MEDIA Samantha houdt het met De portier zit eerste rang Amerika! Early Times is een super- Krullebak En als er niks is, kijk ik video Weekjournaal is echt niet kinderachtig EARLY TIMES Post strike brinj national mayhei 0= DINSDAG 11 OKTOBER 1988 Even lekker onderuit. Zakje chips, goed bandje in m'n walkman. En dan een interessant popblad. Muziek Express bijvoorbeeld. Wat lees ik daarin? Peter Gabriel, pas gescheiden, is gezien met Rosanna Arquette. Oh ja? Elton John gaat scheiden van Renata, maar hij wil eer ste een kind van haar. Zo, zo. Bonjovi werd stiekem gezien met Samantha Fox. Nee toch! Luke Goss van Bros versierde ooit 12 meisjes in 1 week. De stakker. Nee, deze flauwekul hoef ik niet te lezen voor 3,50. Hup, een ander popblad geprobeerd. Hitkrant. Einde lijk. Maar wat lees ik daar: Cool Rock van de Fat Boys houdt van vrouwen met een dikke kont. Hij wel! George Michael werd gezien met Debbie. Nou en. Richard Gere is verliefd op Cindy Crawford. Ja zeg. Samantha Fox is verliefd op Kiss-zanger Paul Stanley. En ik dacht dat Bonjovi... Eric Clapman trouwt met de ex van George Harrison. Hier wordt ik echt even niet goed van. Denken die lui van die popbladen nu echt dat we gek zijn. Jan Groenewold uit Haarlem is hoofdredacteur van Mu ziek Express. Waarom dat domme geroddel Jan? „Ja, toevallig is het deze maand flink raak. We willen er eigenlijk wel van af. We willen meer over de muziek gaan schrijven. Neem nu Peter Gabriel. Ik ken hem goed en ik weet dat hij niks om vriendinnen geeft. Hij geeft alleen om z'n gitaar. Maar wie wil dat nu lezen". Voor wie maken jullie Muziek Express? Jan: „Voor kinderen tussen 12 en 18". Maar wat geven zij nu om die PrivélStory-flauwekul? „Erg veel", zegt Jan, „want daardoor wordt ons blad zo goed verkocht. Edwin Gitsels uit Amsterdam is eindredacteur van de Hitkrant. Ook hem wil ik graag even aan de tand voelen. Edwin: „Onze lezers houden meer van de sterren dan van hun muziek. Maar over die sterren wordt alleen gelogen. „Ja", zegt Edwin, „maar dat weten de lezers ook wel. Dat vinden ze juist spannend. We verdienen er goed aan". Gelukkig zijn er ook nog betere popbladen. Zoals Oor. Doe in elk geval je ogen goed open! Elton John en Renata. M'n nieuwe MASK. Geweldig man! Moet je kijken wat-ie kan. Raast sneller dan TRANSFORMER dee. Afijn, dat zag je op TV. Je kan er alles mee verzinnen. Elke oorlog kan ik winnen. Ik me vervelen?? Ga toch spelen! En trouwens, 's nachts ook dikke pret: Weg Teddy, HE-MAN mee naar bed! HIEP HIEP HOERA Voor alles uit Amerika! Marina van den Boogaart „Het is heel belangrijk dat de kinderen naar het programma kijken", zegt Jan Douwe Kroes- ke. Samen met Diewertje Blok presenteert hij het S(chool)TV- Weekjournaal, elke vrijdag van 11.00-11.30 uur. „Het is de enige actualiteitenru briek voor kinderen", vertelt Jan Douwe, en het is ook het enige school-tv programma, dat live wordt uitgezonden". Er worden meestal twee onder werpen behandeld, afgewisseld door een lied. Het programma eindigt met een prijsvraag, waarbij de deelnemende school een kinderboek kan winnen. „Hoe kan een leerkracht in 10 minuten aan z'n klas uitleggen, waarom er in Birma een staats greep heeft plaatsgevonden?", vraagt Jan Douwe zich af. „Dat lukt natuurlijk niet, maar in het Weekjournaal kan dat wel. Daarom is het niet alleen een leuk programma, maar ook erg informatief en leerzaam". Kijkcijfers Uit de kijkcijfers blijkt, dat de kinderen graag naar het Week journaal kijken. Maar liefst 60 van de basisscholen doet er aan mee! Eindredacteur Henk Jakobsen is erg tevreden over dit resul taat. „Voor een half uur uitzen ding zijn we een hele week druk bezig", zegt hij. „We zijn maar met een kleine club en we schrijven niet alleen de tekst, maar ook de opnamen doen we zelf'. De 'moeilijke' onderwerpen gaan ze niet uit de weg. In prin cipe kan over elk onderwerp een uitzending worden gemaakt. Henk: „Je moet kinderen vol strekt serieus nemen. Als je kin derachtig gaat praten of gaat filmen, dan pikken de kinderen dat niet. Daar prikken ze met een doorheen!" Drukte Elke uitzending is steeds weer spannend. Achter de schermen zijn ze heel druk bezig, maar daar merken de kinderen niets van. Als er iets bijzonders bij je in de buurt gebeurt of op je school: geef het door aan het Weekjour naal. Wie weet, kom je dan nog eens op de buis! Een super-Krullebak van 16 pa gina's. En dan elke week! Jeetje! In Engeland is er sinds januari zo'n krant. Elke zaterdag te koop voor 38 pence 1,40). De Early Times - zo heet-ie - is een échte krant speciaal voor kinderen. Niet te moeilijk, maar ook beslist niet kinderachtig. De krant is het idee van Barry Weightman. Zijn dochter van tien vond de gewone krant zo moeilijk. „Dat zou toch niet moeten" vond haar vader. En hij liet het daar niet bij. Hij stopte een jaar met zijn wert als ingenieur. Zocht 350.000 gul den en een paar enthousiaste mensen bij elkaar. En na een jaar rolde de eerste Early Times van de pers. Nu -10 maanden later-worden er elke week al 70.000 gekocht! En heus niet alleen door kinde ren. Onderwerpen De Early Times is een echte, complete krant. Nieuws, sport, pop, achtergrondinformatie, brieven, mode, strips, puzzels, dieren, kunst... Ruim 50 stukjes per keer. Zomaar een aantal onderwer pen uit de krant van 21 septem ber: de post-staking in Enge land. Russische kinderen voor taan maar 5 dagen meer naar school. Er wordt nog steeds ge zocht naar slachtoffers van het olieplatform Piper Alpha. Mei en Kim die kankerpatiënten helpen. Een artikel over IRA-aansla- gen: 'Wie heeft er gelijk?' Hoe je een televisiester kunt worden. Een schaakprobleem. Een in terview met een auto-racer. De Fransen willen de guillotine te rug nadat er 6 kinderen zijn ver moord. Bangladesh. Een krantewedstrijd. Penvrien dinnen, strips. Arme mensen in Londen. Red de zeehonden. En dat was nog maar de helft. De krant ziet er aantrekkelijk uit. Hij is vlot te lezen. (Als je Engels kent tenminste). De Early Times is nog niet in Nederland te koop, maar er zijn wel plannen voor. Misschien zie je er ooit nog wel eens wat van in je lessen Engels. Maar een super-Krullebak, elke week, zó dik. Het zit er nog niet in... Een t.v. is een leuk apparaat. Maai-je kunt er echt ver slaafd aan raken. We spraken met twee kinderen met 'vierkante oogjes': Raimon de Vos (13) uit Middelburg en Patricia van Bregt (12) uit Renesse. Zij kunnen bijna niet zonder t.v. Kinderen kijken gemiddeld in Nederland 1,5 uur televi sie per dag. Raimond: „Ik kijk elke dag zeker 3 uur t.v.". Patricia: „Bij ons staat de t.v. altijd aan 's avonds". Er zijn ook tegenstanders van veel t.v.-kijken. Die vin den dat er meer met elkaar gepraat moet worden thuis. En minder naar het kastje gestaard moet worden. Kinderen met 'vierkante oogjes' slikken elk program ma. „Dat is niet zo", zegt Raimon. „Ik houd vooral van spelprogramma's en goeie films. En als er niks is kijk ik video. Ik kijk altijd naar het 'pretnet', Nederland 2 dus. Maar mijn ouders willen wel eens wat anders zien. Dan kijk ik gewoon op de slaapkamer naar ons tweede toe stel". „Bij ons gaat de t.v. gewoon uit bij ruzie", zegt Patricia. „Ik kijk het liefst naar de Tros en Veronica. De EO en de VPRO vind ik slecht". - Maar Tros en Veronica hebben de meest gewelddadi ge programma's. Raimond: „Ik kan daar niet mee zitten. Ik hou wel van spanning". „Geef mij maar De Fabriek en T en T", zegt Patricia. „Sommige films zijn toch echt belachelijk. Rambo 3 bijvoorbeeld. De film duurt 109 minuten. Er zitten 245 geweldacties in. Stallone 'doodt' op z'n eentje 123 mensen met tomatenketchup. Hij verdient daar 30 miljoen mee! Raimond: „Ik vind het toch een lekker spannende film". Wat het bekijken van films betreft zit Danielle Berrevoets (13) uit Mid delburg eerste rang. Zij is mede werkster in het Schuttershoftheater in Middelburg. „Ik speel voor portier, verkoop kaar tjes en in de pauze ga ik rond met snoep en drankjes", vertelt zij. „En natuurlijk is het bekijken van goede kinderfilms het allerleukste". „Lekker samen griezelen in een don kere filmzaal. Samen lachen om grappige filmfragmenten. En na af loop gezellig nakletsen met je vrien dinnen. Dat is allemaal veel leuker dan thuis in je eentje naar een video film te kijken". Grote indruk op Danielle maakte de film 'De Reddertjes'. „Deze film heb ik al vijf keer gezien. Maar elke keer opnieuw is het weer boeiend". Ook de Nederlandse kinderfilm 'De Bende van hiernaast' staat hoog in haar top tien van de mooiste kinder films. De komende weken kan Danielle haar filmhart nog meer ophalen. „Samen met een paar andere kinde ren ben ik gekozen in een filmkin- deijury". „Met elkaar gaan we zeven kinder films bekijken. Het zijn de films van het Cinekidkinderfestival. Uit die zeven films kiezen we de beste uit. En die film wordt natuurlijk ook in ons filmtheater gedraaid". Het is nu al zeker dat het dan weer een 'volle bak' zal worden in het Schuttershoftheater. En Danielle Berrevoets zal zeker niet ontbreken!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 2