Wie kliert moet er wat voor over hebben Rode Kruis mikt op miljoen Sport ziet kinderen vertrekken LEDENWERFACTIE LOOPT ALS EEN TREIN Haamstede bemand of Ouddorp? KRULLEBAK IN DE KLAS KAPELLE Een school in Hilversum kreeg laatst de politie over de vloer. De directeur had een kind flink geknepen en gemept. Hij was bont en blauw. Dat mag niet in Neder land. Maar wat moet je dan als ze er een potje van maken? We vroegen dit op De Groene School in Kapel- Ie. Dat is een LBO-school voor land- en tuin bouw onderwijs. Er lopen niet meer lieverdjes rond dan op een andere school. Maar zeker ook niet minder. „We waarschuwen niet echt lang", zeggen de directeuren Burger en Van Bussel. „Een kind mag best merken dat het menens is. Dat geldt als ze spijbelen, hun les niet leren, te laat zijn, vechten. We zitten er meteen bo venop met straf. We willen geen papieren tij ger zijn". Pesten De 14-jarige Remi is best blij met die snelle straffen. „Ik vind het een goede manier om te zorgen dat slaan niet nodig wordt. Volgens mij gebeurt dat slaan pas na een lange tijd van pesten. Daarvoor krijg je bij ons niet de kans. Toch zou ik het best snappen als er es een le raar wild werd. Dat heb je dan verdiend. Wie kliert moet er wat voor over hebben". Claudia (16) heeft ook niet echt moeite met de manier waarop ze wordt aangepakt. Ze zegt eerlijk dat ze weieens getemd moet worden. „Ik was tot nu toe maar een kleintje. Dan word je altijd gepakt. Nu vecht ik terug. Maar misschien wel een beetje te hard. Dan kom je brutaal over. En dan moet ik weer een uur extra terug komen. Om strafwerk te maken. Of de gang te vegen. Dan denk ik wei eens dat ze me niet mogen. Dat is niet waar, dat weet ik best. Maar ik zucht me weieens de dag door". Toch is het een gezellige boel op die Groene School. Zomaar iets verbieden is er niet bij. Alles wat kan dat mag. Meneer Burger: „Ik vind het heel fijn dat we niet zo groot zijn. We kennen elk kind bij de naam. Dan weet je vaak ook wat er eigenlijk aan de hand is. Een gezin dat overhoop ligt is niet meer veilig. Als niemand tijd voor je heeft voel je je onge lukkig. Veel wangedrag is een kreet om hulp". Ze geven daar dus nooit enkel maar straf. Er hoort altijd samen praten bij. Kijken wie er helpen kan, of er een oplossing is. Meneer Van Bussél: „Kwamen de ouders ook maar eens bij ons. Gewoon om te overleggen. Voor een beetje goede raad. Vergeet niet dat wij al jaren met pubers om gaan. Veel ouders doen het nu eenmaal voor de eerste keer. Dus....". LEEGLOOP BIJ CLUBS MIDDELBURG „Acht miljoen Nederlanders doen aan sport. In een echte club, met een groepje vrien den of op hun dooie eentje. Als je dan ook nog weet dat veel mensen het liefst naar sportprogramma's op de televisie kijken, weetje hoe popu lair sport in ons land is". Wie Ton Kienhuis dat hoort zeggen, snapt niet meteen dat de secretaris van de Zeeuwse Sportraad tegelij kertijd ook heel bezorgd is. „Als we alles op zijn beloop laten omdat we denken dat het zo goed gaat, zullen er in het jaar 2000 eén miljoen jeugdige sporters minder zijn", zegt hij. „Je ziet het nu al gebeuren. Bij sportverenigingen loopt een schrik barend aantal kinderen weg. Ze vin den het lidmaatschap te duur, kun nen niet met de trainer overweg, of moeten te veel tijd in school steken. Steeds vaker ook blijken kinderen het vervelend te vinden dat ze op vastgestelde tijden moeten trainen en een wedstrijd spelen als ze daar geen zin in hebben". Kiezen Ton Kienhuis verwacht niet dat het ooit nog zo wordt als een paar jaar geleden toen kinderen na school van de ene club naar de andere vlogen: „Die tijd is voorbij. Kinderen moe ten tegenwoordig kiezen en daarbij gokken ze vaak verkeerd". „Als je gaat voetballen omdat je va der dat zo leuk vindt, loop je het risi co datje een wedstrijd lang geen bal raakt en steeds door je benen ge speeld wordt". „Na een tijdje modderen zoek je dan misschien nog een keer je geluk bij bij de korfbalvereniging van je moe der, maar als de korf daar altijd reus achtig hoog hangt, hou je het teleur gesteld voor altijd gezien". Waarom zulke kinderen vrijwel nooit naar hun gymleraar stappen met de vraag of die misschien een geschikte sport voor ze kent, is Ton Kienhuis (en de andere medewer kers van de Zeeuwse Sportraad) nog altijd een raadsel: „Na een onvoldoende voor een op stel vragen ze wel aan hun leraar Ne derlands hoe ze zo'n katterig gevoel een volgende keer kunnen voorko men". Een enorme aardbeving in de Sovjet-republiek Armenië heeft aan zeker vijftigduizend mensen het leven gekost. Vanuit de hele wereld wordt hulp naar het rampgebied gezonden. Eén van de organisatie die daarin een belangrijke rol spelen, is het Rode Kruis. Vanuit Nederland gaan deze week nog bloed, medicijnen, operatie-apparatuur en andere hulpmiddelen naar het rampgebied. De Nederlandse regering heeft reeds drie miljoen gulden naar Armenië overgemaakt. MIDDELBURG - Het Nederland se Rode Kruis verwacht eind dit jaar de één miljoen leden te heb ben bereikt. De lopende leden werfactie is een groot succes ge worden. Kortgeleden kregen 1,7 miljoen mensen een folder van het Rode Kruis in de bus. Of ze lid wilden worden. Ze mogen zelf hun bijdra ge bepalen. „Het loopt als een trein," zegt de heer J. J. Marteijn. Hij is de secre taris van de Kring Zeeland van het Rode Kruis. De actie heeft al meer dan 42.000 nieuwe leden op gebracht. Het is fantastisch!" Een bijzonder onderdeel van het Rode Kruis is het Jeugd Rode Kruis (JRK). „In Zeeland is het JRK ook actief," zegt Marteijn. „Als je 11 jaar bent, kan je al lid worden. Dat kost 5 gulden en daar krijg je een registratiebewijs van het JRK voor en een JRK-mede- werkers-button. Momenteel werkt het JRK mee aan de actie: Voorkom sportbles sures. Het vraagt aandacht voor die 'domme' ongelukken in en om het huis en voor verkeersongeluk ken. Ook werkt het JRK mee met de Stichting Consument en Veilig heid. Vooral in de komende 'vuur- werktijd' doet het JRK z'n best om brand en ongelukken te voor komen. De jongste actie van het JRK is het uitgeven van een 'Gifwijzer'. Deze geeft in één oogopslag aan, wat je bij een vergiftiging moet doen. „Onze vrijwilligers zijn ook be kend op de Zeeuwse basisscho len," vertelt Marteijn. „Heel veel leerlingen hebben het Jeugd E.H- .B.O. examen A gehaald doordat ze les kregen van die vrijwilligers. Volgend jaar organiseren wij de 'Provinciale Jeugd Rode Kruis dag'. Die wordt zaterdag, 10 juni, in Kapelle gehouden." Als je interesse hebt, kan je je daar nu al voor opgeven bij de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis. Doen! HAAMSTEDE Verdwijnen de vuurtorenwachters van Haamstede of die van Ouddorp? Er moet bezui nigd worden. Dat betekent dat één van die twee vuurtorens in de toe komst onbemand zijn licht over de zee zal stralen. Voor de Haamsteedse vuurtoren wachter Jan Kloet is de keuze niet moeilijk: 'zijn' vuurtoren moet be mand blijven. Kloet: „Wij hebben hier de modern ste apparatuur, maar de ruimte is wat krap. In Ouddorp is meer ruim te, maar daar is de apparatuur weer minder". Jan Kloet is het hoofd van de kust wacht in Haamstede. De vuurtoren van Haamstede wordt dag en nacht 'bemand'. We zijn met zes man en dat is erg krap", vindt Jan. „Eigenlijk kan je niet ziek zijn en on ze vakanties moeten gespreid wor den over het hele jaar. Dat is vaak een hele puzzelarij". Radar In de rij van vuurtorens neemt Haamstede een centrale en dus zeer belangrijke plaats in. Met de radar bestrijkt de vuurtoren het gebied van het Belgische Zeebrugge tot Scheveningen. „Bij eb kan het water op 8 km uit de kust slechts 1 dm laag staan", zegt Jan. „Bovendien liggen er voor de Schouwse kust veel boeien en ton nen. Het is dus een gevaarlijk stuk zee, waar voortdurend toezicht op moet zijn". Natuurgebied De vuurtorenwachters bewaken niet alleen de zee, maar ook het prachtige natuurgebied in de kop van Schouwen. Voor Jan en z'n collega's is het grote belang van de Haamsteedse vuurto ren dan ook overduidelijk. Haamstede onbemand of Ouddorp? Voor 1990 valt de beslissing. Scholen die ook dit jaar voor éen of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1