Ook met A-diploma kan er heel wat fout gaan... Delta Expo: sparen of even wachten Vrijen, doe je dat met je ogen open? KEES KRUL STRIP ZWEMMEN IN OPEN WATER: KIJK UIT! IHHANQ M00\ YWEMW Efft/ 1 „Vrijen, doe je dat met je ogen open, of moetje ze dan juist dicht houden?" Dit is éen van de 60.000 vragen die kinderen vorig jaar aan de Kin-, dertelefoon stelden. Sommige waren gemakkelijker te beant woorden, maar bij veel andere lag dat een stuk moeilijker. Een derde deel van alle vragen had te maken met seksualiteit. Eén op de zes ging over vriendjes en vriendinnetjes. Andere probler men waarover kinderen de Kin dertelefoon in vertrouwen na men, waren onder andere ge plaagd worden, school, mishan deling, incest (geslachtsgemeen schap met een familielid) en plan nen voor zelfdoding. In 1979, het Jaar van het kind, werden in ons land de eerste kin dertelefoons opgericht. Nu zijn er al 21 en dat ze heel nuttig en hard nodig zijn, bewijzen de 500.000 te lefoongesprekken die de mede werkers in acht jaar met kinderen voerden. Aan de hand van al die gesprek ken stelde het Landelijk Overleg Kindertelefoons een boekje sa men. Het heet De Meest Voorko mende Vragen aan de Kinderte lefoon en het is bedoeld voor kin deren én ouders. Het boekje telt 130 bladzijden en het grootste deel bestaat uit hoofdstukjes over een aantal leu ke en minder leuke onderwerpen waarover kindéren opbellen. In de eerste 30 bladzijden wordt uit de doeken gedaan wat de Kinder telefoon is en hoe het er werkt. Als je één ding van dit boekje kunt leren dan is het wel dat je nog niet gek hoeft te zijn als je er gens mee zit. Er is geen probleem te bedenken, of men heeft er bij de Kindertelefoon van gehoord. Scheiding Heel veel kinderen draaien het nummer van de Kindertelefoon, omdat ze zich geen raad weten met de scheiding van hun ouders. Of omdat ze daarover hun hart willen luchten en dat niet bij ie mand anders kunnen of willen doen. Bij uitgeverij J.H. Gottmer ver scheen kort geleden Mijn ouders zijn gescheiden. In dit boek van Jill Krementz staan 19 interviews met Amerikaanse kinderen die openhartig vertellen hoe zij de scheiding van hun ouders (en alle toestanden eromheen) beleefd hebben. Dat het daarbij soms om heel verdrietige verhalen gaat, laat zich gemakkelijk raden. Toch houd je aan bijna geen en kel verhaal alleen maar een treu rig gevoel over. Voor bijna alle kinderen betekende het uit el kaar gaan van hun vader en moe der het begin van een rustiger en daardoor gelukkiger leven. De interviews zijn spannend om te lezen, omdat de kinderen heel goed vertellen wat ze meege maakt hebben. Dat de interviewster ze daar (toen ze de gesprékken opschreef) wel wat bij geholpen zal hebben, is niet erg. Ieder kind vertelt toch zijn of haar eigen verhaal, en Ca leb van zeven klinkt anders dan Tracy die zestien is. Wat wel in alle verhalen hetzelfde is, is dat een scheiding nooit de schuld was van het kind. Het zou wel heel gek zijn als dat typisch Amerikaans is. ,Mijn ouders zijn gescheidentelt 128 bladzijden, werd vertaald door Anne Klein en kost 24,90. De foto's in het boek werden gemaakt door de schrijf ster. „De meest voorkomende vragen aan de Kindertelefoon" wordt uitgegeven door A.W. Bruna, Utrecht en kost 9,90. De tekeningen in het boekje zijn van Jannemeis Snels. [DINSDAG 14 JUNI 1988 Wie een uur kan watertrappen in de douche, kan daarom nog niet de Westerschelde over zwemmen. Volgens Hans Meijer zijn er heel wat mensen die denken dat zwemmen in zee hetzelfde is als slaperig dobbe ren in een zwemparadijs met knuf felmuur. De directeur van het Middelburgse zwembad Poelendaele heeft al vaak van dichtbij meegemaakt hoe men sen in open water met hun leven spe len. Als ze in een levensgevaarlijke situatie terecht komen, weten ze niet wat ze moeten doen; of doen ze zelfs precies de verkeerde dingen. Vakanties „Elk jaar verdrinken er in ons land ongeveer 350 mensen", zegt hij. „Vooral vakanties zijn gevaarlijke perioden. Mensen zoeken dan een lekker rustig plekje om te zwem men, maar ze vergeten dat niemand hen ziet als er iets gebeurt." Eerst kijken waar je gaat zwemmen is heel belangrijk. Zijn er andere mensen in de buurt? Hoe diep is het? Zijn er golfbrekers? Kan ik er wel duiken? Wordt er gesurfd? Alle maal vragen waar je het antwoord op moet weten vóór je het water in springt. Onderkoeling Hans Meijer helpt je méteen uit de droom als je denkt dat je niets kan overkomen met zwemdiploma A op je zwembroek of badpak. „Vijftig baantjes trekken in een lek ker verwarmd binnenbad is niet te vergelijken met zwemmen in een meer, in een rivier of in zee. Elke me ter die je zwemt moet je ook terug- zwemmen. De kans dat je plotseling onder koeld raakt, kramp krijgt of in een stroming terecht komt, blijft altijd aanwezig. Het grootste gevaar dat zelfs geoe fende zwemmers bedreigt, is paniek. Probeer in zo'n situatie toch rustig te blijven. Ga op je rug drijven en laat anderen merken dat er iets mis is." Waarom dit toch een beetje sombere verhaal nou net vóór de vakantie in de Krullebak moet? Dat antwoord is gauw gegeven: het leukste van een fijne vakantie blijft natuurlijk de dag dat je weer naar school mag. Al je vriendjes en vriendinnetjes zijn terug, de meester, en juf... Stel: je wilt met een paar vriendjes naar de tentoonstelling 'Delta Ex po' op Neeltje Jans. Je fietst er naar toe en vraagt een kaartje. „Dat is dan 7,50 per persoon," klinkt het. Kassa! Dat een bezoekje zo duur zou zijn had je niet verwacht. Zoveel geld heb je niet bij je en je rijdt - teleurge steld - weer op huis aan. Kan het echt niet goedkoper? „Een bezoek aan de 'Delta Expo' doe je niet 'even' er bij," zegt mana ger Frans van Spaandonk. "Als je het goed wilt doen, moet je rekenen op een bezoek van ongeveer 4 uur." „Er is niet alleen de tentoonstelling inhetTopshuis over 2000 jaar water bouw. Voor dat 'dure' kaartje is er ook nog een mooie film over het Del taplan, het bezichtigen van een pij ler en een rondvaart van drie kwar tier op de Oosterschelde." Als je de 'Delta Expo' wilt bezoeken, kan je het beste reserveren. Je krijgt dan informatie toegestuurd, waar mee je je goed op het bezoek kunt voorbereiden. Er zijn verschillende lesbrieven en leuke speurtochten. „En natuurlijk kennen wij ook een kortingsregeling voor groepen," zegt de heer Van Spaandonk. „Ba sisscholen krijgen een korting van 10% en betalen dus 6,75 per kind. Het voortgezet onderwijs krijgt 25% korting en betaalt 7,50,- per kind." Bedrijf De 'Delta Expo' kan je gerust als een bedrijf beschouwen. Er werken nu 65 mensen en de aantallen bezoe kers rijzen de pan uit. Alles begon op 4 oktober 1986: Zeeland Veilig! „Dit jaar zijn er al meer dan 130.000 bezoekers geweest," meldt de heer Van Spaandonk. „We verwachten, dat het aantal aan het eind van 1988 meer dan een half miljoen zal zijn! Gelukkig is dat veel meer dan we gedacht hadden". Binnenkort wordt de 'Delta Expo' uitgebreid met een buitenexpositie. Daar zijn materialen en voorwerpen te zien, die gebruikt zijn bij de bouw van de kering: een trilnaald, de 'le pel' waarmee stenen zijn gestort, enz. Wordt er nog iets gedaan voor de Zeeuwse scholen? „Natuurlijk," zegt de manager. „In de winterperiode kunnen die voor een aangepast tarief en een aange past programma bij ons terecht!" Sparen of wachten dus! OfuDih

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 3