Een ree als toemaatje Heiligenbeelden en buskruit Voor luizenpoep doen we 't niet Schiet je wortel? Doe maar blauw met rood randje Dromen Hof van Eden 2 DINSDAG 21 FEBRUAR11989 'Verboden op het gras te spelen'. Nergens in Middel burg zul je nog zo'n vervelend bordje aantreffen. „Nee, die hebben we opgeruimd", zegt de heer A. van de Vrie van de plantsoenendienst. „Dat is uit de tijd. Kinderen moeten kunnen spelen. Wat is er nou leuker dan boompje klimmen of op het bolwerk een gat graven onder de struiken? Als er een keer een takje bij breekt krijgen we daar heus geen tranen van in de ogen. Volwassenen die op datzelfde bol werk wormen spitten, dat is pas erg. Die maken zo veel kapot dat bomen en struiken tenslotte zelfs het loodje leggen". Al het groen in de stad kost de gemeente Middel burg elk jaar meer dan twee miljoen gulden. „Een deel van het bedrag is nodig voor het aanplanten van nieuwe bomen en struiken, gras in te zaaien en bloemen te planten. Maar de rest steken we in het onderhoud van onze parken, plantsoenen en bo men in de straat. Vooral de bomen hebben het moeilijk. Ze staan in zo'n oude stad vaak in heel slechte grond. Waaien scheef. Zijn gewond geraakt door een aanrijding of zwaar beschadigd bij het graven van sleuven voor telefoonleidingen en riolering. We doen er echter al les aan om het bomen naar de zin te maken. En dat betekent op tijd snoeien, de grond verbeteren en hun wonden verzorgen". Bestrijdingsmiddelen en vergif spuiten tegen iti- sekten zijn bij de plantsoenendienst van Middel burg taboe. Klagen over luizenpoep die 's zomers uit bomen op auto's valt, haalt daarom niets uit. En aan het rooien van een straatboom 'omdat hij de zon uit mijn tuin weghoudt', beginnen ze al hele maal niet. Jij zo hoog en ik zo klein. Ze zeggen, dromen komen uit bij bomen groot en oud en mooi als jij... Ik voel me sterk met jou erbij Marina van den Boogaart Sinds eind vorig jaar spreekt men op de kraamaf- deling van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes niet meer van 'Een boom van een kind. 'Een boom voor een kind' vinden ze beter op zijn plaats. Het begon allemaal met een idee van Dr. Boon. „Na de bouw van het nieuwe ziekenhuis bleef er rondom een kale vlakte over. Die ruimte moest aan gekleed worden. Zo ontstond het idee van een arboretum. Dat is de Latijnse naam voor bomenverzameling Bomen, die de eeuwen kunnen trotseren. Bomen, waaronder komende generaties mensen kunnen schuilen. Bomen, die over honderd jaar de dan le vende mensen nog rust en schaduw kunnen bieden. Juist zo'n eeuwenoude boom maakt ons bewust van onze eigen vergankelijkheid" Geld De aanleg van dit arboretum zou veel geld gaan kosten. Maar dit probleem werd op een unieke ma nier opgelost. Dr. Boon: „Alle ouders van de in ons ziekenhuis geboren kinderen konden een boom ko pen of een sierheester". Dit idee viel duidelijk in goede aarde. De reacties waren overweldigend. De beuken, berken en kas tanjebomen vlogen als het ware de ziekenhuisdeu ren uit. „We dachten, dat we de eerste vijfjaar wel vooruit zouden kunnen", vertelt dr. Boon. „Maar tot nu toe zijn er al zo'n 170 positieve reacties binnen. De eerste boom staat er al: Een Zelkova Serrate. Geplant door dr. Boon. Tijdens de Boomfeestdag op 5 april zullen de bestelde bomen feestelijk wor den geplant. Bij iedere boom komt een naambordje van het kind". Vanaf die dag kan het 'Babybos' zijn best gaan doen om volwassen te worden. Tussen alle Zeeuwse bomen neemt de linde een bijzondere plaats in. Eigenlijk heel de geschiedenis door kom je hem tegen. Veel mensen geloofden in zijn speciale kracht. Het is niet echt een boom die je in een bos vindt. Logisch, want als je iets bij zonder vindt, geef je het ook een opval lende plaats. In de tijd van Karei de Grote zijn er veel geplant. Men dacht dat ze bliksemin slag tegenhielden. Vroeger geloofde men ook in de gene zende kracht. Na een onweersbui gin gen mensen onder de boom staan. De druppels die van de bladeren vielen zouden ziekten genezen. Dat doen we nu niet meer. Maar linde bloesemthee bij verkoudheid is toch heel gewoon. In de 16de eeuw sneed men veel heili genbeelden uit het mooie zachte hout. Het afval werd gebruikt voor het maken van buskruit. In een oud boek staat: „Men kan medi cijn en gif uit één gewas bereiden". Een linde kan erg oud worden, wel 1000 jaar. De oudste van Nederland staat in Sambeek en is 800 jaar. De oudste van Zeeland waren 500jaar: 4 grenslinden bij 's-Gravenpolder. 20 Jaar geleden zijn ze gekapt voor een wegverbreding. Dat zou nu niet meer gebeuren. Grenslinden geven meestal geen grens aan, maar een bijzondere plaats. Je ziet ze ook veel bij drinkputten. Er staan er ongeveer 100 op Zuid-Beveland. De meeste zijn 100 tot 200 jaar. Lindeblaadjes zijn hartvormig. Mis schien dat ze daarom meestal zijn ge plant als geluks- of herinneringboom. Veel dorpen hebben een Wilhelminalin- de (1898) of sinds kort een Beatrixlinde (1988). En heb je wel eens een linde horen zin gen? Moet je van de zomer maar eens onder een bloeiende linde gaan staan! De beroemdste boom allertijden stond in het Aards Paradijs. Of 'de Hof van Eden', zo als die prachtige tuin met. mooie bo men vol heerlijke vruchten in de bij bel genoemd wordt. Over 'de boom van de kennis van goed en kwaadstaat in het scheppingsver haal te lezen dat hij door God mid den in de tuin gezet was. En dat Adam en Eva er absoluut niet aan mochten komen. Hadden de eerste mensen maar be ter naar hun schepper geluis terdwant volgens hei bijbelverhaal is hun ongehoor zaamheid het be gin van alle ellen de op aarde ge weest. Adam en Eva aten toch van de verboden boom loerden voor straj het paradijs uitge jaagd en stierven na een moeilijk en hard leven. In Adam en Eva vertelt Warwick Hutton de eerste drie hoofdstukken van de bijbel na in eenvoudige woor den bij mooie iva- terverftekeningen. ('Adam en Eva' wordt uitgegeven door Al- tamira en kost 19,50). „We hebben het meest last van los lopende honden. Ze richten veel schade aan in het bos en ze versto ren de rust van de reeën. Zo jam mer, want het is toch een kleine moeite de honden aan de lijn te houden", verzucht de heer Kou wen. Hij is boswachter in de 'Do meinen'. het mooie dennenbos in de kop van Schouwen. Een uitstapje naai* de boswachterij is erg de moeite waard. Er is van al les te zien en te doen. Kouwen: „We hebben een aantal wandelroutes uitgezet, die je langs de mooiste plekjes van het bos lei den. Onderweg kan je mierennes ten ontdekken en roofvogels zoals rans- en velduilen. Er zijn wel 50 soorten paddestoelen en als je heel stil bent en je hebt geluk, zie je mis schien een ree". Het beeld stelt twee dansende figuren voor, dat is dui delijk te zien. Als je nog beter kijkt zie je dat de ene figuur wel drie armen heeft. „Dat heb ik expres zo gelaten," zegt meester Van der Maas, "dat benadrukt juist het wervelende van de dansende figuren. Ik hou van beweging in mijn beel den! En die beweging vind ik juist in boomwortels en takken.' De dansers zijn gemaakt van twee grillig gevormde stukken hout. „Dat ene stuk heb ik uit een tak ge zaagd die ik in Frankrijk heb gevonden tijdens een boswandeling. Eigenlijk was die te groot om mee te nemen, maar ik kon het niet laten omdat ik er zo'n mooie vorm in zag. De hele vakantie heeft het gevaarte achter in de auto gelegen." Thuis had hij al lang een stuk boomwortel onder de werkbank liggen. Na lang draaien en ffhssen had hij het ineens gevonden: „Net of de twee stukken voor el kaar gemaakt waren." Van der Maas is directeur van basisschool 'De Stelle' in Terneuzen. Het maken van kunst heeft ook veel in vloed op zijn manier van lesgeven vindt hij: „Als de kinderen bomen aan het schilderen zijn en ze zitten met dat groen te knoeien, dan zeg ik: maak die bomen maar gerust blauw en als het daarna nog saai is doe je er maar een rood randje omheen." 'wandelen' van de duinen te stop pen. De heer Mol van SBB vertelt: „Om dat je daarvoor bomen moest heb ben die goed tegen de wind kun nen, is toen alleen naaldhout ge plant: de Corsicaanse en Oosten rijkse den. Tijdens de oorlog moes ten we met het werk stoppen en het laatste stuk bos is in 1955 geplant". Elk jaar moet een gedeelte van het bos worden uitgedund. Van het ge kapte hout wordt papier en spaan plaat gemaakt. Als je een boom ziet met een grote, witte stip erop, dan zie je iets bij zonders. Dat is een toekomst boom'! Die groeit zo goed en heeft zo'n prima conditie, dat hij abso luut niet gekapt mag worden. Boswachter Kouwen: „Dat is het neusje van de zalm!" Je moet durven en je fantasie gebruiken!" Het beeld van de dansers is in april te zien in het Ter- neuzense museum, samen met nog meer beelden van Van der Maas. De laatste aanwinst is de 'Heem- tuin'. Daarin vind je alle soorten bloemen en planten die in het bos voorkomen. Een zeer bijzondere attractie is een bezoek aan de 'meeuwenbroedko- lonie'. In de periode april/mei kan je daar onder leiding van een gidsje ogen uitkijken! Het bos is eigendom van Staats bosbeheer (SBB). In 1923 is met de aanleg begonnen vooral om het

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 2