Mensen gaan soms zo slordig met dieren om Ik wil er uit KEES KRUL STRIP a Plastic overspoelt nu ook Zuidpool SANDRA'S ZtW WILD VAN DIEREN i fblNSPAG 11 OKTOBER 1988 Die twee Sandra's uit Wolphaarts- dijk zijn het roerend eens: „Dieren dag is belachelijk. Als je echt om die ren geeft maak je er elke dag een beetje feest van". Dat zeiden de vriendinnen vorige week op dieren dag. Bij hen draait alles om dieren. Dat betekent vaak erg veel plezier. En soms een stortvloed van tranen. Vooral hun grote liefde maakt hen na maanden nog zielsverdrietig. Want er was geen liever manege- paard dan Bimbo. Wat hadden ze een zorgen toen hij kreupel werd. En radeloos toen hij onverwacht bij de slager stond. „We zijn snikkend langs de deuren gegaan", vertelt Sandra Verweij. „Geld vragen om hem vrij te ko pen". Toen we al 200,- hadden is hij toch nog doodgemaakt. Die man zei dat zijn voet niet genezen kon". „Maar mijn Bonno was eerst ook al bij de slachter gebracht. Die loopt nu bij ons in de tuin. Toen hij genoeg rust kreeg ging die 'rotstraal' (ziek te) helemaal weg, dus...". „We moesten wel een hoop voor hem betalen. Want een slachtpaard gaat gewoon per kilo". Huisgeit Denk niet dat de Sandra's alleen op pony's vallen. We zagen er een hond, cavia, konijn, vissen, een huisgeit plus een kat. Sandra Steutel: „Maar als beroep kiezen we vast zoiets als Atty Hart- hoorn in Driewegen. Van het Paar- denrusthuis 'Haram-Bee'. Daar zijn we al een soort knecht. En we verko pen er spullen voor". Door Atty konden ze nog een po- nytje redden. Hij heet nu Sandar, naar de twee Sandra's dus. „Ze wilden hem slachten omdat hij vals geworden was. Dat vinden wij nog eens vals. Hij was nog maar an derhalf. We hebben gewoon bij die slager gezeurd of hij er even mee wil de wachten. Zodat Atty hem kon ko pen". De meisjes zijn er nog steeds boos om. „Mensen gaan soms zo slordig met dieren om. Ik lust ook best wel graag een stukje vlees". „Maar je moet zo'n dier eerst wel een goed leven geven. En ze niet zomaar inruilen. Dan kun je dierendag ge woon overslaan". Sandra Verweij (11Sandar (2) en Sandra Steutel (13) in de wei van het paardenrusthuis 'Haram-. Het gaat niet zo goed. Olie vervui ling, gif in de grond, zure regen. De ene ramp na de andere. Zelfs die hartveroverende zeehondjes heb ben dierendag niet kunnen beleven. We veroorzaken nogal wat ellende met onze troep. Dat weten we alle maal best. „Oh, wat erg zeg!" Maar even later mik je misschien je lege blikje toch weer met een wijde boog in het gras. Dat we echt moeten oppassen staat nu vast. Uit onderzoek is gebleken dat zelfs de Zuidpool op een vuilnis belt gaat lijken. Er waait en spoelt vooral plastic aan. Oude spullen, jerrycans en veel kunststofkorrels. Afval wat gewoon ergens op de wereld in zee gedumpt is. Hoogste tijd Dat afval zit zelfs al in de magen van vogels. J. van Franeker is een bio loog uit Nederland. Hij vond in de maag van een kuiken van een storm vogel wel 16 stukjes plastic! Van Franeker heeft een tijd onder zoek gedaan naar veranderingen op de Zuidpool. De Zuidpool is heel belangrijk vpor ons. Er is berekend dat als er maar 1% van de ijskap zou smelten, de zee wel zo'n 60 centimeter zal stijgen! Dat zou niet zo best zijn voor veel landen aan de zee. Vandaar dat we graag willen weten hoe het op de po len gaat. En dat is niet zo best dus. Plastic verteert niet. Dus: eens plas tic, altijd plastic. De oceanen waren er al flink mee vervuild. En dus nu ook Antarctica de Zuidpool). Het wordt echt tijd om er iets aan te doen, vindt ook Van Franeker. En hij kan het weten. Wie wil er nou in een doolhof waar de bordjes bij de ingang al naar de uitgang wijzen? Niemand toch. Een doolhof is pas echt leuk als hij zo moeilijk is dat je het er be nauwd van krijgt - er daarom zo gauw .mogelijk uit wilt, maar lie ver niet weet waarlangs. Joke van Leeuwen bedacht, schreef en illustreerde een fantas tisch verwarrend boekje dat je achtenzeventig bladzijden plus achtenzeventig bladzijden geen tel rust gunt. Het heet Duizend dingen achter deuren en heeft twee ingangen: een voordeur en een achterdeur. Als je door de voordeur naar bin nen gaat, biedt een eigenaardig vrouwtje je aan haar te volgen. Ze is de gids van een museum en brengt je door een aardedonker, overvol depot met spannende spullen eerst naar 'de zaal waar de dingen niet zijn wat ze zijn'. (Of is het andersom: ook zijn wat ze niet zijn?). Via 'het museum van mezelf, 'de zaal voor verre dingen', 'de zaal van het heeft niet mogen zijn' en 'de zaak van hetzeflde anders' kom je tenslotte in 'de onderste bovenkamer'. En al die tijd heb je vrolijk twijfelend langs verba zingwekkende wonderen en ge heimzinnige puzzels gelopen. Als je de wagenwijd openstaande achterdeur neemt, doe je dat op eigen risico. Je komt in Zweden terecht, in 1906; of in Perzië, dui zend jaar eerder. Je ontmoet Tijl Uilenspiegel, Gulliver, Pinokkio, Jules Verne... Maar ben verstandig, bemoei je nergens mee. De enige zekerheid waar je meteen al van op aan kunt, is dat verdwalen gemakke lijker gaat dan de uitgang vinden. Wie pech heeft blijft als plas over. 'Duizend dingen achter deuren' is een boekje zoals alleen Joke van Leeuwen dat kan mSken. Het kost tijdens de Kinderboekenweek 3,50 als je er een ander kinderboek bij koopt. Museumland Dat andere kinderboek zou kun nen zijn Je kijkt je ogen uit, op reis door Museumland. Het werd geschreven door Ruud Spruit, museumdirecteur, en daarom een heel andere rondleider als Jo ke van Leeuwen. Met beide handen grijpt hij de kans je vooral heel veel te vertel len. Over brood, zout en goud, vreem de schoenen, poppenhuizen, kap sels uit 1988, kraakporselein, tin pest,.... maar ook over al te nieuwsgierige schoenmakers en muzikanten die tonen kunnen blazen door gaatjes in een botje te boren. Wie fotograaf Kiek was, en waar om de Franse minister Etienne de Silhouette zo graag sehaduwk- nipsels maakte? Het staat alle maal in dit boek waar je per blad zijde nieuwsgieriger van wordt. Julius Ros maakte de tientallen vrolijke tekeningen, die samen met de korte stukjes tekst en de vele foto's door Josepha Hulskes speels en overzichtelijk op de bladzijden gezet werden. 'Je kijkt je ogen uit, op reis door Mu seumland' kost 17,50 en daar krijg je gratis de Museumjaarkaart 1988 bij, zodat je tot en met 31 december in meer dan 350 Nederlandse musea_ voor niets naar binnen mag. Het boek wordt uitgegeven door uitgeverij J. H. GottmerlH. J. W. Becht, Bloemendaal. Boekenmolen Het boekje van Joke van Leeu wen wordt uitgegeven door de CPNB. Dat is de organisatie die elk jaar de Kinderboekenweek mogelijk maakt. Daar verscheen ook de Kinder boekenmolen 1988. Hij is bij elke boekhandel gratis te krijgen, en je moet er zeker om. Er staan honderden kinderboe-* ken in afgebeeld; je leest er in wel ke boeken dit jaar met een Griffel en Penseel bekroond werden en waarom; er staat een puzzel in en natuurlijk al het nieuws dat je niet mag missen als je aan De Ne derlandse Kinderjury mee wilt doen. 'bcJi Bern, WsiLOAot Jntk fut. TfujP(A. rtui. wii I11 i j I Aoat ajUsl rjfiejy. "ÜMMU. wjjcok VWJMtxn-X'aaA.jr' dat ^rfhit écwi fou, a/noJrcrte, MjL/UstrViAesK-

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 3