s Rotsvast vertrouwen in jezelf Jeugdboek kent een topjaar Het is fantastisch om steeds weer dingen aan de hemel te ontdekken Donor-codicil: zonde dat er zoveel wordt weggegooid RICHARD VAN DE BERG KIJKT OMHOOG: ROEL ENGELS VOLGDE OVERLEVINGSCURSUS: Leven en dood Actie Hart KRULLEBAK IN DE KLAS MIDDELBURG - Na 198 boeken en veel vergaderingen wist de Griffelju ry het: Toen niemand iets te doen had' Is het beste Nederlandse kin derboek van 1987. In de kinderboe kenweek krijgt Toon Teilegen er uit handen van Roald Dahl de Gouden Griffel voor. Het Gouden Penseel wordt dan uitgereikt aan Margriet Heymans voor haar tekeningen in 'Annetje Lie in het holst van de nacht'. Volgens de voorzitter van de jury was het deze keer heel moeilijk om het mooiste boek te kiezen. „Er zijn vorig jaar zoveel bijzondere boeken verschenen," zegt Joke Lin-, ders-Nouwens, „en zoveel boven dien van bekende schrijvers, dat het wel heel sneu is voor de boeken die op het allerlaatste moment afvielen. We mochten maar negen Zilveren Griffels uitdelen, en dat was nu ge woon te weinig. Maar reglement is reglement". Topjaar 1987 Was een topjaar met boeken van onder anderen Paul Biegel, Im- me Dros, Guus Kuijer en Els Pel- grom, die alle vier een Zilveren Grif fel winnen. Imme Dros krijgt er zelfs twee en dat is nog nooit eerder voor gevallen. Op het lijstje met Griffel winnaars komen ook nog voor: Trude de Jong, Kees Stip en Cynthia Voigt. De laat ste is een verrassing, want deze Amerikaanse schrijfster is de enige buitenlandse auteur tussen alle maal Nederlanders. Informatief boek „Een verrassing is waarschijnlijk ook dat we dit jaar geen Griffel uit reiken aan een informatief boek," zegt Joke Linders-Nouwens. „Tussen de boeken waaruit kinde ren iets kunnen leren konden wij er echt niet één vinden dat écht leuk is. We geven wel een speciale prijs, de Boekensleutel, aan 'De puike post bode', een heel bijzonder brieven boek." Opmerkelijk is dat bij de keuze van de Griffeljury (volwassenen) de naam Anders Bodelsen niet voor komt. Hij kreeg vorige week van de Nederlandse Kinderjury de prijs voor het beste kinderboek van 1987. De Deense schrijver is daar heel blij mee: „Ik heb 'Een hele schep geld' speciaal voor kinderen geschreven. Het is fijn te merken dat kinderen het zo waarderen." MIDDELBURG - Ruud Gullit, Madonna, je moeder: allemaal sterren, en niet de kleinste ook. Maar Richard van de Berg (11) uit Middelburg heeft vooral oog voor nog grotere, schitterende sterren, onbereikbaar ver weg. „Het is fan tastisch om steeds weer nieuwe dingen aan de hemel te ontdek ken." Het begon allemaal zo'n twee jaar geleden met de komeet Hally. Ri chard: „Ik ben toen met mijn vader naar de sterrenwacht in Middel burg geweest." „Van de komeet heb ik helaas niet zoveel gezien, maar ik vond het zo interessant daar, dat het meteen mijn hobby is geworden." Sinds kort staat er bij Richard - overigens ook een verwoed orgel speler - thuis een echte telescoop. Die heeft hij voor zes weken ge leend bij de sterrenwacht. Hele maal gratis. Hoe kan dat? Voorzitter van de sterrenwacht, J. Verbeem uit Mid delburg: „We werden nogal eens gebeld door ouders die hun kind een sterrenkijker voor de verjaar dag wilden geven. En wij adviseer den dan altijd: niet doen!" Zo zijn we op het idee gekomen, om zelf goede kijkers uit te lenen. Elk geïntereseerd kind in de leeftijd van 10 tot 16 jaar kan mij bellen. Boeken Elke vrijdagavond kan je terecht bij de sterrenwacht. En Richard gaat er natuurlijk vaak naar toe. „Ik leen er boeken en ze hebben heel veel dia's. Er is ook een com puter, waarmee je allerlei 'sterre- spelletjes' kan doen. Die zijn heel spannend." Richard is lid van de J.W.G. Dat is de Jongeren Werkgroep voor Ster renkunde. Van de Zeeuwse afde ling is hij de jongste. De J.W.G. houdt regelmatig bij eenkomsten, waar van alles wordt gedaan: knutselen, waarnemingen uitwisselen en als het helder weer is natuurlijk samen sterren kijken. In de zomer kan je naar speciale J.W.G.-kampen. Ze worden gehou den op een plaats, waar het 's nachts erg donker wordt. „Ik krijg zes maal per jaar het 'Uni versum," vertelt Richard. „Dat is een blad, dat door JWG-ers ge maakt wordt. Het staat boordevol met sterrenkunde. Ik lees het heel graag. Ik kan het iedereen aanbe velen!!" (Voor inlichtingen over de sterren wacht in Middelburg, bel J. Verbeem, tel. 01180-14203) VLISSINGEN - Instruc teur Danker Rijk van het Maritiem Trainings Cen trum in Vlissingen (MTC) popelt om Roel Engels te zien. Zoals bekend heeft deze Middelburgse solo zeiler zijn ergste vijand ontmoet: 'drijvende rot zooi op zee', zei hij in de mei-Krullebak. Toen zijn boot daarna zonk had hij nog slechts zijn reddingsvlet. En de overlevingslessen van het MTC. Met beide zaken was Rijk maanden in de weer. „Het MTC heeft Roel eigenlijk geadopteerd", vertelt hij. „We mochten hem onbe perkt op alles voorberei den. En hem de weg wijzen naar de beste spullen voor een vriendenprijs. Zoals het 'onbetaalbare' ther- mo-pak. Roel sliep er zelfs in. Je kunt er niet mee zin ken en je blijft warm en droog. Twee doodsvijan den minder dus". In zijn vrije tijd doet Dan ker in reddingsmateriaal. Zo kon hij het opblaasbare vlot zelf inrichten. Met een elektronisch noodsignaal. Maar ook een mes, water, eten, pijnstillers, verband, handfakkels en vuurpij len. En tabletten tegen zeeziekte. Want dat moet altijd eerst. Braken en vochtverlies betekenen ook de dood. Roel Engels is intussen veilig aan land. Instruc teur Rijk: We hebben hem getraind om echt te over leven. Niet alleen op dat vlot klimmen als het on derste boven op de golven danst. Maar vooral rots vast vertrouwen op jezelf. Zelfs wanneer je als stuur loze kurk op redding wacht. Ik denk dat die kunst onze belangrijkste les is". BURGH-HAAMSTEDE - „Wat jammer dat de meeste mensen nog geen orgaandonor zijn. Na je dood zijn er wel 48 dingen van je te gebrui ken. Daar kunnen ze anderen mee redden. Of een beter leven bezorgen. Die onderdelen worden bij de begra fenis nu zomaar weggegooid. Dat vind ik echt zonde." Dit zei Kees Blom uit Burgh-Haam- stede (toen 18) eind 1986 in De Krul- lebak. Sinds een halfjaar had hij zelf een nieuwe nier. Die kreeg hij van een onbekende, die een donor-codi cil bij zich droeg. Zo'n codicil is een minitestament. Je verklaart dat ze je organen aan een ander mogen geven als je gestor ven bent. Nieren, hart, alvleesklier, hoorn vlies, iedereen weet dat het getrans planteerd kan worden. Een donor-lever betekent het ver schil tussen leven en dood. Want kunstlevers bestaan niet. Bij brandwonden scheelt die andere huid heel wat pijn. En het voorkomt afschuwelijke üttekens. Ruim 1,6 miljoen Nederlanders heb ben intussen zo'n codicil op zak. Maar het het is nog niet genoeg. Daarom liet de Werkgroep Donor werving uit Leiden een reclame filmpje maken. De Stichting Socu- tera zendt het uit op de tv. In mei kreeg het de Socuteraprijs 1987. Via het Fonds Onderwijs Voorlich ting verscheen tegelijk het lesboek je 'Codicil'. In de reeks Kenmerk, speciaal voor kinderen tussen 12 en 16 jaar. Die eerste 80.000 waren in een mum van tijd op. De werkgroep Donorwerving wil oud en jong laten zien hoe je doodge woon een codicil kunt nemen. Datje geen angst hoeft te hebben. En hoe belangrijk het is als je familie weet hoe je erover denkt. Want zij moeten toestemming geven als jou iets over komt. Het is ook heel belangrijk als kinde ren een donor mogen en willen zijn. Alleen al omdat bijvoorbeeld een grote-mensenhart niet bij een peu- tertje past. Kees Blom: „Dank zij mijn donor leef ik nu zo goed als normaal. Wat mij betreft komen er nog veel meer acties rond dit onderwerp. Volgens mij willen heel wat jongelui best zo'n codicil. Maar dat papiertje invullen, dat komt er nog net niet van. Ik snap het wel, maar het blijft doodzonde." Toon Tellegen Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1