ILL U iSJJifM Je houdt het publiek voor de gek Het wordt wel eens te mooi voorgesteld Ik hoor, voel en ruik die wereld H Ik kon wel janken toen ik dat las. En er zit niets in die mouw Dromen DINSDAG 13 DECEMBER 1988 I Zwart. Helemaal zwart is de we reld van Junior Maliepaard (15) uit Middelburg. Junior is vanaf z'n tweede blind. Hij leeft in een donkere nacht vol geluiden. Dag in, dag uit. Op het blindeninstituut van Bussum leerde hij z'n weg te vinden als blinde. Dat ging zo goed dat hij op het laatst naar de gewone basisschool kon. Nu zit hij op de Oranje Nassau- mavo in Middelburg. „Ze hebben wel veel aange past," zegt Junior. „Ik heb een eigen computerhoekje gekre gen in de aula. Al mijn boeken zijn omgezet in brailleschrift. Dat zijn van die bobbeltjes die je kunt voelen. Die boeken zijn wel ontzettend dik. Een klein prisma-woorden boekje is bij mij, in braille, wel één meter dik. Ik heb aan één schooltas dus niet genoeg." Tikken - Hoe denk je dat de echte we reld eruit ziet? „Moeilijk, zegt Junior. „Ik ruik, voel en hoor die wereld. Door te tikken met m'n stok hoor ik waai' huizen staan of een lan taarnpaal." - Maar je hebt nooit gezien hoe dingen eruit zien. „Nee," zegt Junior. „Van die eer ste twee jaar weet ik niks meer. Ik droom zelfs in geluiden. Ik hóór het verschil tussen een boom en een struik. Een-boom is een harde ronde voet die hard klinkt. Een struik ruist. Dat zijn takjes en rommel." Piano -Ben je nieuwsgierig naar de echte wereld? „Nu niet meer zo erg als vroe ger," zegt Junior. „Het ergste vind ik dat ik niet aan voetbal len mee kan doen. Een brommer of auto kan ik ook wel vergeten. Maar ik kan wel goed piano spe len. Ik heb een absoluut gehoor. Mijn geheugen is ook sterk ge worden. Het allerergste is om zielig gevonden te worden. 'Dikke pret' beloven de twee spelen de olifanten in het Sterspotje. Span ning en sensatie bij de jacht op de geheimzinnige Mister X. En als je die terreinwagens hebt met die machtige grote wielen, dan win je ie dere race. Ze kunnen ALLES. En zonder die snoezige huppelende po ny's zou je leven een stuk saaier zijn. Kortom: de afgelopen weken wer den we overspoeld met speelgoedre clame. Allemaal leugens? „Dat geloof ik niet", zegt Rini Kou- wer (11) uit Geersdijk. „Maar het wordt wel eens te mooi voorge steld". Rini is de trotse bezitter van een au to met afstandsbesturing. „Elke keer moet ik de bumper weer vastlij men. Die duvelt er gewoon vanaf'. Ook 'vreet' de auto batterijen. Door de aanschaf van een accu-oplader werd dit probleem opgelost. „Daar kom je dus pas later achter", Speelgoed kan dus stuk. Een knopje los, een veertje weg, een dopje kwijt en weg is het plezier. Nanine Rie- mens is daar inmiddels ook achter. „Die gezelschapsspelen zijn pas ge zellig als je het samen kunt spelen. Gezelschapsspel Maar er is niet altijd iemand in de buurt, die zin heeft of tijd. En alleen kun je die spellen niet spelen". Bij de aankoop van speelgoed wordt dat er niet bijverteld. Spellen voor mensen van 8 tot 80. Nanine is het daar niet altijd mee eens. „Sommige spelen, zoals vlooi- espel, worden op den duur kinder achtig. De rollerskates van Rini staan in- Rinie Kouwer (links) en Nanine Riemens. tussen werkloos in de schuur. „Mijn op kunnen schieten. Helaas. „Mijn voeten zijn gegroeid", zegt hij gela- geweren en pistolen zijn stuk. De ten. kurken zijn kwijt en de klappertjes Hij zou er bij wijze van spreken wel zijn op". Iedereen kent dat gevoel wel. Je kijkt naar een goochelaar, die zijn truc uitvoert. Hij laat iets verdwijnen (waarheen?) of hij laat iets verschijnen (van waar?). En je snapt het niet. „Ik begrijp dat gevoel heel goed," zegt de 53-jarige heer Zij- ta uit Vlissingen. Met zijn vrouw vormt hij al jaren het goochel- duo: De Gogola's. „Ik was 14 jaar, toen ik voor 't eerst een goochelaar aan het werk zag en ik was meteen ver kocht! Dat wilde ik ook leren! Maar waar? Bij een buurman, die het goo chelen als hobby beoefende, leerde Zijta z'n eerste 'trucs'. Zijta: „Bij een goed nummer komt veel meer kijken dan al leen de 'truc'. Ik heb les gehad hoe ik op het toneel moet bewe gen. En de hele aankleding, zowel van jezelf als van je show, moet er perfect uitzien. Want het gaat er om, dat je je publiek afleidt. In het vak zeggen ze: In de pre sentatie zit de afleiding!" Ruilen Bijna alle goocheltrucs van de show maakt de heer Zijta zelf. Trucs kopen doet hij nooit, wel wordt er soms een truc geruild met een collega. De Gogola's treden graag voor kinderen op. Zij mogen dan al tijd optreden als assistent van de magiër. En dan krijgen ze wat te zien! Het hele toneel komt vol met bloemen te staan; wandelstok ken veranderen in doeken en daaruit komen dan weer dui ven; overal komen glazen limo nade vandaan, enz. „Ik zal je een geheim verklap pen," zegt Zijta tot slot. „Een goochelaar haalt nooit wat uit z'n mouw! Hij moet de illusie wekken, dat het er niet is, maar het is er wel!!!! De droom van de popgroep 'TOTO' uit Heinkenszand is over. Uit. Het begon allemaal zo mooi. „Voor de gein hadden we ons opgegeven voor de KRO's Mini-Playbackshow", zegt zanger Korné Steketee (13). „We gingen bijna uit ons bol toen we bericht kregen dat we mee mochten doen", zegt Patrick Polak (13). Roem, eer en bekendheid lagen in het verschiet. Van vrienden en kennissen werden gitaren geleend. Ro bert Bije (13) haalde bij een buurmeisje een keyboard en drummer Boudewijn Welleman (13) tikte een compleet drumstel op de kop. Begin september meldde de popgroep zich bij de studio van Joop van de Ende in Aalsmeer. Samen met ruim twintig andere artiesten trad TOTO op voor een jury van bekende Nederlanders. „I can't stop loving you', schalde het door de studio. Precies viereneenhalve minuut. Gitarist Reza Geleedst (13): „We moesten zelf voor onze kleding en make-up zorgen. Een babbeltje met Henny Huisman was er ook niet bij. Alle 'artiesten' kregen één consumptie en binnen het uur stonden we weer buiten op de stoep. De jury zei geen stom woord. „We zouden wel bericht krijgen". Dat bericht kwam een paar weken later. „Helaas beho ren jullie niet tot de winnaars. Veel succes in de toe komst...'. Patrick: „Ik kon wel janken toen ik dat las. Natuurlijk weetje van te voren dat er maar één kan winnen. Maar toch... TOTO heeft even mogen ruiken aan de wereld van glit ter, roem en succes. En dat smaakt ondanks alles toch naar meer. TOTO is misschien wel geknakt, maar niet gebroken. „We gaan gewoon door", zegt Korné. „De aanhouder wint". gedicht Sprookjes bestaan niet en dromen zijn bedrog. Ik weet het, maar ergens diep hoop ik toch, dat wat ik wens plots uit kan komen want waar moet ik anders nog van dromen? Marina van den Boogaart Waarom ga je bij een toneelclub? Om toneel te spelen natuurlijk! Met die gedachte kwam Piet Bodbijl 3'/2 jaar geleden bij de Amateur Ko medie Zierikzee. „Maar ja, ik kwam er al gauw achter" zegt hij. „Als je 15 leden hebt. kun je niet elke keer alle maal de hoofdrol hebben. Zeifis niet in elk stuk meespelen." „Bovendien" vertelt hij „als er acht man in het toneelstuk meespelen, dan heb je zeker acht man nodig achter de schermen. Een regisseur, een souffleur. Iemand die zorgt dat alles in orde is. Dat er ook een tele foon staat als dat moet. En dat-ie ook rinkelt op het goede moment." Piet: „Eerst dacht ik nog: moet ik met die troep gaan slepen? En toen bleek dat dat hartstikke leuk was! De laatste anderhalf jaar bemoei ik me eigenlijk vooral met die 'troep'. Hoewel, ik speel ook nog wel mee. Want bij ons is het als bij veel clubs: tekort aan mannen!" Piet vindt het heerlijk om decors te maken. Een schitterende kamer met een joekel van een open haard, marmer. „Je houdt mensen echt voor de gek. Allemaal latten en hardboard, mar merplastic en heel veel verf. Het moet echt lijken, maar wel goed koop zijn. Makkelijk te versjouwen, maar stevig. Als iemand op toneel de deur dichtgooit, mag natuurlijk niet de hele wand omkieperen." Antiek Het leukst vindt Piet het bedenken. „Als iemand kleiner moet lijken, dan moet je z'n stoel groot maken. Vrolijke kleuren zorgen voor een ge zellige sfeer. Blauw laat alles koud lijken." „En wat ik heel graag doe, is het echt mooi maken, het afwerken. Mijn laatste trots zijn twee tuindeuren. Wauw! Schitterend, echt antiek! Hardboard dus." „D'r moet enkel nog glas in. Dat zal waarschijnlijk wel vershoudfolie worden." En na de voorstelling alles weer af breken. Zonde? Piet: „Welnee! Je maakt er toch weer wat anders moois van." „O ja" zegt-ie, „ik grimeer ook nog. Ik ben een echte toneelomaan."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 2