In de middeleeuwen had elk dorp een kasteel Varen met slavengeld KRULLEBAKJES Je hoort ze soms knagen 2088 z I— cn z ch Hoe wassen de buren hun auto? Wie wil er Euro-88 voet balplaatjes ruilen? Mar- tijn en Reinier Stroo, L. Simonsestr. 18, Bigge- kerke. Tel.: 01185-1496. Wie wil 1 dag met zijn ge zin naar Ponypark Slag haren? Toegangskaart voor 15,- bij Erik. Tel.: 01188-3077. Te koop: pick-up 1 box 25,-. Computerspelletje 'Sea Ranger' 10,-. Com puterspelletje 'Pac Man' 15,-. Joyce, tel. 01184- 71198. Te koop: 2 platenspelers a 15,-. Michiel, tel. 01184-79955. Te koop: crossfiets, pr. ƒ50,-. Tel.: 01103-2071 (Flip). Alleen voor particulieren tot 16 jaar. int per regel. Bij te koop of verkoop vermelding van faet totaalbedrag, Krullebakjes worden alleen ge- p een naam, plus adres of telefoon- in staat. bij de PZC-kantoren óf een formulier (verkrijgbaar bij de meeste lagere r scholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Te koop: diverse soorten sierduiven, v.a. ƒ10,- a 15,- per koppel. Tel.: 01184-65538 (Johan). Te koop: Philips 212 elec tronic platenspeler, incl. Ortofon, FF15X element, 50,-. Tel.: 01186-1860. Te koop: Telefunken mo no radiocassetterecorder, 15,-. Tel.: 01186-1860. Te koop: MSX software, Antarctic Adventur 50,-. Michiel, tel.: 01184- 79955. Te koop: MSX trucs en tips 20,-. Sterrekijker, 25,-. Michiel, tel.: 01184-79955. Te koop: 6 jonge konij nen, p.st. 7,-. Menno Padmoes, tel. 01195-418. Te koop: MSX software: Music (C) ƒ10,-, Happy Fret (C) 25,-, Storm (C) 10,-. Michiel, tel.: 01184-79955. Te koop: stevige kar op luchtbanden en met au tostuur, ±7 jaar, 50,-. Marco, tel. 01180-27339. Te koop: barbies toebe horen, babypop in mand kleding. Stefanie S.,tel. 01184-13328. Te koop: crossbanden (m. bi.b) 20", stuur en za del 25,-. Floris, Tel.: 01180-36277. Te koop: tuner met Aris- tona platenspeler en bo xen, 50,-. Marco, tel. 01180-27339. Te koop gevraagd: 'A- rendsoog'-boeken. Leo Ton. 01180-15774. Aangeboden: gratis af te halen, verzameling siga renbandjes. Lilian Klerk. Tel.: 01182-2328. Te koop: rode meisjes- fiets, 8-10 jr., 50,-. An- nuska, tel. 01184-78923. Thijs Wieman, Sandra van Wingen en Koen Wieman bij hun luchtkasteel.- Hier heeft voormaels een zwaar en heerlijk kasteel gestaen Hellen- burg genaemdt, rontom in sijne wa teren, doch nu meest vervallen.." Zo beschreef men in 1696 de 'heer lijkheid Baarland' in de Cronyck van Zeelandt. Nu bijna 300 jaar later is Hellenburg voor een tigtal Baar- landse Berenburghters echter dan ooit. Toch kun je alleen aan wat lage muurtjes zien hoe groot het kasteel moet zijn geweest. Voor Sandra van Wingen en de ge broeders Wieman is er geen span nender speelplaats dan die opgra ving aan de weg naar Oudelande. Thijs (10): „Dit is nou echte geschie denis. In de Middeleeuwen had elk dorpje minstens een kasteel. Alleen van Hellenburg is weinig bekend. We weten enkel dat er een heel stel Jannen van Renesse hebben ge woond. En dat het waarschijnlijk bij de stormvloed van 1477 is verwoest. Maar het was zoiets als het Muider slot. Dus klein maar hoog gebouwd. Dat maakt zelfs nu nog best in druk." Riddertje Koen (12) vertelt hoe ze er riddertje spelen. Compleet met zelfgemaakte harnassen, blikken schilden en een gevechtshelm. Die zit met schroef jes en splitpennen vast: "Wel even scheef over je oren laten zakken. An ders prikken ze in je kop. Maar dan kun je er met een zwaard gerust op rammen. We hebben best weieens tegen een andere groep geknokt. Dus menens aanvallen en slaan. Later deden we samen. Die hadden dan hun T-shir- tjes verknipt. Prachtig, zo'n super- blits merk met een crossfiets erop. En dan die kantelen eraan". Sandra (12) beleeft Hellenburg meer als gewone burgeres. Met vriendin Marcelle en de honden wandelen. In je eigen spijkerbroek of minirok. Sandra: „Het heeft echt sfeer. Haast iedereen heeft er wel ergens een hut. Je kunt er samen je brood opeten. In de zon waar vroeger de kookplaats was. Of bij de grote woontoren. Dan probeer ik me in te denken hoe ze toen leefden. Geen auto's en ver vuiling en zo. Lekker met je paard over de hei. Ik leef liever nu, maar toch Het drietal vindt zijn luchtkasteel echt ideaal: „Een heuse burcht zou al lang een museum zijn. En dat kan nooit zo van ons zijn als dit." GEE N E n KELE Ho u-two/R/^ "Z.AL J)'n OO '*"t n n p r/ y OVERLEVEN; QtZOEKBRS OOK N/Et..., Tsjark Dolfing technisch medewerker Stedelijk Museum Vlissingen. „Ik werk hier onder het wa kend oog van Michiel de Ruyter. Al ben ik geen held, ik ben wel een vechter. Te gen zout, roest, schimmel en houtworm. Mijn werkplaats is onderin het museum. Daar komen de nieuwe spullen binnen. Nou ja, nieuwe. Sommige voor werpen lagen honderden ja ren op de zeebodem. Met che mische middelen stop ik het roesten. Na 2 jaar wisselba den zijn de spullen pas zout- vrij. Metalen dingen die schoon zijn krijgen een be- schermlaagje van kristalijn- was. Ze kunnen dan niet meer opnieuw roesten. Maar dan mag je er niet meer met je vingers aankomen. Want de zuren uitje huid vreten in het metaal. Mijn grootste vijand is de houtworm. De boktor en de schorkever vliegen uit in mei. Ze leggen dan hun eitjes in zacht hout. Het liefst in hout dat niet meer beweegt. Bijvoorbeeld een kast in het museum. Of in een oud scheepsmodel. Uit die eitjes komen larven. Die zien eruit als wormpjes. Ze vreten dwars door het hout. Soms kun je ze zelfs horen knagen. Blank hout kunnen we met iets insmeren. Dan gaan ze snel kapot. Maar bij beschil derde panelen is het veel moeilijker. Je kunt dan de lijst of het schilderij bescha digen. Met een injectienaald spuit ik dan gif in elk gaatje. Na 5 jaar moet dat opnieuw. Ook kunnen we houtworm laten vergassen, voordat we zelf moeten verkassen. Als we niks doen vreten ze het hele museum op. Vaak komen er kinderen met gevonden spullen. Ik zoek dan uit ivat het is en hoe oud het is. Een jongetje vond pas nog een muntgewicht uit 1600. We maken het dan sa men schoon. Hardstikke leuk". needurlants wijnig dubulu vursgilunt moojur gumakulukur leeluk liivur sjiineese afsguuwuluk ijnduluk misgiin duidulukur sjookoolaaduletur gumeenurt googulun DINSDAG 12 JUL11981 LU LU LU GC (J Dankzij de 'Slavenkas' kon Cornelis Flodder uit Zierik- zee zijn angstig avontuur navertellen. In 1734 werd deze stuurman van het schip 'De Palm boom' door Barbarijse zeerovers gevangen genomen. Tegen betaling van een fors bedrag lieten de heren zee rovers Cornelis weer los. De losprijs werd betaald met geld uit de 'Slavenkas'. Iedere zeeman betaalde hier aan mee. Het geld werd bewaard in een grote kist'met zware ijzeren sloten. De echte 'Slavenkas' staat nu in het museum 's-Gra- vensteen in Zierikzee. De kist is leeg. Er zit geen stuiver meer in. Voorgoed verleden tijd? „Nee hoor, de 'slavenkas' bestaat nog steeds", zegt de heer H. Uil. Hij is streekarchivaris en tevens commissa ris van de 'Slavenkas'. Hoe zit dat dan precies? „Na al die jaren was er toch nog een groot bedrag aan geld overgebleven. Op kosten van de 'Slavenkas' mag er ieder jaar een jongen of meisje uit Zierikzee een zee reis maken met het zeilschip 'De Eendracht'. Het geld wordt ook gebruikt voor de aankoop van oude scheepsmodellen. Ook de uitgave van boekjes over de Zierikzeese scheepvaart van vroeger worden met 'sla vengeld' betaald. Cornelis was wel de eerste, maar zeker niet de laatste, die profiteerde van het geld uit de 'Slavenkas'. Qjn. woutfcg ApN£Jg „Ik wou dat ik wist wat voor ie mand mijn o verovero veropa was. Wat hij dacht, hoe die leef de, waar hij van droomde. Je denkt daar eigenlijk weinig over, maar als we niet oppassen, zeggen onze achterachterach- terkleinkinderen hetzelfde over ons. De tijd waarin we leven gaat zo snel, er gebeurt zoveel. Het is al moeilijk van jezelf te onthouden watje allemaal gedaan hebt. Of waarom je bepaalde dingen deed". Een verschil met vroeger is, dat we nu de kans hebben het vast te leggen. En, het zó te bewaren, dat ze het over 200 jaar nog kun nen bekijken. „Ik zou daar verschrikkelijk graag iets mee doen", zegt de heer Van Vliet uit Middelburg. Hij loopt al een paar jaar met dat idee rond en zo langzamer- hand is de techniek zo ver, dat wat hij wil nu ook kan. „Je kunt beeld en geluid op een compact-disc zetten. Als je zo'n CD goed bewaart, gaat het nooit meer verloren". „Ik wil mensen de kans geven hun leven vast te leggen. Ge woon, hoe en waar ze wonen, werken, laten zien hoe ze lekker in hun tuin zitten. Maar ook dat ze hun ideëen of een boodschap voor het nageslacht kunnen vastleggen. Dingen van deze tijd". „Je moet bedenken: nu is het nog niet zo interessant te kun nen zien hoe je buren hun auto wassen, maar over 100 jaar wel! Mijn museum moet een soort le vend geschiedenisboek wor den". Meneer van Vliet wil met een aantal mensen de plannen uit werken. Zijn adres is Postbus 777, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 4