Een kanjer van een cadeau bomen papier 9E JAARGANG - NUMMER 3 - DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Hoe heet de grootste homenvre ter van Zeeland? Juist, de P.Z.C. zelf. Deze platte Kridlebak was vroe ger een trotse bomentak. Maar dat zal na deze krant oud nieuws voor je zijn. Inde Zeeuwse Bieb voeren twee heren oorlog. Tegen schimmel en zuur in oude boeken. De tweede wereldoorlog duurt daar nog 200 jaar langer. Een danseres met drie armen: Een beeld van meester Van der Maas uit Terneuzen. Gemaakt van gevonden takken en wor tels. Barbara Jean woont in Middel burg. Vroeger woonde deze kunstenares in Amerika. Ze schildert en tekent op papier. Zeer eigenwijs. Zierikzee of Zierïkbos, Water landkerkje of Knotmoerbei- kerkje, Colijnsplaat of Colijns- plataanZoutelande of Zoute- linde. Onzin! Zeeland heet niet voor niets Zeeland. Veel zee weinig bomen. Maar we hebben ivel een paar bijzondere bomen. Wat zingt mooier? Een Beatrix- linde of een Wïihelminalinde? Loslopende honden vernielen het bos van Schouiven. Geluk kig staan er ook bomen met stip'. In Zoutelande maken kinderen zelf papier. Met eigen water merk. Bankbiljetten vinden ze nog te moeilijk. Voor elke gekapte boom ivordt er eentje teruggeplant. Het is verboden je eigen boom zomaar om te hakken. Auto uit de bocht; boom zwaar gewond afgevoerd. Telefoon en riool vernielen de wortels van stadsbomen. De Stormvogel uit Vlissingen zwemt niet in het geld. Dus ver zamelt deze zwemclub oude kranten. Dat levert per maand 100,- op. Ze winnen veel zwem wedstrijden. Dus komen ze vaak in de krant. Die halen ze weer op. Een babybos in Goes. Nieuwe ouders planten een boom naast het ziekenhuis. Die boom krijgt de naam van de verse baby. In 1 jaar werden 170 boompjes gebo ren. En als je nu door de bomen het bos niet meer ziet... Maak onze super puzzel. Deze KruIIebak/bomenkrant is eigenlijk een stuk cadeaupapier. Als je ze allemaal aan el kaar plakt kun je van Vlissingen tot Bergen op Zoom. Naar elke school in Zeeland is namelijk een stapel onderweg. Alles meegerekend gaan er 110-duizend de deur uit. Dit cadeaupapier hoort bij een metershoog ge schenk. Vorig najaar heeft de PZC immers aan elke Zeeuwse gemeente een aantal bomen be loofd. Geen kar met dunne struikjes. Maar een paar toekomstige kanjers. Van het soort dat er over 200 jaar nog kan staan. Zoals de esdoorn, paardekastanje, plataan of een lindesoort. Al met al een cadeau van 30-duizend piek. Want de PZC viert feest. En daar mag iedereen van meegenieten. Apetrots hoofdkantoor. Alle afdelingen plus de druk pers zitten nu in Vlissingen onder één dak. Daar hebben we ons erg op verheugd. Toen het klaar was hadden we het liefst een knots van een fuif gegeven. Echt voor alle in woners van de provincie. Dat kan natuurlijk niet. Vandaar- dat we nu iedereen dicht bij huis trakteren. Niet op gebak maar op een grote sterke boom". Bomengeld Wie iets te vieren heeft bouwt als het even kan een feestje. En de visite brengt wat mee. Dat is wel even anders dan zelf cadeaus uitdelen. „Toch wilden we het beslist op deze manier doen", zegt directeur K. Scherphuis van de PZC. „We zijn namelijk apetrots op ons nieuwe Zo stond er bij de officiële opening geen tafel klaar voor de cadeaus. In plaats daarvan was er een speciale bomenrekening. PZC had er zelf vast de helft van het bomengeld op gestort. De gasten gaven de rest. Directeur Scherphuis: „Ik weet best dat het in onze 30 gemeenten slechts om 150 bomen gaat. Maar alle kleine beetjes helpen. Er zit trou wens nog meer achter dit idee. Alle papier komt van een boom. We kappen onvoorstel baar veel hout. Voor de PZC gebruiken we zo al per jaar drie miljoen kilo krantepapier. In de lengte is dat meer dan de halve aarde rond. Dat is een hoop. Ook al bestaat de helft daarvan uit oud papier. Toch slaan de kranten de wereld niet zomaar kaal. Wanneer we 100 bomen rooien gaan er minstens 120 nieuwe boompjes de grond in. Dat weet nog steeds niet iedereen". Klassewerk Op dit moment zijn in heel Zeeland honderden schoolkinderen met bomen in de weer. Zij knutselen als klassewerk een boom. De PZC-bomen worden haast allemaal op 5 april geplant. Dat is de Nationale Boomfeest dag. In de meeste gemeenten duiken er dan complete schoolklassen in de klei. En op één van die plaatsen krijgen ze onver wachte hulp. Van een glunderende krantedi recteur. „Lekker even meespitten", kondigt hij aan. „en later nog es kijken of ze het doen. „Je eigen boom op weg helpen. Dat is een belang rijk gevoel. Zonder bomen maakt de wereld geen schijn van kans. Laten we dus allemaal de natuur een handje helpen. Bomen? Zet daar maar eens een boom over op."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 1