Jeugd pas tweede keus bij theater Zeehond knokt voor bestaan Gelukkig heb ik op de dag van de marathon zelf een wedstrijd Waar maken ze nog stenen met de hand? Programma Uit JOHN VERMEULE MIST SPELEN OP 4 SECONDEN KRULLEBAK IN DE KLAS Ctffif I zo /os fe knippen, of uit de krant te halen YHIlIMl 8E JAARGANG NUMMER 8 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 MIDDELBURG Elke dag een theatervoorstelling voor kinderen, dat is wat Peter de Quelery graag in de Zeeuwse schouwburgen zou zien. Tegelijkertijd snapt hij heus ook dat zoiets in Zeeland een droom is die nooit uitkomt. „We krijgen veel geld van gemeen ten en provincie om een interessant theaterprogramma samen te stel- la, maar het is niet genoeg om te doen wat we zouden willen doen. We moeten kiezen, en jeugdtheater komt er dan helaas wat bekaaid af." Peter de Quelery werkt bij Uit in Zeeland, de organisatie die er voor dat Zeeuwen aan hun trekken komen als ze van toneel houden; of van opera, cabaret, dans en andere vormen van theater. I De komende maanden zijn in Goes, I Middelburg, Vlissingen en Zierikzee voorstellingen te bewonderen. Veer- I tien zijn echt voor kinderen bedoeld. I Meer kan niet I ..Veertien is weinig," zegt hij, „maar I meer kan echt niet. Over een paar I jaar misschien. I Met de voorstellingen die we nu ge- I pland hebben, moeten we kinderen I (en hun ouders) zo ver proberen te krijgen dat ze niet meer zonder een agje theater kunnen, omdat ze I weten dat naar de schouwburg gaan I altijd leuk is. Of spannend omdat je I er met een brok in de keel muisstil I kunt kijken naar iets moois dat je I nog niet kent. I Als we dat bij veel kinderen kunnen I bereiken, zitten de zalen vol en kun- I aen we meer theatergroepen naar Zeeland halen." I Opera I Peter de Quelery wil niet alleen over I weinig geld en mooie dromen pra- 1 ten. I We hebben dit seizoen reusachtig I veel te bieden. Tarantella onder an- I dere, een spannende opera voor kin- I deren. En een bijzondere Assepoes- I'ervoorstelling waarin veel rollen I gespeeld worden door kinderen uit I Het Amsteltoneel komt met levende I [bpperkasten; Kindercircus Elle- I boog zorgt voor schitterende circus- I nummers, en wie Meneer Kaktus in 1 bet echt wil zien beleeft op 4 maart I m Middelburg een feestelijke mid- I dag." I Hinderen die geen voorstelling wil- I tal missen en niet het risico willen I'open dat de kaartjes uitverkocht 1%, doen er verstandig aan Uit in Zeeland te bellen. Ze kunnen dan s alles te weten komen over een ■loedkoop abonnement. Het tele- I ^nnummer is 01180-15256. MIDDELBURG Vijf maanden lang hebben we niet geweten waaraan meer dan tienduizend zeehonden in Europa stierven. Twee weken geleden werd bekend dat de oorzaak van de natuurramp het hondevirus is ge weest. Dat betekent overigens niet dat alle nog levende zee honden nu gered zijn. Besmette dieren gaan hoe dan ook dood. Ze worden - als dat kan - wel ingeënt, maar dat verlicht alleen hun lijden. Het hondevirus is waarschijnlijk veroorzaakt door ka davers van zo'n duizend sledehonden die begin dit jaar aan de kust van Groenland in de oceaan gegooid zijn. De dieren waren overleden aan hondeziekte en hebben zeehonden (die naar Europa trekken) aangestoken. Uitsterven In de Noordzee en de Oostzee leven nu nog ongeveer zesduizend gezondei?) zeehonden. Volgens biologen net genoeg om te voorkomen dat deze diersoort uitsterft. Het zal echter nog zeker vijftien en misschien zelfs wel dertig jaar duren eer er net zo veel zeehonden zijn als vóór de epidemie. Het Olympisch stadion in Seoul: zaterdag is het zover. MIDDELBURG Slechts 4 se conden. Als je dit leest zijn ze al lang voorbij. Maar voor hardloper John Vermeule uit Middelburg maakten ze een wereld van ver schil. Namelijk tussen het lopen van ploegendienst voor zijn baas. Of het lopen van de marathon op de Olympische Spelen in Seoul. Al zijn fans weten hoe het is uitge pakt. Gerard Nijboer was die laat ste keer 4 seconden sneller dan hij. Gerard ging toen net wel en John net niet naar Zuid-Korea toe. Nee, hij heeft niet gehuild toen die boodschap kwam. „Ik heb geloof ik wel een paar dagen geschol den", bekent John. „Dat helpt na tuurlijk niks, maar het lucht op". Er mochten op dit onderdeel drie Nederlanders meedoen. Nu heb ben ze alleen Marti ten Kate en Gerard gestuurd. Die derde plaats is leeg. Voor mij een gemiste kans". John doet al een paar jaar de ma rathon. Een behoorlijk zwaar on derdeel bij atletiek. Je loopt vaste prik 42 kilometer plus 195 meter. John Vermeule Precies dezelfde afstand die ene Pheidippes in de oudheid liep. Toen het Griekse dorp Marathon de Perzen verslagen had. En hij met dat goede nieuws naar Athe ne rende. Het Nederlands Olympisch Comi té (NOC) heeft het nog een tikje zwaarder gemaakt. Ze besloten om niet zomaar de snelste drie te sturen. Je moest het binnen 2 uur en 12 minuten doen. Marti bleef met 2.11.49 net binnen die grens. Gerards beste tijd was 2.12.38. En John nog weer 4 secon den meer. „Ik gun het Gerard best", zegt John. „Maar ik snap het niet echt. We zaten allebei te hoog. Toch heb ik niet meer om uitleg gevraagd. De dikke bonzen van het NOC hebben nu eenmaal de macht. Ze draaien het heus niet terug. Dan kun je beter de eer aan jezelf hou den". Slikken Of het even slikken wordt als straks iedereen over Seoul praat? Nou nee, John ziet het gewoon sportief. „Misschien die zondag morgen van 2 oktober om 10 over 8. Als ze daar naar de finish gaan. Daar had ik mooi tussen kunnen lopen denk je dan vast". „Gelukkig heb ik zelf een wed strijd die dag. Als ik het 's avonds op de band zie is alles verleden tijd". Monumentendag HAAMSTEDE Als je graag een nieuwe fiets wil winnen, dan heb je zaterdag de kans! Dan is er de 'Open Monumentendag 1988' en daar hoort een prijsvraag bij. Die Open Monumentendag wordt voor de tweede keer gehouden. Wat is dat eigenlijk: een monu ment? Misschien denk je aan ker ken, kastelen, molens oude gebou wen en zo. Dat klopt. Je mag zoiets een monu ment noemen, als het meer dan 50 jaar oud is en als het van algemeen belang is vanwege zijn schoonheid of belangrijke betekenis. In Nederland zijn meer dan 43000 monumenten wettelijk beschermd. Kanonschoten Ook in Zeeland zijn erg veel en erg mooie monumenten te bezichtigen. Bijvoorbeeld in Vlissingen. Daar worden om 10 uur 's morgens op de boulevard kanonschoten gelost uit antieke kanonnen. Dit als start van de Monumentendag. En je kan ook naar de Oranjemolen, want die draait en je kan dan van dicht bij zien, hoe het graan wordt gemalen. Of bijvoorbeeld in Aardenburg. Daar staat sinds 1902 de Aarden- burgse Steenfabriek. Die is normaal niet voor het publiek geopend maar die zaterdag wél! Het is nog de enige steenfabriek in Nederland, waar de stenen met de hand worden gemaakt. Als je er naar toe gaat, krijg je een rondleiding en wordt 'het vak' gedemonstreerd. Of bijvoorbeeld naar Goes, of Zierik zee of Middelburg.... er is te veel om op te noemen. Vlag Je herkent een te bezoeken monu ment aan de vlag, die uithangt. Alle monumenten zijn gratis toe gankelijk en geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Bij alle monumenten kan je voor ƒ1,- het boekje: 'Open Deur' kopen en daarin staat de prijsvraag voor kinderen. Scholen die ook dit jaar voor éen of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1