Nu begrijp ik waarom ik zoveel ruzie had... Indianen Het barst gewoon van de muizen leren omgaan met macht Over de Indianen schreef Colum bus: Het zijn de aardigste mensen die ik ooit ontmoet heb. Toch beweerde de beroemde Duitse schrijver Karl May (1842- 1912) over de eerste bewoners van Amerika heel andere dingen. In zijn boeken over Old Shatter- hand en Winnetou zijn 'roodhui- den'(!) domme, slechte onbe trouwbare, laffe, stiekeme mes sentrekkers. Schurken die het liefst van al vriendelijke onschul dige, dappere en weerloze blan ken lastig vallen en erger. Wat waar is? Columbus is in ieder geval echt in Amerika geweest en van Karl May staat vast dat hij in zijn levensdagen nooit één In diaan gezien heeft. Raar dat zo'n fantast zoveel in vloed gehad heeft op ons beeld boek van de Indianen van wie we ook nog 'zeker weten' dat ze allemaal in wigwams woonden, prachtige verentooien droegen en op snelle paarden over de prairie achter bi zons aandraafden. In Bizonjagers en muizenvrien den- De Indianen van Noord- Amerika laat Karin von Welck niets over van al die -en nog veel meer- kletspraatjes vol leugens, verzinsels en halve waarheden. De schrijfster werkt in een Duits museum voor volkenkunde en bedacht het boek toen ze een ten toonstelling samenstelde over de Indianen en Inuit (Eskimo's) van Noord-Amerika. Dat ze veel van deze volken weet, blijkt uit wat ze er allemaal over vertelt. En de manier waarop ze dat doet is voor een informatief boek nogal bijzonder. Ze legt moeilijke Indiaanse zaken name lijk uit door ze te vergelijken met iets dergelijks bij ons, zodat we het meteen snappen en er geen misverstanden ontstaan. Het stukje hieronder over de Ka- china is daar een mooi voorbeeld van. (Kachina, spreek uit Kat'si- na, zijn Indiaanse geesten die je zou kunnen vergelijken met de heiligen van de katholieke kerk.) 'Nog altijd vinden in veel dorpen regelmatig Kachina-dansfeesten plaats. (...)De Indianen hebben het uitdrukkelijk verboden hen daarbij te fotograferen en kun nen erg kwaad worden als dat verbod genegeerd wordt. Het is bij ons immers ook niet gebruike lijk om in de kerk foto's te maken' Gerrit Jan Zwier vertaalde het boek, dat lekker leest, omdat hij heel gewone woorden gebruikt: omkieperen, voor een prikje, moet je je voorstellen,... De prachtige tekeningen in dit mooi uitgegeven boek werden ge maakt door Gabriele Hafermaas. ('Bizonjagers en muizenvrienden' is verschenen bij Meulenhoff Informa tief, Amsterdam en kost 29,50) Op zak De illustratie boven deze boekbe spreking komt uit deel 20 van de informatieve serie De wereld op zak. Het boekje (ongeveer zo groot als een sigarendoos) heet In het spoor van de Indianen. Er staat ongeveer hetzelfde in als in 'Bizonjagers en muizenvrien den', maar dan met zo weinig mo gelijk woorden. En dat is heel ple zierig als je geïnteresseerd bent in Indianen, maar er geen dik boek over wilt lezen. Of daar toevallig geen tijd voor hebt. Een nadeel-maar-niet-heus is dat je van die korte stukjes tekst bij mooie plaatjes zo veel wetens waardigheden opsteekt, dat je veel meer over het onderwerp wilt weten. En dus op zoek gaat naar andere boeken. Lang zoeken is niet nodig, want in 'De wereld op zak' verschenen eerder Eskimo's leven tusen sneeuw en ijs (deel 2) en Naar het Wilde Westen (deel 4). (De wereld op zak wordt uitgegeven door Zwijsen, Tilburg en elk deeltje kost 10,95.) Illustraties uit: In het spoor van de Indianen. Je schaatsen liggen nog net zo inge vet als vorig jaar. En je hele dikke trui heb je eigenlijk ook nog niet no dig gehad. Zelfs haast geen sneeuw tot nu toe. Het is wat je noemt een echt zachte winter. De muggen zijn niet weggeweest. Al heel vroeg krokussen. Eenden met jongen. Er zitten zelfs al blaadjes aan de bomen. Stel je voor dat het alsnog echt hard gaat vriezen. Zoals toen, in februari 1985 „Ja, toen zijn er inderdaad honderd duizenden bomen bevroren. Dat was vooral voor de fruitteelt een echte ramp", zegt meneer Kortleve. Hij werkt op het Proefstation voor de Fruitteelt in Wemeldinge. „Maar je moet niet vergeten dat het toen in december en januari niet ge vroren had. En dat is nu toch wel zo. Het is best koud geweest." „Elke boom heeft in de winter een bepaalde hoeveelheid kou nodig", zegt Kortleve. „Die kou zet in de boom een soort chemisch fabriekje aan de gang. De boom wordt dan langzaam afge hard, zodat hij goed tegen vrieskou kan. Veel planten hebben dat. Wintertar we bijvoorbeeld ook. In 1985 was er van tevoren gewoon te weinig kou geweest. Dus toen die ineens kwam, stonden de bomen in hun hemd. Het moet nu wel heel hard gaan vriezen, zoals in Alaska, wil het nog misgaan met de bomen". „Het is inderdaad zacht. En wat nou leuk is van deze winter" zegt George Sponselee uit Hulst, "is dat er zoveel roofvogels zijn. Door het zachte weer barst het van de muizen. Hun lievelingskostje! Er zijn erg veel torenvalken. Tame lijk wat buizerds en zelfs sperwers en uilen. Er zijn ook veel kleine vogels. Maar of dat nu echt een voordeel isNor maal sterven in de winter de zwak keren. Die zijn nu blijven leven. En van de vele meerkoeten hebben straks de boeren weer last". Broeden Op het broeden heeft de zachte win ter weinig invloed. Hoewel de vogels ook al volop fluiten, zullen de mees te toch nog even wachten. Voor hen is niet de warmte, maar de lengte van het daglicht hét teken om een ei te leggen. Heeft al Dood voor de I aat hei Laaf het regenen èen vijand vijand, geluk regenen na donder gedood. voor de krijger, voor de maïsen bliksem. Ruzie - Is het nodig om kinderen iets over macht te leren? Ben: „Veel kinderen hebben last van macht. Bijvoorbeeld als ze ge straft worden. Macht komt veel voor in je leven; je ouders, je broer, je zus, je leraar, je buurjongen gebruiken macht over je. Een aantal kinderen gaat daar han dig mee om. Veel kinderen hebben er vaak last van. Bovendien gebrui ken kinderen zelf ook vaak macht naar anderen. Zo komen ze soms in een ruzie terecht, die niet opgelost wordt". Een paar kinderen uit die klas vul len aan. Iwan Wondergem (13): „Ik had altijd veel ruzie. Nu snap ik een beetje hoe dat kwam". Arend Jan Adriaanse (15): „Ik ga nu beter met andere kinderen om. Je begrijpt elkaar gewoon beter. De klas is nu leuker". ..Soms ben ik dat vele oefenen in die Wie nog iets over deze Krullebak wil schrijven kan dat doen tot woensdag 1 maart. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie 1Hond 2, Bizon 5; Pijl m boog 6. Raad 3. Niet kunnen. 1. Maan 4. Slecht 8. Paard Veel kinderen willen graag een goed contact met andere kinderen of vol wassenen. De meeste kinderen wil len ook graag een beetje gelukkig door het leven gaan. In Amerika krijgen ze daar al een aantal jaren les in. Nou ja, les. Het heet eigenlijk training. Net als bij sport. Door veel oefenen kun je steeds handiger worden. Die Amerikaanse training wordt nu voor het eerst in Nederland uitge probeerd. Een brugklas van de Toorenvliedtschool uit Middelburg doet mee aan dat experiment. De groepsleraar doet dat samen met een deskundige: Ben de Reu. Een half jaar lang trainen ze die klas, 2 uur per week. Een belangrijk onder deel is macht. training wel eens beu. Ik wil dan lie ver iets nieuws doen", zegt Dorinda Bos (12). Risico's - Wat doe je als mensen macht tegen je gebruiken? „Je kunt natuurlijk terugvechten", zegt Ben de Reu, „of vluchten. Niet alleen door te lopen. Je kunt ook vluchten door drugs of alcohol te ge bruiken. Je kunt je ook onderwer pen. Dan voel je je niet echt plezie rig, wantje verliest. Aan al deze din gen zitten risico's. Je kunt ook slimmer zijn. Bijvoor beeld door duidelijk te durven zijn. Over wat je zelf vindt of voelt. Het loopt dan vaak beter af'. „Je moet dan Ik-taal gebruiken en geen Jij-taal", zegt Joshua van de Weele (12) uit die klas. Dat heet dan invloed. Dat is veel beter dan macht. Maar wel moeilijk om te leren. Ik wist niet dat dat allemaal bestond". Als het experiment lukt zullen meer Zeeuwse kinderen die training op school krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1989 | | pagina 3