BaJSS Beuken in de branding Een draaikolk op zijn kant «mi x De zee kun je niet dwingen Ook onder water gelden regels Sachte ijTjes Vloed DINSDAG 12 JULI 1989 3 n Meestal heb ik er- geen erg in. Maar soms heb ik van die buien. Dan vind ik ineens alles gek. Zoals rijden op een fiets: Een paar sta len buizen. Omdat dat niet lekker zit een rubberen plankje erop. Dat heet dan zadel. Nog een gebogen buisje. Je pakt het vast en het heet stuur. Twee hoe pels eronder. En dan komt het leuk ste. Je pompt met je voeten. Het geval beweegt. Fietsen! Om te gillen. Net circus. Nog leuker is een wa terfiets. En weet je wat werkelijk alles slaat? Je meester betrappen met z'n vrouw. Nee, dat be doel ik niet. Ik be doel op een water fiets op het Veerse Meer. Die waterfietsen trappen door. Maar dat had mijn meester niet door. Toen ik hem zei lend inhaalde schrok hij. Hij wil de achteruittrap- pen om te remmen. Z'n vrouw wilde snel vooruit. En dan weet zo'n wa terfiets het ook niet meer. Knap zegt de ketting. Daar zitje dan. Op je vlotje dat vroe- Qer een waterfiets was. Gelukkig heb ik ook een motortje °P m'n zeilbootje, heldhaftig trek ik het stel naar kant. Heel veel van wat er op het strand te zien of te voelen zal zijn, wordt bepaald door de stroming (ook eb en vloed) èn de wind. Als de wind vanaf de zee richting het land waait, heet dat aanlandige wind. Op het strand is het dan een beetje fris. Want water is kouder dan het land. De wind is dus een beetje afgekoeld als hij eenmaal bij jouw handdoekje aankomt. Om te zwemmen is het water wel lekker en tamelijk helder. Komt de wind vanaf land en blaast hij richting zee (aflandige wind) dan is het op het strand veel lekkerder, heet zelfs. In de zee gebeurt er dan een hoop watje niet meteen ziet. Vooral als de wind een beetje hard is. Het bovenste deel van het water wordt van het strand weggeblazen. En als reactie gaat juist het onderste deel naar het strand toe. Een soort draaikolk op zijn kant. Alles wat in of net boven de zeebodem dreef, wordt meegesleurd en komt later op het strand terecht. Na aflandige wind liggen er altijd heel veel schelpjes, let maar op! En ook kwallen. Want ook die zweven normaal net boven de zeebodem. Een kwal is eigenlijk geen dier, maar een zaadje van een poliep. Dat lijkt een plant. Maar het is een dier dat op de zee bodem vastzit. Via de kwal verspreidt hij zich. Het is ook leuk om bij laag water bij de paalhoofden naar anemoontjes te kij ken. Ga er niet aan zitten peuteren, want dan valt er ook niks meer te zien. Leuk om te doen is het maken van gip safdrukken in het zand. Een kwart be kertje (mag zout) water. Het gips erin strooien tot je geen water meer ziet. Even wachten, dan pas roeren. In je afdruk in het zand gieten. Paar mi nuten wachten, klaar. Je eigen voetstap kan zo weer mee naar huis. IÉ&ÉÉj|pPj^ Dit jaar is de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale precies zestig jaar jong. Dat de moderne jeugd herberg meer te bieden heeft dan alleen een slaapplaats en een stevi ge maaltijd blijkt uit de woorden van Ben Tuppert, bedrijfsleider van de jeugdherberg in Domburg. „Hoewel onze jeugdherberg geves tigd is in het eeuwenoude kasteel Westhove, staan wij toch met twee benen in de tegenwoordige tijd", zegt hij. „Veel vakantiegangers wil len actief bezig kunnen zijn. Het liefst in de buurt van de jeugdher berg zelf'. Samen met Herman Bosman orga niseert Ben een heel nieuwe activi teit: branding-kanovaren. Ben: „Herman verhuurt tijdens de zomermaanden kano's op het Veer se Meer. Ook trekt hij regelmatig met enthousiaste kanovaarders naar het buitenland om daar over de rivieren te varen. Van het één kwam het ander en zo beginnen wij in september het branding-kano varen". Voor de avontuurlijke en sportief ingestelde mensen zullen wind, wa ter en woest geweld een enorme uit daging vormen. Het strand ligt op 500 meter afstand. Met een speciale kar worden de kano's daar naar toe gebracht. Ben: „Na de theorie volgt daar de praktijk. Onder leiding van een in structeur leren de kanovaarders het golfrijden en de kano in de woeste branding onder controle te houden. Ook worden in de golven reddingsoefeningen gehouden. Want de veiligheid staat natuurlijk voorop". Het branding-kanovaren is geschikt voor alle leeftijden. Ook voor sportieve Zeeuwen staat de in schrijving voor dit gebeuren open. Half september zullen de eerste ka no's het ruime sop kiezen. Ben: „Dan zijn de elementen wind, wa ter voor deze sport op hun best". Varend door een bulderende bran ding zal iedereen die een uitdaging zoekt volop aan zijn trekken kun nen komen. de Als je deze zomer lekker naar het strand gaat, prima, maar: Eerst van al kijken waar de reddingspost is en wat voor waarschuwingsvlaggen er hangen!. Dat is het dringende advies van Bram Nortier uit Oostburg. Bram weet waar hij over praat. Al 18 jaar is hij vrijwil liger bij de Zeeuws-Vlaamse reddingsbrigade, waar van hij de technische leiding heeft. Bij elkaar telt Zeeuwsch-Vlaanderen zeven strand- posten, met drie of vier mensen. Dat dit niet overbodig is legt Bram graag uit: „De zee, dat is natuur en die is niet te dwingen. Je mag de zee nooit onderschatten, elke dag is die weer anders. Veel mensen beseffen dat niet". Als voorbeeld noemt hij de paalhoofden: „Daar moet je minstens 20 meter vandaan blijven. Tegen de stro ming rond die pieren kun je nooit opzwemmen. Elk jaar hebben we wel een paar gevallen met 'bazalt- schurft'. Zo noemen we de vele wondjes die je krijgt als je langs die ruwe stenen schuurt". In alle gevallen is het het beste om niet in paniek te raken: „Daardoor gebeuren de meeste ongelukken, als je niet meer weet watje doet!" 's Winters is Bram elke zaterdag in het Oostburgse zwembad te vinden. Daar leert hij kinderen reddend zwemmen. „Dat kan vanaf zeven jaar. Als je dan de nodige bre vetten gehaald hebt kun je een opleiding voor strand- wacht volgen. Die geven we in Nieuwvliet, op de strandpost zelf'. „Kinderen die graag zwemmen, moeten daar maar eens gaan kijken", besluit hij. Voor de vele duizenden watersporters op de Ooster- schelde is de R.P. 15 uit Wemeldinge in deze tijd van het jaar 'een vertrouwde verschijning. „Voor de mensen met problemen zijn we van harte welkom", zegt Levien Bout van de Rijkspolitie te water. „Maar het is logisch dat een pierenspitter ons liever voorbij ziet varen". Tussen de stormvloedkering en de Oesterdam houdt de waterpolitie letterlijk een oogje in het zeil. Levien: „Op en in het water en zelfs onder water gelden regels. En iedere watersporter moet zich aan die regels houden. Neem nu bijvoorbeeld de duikers. Met tientallen zwemmen ze over de bodem van de Oosterschelde. En dan is het o zo verleidelijk om een kreeft mee te nemen of een mandje oesters. Daar steken wij dus een stokje voor". De R.P. te water beschikt over modern materiaal. Vooral bedoeld om de 'snelle' jongens op het water te kunnen bijbenen. Levien: „Eigenaars van speed boten en waterscooters scheuren vaak met enorme .snelheid over het water. En ook op het water gelden snelheidsbeperkingen Surfers in de vaargeul en vissers met een sleepnetje achter hun boot zijn ook in overtreding. „Natuur lijk zwaaien we niet direct met ons bonnenboekje", zegt Levien. „Waarschuwen is meestal voldoende". Per fiets, auto, boot en zelfs met een vliegtuigje con troleert de politie het Oosterscheldegebied. In zijn vrije tijd zeilt Levien met zijn eigen boot over het voor hem bekende water. Als de R.P. 15 voorbij vaart zwaait hij naar zijn collega's, die zwetend in de stuurhut staan. Want bruin worden in de baas zijn tijd is er zelfs voor de waterpolitie niet bij. Het eenzaam kasteel is nu voor de zee. Te gretig hapt ze en speelt ermee. Een rots was het, de hele dag; de zee liet slechts de zakdoekvlag. Marina van den Boogaart Jolige Joris. Een onstuimige piratenpartij aan boord van het goede schip Het Gouden Achterste. Met in de hoofdrol Joris, een onverschrokken, onte vreden negenjarige held en in de bijrollen de sme rigste, vuilste, harigste, griezeligste bende zee rovers die de wereld ooit gezien heeft. Ontsnappin gen, achtervolgingen en schuimklopperij en een nattig einde. OrrrgH Hahaa! Met bovenstaande samenvatting achter op het boek probeert uitgeverij Zirkoon jou over te halen Jolige Joris en de Piraten van Abdul de Schuimer te lezen. En eerlijk is eerlijk: er is geen woord van gelogen. Op de dag dat Jolige Joris ontzettend veel medelij den met zichzelf heeft, leest hij bij de kruidenier: 'KoM Bei de seeRovers-scheepsjonge gefraagt. Op- lijding wort vooR gesorgd. Gelegenhijd voor rijsen goeden Vooruitzigten. Sachte ijTjes keNne WEG- BleïFen. fraag naar AbDul de Schuimer Kapitijn van het Gouden AcHterste'. In dezelfde tel dat Joris bedenkt dat hij geen tijd heeft zich af te vragen wat het verfomfaaid stuk pa pier hem allemaal voorliegt, besluit hij aan te mon steren. Weg van zijn moeder en op zoek naar zijn vader die sinds acht jaar spoorloos is. Maar nog in diezelfde tel overkomt hem zö iets lugu bers dat hij er de zenuwen van gekregen zou hebben als hij geweten had wat. Jolige Joris en de piraten van Abdul de Zeeschui mer is een groot prentenboek met veel geestige plaatjes bij een lekker lang verhaal. Het werd geschreven en getekend door Colin McNaughton, kost 29,90 en speelt zich af in de tijd toen kinderbijslag en vakantie nog niet bestonden.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 3