z N D U I N E N w R B S I V N E V L O G E A z O N D N L E G O. V A G T V E P E A E O T E R P E E O A E S R D V O L I R I R V O K G R E N L A L L L s U S B A N E P E I T R V A u E Z R N I T M M E N F A R B E M E T D A A M G E Z T C I T F E I N W K E E T O L L T R H V E A z R W R R N E K U S T C A R A Z Z E N N D S D N A L U B N G N I P M A c D T H C U L D N I W E E Z T O E R I s T Deze vakantie-Krullebak over land, zee en lucht is gemaakt door: Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Sam Karstens, Louis Kesteloo, Hans Segboer, Jan Smeekens en Willem Verstuyf. Tekeningen zijn van Wouter Apner en Ramon de Nennie. Als er 'bloemkoolwolken' boven de duinen van Haamstede verschij nen dan wordt het tijd voor Leen Klompe om de cockpit van zijn zweefvliegtuig te gaan opzoeken. „Voor zweefvliegen heb je thermiek (opstijgende lucht) nodig", legt hij uit. Leen: „Eerst worden de toestellen uit de hangar gehaald en grondig onderzocht. Ze moeten technisch helemaal in orde zijn. Wie niet aan de beurt is om te vliegen, die helpt bij de start, het bedienen van de lier en het vervoer van de kabels". Ome Leen zoals iedereen hem op de vliegclub Haamstede noemt, is een oude rot in het zweefvliegen. Ruim 33 jaar zweeft hij al tussen de vogels hoog boven de duinen. „Zweefvliegen is een boeiende sport", vertelt hij. „Als je veertien jaar bent, mag je al leren vliegen. En na zo'n tachtig starts kun je al gaan solovliegen, helemaal in je up pie". Een dagje zweefvliegen begint om' 's morgens half tien. Hoelang een vlucht duurt valt vooraf moeilijk te zeggen. „Dat va rieert van tien minuten tot enkele uren", vertelt Leen. „Dat is afhan kelijk van de thermiek". Hoog boven in de lucht genieten de

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 4