31 Een beetje meer kou we drukte kan geen kwaad KEES KRUL STRIP Test je moppen eens óver de grens Levensgevaarlijke ruil EtElISJSL btmtnum» MEK TENTOONSTELLING IN MUSEUM OOSTKAPELLE KINDEREN PRATEN OVER BOEKEN IN BRUGGE Kinderjury rn metfr mwtfK ÜE mjmi, JSa? DINSDAG 12 APRIL 1988 „Weckpotten met kikkerdril voor het raam. Dikkopjes te water laten in een boerensloot. Salamanders en hagedissen vangen. Ik had het voor geen goud willen missen. Maar doe het nu alsjeblieft niet meer". Dat zegt secretaris Kees Musters van de HSZ. Voluit betekent dat Herpetologische Studiegroep Zee land. Zij zijn de deskundigen van de krui pende dieren: amfibieën zoals kik kers en salamanders; en reptielen zoals slangen en hagedissen. Alles bij elkaar leven er 21 verschil lende soorten in ons land. Tien daar van komen ook in Zeeland voor. „Maar als het zo doorgaat zal dat niet lang meer duren", zegt Kees Musters bezorgd. „Gelukkig zijn ze wettelijk be schermd. Je moet ze dus in de na tuur met rust laten. En wie ze in huis heeft is strafbaar. Maar het enige wat echt helpt is hun leefgebieden •redden. Of ze weer in orde maken". Veedrinkputten De HSV wil dan ook graag de vee drinkputten terug. De meeste rep tielen en amfibieën leven in en om zoet water. In Zeeland zijn de mees te sloten brak. Ruige bermen met planten en tak ken zijn ook ideaal. En dan niet maaien of met vergif spuiten. Van boskanten en hagen hebben we er ook veel te weinig. Kees Musters: „Je mag er niet alle maal kleine en afgesloten natuurei- iandjes van maken. De dieren moe ten beslist bij elkaar op bezoek. En na de winterslaap op pad om eitjes te leggen. Liefst in de poel waar ze zelf ook hun eerste pootjes kregen. Zelfs als er intussen een drukke weg is gelegd". "Heikikkers, boomkikkers, de rug- streeppad. Wie heeft ze ooit ge hoord? En wat is toch het verschil tussen zo'n salamander en een hage dis? Het is allemaal te horen en te zien bij 'Kouwe Drukte'. Dat is de nieuwste tentoonstelling in het Zeeuws Mu seum. De HSZ heeft er hard aan meegewerkt. Tot 30 mei kan groot en klein er op 'paddepad'. Voor scholen ligt een heel pak Kouwe Drukte klaar. Want onbekend maakt meestal ook onbe mind. 'Aan mejuffrouw Laurien van Velzen'. Dat stond boven de brief die de tienjarige Laurien uit Middelburg kreeg van gedeputeerde Gerrit DeFreyne uit Brugge. In de brief schrijft hij namens 'de bestendige deputatie' (het dagelijks bestuur van de provincie) dat hij het bij zonder leuk zou vinden als ze op 23 april in Brugge wil deelnemen aan 'de interprovinciale studie- en ontmoe tingsdag over jeugd- en kinderliteratuur'. Nou, en dat wil Laurien maar al te graag. Ze is al eens naar de Vogeltjesmarkt in Antwerpen geweest en vindt België een mooi land met mensen die heel erg op ons lijken. Boeken „We gaan met de bus. Acht jongens en meisjes uit Mid delburg en acht oudere kinderen uit Oostburg. Rond tien uur zijn we in Brugge. De zestien Belgische kinde ren, die meedoen zijn er dan ook al. We moeten met elkaar praten over de Nederlandse en Vlaamse boeken die we speciaal voor die dag gelezen hebben. Ik heb 'De zesde tegen het soepie' gelezen en 'Spetters op de kermis'. Dat laatste boek is geschreven door een Vlaamse schrij ver. Het is lekker spannend". Laurien hoeft niet de hele dag te praten, 's Middags mag ze ontspannen genieten van een amusementsprogram ma en daarna van een heuse receptie. Grens Er gaat ook een aantal volwassenen met de kinderen mee, en een van hen is Wim de MeurichyHij werkt bij de Provincie Zeeland en helpt de dag organiseren. Sinds 1981 komen we één keer per jaar bij elkaar met mensen uit Oost-Vlaanderen, West-Vlaanderen en Zee land," zegt hij. „We spreken dezelfde taal en denken over veel dingen hetzelfde. Maar er zijn ook verschillen en bovendien loopt er een grens tussen ons land en België. Er ontstaan dan gemakkelijk rare gedachten over de mensen aan de andere kant, en dat is jammer. Door samen te praten en leuke dingen te doen, leren we elkaar kennen en daardoor beter begrijpen. Wat ik er van geleerd heb in al die jaren? Onder andere dat wij wat harder en strakker zijn dan Belgen, maar daarom nog niet beter". Met vreemde mannen moet je voorzichtig zijn. Hoe mooi ze zich ook voordoen. Maar wie zou de deur gesloten kunnen houden voor een lange jongeman met een bruinverbrand gezicht, helder blauwe ogen en lang bruin krul haar dat onder een breedgerande hoed van lichtgroen suède uit golft? Wel al nieuwsgierig, maar nog te achterdochtig? Hij draagt een verblindend wit T-shirt, daar overheen een jasje met oerwou den en apen en zijn broekspijpen zijn geel en groen. Logisch toch, dat ook Bobbie Vink de verleiding niet kon weer staan en de deur opendeed voor de man die er even veelbelovend uitzag als een spiksplinternieuw stripboek: 'Alfonso Bonzo, Ita liaanse student op een uitwisse lingsprogramma, een ruilstu- dent'. Over de akeüge situatie waarin Bobbie vanaf dat ogenblik ver wikkeld raakt, schreef Andrew Davies het boek Alfonso Bonzo. Bobbie's grote hobby is ruilen wat los of vast zit, en Alfonso hoeft dan ook maar weinig moeite te doen hem over te halen zijn vie ze en versleten schooltas te ruilen voor een prachtig versierde, rood- leren tas. Dezelfde dag nog merkt Bobbie wat voor goede ruil hij gedaan heeft. Bobbie doet nog een ruiltje, en nog een, en houdt maar op het nippertje zijn poot stijf bij de laat ste, levensgevaarlijke ruil. Aleen daardoor kan hij zijn huivering wekkende avontuur navertellen. En jou waarschuwen voor de man die vroeger op bokkepoten en met horentjes de mensen zover pro beerde te krijgen dat ze in ruil voor roem en rijkdom hem hun ziel en zaligheid verkochten. De tekeningen bij dit geestige en ongelooflijke verhaal zijn van To ny Ross. Alfonso Bonzo door Andrew Davies. Uitgeverij Van Goor, Amsterdam. Prijs: 18,50. Knippen Kan Bobbie Vink zijn lot in eigen hand nemen, van Karei in Karei en de kindermoordenaar voel je vanaf het begin dat hij met geen mogelijkheid de dans kan ont springen; dat het wel heel slecht met hem moet aflopen. Hij heeft immers met de kinder moordenaar te maken en die doet wat hij moet doen: net zolang stukjes van een kind knippen tot er niets meer te knippen over blijft. Karei heeft de man voor het eerst in het park ontmoet en sindsdien loopt hij hem onontkoombaar te gen het lijf. Het is dat het zo'n vrolijk boek is, anders zat je voortdurend met dikke tranen in je ogen. Dolf Ver- roen weet precies hoe hij je moet pakken: hij schrijft je eerst in een oneerbiedige maar onweerstaan bare stuip, om je dan plotseling een brok in je keel te bezorgen. Die dikke keel heeft natuurlijk te maken met Karei, omdat het zo hartverscheurend is wat hem overkomt. (En hij is al zo zielig.). Tegelijkertijd is zijn verdrietige lot vaak reden om vrolijk te zijn (voor de lezer dan). Bijvoorbeeld als de kindermoordenaar Karei de mooie kanten van dood zijn voorspiegelt. Of als de van niets wetende bakker aan Karei vraagt of hij misschien zijn tong verloren heeft en zijn laatste oortje ver snoept. Wie wil weten hoe de kindermoor denaar er uitziet wordt van het boek niet veel wijzer. Annemarie van Haeringen heeft hem ééen keer (half) getekend, en Dolf Ver- roen vertelt eigenlijk niet veel meer dan dat hij niet opvalt, door daken en muren kan en al twee duizend jaar het knechtje van de Dood is. Of heb je daar toch ge noeg aan? Karei en de kindermoordenaars door Dolf Veroen. Uitgeverij Leopold, Ant werpen. Prijs: 24,50. Op 1 april begon de tweede ronde van De Nederlandse Kinderjury. Alle kinderen tussen zes en zes tien jaar kunnen tot 1 juni één ti tel opgeven als het beste kinder boek van 1987. Kinderen van tien tot en met twaalf jaar kunnen kiezen uit: De rode prinses door Paul Biegel; Een hele schep geld door Anders Bo- delsen; Het geheim van de manege door Co de Kloet; Een steen door de ruit door Simone Kramer; Het verhaal van Bobbel door Joke van Leeuwen. Meedoen kost niets. Je kaart of briefje met één titel moetje opstu ren naar De Nederlandse Kinderjury, Postbus 3704, 1001 AM Amsterdam. was 'T MMR &Ewm W/NW, EEN

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 3