Gymnastiek kost een appeltje extra luchtje irnrinvr xL x JlLtIX Een verhaal met een Te veel, te zoet, te zout, te vet. Slimheid is nu te koop in potjes Inktviskouseband en cous cous Smullen DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 De aardappeleters van (van links naar rechts) Sachin, Jiptak, Churette, Samira en Milena. In Belgie eten ze waterrat. In Japan eten ze soms regenwormen. En in Nederland eten ze zeker gewoon. Vergeet het maar. Wat dacht je van rauwe haring, kikkerbillen, slakken en oesters. Eet smakelijk. ..Het gekste vind ik dat Nederlan ders eten weggooien. Dat komt bij ons nooit voor", zegt Sachin (11) uit Suriname. Hij is éen van de vijf buitenlandse kinderen waarmee we spraken over vreemd eten. Sachin zit, net als die andere kinderen, op de Jacob Cats- school in Vlissingen. ,,'s Morgens eten wij rijst met vlees", zegt Sachin. ,,'s Middags eet ik graag brood met sardien". Jiptak (11) komt uit Hongkong. „Voor ik naar school ga eet ik eerst een waterappel. Dat is een grote vrucht met veel sap", zegt hij. „Wij eten wel eens gebakken eend en inktvis. En rauwe haring vind ik niet gek van Nederlanders. Want wij eten wel eens rauwe scholletjes". „Kikkers mogen wij niet eten", zegt Milena (12) uit Joegoslavië. „Wij eten 's middags gewoon brood", vertelt Churette (12) uit Cu rasao. ,,'s Middags eet ik vaak gekookte pompoen. Dat lijkt op meloen". Pannekoeken „Verder eten wij wel eens gebakken leguaan. Dat zijn van die grote hage dissen. Ook eten wij graag kouse band. Dat zijn lange bonen", zegt ze met een smakelijke glimlach. Samira (13) uit Marokko begint 's morgens al met pannekoeken met stroop. „En 's middags pepermunt thee met brood", zegt ze. „Wij eten erg veel gierst. Dat lijkt op rijst. Het zijn van die kleine korrel tjes. We noemen dat cous cous ('koeskoes'). Op zondag eten we twee keer warm". „Vlees eten we graag. Vooral van schapen, kippen en koeien. Vlees van varkens eten we nooit. Varkens zijn te vies en paarden te goed. Die werken voor ons". Ik krijg honger van dit gesprek. Op de vraag waai- ze zin in hebben roe pen ze in koor: „Friet, friet, friet". En zo, met de mayonaise op onze neu zen. zijn we weer allemaal een grote familie. We eten te veel. Veel te veel! Het rapport 'Wat eet Neder land?' laat geen twijfel. Teveel, te zoet, te zout... Maar vooral: te vet! En te weinig fruit. De meeste Nederlanders eten meer dan 1 ons vet per dag. Dat is zo'n 35 tot 40 kilo per jaar te veel! Je lijf kan daar slecht tegen. Je wordt er dik van. Maar wat er ger is: teveel vet geeft grote kans op ernstige hartklachten. Om in de buurt van gezond te komen, moet daar minstens 20 gram vet per dag af. Besmeerde boterham 4 gram vet Glas volle melk 6 gram vet Eén eetlepel may onaise =12 gram vet Zo lekker Het is vervelend dat al dat vet zo slecht is voor je lijf. Want vet maakt het eten nou net zo lek ker. Waar moetje het dan van afha len? Geen boter meer op je brood? Sla met enkel wat azijn? Magere kaas? Voortaan ge kookt vlees? Friet zonder mayo naise? Moeilijk hoor. Hoezo light? Misschien helpt het te weten1 dat het allermeeste vet zit in de tussendoortjes (chips, worstjes, koek, snoep). Vergis je niet: light-chocomel is haast net even vet als gewone chocomel. Light-knakworst heeft nog geen halve gram minder vet dan ge wone! Dat ontdekte Konsu- menten Kontakt bij een onder zoek. Kijk dus op de verpakking naar de ingrediënten als je wilt weten wat er in zit. Alleen Light zegt dus niets. Wat er in zit, staat in volgorde van hoeveelheid op het pak. Wat vooraan staat, zit er dus het meest in. gedicht Kannellonie, poele, lazanja Spaanse bonen op m'n bord. je ziet wel: pietza, mienentronie hoe of ik hier thuis verwend word. De vraag: wat eten we vandaag? Ah! Makaronie bollonjéze. Hoewel, zal ik eens eerlijk wezen. Je mag best weten: morgen fijn bij oma eten. Marina van den Boogaan Negen jaar lang heb je alles mogen eten en plotsklaps is dat voorbij. De dokter ontdekt, dat je 'suiker' hebt en je moet van de ene dag op de an dere op dieet! Dat overkwam de 12-jarige Veri Ma- quelin uit Vlissingen. „Ik vind zoetigheid op brood zalig", zegt Veri, „maar dat mocht niet meer. Ik moest nu kaas op mijn brood eten en dat lust ik helemaal niet!" Een suikerpatiënt (of diabeet) moet heel goed letten op wat die eet! Zijn lichaam maakt geen insuline meer. Die stof heb je nodig om te bewegen, leren, spelen enz. Voor al je energie dus. Veri moet nu twee keer per dag insu line bij zichzelf inspuiten. „Omdat er in voedsel ook suiker zit, moet ik zo goed uitkijken, wat ik eet", zegt Veri. „Als ik teveel energie gebruik, kom ik suiker te kort. Daar om heb ik ook altijd druivensuiker bij me". Veri moet altijd rekening houden met haar dieet. Andere kinderen kunnen gewoon naar een verj aars partijtje, met schoolreisje, Sin terklaas vieren. Veri: „Ik vind mezelf heus niet zielig hoor! Ik kan gelukkig alles doen, wat een normaal kind ook kan. Alleen, als ik gymnastiek heb op school, moet ik wel een appel extra meenemen. Als het mooi weer is en ik heb lekker buiten gespeeld, moet ik weer uitkijken met m'n eten". Hulp Er zijn in Zeeland 104 kinderen zoals Veri en in Nederland wel meer dan 5000. Per jaar komen er zo'n 500 bij. Gelukkig is er voor deze kinderen goede, medische hulp. „Je kan er lang mee leven", zegt Veri, „maar wel een leven lang!" Als je zwavelrijk voedsel eet krijg je ontzettende stinkwinden. Zwavel zit in knoflook, uien, kool. asperges en bruine bonen. Alcohol en medicijnen kunnen je winderigheid nog verergen. Sommige mensen hebben echte najaarsstormen in hun broek. Die moeten maar kruidenthee drin ken of anijs- en korianderzaad eten. Winderigheid wordt ook veroorzaakt door te slappe buikspieren. En nu heb ik het nog niet over de geluiden gehad. Maar dat komt bij de volgende maaltijd. Als ik vertel over 'muziek bij het eten'. Wie niet sterk is moet slim zijn. En wie niet slim is? Die moet zorgen, dat hij het wordt. Dat is sinds kort een koud kunstje. Slimheid kun je kopen. Bij de drogist of apotheek. Voor vier tientjes krijg je dan een pot vol 'leerpillen'. Pillen boordevol met vitaminen en mi neralen. Twee maal daags zo'n pil en je leerprestaties schieten omhoog. Prestaties In Engeland, waar de 'slimpil' vandaan komt is dat onder zocht. De 'leerpilkinderen' pres teerden na een half jaar beter, dan de kinderen zonder pil. Sinds die uitslag eten de Engel se domoren zich suf aan leerpil len. Tegenstanders nemen de leerpil met een flinke korrel zout. 'Wie elke dag gezond eet, krijgt ge noeg vitaminen en mineralen binnen', beweren zij. Zak patat Petra Tinbergen (13) uit Vlissin gen is het met hen eens. 'Wie in de middagpauze zijn brood aan de vogeltjes voert en daarna om een zak patat gaat, is niet echt slim. Zo'n leerling komt op den duur tekort aan vitaminen', zegt de mavoscholiere. Petra haalt haar vitaminen lie ver uit haar bruine boterham men met gezond beleg. 'Gezonde voeding, op tijd naar bed en lekker veel sporten. Daar blijf je fit bij', zegt Petra. De pillendraaiers zullen dus niet veel aan haar verdienen. 'Als je die pillen gaat slikken ben je pas echt goed stom bezig. Ik vind het een vorm van doping voor je hersenen. En net als in de sport moet er 'schoon' ge presteerd worden. Ook op school'. Als je iets eet komt dat via je slokdarm in je maag. Na je maag komt je eten in je dunne darm. Die is wel 6 meter lang. Darmen Daarna komt het verterende voedsel in je dikke darm. Die is IV2 meter lang en 7 cm dik. In de dar men wordt stikstof, koolzuurgas en waterstof ge maakt. Als dat nu alles was, was er nog geen vuil tje aan de lucht. Maar er wordt ook zwavelwaterstof gemaakt. En dat stinkt behoorlijk. Ik heb de rare gewoonte om vieze verhalen te ver tellen tijdens het eten. Dus wil ik het hebben over 'De Scheet'. De scheet komt bij iedereen voor die eet (dat rijmt trouwens). Wist je dat er per dag een halve liter gas door je poepertje ontsnapt. Dat komt vooral door ingeslikte lucht. Hoe haastiger en hoe smeriger je eet, hoe meer lucht je binnenkrijgt (en er ook weer uitmoet). Maar lucht ruik je niet. Klopt. Helaas ruik je De Scheet wel. Daar zit dus een luchtje aan. Die stinkgassen worden gemaakt door bacteriën. Bacteriën breken je eten af. Dat afbreken gebeurt in je darmen.'

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 2