Knuffel Kootje niet de dood in Knokken na drinken van een cola Stofzuiger verjaagt de huismijt Leerlingen hebben nu weer lucht m Je raakt er wel geïsoleerd van Krabben DINSDAG 14 JUNI 19881 Sommige kinderen worden ziek van de Krullebak. Niet van de verhalen. Het komt vooral door de inkt. Ze krijgen er dikke ogen van. Andere kinderen kunnen niet tegèn gordijnen, de telefoon of tandpasta. Je kunt het zo gek niet beden ken of iemand kan er niet tegen. Van chocolade tot paarden en terug. Als je ziek wordt van een be paalde stof ben je allergisch. Je lichaam is dan de kluts kwijt. Dat gaat zo. Je lichaam kan zich verdedigen tegen gevaarlijke stoffen. Het bloed maakt dan te genstof. Zo wordt de vijand be streden. Dat is prima van je lichaam. An ders zou je van elke bacterie ziek worden. Te veel tegenstof Als je allergisch bent, werkt dat anders. Stel je eet een choco laatje. Lekker ongevaarlijk dus. Maai* je lichaam gaat nu de fout in. Je lichaam denkt dat het wel gevaarlijk is en maakt overdre ven veel tegenstof. Van die tegenstof word je zo ziek: niesbuien, darmkrampen, huiduitslag, hoofdpijn, verstop te luchtwegen. Je kunt zelfs vechtlustig wor den als je allergisch bent voor cola. Sommigen krijgen hoofd pijn van bepaalde koekjes. Of jeuk van één soort brood. Er zijn kinderen die moeten overgeven van spinazie. Som migen zijn allergisch voor kat ten. Maar weer niet voor alle katten. Hooikoorts Op dit moment hebben veel kin deren last van hooikoorts. Die zijn allergisch voor stuifmeel van gras. Vooral als het mooi weer is. Dan moeten ze binnen blijven, met deuren en ramen dicht. Zo niet: zware verhoudheid, gewel dige niesbuien, jeukende opge zwollen ogen, hoofdpijn en be nauwd. Denk daar maar eens aan als je lol trapt op het strand. Allergisch Sommige mensen zijn aller gisch voor wespesteken. "Daar bestaan overdreven verhalen over", zegt Joy de Ru. Zij is schoolarts op Walcheren. „Het verhaal dat je er direct dood van kan gaan is onjuist", zegt Joy. „Ik heb het nog nooit meegemaakt. Bij kinderen kan dat niet gebeuren. Een kwartier na de steek kun je wel misselijk worden". Er gaat er maar eentje dood van, dat is de wesp zelf. gedicht Een vervelende jeuk die maar niet over wil gaan. Kleine rode vlekjes over je hele lichaam. En maar krab ben, totdatje er bijna gek van wordt. De oorzaak? Waarschijnlijk heb je een ongewenst bezoekje gehad van de huismij t. De huismijt is een beestje van een halve milimeter groot. Te klein om met het blote oog te zien. Het is een kostganger die in elk huis voorkomt. Vooral stoffige plekjes in huis vindt de huismijt het eind: vas te tapijten, beklede meubelen en de dekens op je bed. Om in leven te blijven hebben ze bloed nodig, ons bloed dus. Met een venijnig prikje boort de mijt een gaatje in je huid. Het speeksel, dat de mijt in je huid 'spuwt' bezorgt ons een vervelende jeuk en huiduitslag. Tijdens zijn leven kan de huismijt zo'n 400 eitjes leggen. Binnen drie weken zijn de larven volwassen. Als we niets doen wemelt het dan ook binnen de kortste keren van deze lastpakken. Stofzuiger De grootste vijand van de huismijt is de stofzuiger van je moeder. In een stofvrij huis voelt de mijt zich slecht op. het gemak. Vochtige huizen zijn voor dit beestje ideaal. Door het huis goed te verwar men kunnen we de huismijt het le ven heel zuur maken. Want ook in dit geval geldt: voorko men is stukken beter dan krabben. Lisette van de Zande (15) uit Renes- se is een beetje allergisch voor school. Nee - grapjas! - niet voor alle vakken. Lisette: „Door mijn allergie mag ik niet meer in het handenarbeidlo- kaal werken. En in dat vak moest ik volgend jaar examen doen." „Toen heeft de school het handig op gelost: in plaats van examen han denarbeid mag ik nu volgend jaar examen biologie doen." Dat lijkt een simpele oplossing, Medicijnen maar zo makkelijk was dat niet. J Want biologie zit bij onze afdeling niet in het examen. Het zit wel bij de afdeling MAVO en nu mag volgend jaar de lessen biologie volgen in de MAVO 4 klas. Een prachtige oplos sing hé!!! Het is niet altijd makkelijk om vast te stellen of en waarvoor iemand al lergisch is. Lisette: "Vijf jaar gele den ben ik in het ziekenhuis in Goes onderzocht. Ze vonden wel wat, maar dat was niet ernstig genoeg. Pas sinds oktober vorig jaar, na een onderzoek in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam, is het 100% zeker, dat ik een allergie-patiënte ben." Zo'n onderzoek is heel uitgebreid en nauwkeurig. Je krijgt een heleboel verschillende stoffen ingespoten. Als je daarop reageert, komt er een dikke bobbel op je huid. Dan weten ze, waar je allergisch voor bent. Lisette: "Ik bleek allergisch te zijn voor huisdieren, vooral voor hon den en katten, voor de huisstofmijt, voor stuifmeel en voor sigaretten rook. Daarom moet ik altijd heel goed uit kijken, als ik bij iemand thuis kom. Je raakt er wel een beetje geïsoleerd van." Lisette moet elke dag medicijnen in nemen. Ze wordt verder behandeld in Rotterdam. Elke donderdagmorgen moet ze vroeg in het ziekenhuis zijn. Ze krijgt dan twee injecties. Die behan deling heet 'gewenningskuur' en moet 25 weken doorgaan. „Je mag die kuur absoluut niet on derbreken", zegt Lisette, "anders moet je weer van voren af aan begin nen. En daar pas ik voor"! Truus, de schoolkip, van de Franciscusschool uit Vlissin- gen, had echt niet gespiekt. En de konijnen Snuffel, Zwartje en Witje waren heus niet brutaal geweest. „Integendeel," zegt directeur Jos Lansu. „We beleefden juist allemaal vreselijk veel plezier aan deze beesten. Maar toch hebben we hen zonder rapport van school gestuurd. Met pijn in het hart. Dat wel." Jarenlang waren de krielkip pen, de konijnen, de hamsters en de duiven vaste schoolbewo- ners. „Het omgaan met dieren hoort gewoon bij de opvoe ding," vindt Jos. „Tijdens de biologielessen had den we altijd levende dieren bij de hand. Het was bij ons dus een echte beestenboel." Astma Maar niet voor elk kind was het omgaan met de dieren een feest. „Op elke school zitten kinderen, die problemen hebben met hun ademhaling," legt hij uit. „Kinderen met astma of bron chitis. Juist deze kinderen zijn extra gevoelig voor bepaalde stoffen." „Dat kunnen dierenharen zijn of huidschilfertjes van vogels. Ze krijgen het dan vreselijk be nauwd. Ze gaan dan hoesten en niezen." Gezondheid Er moest dus iets gebeuren. „Die keuze was niet moeilijk", zegt Jos. „Natuurlijk kozen we voor de gezondheid van deze leerlingen." De zebravinken en de parkietjes verhuisden eerst van de klas naar de aula. Dat hielp niet echt. De problemen bleven. Toen werd de knoop voorgoed doorgehakt. De hele vogelfamilie vond een nieuw onderdak in het verzor gingstehuis 'Der Boede' in Kou- dekerke. De konijnen, de ham sters en de duiven worden nu thuis bij verschillende leerlin gen verzorgd. Het kippenhok, de volière van de vogels en de duiventil boven het fietsenhok zijn allemaal ver dwenen. „Het eieren rapen, het hokken schoonmaken en de vogeltjes water geven is voorgoed verle den tijd. Maar de astmatische leerlingen op de Franciscus school halen nu weer opgelucht adem." Ik wil ze nie! Gek word ik van die pukkels wéér rooie bulten, overal en jeuken, jeuken... Alsjeblieft, beheers je krabben helpt in geen geval. Nee, niet krauwen hoor! Hoe kan je dat nou van me vragen, als duizend mieren tegelijk mijn arme lijf belagen... Ooh... pillen, zalf, poeders, 't kan me echt niet schelen hoe èls het dan maar stopt met jeuken maar laat me nu toch krabben, toe... Marina van den Boogaart Niezen door de hond. Pukkeltjes door de kat. We zijn er niet. blij mee. Maar als je soms dacht dat zij altijd zo büj met ons zijn... Nou, niet dus. Als je weet wat wij onze vrienden allemaal voor enge ziektes kunnen bezorgen, durf je die pukkeltjes waarschijnlijk niet eens meer te noemen. Tuberculose (een longziekte), difterie (een heel ernstige diar ree), allerlei schimmelinfecties, syfilis (een geslachtsziekte). Waterpokken, platluizen. En of dat nog niet genoeg is, zijn huisdieren bovendien heel vatbaar voor griep. Anton Mayr uit München kwam tot deze conclusie na een uitgebreid onderzoek bij mensen en hun huisdieren. Hij werkt als epidemioloog aan de universiteit daar. Hoe we onze lievelingen al die ellende bezorgen? Vrij eenvoudig. Allemaal doordat het zo lekker warm en ge zellig is Bello of Minoes onder de dekens te knuffelen en ze in bed te laten slapen. Dus bij Kareltje, Springer, Joetje, Blacky, Moortje, Nero, niet meer doen! (Anders moeten ze straks echter onder de wol, of erger!)

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 2