In de wei, niet in de worst Jeugd zet Eric Carle verjaarjaar lang in de (zonne)bloemetjes Lezen boekt succes met Kinderjury Zit nu eens stil, of ben je soms doof? Leesland TEKENAAR KOMT NAAR MIDDELBURG KRULLEBAK IN DE KLAS DRIEWEGEN - „Ik wil een pensioenfonds op richten voor paarden. Vooral voor paarden die hun leven lang hebben gewerkt. Zoals in een ma nege. Die worden soms wel erg snel afgedankt. Eerst naar de slager en dan in een frikandel. Maar oude medewerkers horen in de wei, niet in de Meebetalen worst". Dat zegt Atty Harthoorn van de Stichting Paar- denzorg 'Haram-Bee' in Driewegen. Haram-Bee is een van de twee officiële rusthuizen voor paar den in ons land. Er zijn al zeven ouwetjes in de kost. Maar als je ziet hoeveel gezonde paarden er naar de slacht gaan is dat nog niks. „Mensen met een eigen rijpaard zorgen vaak zelf wel dat het goed terecht komt", zegt Atty. „Maar een manegepaard is eigenlijk van ieder een. Elk uur kruipt er een ander op. Met een to taal andere rijstijl. Of helemaal geen stijl. Dus ar me paarderug, of heup of been. Er is zelden tijd om rustig uit te zieken. Want wie stilstaat verdient geen geld. En zo gaat menig trouw beest voortijdig naar de sloop". Atty begrijpt best dat manegehouders ook zake lijk moeten zijn. Daarom vindt ze dat iedereen die van zo'n paard geniet moet meebetalen. Een gulden per rij-uur of zo. Ze heeft haar plan al naar de dierenbescherming gestuurd. Atty: „Ik kan dit niet alleen. Het moet dus een echte 'Haram-Bee' worden. Want dat is niet enkel de naam van ons eerste paard. Het betekent toe vallig ook zoiets als: kom op, we doen het sa men". DEN HAAG Er zijn kinderen die dit stukje wel kunnen lezen maar niet willen lezen. Ze vinden lezen een straf. Of ze zijn tot hier gekomen, maar gaan nu gauw iets anders doen, om dat ze nog niet één grap tegengeko men zijn. En misschien zijn deze eerste regels ook wel zo slaapverwekkend saai ge schreven dat ze van de rest ook niets meer verwachten. Mensen die lezen heel belangrijk vinden, maken zich al jaren zorgen over de leesgierigheid van veel kin deren. Daar is het slecht mee ge steld, zeggen ze. Sommigen zijn zelfs bang dat over een aantal jaren veel kinderen niet eens meer weten dat een boek blad zijden heeft. Stichting Lezen Om dat te voorkomen staken vorig jaar alle boekhandelaren in ons land de koppen bij elkaar en besloten toen voortaan samen te proberen kinderen aan het lezen te krijgen en aan het lezen te houden. „De bibliotheken en uitgevers wil den meteen meewerken" zegt de heer A. C. Doeser, secretaris van de Nederlandse Boekverkopersbond. „Ook minister Brinkman was en thousiast en beloofde dat hij onze Stichting Lezen zelfs met geld zou helpen. We zijn nog te kort bezig om nu al te zeggen dat we veel bereikt hebben. Maar we zijn in ieder geval op de goede weg. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het suc ces van de Nederlandse Kinderjury waaraan maar liefst twintigduizend kinderen hebben meegedaan. We blijven volhouden. Het moet luk ken alle kinderen er van te overtui gen dat lezen leuk is. Dat boeken spannender zijn, leerzamer, grappi ger en ontroerender dan al die tele visieprogramma's waarvoor je al teen je ogen moet kunnen open hou- den. Wie leest heeft geleerd niet alles voor zoete koek te slikken". A's het aan de Stichting Lezen ligt, wordt Nederland een leesland. Zoals IJsland waar alle kinderen tussen zeven en vijftien jaar een goed gevuld bibliotheekje thuis hebben. En aan voorleeswedstrij- den meedoen. Op leeskampeer- vakantie gaan zelfs. GOES 'Prachtig... Waanzinnig mooi... Je houdt het niet voor mo gelijk.'. Zo reageerde Peter Gottmer op de vraag wat hij van de werkstukken vond, die kinderen hem hadden opgestuurd naar aanleiding van de Eric Carlezonnebloemactie. Gott mer is uitgever van kinderboeken en fan van Eric Carle die vrijwel al le kinderen kennen van 'Rupsje Nooitgenoeg'. 'Eric Carle wordt volgend jaar zes tig, en het is zo'n aardige man dat we hem een verjaaijaar lang in het zonnetje en in de bloemetjes willen zetten. In het voorjaar hebben we alle ba sisscholen in Nederland een zakje zonnebloemzaden gestuurd die door de kinderen vertroeteld, be moederd en bevaderd zijn tot in drukwekkende planten. Veel scho len hebben ook meegedaan aan onze Carle-zonnebloemactie door zonnebloemwerkstukken te ma ken. Nou, en hoe die geworden zijn, heb ik net proberen te vertellen: ik heb er geen woorden voor. Er zijn schit terende videofilms gemaakt, boe ken, verjaardagskalenders, diase ries. Er is geknipt, geplakt, geschil derd. Het kan niet anders of kinde ren hebben er met hart en ziel aan gewerkt'. De kinderen vonden het echt heel erg dat hun werk naar Bloemen- daal moest. En het was maar een schrale troost dat ze elkaar kon den wijsmaken dat onze school vast en zeker de hoofdprijs ging winnen'. Hoofdprijs 'Dat klopt', zegt mevrouw Dekker, adjunct-directrice van de Prins Mauritsschool in Goes. 'Onze school heeft twee werkstuk ken ingeleverd en ze zijn misschien wat simpel uitgevallen, maar we hebben er met reuzeveel plezier hard aan gewerkt. Het is jammer vóór de Prins Mau ritsschool (en voor alle andere Zeeuwse scholen die meegedaan hebben), maar de hoofdprijs valt buiten Zeeland: Eric Carle gaat een dag op bezoek op scholen el ders in het land. Gelukkig komt hij op 19 oktober wel even langs in Middelburg. Hij reikt dan in boekhandel Fanoy de Lurv- en Lurvjesprijs 1988 uit. En misschien heeft de wereldbe roemde, Amerikaanse kunstenaar voor kinderen ook wel even tijd om zijn handtekening in een van je boeken te zetten. ROTTERDAM - Een oorontsteking heeft ieder kind wel eens. Dat hoort er gewoon bij, daar kom je wel over heen. Zo denken veel ouders en art sen. Maar in bepaalde gevallen kan een ontsteking wel degelijk kwaad. Daarover vergaderde onlangs een groep deskundige artsen in Rotter dam. De beste 'deskundige' was mis schien wel mevrouw Ebeli uit Gies- senburg. Zij vertelde haar ervarin gen met haar zoon, nu 18, die als kind van 2 jaar veelvuldig ooront steking had. „Door veel oorontsteking op jonge leeftijd ontstaat er een beschadi ging in de zenuwbanen van de her sens", vertelt ze. „Daar is later niets meer aan te doen. Kinderen krijgen daardoor een blijvende taalachter stand". Draaierig Omdat zulke kinderen geen gelui den kunnen herkennen, reageren ze op elk geluid. In de klas zijn de daar om 'draaierig', letten nooit goed op. Als er klassikaal gelezen wordt, we ten zij nooit waar het is en als ze een opdracht moeten uitvoeren, dan we ten ze vaak niet precies, wat ze moe ten doen. Ze krijgen heel vaak straf en ze wor den veel gepest en voor 'Oost-In disch doof versleten. „Omdat het probleem niet te verhel pen is, moeten kinderen er mee leren leven, maar hun omgeving zou het aangenamer voor ze kunnen ma ken", verzucht mevrouw Ebeli. Tips De school kan veel doen om zulke kinderen te helpen. Daarvoor heeft mevrouw Ebeli enkele tips: „Laat ze vooraan zitten, waar ze de mond van de leerkracht goed kunnen zien; waarschuw het kind altijd als je gaat praten; leraren moeten nooit klassi kale dictees maar die op een bandje zetten en via de koptelefoon laten horen; loop tijdens het spreken niet door het lokaal". Scholen die ook dit jaar voor éen of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1