GEKNIPT Wat heb ik een dors Spuit die zeikerds van het schip af Spiegel IVfVwvf ifiuci all iiv/u Zwart-wit is veel goedkoper Doe het maar kort en recht naar voren „Er gaan er natuurlijk ook wel an ders kapot: door het vele lezen. Wijn, koffie, regen. Wat ook nog wel eens voorkomt is, dat iemand vloeken in een boek doorstreept. Een ander zet die er toch weer boven. En weer een ander zet erbij 'moet dit nou?'. Zo'n boek is dus rijp voor de prulle- bak. Soms ook gekke dingen. Laatst had een hond een boek half opgevreten. Het boek ging over 'Hoe je je hond manieren kunt leren'. Die eigenaar schaamde zich rot." Rekening „Als we zien dat iemand een boek kapot maakt krijgt hij een rekeni® Maar ja, het probleem is dat jetat meestal niet ziet. Je moet de bibliotheek gebruiken als je eigen boekenkast," zegt Mine- ke. „Ik weet heus wel dat niet ieder een daar even zuinig op is. Maar nie mand knipt toch in zijn eigen ency clopedie?" gedicht DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988) Michelle (14), dochter van Kees, knipt ook graag foto's. Michelle: „Toen ik negen was maakte ik vooral table top fo to's. Dat gaat met poppen". Eerst fotografeer je bijvoor beeld een slapende pop. Dan een foto van een pop die wakker wordt. Dan een pop die eet. En zovoort. Zo kun je je eigen fo toverhaal maken". Onscherp Fotograferen kinderen veel? Kees: „Wel oudere kinderen. Vooral foto's van schoolreisjes of gekke plaatjes. Helaas is meer dan de helft onscherp". „Dat komt omdat ze de camera bewegen bij het afdrukken. Eerst goed kijken door het zoe kertje en dan rustig afdrukken". Kleur Welke fototoestellen zijn ge schikt voor kinderen? „Tegenwoordig heb je quick snaps. Dat zijn wegwerptoestel- letjes. Ze kosten 15,-. Je kunt er 24 foto's mee maken. De kwa liteit is best goed". „Verder zijn er gewone toestel len tussen 70.- en 200,-". „Het is jammer dat iedereen kleurenfoto's maakt. Zwartwit is voor kinderen veel goedko per". „Je kunt zelfs leren om je eigen filmpjes te ontwikkelen en af te drukken. Dat kan een gezonde verslaving worden". Maar de hamvraag blijft: Hoe kun je met een rond gaatje een vierkante foto maken. „Het laatste jaar had ik wel 5 keer keelontsteking gehad", zegt Natas- ja Raaymakers (11) uit Zierikzee. „Toen ontdekten ze, dat m'n keela- mandelen eruit moesten. Ik was hardstikke zenuwachtig voor de operatie, maar m'n moeder mocht gelukkig mee en ze zijn heel erg aardig voor me geweest. Amandelen zijn heel belangrijk. Vooral de neus(l)- en de keel (2)amandelen. Als je inademt, zitten er in de lucht bacillen. Je amandelen zorgen er voor, datje van die bacillen niet ziek wordt. De cellen van je amandelen 'eten' die bacillen op. Maar soms moeten je amandelen zo hard 'vechten' dat ze er ontstoken van worden. En dan worden ze ge knipt of gepeld of geschrapt! En dat is zeer pijnlijk! Natasja werd vorige week in het zie kenhuis in Zierikzee behandeld. „Eerst kreeg ik vies, zoet spul in m'n mond om wat rustig te worden. En in de operatiekamer moest ik in een soort ballon van rubber ademen en dat stonk heel vies. Daarna was ik meteen in slaap". Dorst In het ziekenhuis mocht haar moe der bij haar blijven tot de narcose. Dus in de operatiekamer! Natasja: „Toen ik weer wakker werd, zag ik meteen m'n moeder. Ik had zo'n pijn in m'n keel en ik had erge dorst en ik moest ook nog hui len en dan is het heel fijn, datje moe der erbij is". Natasja moest één nacht in het zie kenhuis blijven en ze is gelukkig weer snel opgeknapt. „Ik heb niet zo goed geslapen", zegt ze. „ik moest veel drinken en ook ijs eten. Wate rijs, geen soft ijs hoor! Natasja heeft een goeie raad voor kinderen, die ook geopereerd moeten worden: „Maak je niet te zenuwachtig en praat er veel over met je ouders. Dat helpt!" „Ze hangt nu waarschijnlijk boven iemands bed." Mineke Maljaars steekt haar vinger dooreen gatwaar eerst Marilyn Monroe stond. „Hier, dit kattenboek. Er zijn wel acht bladzijden zomaar uitgescheurd. Zonde, het was net nieuw. Nu kun nen we het wel weggooien." Mineke is hoofd algemene dienst verlening van de Zeeuwse Biblio theek. Ze heeft zomaar eens een sta pel 'geknipte' boeken gepakt. „Het zijn vooral fotoboeken. Honden, katten, paardenplaatjes. Oorlogs schepen, vliegtuigen. Filmsterren, sport. „Er worden ook wel eens plaatjes voor een werkstuk geknipt. Maar dat komt toch minder voor geluk kig. Alleen hier, kijk. Waarschijnlijk ie mand die in Zwitserland is geweest die niet zo goed kon fotograferen. De bergen uit dit boekje zitten denk ik nu in het vakantieboek." Je gelooft je ogen niet. In het ene boek is ruw gescheurd. In het andere zijn de plaatjes zo onopvallend mo gelijk uitgeknipt. Maar hoe dan ook: ze zijn er goed waardeloos door ge worden." „Je zou zeggen," zegt Mineke," wat maakt zo'n plaatje minder nou uit? Maar als je zo'n boek terugzet, denkt een ander misschien: nou, er is toch al in geknipt. En voor je het weet, wordt in boeken knippen een ge woonte. We proberen kapotte exemplaren wel te vervangen. Maar boeken zijn duur. En wij zwemmen niet in ons geld. Soms is een boek ook niet meer te koop." Duizenden guldens „Aan de soort boeken te zien, ge beurt het knippen vooral door jon geren. Maar ouderen doen toch ook wel stomme dingen." Per week komen er toch wel vijf ver nielde boeken binnen. Per jaar al gauw een paar duizend gulden voor niks weg. „De mensen vragen nog steeds naar de winnende foto", zegt Kees de Grave (41) uit. Vlissin- gen. Eens ging hij op safari naar Ke nia. Daar 'schoot' hij z'n beste foto. Met die foto won hij toen een belangrijke wedstijd. Z'n safarifoto's hangen met trots in z'n fotozaak. „Toch is dat niet m'n specialiteit", zegt Kees. „Ik fotografeer vooral technische dingen, zoals machi nes en fabrieken. Voor De Schel de maak ik veel foto's". Hoe ben je in de fotografie te recht gekomen? „Dat ging vanzelf. M'n vader was ook fotograaf. Op m'n vier de zat ik al in de donkere kamer. Ik vind het nog steeds een prachtig en spannend vak", zegt Kees. Poppen Wie 'Scheldepoort' in Vlissingen- Oost binnenloopt moet voor een knipbeurt wel eerst even dokken. „Onze klanten komen niet voor een permanentje of een stekelkoppie," zegt Jan van Praat. Hij is chef van het bedrijfsbureau. „Onze klanten zijn de zeeschepen," legt hij uit. „In alle soorten en ma ten. Om de paar jaar moeten ze het dok in voor een 'knip- en scheer beurt'." Tijdens de lange zeereizen groeit er van alles vast aan de buik van het schip. Daardoor gaat het schip lang zamer varen. En tijd is geld. Zeikerds Als het schip droogligt komen de mannen van Scheldepoort. „Met een hogedrukreiniger spuiten we de buik en de kiel schoon," vertelt Jan. „Zeewieren (zeikerds genoemd), schelpen, mossels, koraal en pok ken, alles moet eraf. Vooral de pok ken zitten soms muurvast aan de scheepshuid. Die moeten er dan met de hand worden afgebikt. Een echt pokkenwerk dus." Na de 'knipbeurt' volgt het scheren. „De hele scheepshuid tot de diepwa- terlijn wordt netjes 'ingezeept' met verf. De hele behandeling duurt een dag of twee." Zo af en toe verschijnt er ook een booreiland op 'Scheldepoort'. „Die passen niet in een dok. Daarom ge beurt het 'knippen' onder water. De 'kapper' is in dat geval een duiker. „Na de schoonmaakbeurt wordt er onder water een video-opname ge maakt. Dan kan de klant zien, dat het werk onder water netjes is uitge voerd." Daarna kan het eiland met 'schone poten' weer vertrekken. „Maai' er moet natuurlijk wel eerst even flink 'gedokt' worden, als je begrijpt wat ik bedoel." Voor twee gulden je haar laten knippen. Dat kan op de Vakschool in Goes. Bij de afdeling haarverzorging. Op dit moment zit de school in een oud ziekenhuis (Sint Joanna). In plaats van blinde darmen worden er nu ha ren geknipt. „In drie jaar kun je bij ons kapper of kapster worden", zegt lerares Annemarie de Regt-Glas. „We hebben nu ongeveer 150 leerlingen die graag het vak willen leren. En dat kun je alleen leren door veel haren te knippen. We kunnen altijd meer modellen gebruiken. Dus kinde ren en volwassenen die zich door onze leerlingen laten knippen". En dan kaal thuis komen zeker? „Helemaal niet", zegt Agnes de Jong (19). „Je leert het heel voorzichtig. Als het niet echt mooi is knipt de lera res het helemaal goed. Je gaat hier altijd keurig geknipt naar buiten". Agnes is bezig met Johnny Hakhai (11) uit Goes. „Ik wilde het korter en recht naar boven", vertelt Johnny. „Mijn tante was hier zelf leerling. Zo kwam ik hier te recht. En bang ben ik helemaal niet". Karin van den Bergen (20) is haar vader aan het knip pen. Karin: „Mijn vader is mijn vast model. Maar ik kan op z'n hoofd geen examen doen. Z'n haar wordt te dun (gie chel, giechel)". „Vind je het hier leuk? „Meestal wel", zegt Karin. „Ik kom uit Kloosterzande. We woonden tegenover een kapsalon. Daar speelde ik altijd. Toen ik zeven was wist ik het zeker: ik wil kapster worden". Vader Van den Bergen gaat verder: „Het is een goed diploma. Je kunt er echt je eigen kapsalon mee begin nen. In januari gaat de school eindelijk naar een nieuw gebouw. Die operatiekamers zijn we beu hier". Ondertussen is Agnes klaar met het haar van Johnny. Juf Annemarie kijkt nauwkeurig. „Een zes en een half', zegt ze. Maar Johnny is tevreden. Lachend verlaat hij het oude ziekenhuis. Met een nieuw hoofd. Kijk eens wat vaker... hoe vaak had ik dat niet gehoord. Nu heb ik me daaraan nooit gestoord, maar onlangs dacht ik dapper: Kom, ik ga eens naar de kapper. "Hoe had u 't gehad willen hebben meneer?" Ze bleef maar kammen en vroeg 'tweer. Weet ik veel wat ik wens, ik ga nooit naar een kapper. Dus ik zei: "Knip maar wat moderns." Ze kamde, klemde, knipte maar. Het voelde toch een beetje naar. Want op de grond vielen de haren van jaren sparen, zomaar- Ze veegde ze weg 't putje ging dicht. Ik vond het een akelig gezicht. Toen zei ze: "Klaar!" en een beetje trots: "Is 't naar uw zin?" Ik schrok me naar! Wie was die vent daar in de spiegel? Naar m'n zin?? Naar m'n zin?? Ik herkende mezelf er niet eens meer in. Een spijt... een spijt- Goed geknipt - je lekker voelen: Flink geflipt zal je bedoelen! Marina van den Boogaart

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 2