Fanatieke spuiter blijft van de bakkenkunst af Het is fijn langs de lijn Inpakken of inlijsten? SPOORWEGEN BESTRIJDEN DE VERVELING DINSDAG 9 MEI 1989 3 Je moet eens letten op het plezier waarmee boekhandelaren een boek inpakken. Sommigen (maar dan moet het wel stil zijn in de winkel) hoor je zelfs zachte kreetjes van genoegen slaken als ze met een mooi papiertje van een boek een lekker strak pakje ma ken. Gelukkig hebben ze er geen benul van dat ze hun ziel en zaligheid stoppen in iets dat even later gauw-gauw-gauw met onzekere vingers losgewurmd en kapotge- trokken wordt. Deze maand wordt ongeveer de helft van alle gekochte boeken extra feestelijk ingepakt. Mei is een verjaardagentopmaand, en (bijna) iedereen weet dat je met een boek (bijna) iedereen een groot plezier doet. Daarom hier onder een aantal cadeauboeken waarmee je met een gerust hart voor de dag kunt komen. Uitgeverij Querido bracht een lief, piepklein boekje uit van An nie M. G. Schmidt. Het heet Uit met juffrouw Knoops en gaat over Lot en de sjieke juffi'ouw Knoops, die in de bioscoop in een spannende film terechtkomen. Als ze 's avonds vuil, bemodderd, hongerig en oververïnoeid buiten staan weten ze niet precies wat hun overkomen is, maar het was heerlijk. Het boekje werd geïllustreerd door Fiep Westendorp, telt 42 bladzijden en kost 4,95. Als je het voor jezelf wilt aanschaffen moet je eerst even in je boeken kast kijken. Het verhaal stond eerder onder andere in het uitver kochte 'Een visje bij de thee'. Toneel We zijn al lang begonnen, maar nu begint het pas echt is een heel bijzonder boekje van Joke van Leeuwen over toneelmaken, to neelspelen en naar toneel kijken. En de weinige kinderen die daar nou net helemaal niets an vinden, kunnen toch reusachtig veel ple zier beleven aan het buitenge woon knap in elkaar gezette, grappige verhaal en de fantasie rijke tekeningen. Met hoeveel zorg Joke van Leeu wen het schreef blijkt alleen al uit het 'Theaterwoordenboekje' ach terin. Zelfs bij het uitleggen van typische toneelwoorden houdt ze je voortdurend wakker en op het puntje van je stoel: Dubbelrol - verschillende rollen die door een speler worden ge speeld. Niet tegelijkertijd. Het boekje wordt door Querido uitgegeven als Jeugdsalamander en kost 10,-. Die populaire pocketreeks werd onlangs uitgebreid met nog vier boeken in de Krullebakleeftijd. Het zijn 'De vondeling' door Nina Bawden, 'Operatie Kauwgom' door Margaret Mahy, 'De straat waar niets gebeurt' door Els Pel- grom en 'Wiplala weer' door An nie M. G. Schmidt. Ze zijn eerder in een harde kaft verschenen. boek Als je binnenkort (of over een poos) zelf feestvarken bent en bang bent datje de vraag 'Jeheb- tallesalwatwiljehebben?' niet kunt beantwoorden, dan zou je kunnen denken aan Kattekoning Muizenburg van Erwin Moser. Het kost 29,50 maar je krijgt wel waar voor je geld. Het ziet er prachtig uit, is lekker dik, grap pig en spannend, en gaat over van alles en nog wat dat uiteindelijk tot niets leidt. Je snapt het: hartstikke leuk dus. 'Kattekoning' Muizenburg' wordt uitgegeven door Leopold. Nog één tip. Als de boekhande laar mlv aan je vraagt: „Is het een cadeautje', dan moet je meteen zeggen: „Ja meneer mlv, voor me zelf. En als hij m/v dan het ca deaupapier pakt dat je hierboven afgebeeld ziet... niet aarzelen en gewoon zeggen: „Doet u dat er maar los bij. Het is zo mooi, ik doe er een lijstje om, ik hang het bo ven mijn bed'. Jan Smeekens Cadeaupapier van uitgeverij Leopold-De Vier Windstreken. In 150 jaar is niet alleen de buiten kant van de treinen veranderd, maar ook de binnenkant. Zaten de mensen vroeger op ongemakkelijke houten banken, nu zit je in zo'n treincoupé bijna nog lekkerder dan thuis voor de televisie. En als je even naar de w.c. moet kom je bij elke coupédeur die je open schuift weer een ander kunstwerk tegen. Bij de spoorwegen is er een aparte afdeling, die zich bezighoudt met de inrichting van treinen. Jeroen Jan sen werkt daar. Hij weet veel over de kunstwerken te vertellen. „Kunst in de trein is niet nieuw, vroeger hingen er ingelijste repro- dukties aan de wanden. Daardoor kreeg je een soort huiskamertje. Dat vonden wij op een gegeven moment te duffig". Nu zijn de kunstwerken helemaal in de wand opgenomen. Jeroen legt uit hoe dat allemaal gaat: „Eerst vra gen wij een kunstenaar om een ont-_ werp te tekenen. Die kunstenaar is vrij om te maken wat hij wil, als het maar niet schokkend is of vlug gaat vervelen. En het moet een plaatje over de hele wand worden!" Hele wand Als dat ontwerp goedgekeurd is wordt het uitvergroot en op zo'n kunststof wand gezeefdrukt, soms wel in tien kleuren. Dan wordt er nog een doorzichtige toplaag opge perst. Zo kan het kunstwerk de ko mende 40 jaar tegen een stootje", zegt Jeroen, „ouder wordt een trein toch niet". Het is niet echt de bedoeling om de mensen naar kunst te leren kijken, volgens Jeroen. „We willen in de eer ste plaats de bakken (zo noemen ze bij de spoorwegen de treinstellen) zo mooi mogelijk inrichten, zodat de mensen zich niet gaan vervelen on derweg". Dat de reizigers de kunstwerken zien zitten blijkt wel uit de vele spontane reacties. „Kinderen kij ken toch anders dan volwassenen, ze staan vaak meer open voor kunst", zegt Jeroen. Ook van vanda lisme hebben de wanden weinig- last: „Zelfs de fanatiekste spuiter blijft nog van onze kunst af en dat is toch een goed teken!". eten en een goed bed. Maar veel wil de planten geven daar eigenlijk niet om. Gek genoeg hebben ze zelfs lie ver droog schraal zand dan de natte vette klei. Zeeland zelf heeft een kleibodem. De spoordijk (het talud) is gemaakt van, je snapt het al: zand. Luilekker land voor de planten dus. „Op de droge zuidkant (veel zon) groeien leeuwebekjes. Heel andere planten dan op het nattere noorden van de dijk, waar je zelfs varentjes kunt vinden", vertelt hij. „Onder aan (grens zand/klei) voelt de engel wortel zich prima. En op de kale stukken zien de klaprozen en kamil le hun kans schoon. Akkerviooltje, zandraket, be- reklauw, slangekruid, bramen. Mét alle andere voeren ze strijd om het beste plekje langs de lijn. Hun vele vormen en kleuren maken het nu net zo leuk". Ervan genieten zul je vanuit de trein moeten doen. Alleen al uit veilig heid zijn de spoordijken verboden. Je zweeft door de.lucht. Je kleeft je zelf aan een treinwagon vast. En waar je denkt: mm, lekker plekje! Daar laatje je gewoon weer vallen. Al heel wat plantezaadjes hebben zo een enkeltje Zeeland genomen. Lek kere plekjes zijn hier genoeg. Dus de meeste komers zijn blijvertjes ge worden. „In Zeeland groeien zo'n 853 ver schillende soorten (wilde) planten. Daarvan staan er 422 Daarvan (dus bijna de helft!) langs de spoorbaan. Het zijn niet alleen ex-treinreizigers, maar de meeste toch wel", zegt me neer Wedts de Swart. Planten en dieren zijn al meer dan 25 jaar zijn hobby. „De gele brem uit Brabant is al voor bij de Vlakebrug. Het bezemkruis- kruid uit België zie je overal. Lang- baardgras is ook een typisch NS- plantje. De wuivende bossen staan in heel Zeeland langs het spoor. Maar ja, die is hier dan ook al sinds 1948". „Vroeger waren de NS helemaal niet blij met al die bloemen langs hun spoorlijn. Ze spoten ze dood met gif. Een jaar of 15 geleden kwam daar verandering in. Toen ontdekten ze, dat wat ze hadden toch wel heel bij zonder is. En sindsdien zijn ze er zui nig op. En trots. Luilekkerland Alleen de planten die tussen de rails groeien worden nog doodgespoten. Van het vocht van de planten kun nen anders de biels rotten. Jij houdt misschien van lekker veel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 3