Naar Cyprus? Bever is terug in Nederland Spelletjes en beesten met haar Goede jager geeft erg veel om dieren en is zeer zorgvuldig Sint op komst KRULLEBAK IN DE KLAS MIDDELBURG Deze maand zijn er op de televisie maar liefst twee- honderdrieg enenvijftig reclame filmpjes over speelgoed te zien. Leuk om naar te kijken, maar toch vooral bedoeld voor Sint-Nicolaas die zich in Spanje natuurlijk geen tel heeft beziggehouden met wat Ne derlandse kinderen op 5 december in hun schoen verwachten. Maar dat er in een jaar tijd veel ver anderd is, zal hem intussen wel dui delijk zijn. Nog meer dan in 1987 kijken ze uit naar beesten met lang haar. Walvis sen, krokodillen, nijlpaarden, schildpadden, kippen... het moet al lemaal lekker zacht aanvoelen en geborsteld kunnen worden. Spelletje Ook spelletjes zijn dit jaar heel po pulair. en dan vooral bordspellen over ruimtevaart en boeven vangen. „Toch blijft er ook heel veel bij het oude", zegt de heer W. Berns, die di recteur is bij Jumbo, de grootste spellenfabrikant (25.000 dozen per dag) van ons land. „Sinterklaas doet nog altijd veel kinderen het grootste plezier met bekende spellen als Monopoly, Scrabble en Stratego. Die zijn zo goed dat het heel moeilijk is daar iets beters voor te vinden". „We proberen het wel. Per jaar krij gen we van allerlei mensen uit het hele land ruim honderd ideeën voor een nieuw spel aangeboden. En als we geluk hebben, zitten er hooguit twee bij waar we iets mee kunnen doen. Die andere zijn te moeilijk, kloppen niet of zijn niet spannend genoeg". Opvoedend Op het gouden idee van een ander wachten, doen ze overigens niet bij Jumbo. „We hebben mensen in dienst die de hele dag op ons kantoor in Amster dam niets anders doen dan spel letjes spelen. Dat is hun werk. Een spel verzinnen, uitproberen en nog beter maken. Pas als we er helemaal tevreden over zijn, mag het de fabriekspoort uit. Een kind stuur je ook niet in een onderbroek de straat op". Berns vindt het een beetje schijnhei lig dat het speelgoed van Sint-Nico- laas vooral opvoedkundig verant woord moet zijn: „Als Sinterklaas dat vindt, had hij dat eerder moeten bedenken. Kinderen vragen wat ze leuk vin den. Hij kan niet verwachten dat ze van jongs af van alles zien, horen en meemaken, maar rond zijn verjaar dag ineens snappen dat ze de wereld moeten veranderen". Scholen die ook dit jaar voor een of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000. zo los te knippen, of uit de krant te halen MIDDELBURG Een kersverse zangeres staat te trappelen om bekend te worden. Twee weken geleden brulde Henk Westbroek van de Vara het keihard door de microfoon: „En de winnares isMARIJNTJE TIE- ROLFFÜ!" „Ik was hartstikke blij, zegt de achtjarige Middelburgse. Marijntje deed in Middelburg mee aan de voorronden van de wedstrijd van liedjes van Kinde ren voor Kinderen. Ze had wel een beetje geluk, vindt ze: „Er werden drie kinderen van onze school gekozen. Ik was alleen maar reserve. En toen mocht ik nog meedoen ook". „De eerste keer moesten we vrijdag na schooltijd zin gen. Er waren vijftien kinderen. Alleen kinderen uit groep 5 of 6 mochten meedoen. Ik zong dat liedje 'Ik heb zo'n droeverig gevoel', en dat ging best goed. Ik dacht wel dat ik zou winnen. Als tweede liedje had ik daarom 'Hiep hiep hoera' gekozen". Zaterdagavond stond ze weer op de planken nu voor de echte finale. Er waren nog vijf kinderen over. Marijntje moest als laatste. Zenuwen? Welnee! Ze zong het gewoon even met haar mooie, hel dere stem. En toen het even mis ging? „Nou, bij iedereen ging het tweede liedje fout", zegt ze. „Maar ik zong ge woon door. Ik denk wel dat de jury dat goed vond". Cyprus Een prachtig T-shirt, een walkman, drie bandjes. „Maar mijn mooiste prijs kan je niet vasthouden". Omdat ze gekozen is als beste van Zeeland, mag Marijn tje op 26 november naar Tilburg. Dan zingen de acht beste van het land om een schitterende prijs. Wie wint, mag volgend jaar naar Cyprus. Meedoen aan een songfestival met kinderen uit allerlei landen. „Ik ga in ieder geval nog meer m'n best doen", zegt ze. HAAMSTEDE „Als 't aan mij lag dan was het verboden om zon der goed opgeleide hond te jagen! Ik bedoel geen jachthond die het wild opjaagt, maar een getrainde hond, die het aangeschoten wild ophaalt". Dat zegt Piet van Dalsen uit Haamstede, die met zijn 71 jaar zeer veel ervaring in de jacht heeft. Vooral de jacht op reeën is een pas sie van hem en dat gebeurt niet zo maar! Piet: „Oh nee, bij reeën kennen we het selectieve afschot. Je mag al leen maar een reebok of geit schie ten, als ie iets mankeert. Bijvoor beeld een zwak of een ziek dier of één dat niet meer ken herkauwen, omdat z'n tanden afgesleten zijn. Zulke beesten hebben geen levens kans en moeten afgeschoten wor den". Om te beslissen of een ree gescho ten mag worden of niet is erg veel geduld en inzicht nodig. „Ik ben dit jaar 112 keer om 4 uur 's och tends mijn bed uitgegaan en dan is het koud hoor", vertelt Piet. „Ik heb de prachtigste reeën voor m'n loop gehad, maar ze zijn eigen lijk te mooi om te schieten. Weetje hoeveel ik er dit jaar geschoten heb? Eén!!!" Vissers Deze maand kan je het weer veel zien, een rij mannen loopt lang zaam over de akker en drijft het wild voor zich uit naar de schutters toe: de drijfjacht op hazen en fa zanten. Ook hieraan heeft Piet talloze ke ren meegedaan. Hij vertelt: „Als je dat zo ziet op het land dan lijkt dat erg onsympathiek. Maar wist je dat het wild bij de drijfjacht de grootste kans heeft om te ontsnap pen? Veel hazen blijven stil in hun leger liggen als de drijvers eraan komen, andere vluchten in de richting van de drijvers en dan zijn ze vrij en weer andere dopen in de richting van de schutters. Hazen rennen dan vaak zo snel, dat ze niet te ra ken zijn. Bij de drijfjacht wordt 60% geschoten, 40% ontsnapt". Is die jacht nou wel nodig en is het niet zielig om die dieren dood te schieten? „Natuurlijk doden wij dieren", zegt Piet, „maar dat doen vissers ook! Maar een goede jager geeft zo veel om dieren, dat ie heel zorgvul dig te werk gaat". MIDDELBURG Na 163 jaar zijn ze terug in Nederland: de bevers. Twee weken geleden kregen zes be vers de vrijheid in De Biesbosch. een groot natuurgebied in Noord-Bra bant. Inmiddels zijn de uit Oost- Duitsland afkomstige dieren al aar dig aan hun nieuwe plek gewend ge raakt. Vroeger waren er veel bevers in ons land. 163 Jaar geleden verdween de laatste. Niet door vervuiling. Ge woon omdat er op gejaagd werd. Ontsnapt Meneer Van Veenhuizen van Staats bosbeheer was er bij toen de drie be verparen werden losgelaten. „We hebben nog gelachen", vertelt hij. „Het ging gelijk al mis. Bevers wo nen in beverburchten. Grote holen, met de ingang onder water. Ze eten riet, gras, planten, maar vooral po- puliere- en wilgehout. We lieten die beesten los in de kunst burcht die wij al voor ze gemaakt hadden. Ze waren nogal zenuwach tig door de reis en al die mensen. De ingang sloten we af met polsdikke takken. We dachten: dan kunnen ze een beetje bijkomen en vanavond die takken doorknagen. Bevers zijn nachtdieren. Nog geen 2 minuten later hadden ze die kapot gevreten. Eentje ontsnapte. We vonden hem later terug bij een gillende boerin verderop. Je moet weten: zo'n beest is 1.20 m lang en weegt wel 30 kg". Zendertje „De bevers hebben alle zes een zen dertje in hun buik. Daar hebben ze geen last van en wij kunnen ze vol gen. Het is de bedoeling dat ze het bos 'opruimen'. Ze vreten kleine bomen op, waardoor er andere planten kun nen groeien. Het landschap wordt mooier. Het is nu nog een proef, maar als alles goed gaat moeten er elk jaar bevers bijkomen. Van Veenhuizen: „Er is heel weinig kans dat ze ooit in Zeeland komen. Bevers zijn zoetwaterdieren. Ze le ven van populieren en wilgen. Vaak bij rivieren. Ze zijn trouwens ook vroeger nooit in Zeeland geweest: Zeeland is te zout.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1