Prijs met een staartje krijgt nog een snuit... Volg de schoolnatuurgids Pinokkio <4 WEDSTRIJD WINNEN IS OOK NIET ALLES 1118 |i a niü^boell DINSDAG 11 APRIL 1989 3 Een prijs gewonnen? Gefeliciteerd. Maar de 8-jarige Dennis Visser uit Vlissingen ziet het anders. Hij won laatst 2 toegangskaartjes voor de Walt Disney IJsshow in Rotterdam. En toen begon het verdriet. Want zo'n reis kost geld. Natuurlijk moet tweelingzus Chantal ook mee. Maar kinderen van acht kunnen moeilijk alleen naar Rotterdam. Probleempje dus. „Ik won een kleurwedstrijd van de ABN-Bank", zegt Dennis sip. „Ie mand belde dat ik de tweede prijs had. Hij zei alleen dat ik er hartstik ke blij mee zou zijn. We moesten het in West-Souburg ophalen. Ik kon er haast niet van slapen. Stel je voor dat het zo'n grote zilveren be ker was. Zoals bij de play-backshow. Die moest dan wel op mijn boeken plank. De houten dobbelstenen konden wel weer in de speelgoedkist. Zo'n beker moet op een mooie plaats. Spaarcijfers Hij 'vertelt over die middag op dat bankkantoor. De andere winnaars zaten er ook. „Een van 15,7,4 jaar en ik. Eerst was er een verhaal over spaarcijfers en zo. Intussen keek ik naar een tafel met leuke spaarpotten. Appeltjes met een varkenssnuit. Dat vond ik ook een mooie prijs. Maar er kwam een envelop met die twee kaartjes erin. Nou, ik durf niet alleen met de trein. We konden ook best extra kaartjes kopen. Voor 35,- per stuk. Dan moest je voor elke kaart eerst een spaarrekening nemen. Dat vind ik erg vals". Dennis heeft zijn kaartjes toen maar aan Jane van school gegeven. Want die had er ook twee gewonnen. Dan- konden zij er met z'n allen naar toe. „Mijn vader en moeder waren best kwaad. Die andere ouders vonden het ook niet leuk. Ik heb bij de deur nog wel even omgekeken. Naar die varkentjes hè. Want die kregen we niet". Regels Bankdirecteur H. W. Schreuder van ABN-Vlissingen krabt wel even ach ter zijn oor als hij de Dennis-story hoort. „Wat jammer nou. Dat ver wacht je niet als je iets weggeeft. We willen juist dat iedereen tevreden is. Aan die extra kaartjes bij een spaar rekening kan ik ook niets verande ren. Zo zijn de regels van de bank. We willen het sparen een zetje ge ven. En je kunt je geld er altijd weer gauw afhalen. Dat is wel niet de be doeling, maar het mag. Dat van die spaarpotjes vind ik echt sneu. Laten die prijswinnaartjes dus maar gauw naar ons kantoor in Sou burg gaan. Dan staat daar beslist voor hen een verrassing klaar. Bij voorbeeld met een snuit...". De lege blikjes eikeltjescacao staan er nog: een herinne ring aan de stadswandeling in Zierikzee. Vorige week woensdag werd deze gehouden ter gelegenheid van de boomfeestdag. Rita de Ligt is tevreden over de afloop: „Het was wel slecht weer, maar als kinderen enthousiast zijn over iets, hebben ze daar helemaal geen last van"! Rita is lid van de werkgroep schoolbiologie. „Een leer kracht kan moeilijk alleen met een hele groep kinderen de natuur in trekken", zegt Rita, „daarom hebben wij wandelingen georganiseerd waar alle basisscholen in Zierikzee gebruik van kunnen maken'-'. Lesboekjes Het is de bedoeling dat de kinderen iets van de wande lingen leren, daarom heeft, de werkgroep lesboekjes ge maakt, waar opdrachten instaan. Die worden onderweg en later op school uitgewerkt. „Sommige kinderen maken er prachtige boekwerkjes van", zegt Rita. De werkgroep bestaat uit ongeveer 20 mensen, die al het werk, zoals de buitenwandelingen voorbereiden en al lerlei lesmateriaal maken, in hun vrije tijd doen. Gids Angela Struijk, zelf moeder van drie kinderen, heeft een speciale cursus voor 'schoolnatuurgids' gevolgd. Zij be geleidt op de wandelingen een groepje van 6 of 7 kinde ren: „Het komt bijna nooit voor dat kinderen vervelend zijn. En door de opdrachten te doen leren ze zelf de na tuur ontdekken en beleven". „Waardoor ze er later misschien verantwoord mee om gaan", vult Rita aan. De stadswandeling van vorige week ging langs verschil lende soorten bomen in Zierikzee. Na afloop bekeken kinderen een speciaal gemaakte tentoonstelling over bomen en hun bewoners. En bovendien kreeg iedereen nog een kopje warme eikeltjescacao. Waar bomen al niet goed voor zijn! Uit: De avonturen van Pinokkio „Dag mevrouw. Ik las laatst in de Krullebak over een kinderboek dat ik heel graag wil lezen. Maar ik kan het nergens in de biblio theek vinden. Weet u misschien waar het staat?" Janeekijkjohwe hebben een tijdje geleden een heel duur boek over Picasso aangeschaft, met een ook maar een aantal van Sal man Rusdies Duivelse Verzen en met een zomervakantie voor de deur een heleboel reisboeken over onderwaterskiën op de Noordpool. Nou, en toen was het geld op. Dat begrijp je zeker wel. Over een maand of zes schaffen we weer kinderboeken aan, en jij mag alvast dat ene boek dat je zocht reserveren" „Maar dan kan ik het niet meer lezen voor de Prijs van de Neder landse Kinderjury, mevrouw". „Nee da's waar. Maar dan lees je toch een ander". Een gesprekje als dit kun je haast elke dag in de Nederlandse biblio theken beluisteren. Daar moet bezuinigd worden en dan denkt men het eerst aan kinderboeken. Over kinderboeken schrijven is nog altijd interessant, maar al een paar jaar ondankbaar werk: je maakt kinderen lekker voor nieuwe boeken, die hoogstwaar schijnlijk nooit in de uitleen ko men. Natuurljk, al die boeken zijn ook te koop, maar veel kinderen moe ten het nu eenmaal hebben van de bibliotheek. Die wel boeken voor volwassenen aanschaft en vergeet dat kinderen het gekst van lezen zijn. Zo, de rest van dit stukje gaat weer over prachtige boeken. Twee in dit geval. Of beter: één en daar twee versies van. Tussen 1880 en 1882 schreef Carlo Collodi voor de Italiaanse kin derkrant 'Giornale per i bambini' zesendertig afleveringen van een vervolgverhaal, die in 1883 ge bundeld werden in De avonturen van Pinokkio. Het wereldberoemde boek werd in 1900 voor het eerst in het Ne derlandse vertaald en 'voor het laatst' in 1976. Ook die laatste vertaling is allang niet meer in de gewone boekhandel te koop, en dus werd het tijd voor nieuwe uit gave. Leontine Bijman en Annegret Böttner die op de universiteit van Amsterdam hun tanden ge zet hadden in een onderzoek naar de vele Pinokkiovertalingen, mochten van uitgeverij Ploegs- ma het oude verhaal uit 1883 in. modern Nederlands vertalen. Hun opdracht had ook te maken met de nieuwe kijk van de Ita liaanse kunstenaar Roberto In- nocenti op Collodi's verhaal. Zijn prachtig onscherpe kleurteke- ningen laten je wegdromen naar de tijd van Pinokko zelf. En als je tegelijkertijd je ogen wagenwijd open houdt en goed de kost geeft, ontdek je talloze kleine bijzon derheden. Het boek kost 39,50 en dat lijkt meer dan het is, want wat is nou een kwartje per bladzijde voor een boek dat jij later ook nog voorleest aan je eigen kinderen. Bewerking „De avonturen van Pinokkio" is in de voorbije honderd jaar niet alleen vertaald, maar ook be werkt (veranderd). Zo vond de Oostenrijke schrijf ster Christine Nöstlinger het ver haal dat nooit uit de mode ge weest is, een beetje te ouderwets voor kinderen van deze tijd. In haar De nieuwe Pinokki liet ze daarom de stukjes weg waarin Collodi Italiaanse kinderen van - toen vertelde wat goed en slecht is. Baas Kers wordt niet meer door de bliksem getroffen, maar 'gaat onderuit en ook nog van zijn stokje'. Ze veranderde het laatste hoofdstuk grondig en de rest zó dat het wat minder op een ver volgverhaal lijkt. Nikolaus Hei- delbach maakte er meer dan hon derd wonderlijke kleurtekenin- gen bij. 'De nieuwe Pinokkio' wordt uit gegeven door Altiora-Averbode en La Rivièra Voorhoeve-Kam pen en kost 29,50. Misschien dat je in de bibliotheek..., nee vast niet. Jan Smeekens I NIEUWS HELDER ALS WATER sscriüiTje V'AREV LTje D-D«iNKew va-re je ij-jjkintsv-" -l. N VET ?HiPsf ON\ ALASKA HEEN... 'AS dfb r? p -Y O A- jan is in"\ vr.-mr DE OLIE r r E M DAT GEEFT ME EEN TROEP f '6 <$Y -6 b (o f* 6 r '6 6 1 he j/\m, je bent een NIVEAU te hoog! maar, DANKZIJ 4jan kunnen de /ESKIMO'1; nu WEL .VOLOP STOKEN!» BAH r jan 'SmEER BOel, Koppif, koppie 7) /few E<Ci3 Chantal en Dennis Visser: ik kon er haast niet van slapen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 3