Ik wilde nooit meer terug Je moet een beetje getikt zijn Jaarlijks zo'n 12.000 kinderen mishandeld SOLO-ZEEZEILER ROEL ENGELS Goed koers Geef ze toch een bon... Zie öok tberaa op pagina 2 VLISSINGEN - Ieder jaar worden in Nederland ongeveer 12.000 kinderen mishandeld. Dat is maar een schat ting. Misschien zijn het er nog meer. Het gaat om kinderen die door hun ouders of verzorgers iets wordt aan gedaan. Vaak loopt een kind daar door lichamelijke schade op. Maar 'geestelijk letsel' is minstens zo erg. Van al die gevallen van kindermis handeling komen er maar een dikke 5.000 terecht bij de bureaus Vertrou wensarts. Dat is een adres waar men kindermishandeling kan melden. Er zijn nu 10 Bureaus Vertrouwens Arts (BVA) in het hele land. Snel hulp De vertrouwensarts is er niet alleen om naar iemand te luisteren. Maar vooral om te zorgen dat er snel iets gebeurt. Want als er mishandeld wordt heeft het kind meteen hulp nodig. En de ouders vaak ook. Eerst konden de Zeeuwen alleen td- recht bij het BVA in Rotterdam. Daar zal een kind niet zo gauw naar toe bellen. Daarom heeft het BVA sinds januari ook een meldpost in Middelburg. El ke donderdag zit Ria Speekenbrink er aan de telefoon. Ook op andere dagen is 'de vertrou wensarts' via het telefoonnummer 01180-28800 in Middelburg te berei ken. Want de computer schakelt dan automatisch door naar het Rot terdamse hoofdkantoor. En daar zit Ria ook. Meldingen „De afstand was veel te groot", zegt Ria Speekenbrink. „Nu zijn we beter bereikbaar. In deze drie maanden kregen we haast twee keer zoveel meldingen als vorig jaar om deze tijd. Dat betekent niet dat kindermis handeling toeneemt. De mensen slaan enkel eerder alarm. Kinderen weten ons nu ook te vin den. Maar zij bellen pas als ze echt geen raad meer weten. Dan kan de hulp vaak geen dag meer wachten." Meer geld De Bureaus Vertrouwens Arts heb ben minister Brinkman om meer geld gevraagd. Want er zijn niet ge noeg speciale helpers voor kinder mishandeling. Ria Speekenbrink: „Dat zit er dit iaar niet meer in. Maar we kunnen gelukkig toch al een hoop. Zoals el ke melding zorgvuldig beoordelen. En er meteen met raad en daad op inhaken. Met helpers uit de buurt. Dus laat niemand zich laten af schrikken door die paar kwartjes voor de telefoon. Of als hij/zij even wachten moet. Doe alsjeblieft iets. Want anders verandert er in zo'n probleemgezin immers niets". Raymond (zeven) is met zijn moeder en drie jongere zusjes in Goes een nieuw leven begonnen. Ze zijn een echt vrolijk gezin. Toch hebben ze veel nare dingen meegemaakt. Voor de kinderen van De Krullebak wil hij er iets van vertellen. „Mijn vader sloeg heel veel en heel hard", zegt Raymond. „Eerst alleen als hij gedronken had. Later ook zomaar. Mijn moeder kreeg de meeste klappen. Maar wij ook. Ik durfde er met niemand over te praten. Ik was altijd blij als ik naar school kon. Dan vergat ik het een beetje. Daar heb ik ze nooit iets gezegd. Je denkt dat ze het gek zullen vinden. Ik was bang dat ze er met mijn vader en moeder over zouden praten en ik wist niet dat ze konden helpen". Op een dag heeft Raymonds moeder toch om hulp gevraagd. Raymond: „Toen hij ook de baby begon te slaan kon ze er niet meer tegen. Wemoesten ineens alle kleren pakken. Ze zei 'vlug, vlug, en verder niks meenemen' Ik was heel zenuwachtig. Ik was toen nog maar vijf. Waar moeten we nu voortaan wonen, dacht ik". Schuiladres Ze kregen een geheim schuiladres. In een huis van 'Blijf.van mijn Lijf. Die huizen staan in het hele land. Speciaal voor vrouwen die erg geslagen zijn. De kinderen mogen altijd meekomen. Raymond: „De eerste uurtjes was ik best verlegen. Maar dat geeft niet, het was er fijn. Het helpt als j e merkt dat j e niet de enige bent. Ik was wel bang dat m'n vader ons toch zou vinder. Ik wilde nooit meer terug. Nu kon ik uit school gewoon naar huis. Vroeger wist je nooit wat er thuis weer gebeuren zou". Raymond woont alweer een jaar met moeder en de zusjes in een leuke flat. Ze hoeven niet meer bang weg te kruipen. En ze mogen best eens op een nette manier tegenspreken. v,Ik hoop dat veel kinderen dit lezen", zegt Raymond. „En dat ze elkaar een beetje helpen. Door bijvoorbeeld aan grote mensen om raad te vragen. En volhouden totdat ze je geloven. Want daardoor hebben wij het nu hardstikke fijn". VLISSINGEN - „Als kind probeer de ik al stiekem met het loods- bootje mee te gaan de Westerschel- de op", zegt zeezeiler Roel Engels uit Vlissingen. „En nu ga ik mee doen aan de allerbelangrijkste ra ce voor solozeilers, die er is! Die ra ce heet: 'OSTAR'. OSTAR is de af korting voor Observer Singlehan- ded Trans Atlantic Race. Dat bete kent: een zeilrace, waarbij je in je eentje de Atlantische Oceaan moet oversteken. De start van de zeilrace is in Plymouth (Engeland) en de finish in Newport (Verenigde Staten). De race wordt om de vier jaar ge houden en er zijn 120 deelnemers. Je mag er 70 dagen over doen, maar Roel hoopt het in 30 dagen te kunnen. „Het wordt een heel spannende en moeilijke wedstrijd. Je vaart tegen de wind en tegen de stroom in. Als je niet goed oppast, zeil je achter uit in plaats van vooruit". De VUssingse zeiler heeft zich heel goed op de race voorbereid. „Ik heb een prachtige boot, vorig jaar in Frankrijk gekocht. Daar heb ik al 10.000 mijl mee gevaren. Alleen! Ik ben net terug van m'n laatste training: naar Portugal heen en te rug.". Roel is op (bijna) alles voorbereid. „Ik draag altijd m'n overlevings- pak en ik zit altijd vast met een touw aan de boot. Als het gaat stormen, kan je maar het beste binnen gaan zitten. Op het dek is het dan veel te gevaarlijk. Je wordt zo overboord geblazen". Hij heeft allerlei apparatuur aan boord. Allereerst natuurlijk voor de navigatie. „Als je de goede koers niet weet, kom je nergens. Dan heb ik de radio om contact met thuis te kunnen houden en met de andere deelnemers aan de race. Bovendien luister ik elk uur naar het weerbericht. Je moet voortdu rend op de hoogte zijn van het weer". Een zeezeiler moet natuurlijk ook slapen. Roel: „Dan zet ik de bestu ring op automatisch, ga slapen en laat me na een uur wekken door een signaal. Dan sta ik op, ga aan dek en controleer de koers en de zeilen". Het grootste gevaar op zee is: an dere schepen en drijvende rotzooi. „Daar moet je ontzettend voor op passen. Eigenlijk moet je een beetje 'getikt' zijn om dit te doen". Roel Engels vertrekt op 23 mei uit Middelburg. De start van de OS- TAR-race is op 5 juni om twaalf uur 's middags. Roel ziet het wel zitten: „Ik hoop natuurlijk te win nen, maar als ik bij de eerste vijf eindig, ben ik al dik tevreden". Het lijkt ie mooi om waar te zijn. Je hebt een fabriek voor zijreflectoren voor fietsen. Op een morgen word je wakker. Je pakt de krant. En wat lees je? Zijreflectoren verplicht! Je wrijft je ogen uit Dat bete kent dat elke fiets zijreflecto ren moet hebben. Dat wordt winst maken. Je trekt je jas aan en scheurt naar de fabriek. Aan het werk mensen, dat wordt geld verdie nen. Op 1 januari 1987 gebeurde dit echt. De fabrikanten en winke liers glunderden. Dat zou een knaller worden. Inderdaad, in een mum van tijd waren alle reflectoren uitver kocht. Er moesten er dus nog meer gemaakt worden. Maar toen gebeurde het. Bekeuringen De regering liet het volgende weten. Voor 1 september wordt er niet bekeurd. En dat hadden ze nu net niet moeten doen. Want ineens werd er geen re flector meerrerkocht. En dat is vandaag nog so. Dat is dus balen voor die fabri kanten en winkeliers. Vorige maand schreven ze een boze brief naar de minister. Of die ervoor kan zorgen dat er meer bekeuringen komen. Reflecto ren zijn tenslotte verplicht. Dan gaat iedereen weer reflec toren kopen. Eindelijk komen de fabrikanten en winkeliers dan van hun voorraad af. Controle Even vragen aan de politie van Middelburg. Brigadier Van der Werf: „Er is inderdaad nog geen grote controle geweest. We con troleren wel af en toe. En dan bekeuren we ook. Vooral veel volwassenen. Scholieren heb ben meestal wei goede reflecto ren. De landelijke politie-verkeers- commissie organiseert grote acties. Op een nacht wordt er dan in heel Nederland een alco holcontrole gehouden. Zo komt er ook nog wel eens een grote controle voor reflec toren. Ik denk niet voor de win ter", verklapt Van der Wat

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1