De kleine school blijft, maar blijft-ie schoon? Kinderjury Zwin krijgt weer vers water ASTMAFONDS VERZAMELT KLACHTEN GEUL WORDT DIEPER GEMAAKT WOENSDAG 15 MAART 1989 3 Uit: Een bende in de bovenbouw. Kinderen hebben sinds 1988 een eigen prijs voor het beste kinder boek: de Prijs van de Nederland se Kinderjury. Ruim 15.000 kin deren stuurden vorig jaar een top-vijf in met hun favoriete boe ken. In de leeftijdsgroep 6 tot en met 9 jaar ging de prijs naar Tom mie en Lotje lopen weg van Ja- ques Vriens; kinderen van 10 tot en met 12 jaar kozen Een hele schep geld van Anders Bodelsen en 13- tot en met 16-jarigen Mor gen ben ik beter van Evert Hart man. Anderhalve maand geleden ging de nieuwe Kinderjury van start en als je mee wilt doen heb je nog alle tijd wantje lijstje hoeft pas op 1 juni in Amsterdam te zijn. (De Nederlandse Kinderjury, Post bus 3704,1001 AM Amsterdam). In elke bibliotheek, boekhandel en op school kun je een deelname formulier krijgen waar precies op staat watje moet doen. De CPNB (Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, organiseert onder meer de Kinderboeken week) heeft alle scholen in het land bovendien een lijst gestuurd met de boeken waar je uit kunt kiezen. Jammer genoeg staan er niet alle in 1988 verschenen boe ken op, maar je juf of meester zal je vast en zeker graag vertellen hoe je te weten komt welke verge ten zijn. Van enkele wel vermelde titels kun je op voorhand zeggen dat ze hoge ogen gooien. Reken maar dat Een bende in de bovenbouw veel kans maakt. Dit nieuwe boek van Jaques Vriens gaat over de kinderen van groep zes, zeven en acht van de Jan Ligthartschool waar in korte tijd heel veel ge beurt dat zich ongeveer zo op elke ander school had kunnen afspe len: een populaire juf gaat weg, de nieuwe meester kan de zaak niet aan, en een vervelend nieuw jon getje zet met zijn Bende van Don- kervliet de klas op stelten. Spannend, lekker vlot verteld en over kinderen die bij je in de klas zouden kunnen zitten. De tekeningen in het boek zijn van Joep Bertrams. Het wordt uitgegeven door Van Holkema en Warendorf en kost 19,90. Ongeluk Op de keuzelijst komen ook boe ken voor die prachtig geschreven en zeer de moeite waard zijn, maar waar je om de een of andere reden niet meteen uit jezelf naar pakt. Het onderwerp bijvoor beeld spreekt je niet aan, de kaft ziet er niet uit, je houdt niet van dat soort boeken en wat je alle maal nog meer kunt bedenken om een boek ongelezen te laten. Dit ongeluk treft misschien De al lerliefste jongen van de hele we reld van Ted van Lieshout. Het is een dun boekje in een prachtige kaft, maar het zorgelijke jongetje dat daarop staat afgebeeld is nou niet meteen iemand van wie je je kunt voorstellen dat hij je vriend je zou kunnen zijn. De uiterst kor te inhoudsbeschrijving op de voorkant maakt waarschijnlijk ook niet veel kinderen nieuwsgie rig. Maar jongensjongensjongens (en meisjesmeisjesmeisjes ook) wat een wondermooi boekje over Tijm die alvast voor later, voor zijn vrouw en kinderen, geld wil verdienen met het enige beroep waar hij geschikt voor is: zolang het nog kan de allerliefste jongen van de hele wereld zijn. Al na een paar bladzijden voel je een geluk kig soort verdriet bij je naar bo ven komen. Een schrijver die zo'n mooi verhaal zo betoverend kan vertellen, verdient het gelezen te worden. Ted van Lieshout maakte zelf de tekeningen in zijn bij Van Goor verschenen boek dat 17,50 kost. Op vele Zeeuwse basisscholen werd opgelucht ademgehaald. Minister Deetman had een nachtje geslapen en daarna besloten dat de bezuini ging van 50 miljoen op de kleine scholen voorlopig niet doorgaat! „Maar dat betekent niet, dat er nu niet meer bezuinigd wordt," zegt de heer T. Rolle van het Nederlands Astmafonds. Er zijn bij het Astmafonds meer dan 200 klachten binnengekomen over te stoffige scholen. Daar hebben vooral kinderen met astma en aller gie erg veel last van. Minder uren Rolle legt uit: „De schoolbesturen krijgen sinds 1985 vergoedingen uit betaald volgens het LONDO-sys- teem. Hierbij zit ook een bedrag voor het schoonmaken van de schooi. Omdat die vergoeding veel te laag is, hebben de schoolbesturen moeten bezuinigen op de schoon maakkosten." In de praktijk betekent dit, dat de schoolschoonmaaksters minder uren uitbetaald krijgen. Maar de school moet wel net zo schoon zijn als vroeger. „En dat kan natuurlijk niet," zegt Rolle. „We hebben daarom een informatie map samengesteld (anderen noe men het een 'zwartboek') en die aan geboden aan de staatssecretaris van onderwijs mevrouw Ginjaar-Maas." De infomap is ook gestuurd naar al le inspecties, alle onderwijsbegelei dingsdiensten en naar de fracties van de Tweede Kamer. „De staats secretaris heeft al vragen gehad uit de Kamer en ze laat nu een onder zoek instellen," vertelt Rolle blij. Schoonmaakeisen „Het Astmafonds wil graag meehel pen bij dit onderzoek. Wij weten pre cies welke schoonmaakeisen er voor kinderen met astma gelden," zegt Rolle. Dat het met die LONDO-vergoeding helemaal niet goed zit, bewijst een onderzoek bij de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Bij elkaar leggen ze meer dan 140.000 gulden toe op de schoonmaakkosten! En dat geld moet ook weer ergens van daan komen. Daarom verzucht de heer W. Bitter, van de afdeling onderwijs van de ge meente Westerschouwen: „Dat LONDO-stelsel is één sluimerende bezuiniging!" Wat je ook over de natuur leest, het is haast altijd ellende. Maar dit is leuk! Aan de kust, waar nu Nederland en België aan elkaar grenzen, vond in de vijfde eeuw een grondverzakking plaats. Er ontstond een brede geul waar zeewater instroomde: het Zwin. In de twaalfde eeuw was het wel 5 km breed. Grote zeilschepen voeren erover en brachten hun kostbare la ding naar Sluis, Damme en Brugge. In de loop van de eeuwen slibde het Zwin dicht. Wat overbleef was een ondiepe, smalle geul. Toch spoelde er elke dag nog vers zeewater in. Daardoor ontstond een prachtig schorren- en slikkengebied (150 ha). Enorm belangrijk als broed- en voedselgebied voor vogels. Nieuw zand „In 1978 en 1986 werden de stranden in de buurt (Knokke) met nieuw zand opgespoten. En er werd een ki lometerslange havenmuur voor de kust van Zeebrugge gemaakt" zegt Guido Burggraeve. Hij is conserva tor van het Zwin. „En toen begon voor ons de ellende. Door de stroming van de zee wordt enorm veel van dat zand naar het Zwin gespoeld. Je snapt: het Zwin wordt steeds ondieper. Sommige stukken staan al droog. En door al dat zand kunnen de vo gels geen eten meer in de slikken er onder vinden. In 1980 waren er nog bijna 1000 strandlopers. Deze winter maar 25!" Burggraeve: „Maar nu gaat de Bel gische regering er wat aan doen. In september wordt een groot deel van het zand weggegraven. Zodat er in ieder geval weer vers water in het Zwin kan stromen. Dat kost om te beginnen een miljoen gulden." Hoewel het Zwin ook deels in Neder land ligt, betaalt de Nederlandse re gering niet mee. De Zwin-conserva tor: „Alleen het zand willen ze wel hebben. Om de duinen van Cadzand te versterken. Ik snap dat niet. Maar hoe dan ook: ik ben blij dat er eindelijk wat gebeurt, zodat het Zwin behouden blijft!"

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 3