Gruwelijke foto moet ook iets moois bieden De zondebok mag niet zeuren KEES KRUL STRIP Disney en Kazan KIND KIEST ANDERS BIJ WORLD PRESS PHOTO [DINSDAG 8 MAART 1988 Ook dit jaar kozen kinderen en vol- waaruit andere mensen bij de krant het beste te zien is wat er gebeurde, wassenen twee verschillende foto's er later één uitkiezen. Dat is dan de En dat de lezers daar dus het meest als beste persfoto van 1987. De keuze foto waarvan zij vinden dat daarop aan hebben." van de kinderjury viel op een foto die gemaakt werd tijdens de Europese atletiek- en zwemkampioenschap- pen voor blinden in Moskou. „De dertien kinderen uit vijf landen hadden eerst niet in de gaten wat er op die foto te zien is," zegt Ben ten Berge van World Press Photo. „Maar toeri ze beter keken, zagen ze dat het om een blinde atleet gaat die met een touwtje over de atletiek baan geleid wordt. Ze vonden de foto zo interessant, omdat er op te zien is dat blank en zwart elkaar helpen." „Bovendien valt er uit te leren, zei den ze, dat gehandicapten mee kun nen doen aan belangrijke wedstrij den, én dat sport ook kan zonder ge weld of vervelende rivaliteit." Moois Ben ten Berge vindt het onzin als volwassenen beweren dat kinderen hoe dan ook altijd een lievige, vrolij ke foto uitkiezen. Hij denkt wel dat kinderen anders kijken. Volgens hem gaan ze gruwelijke fo to's niet uit de weg als er ook iets 'moois' op te zien is: „Twee jaar gele den was de kinderjury erg onder de indruk van de foto met het Colom biaanse meisje dat na aardbeving dagenlang bekneld zat en in de mod der doodging. Die foto won bij de volwassenen: de kinderen kozen voor zo'n zelfde, maar dan over de redding van een jongetje." ?\eter Honhoff werkt als fotograaf voor de PZC. Hij denkt dat persfoto grafen dingen zien waar de meeste andere mensen overheen kijken. „Als er veel mensen op de been zijn, let ik vooral op wat er gebeurt en of ik daar een foto van kan maken. Het lijkt op het sluipen van een kat: ik voel waar iets bijzonders staat te gebeuren en blijf dan in de buurt, wachtend tot ik mijn kans schoon zie." „Soms maak ik tientallen foto's Iedereen wordt wel eens gepest, maar dag in dag uit de zondebok zijn is vreselijk. Toch gebeurt het in bijna iedere klas, dat een kind door de hele groep wordt getreiterd. Dat kan op allerlei manieren gebeu ren. Er wordt gescholden of juist he lemaal niets tegen het kind gezegd. In sommige gevallen wordt er zelfs Bob van der Meer heeft er een boek over geschreven: „De zondebok van de klas'. Hij was vroeger gymnastiekleraar. Uit die tijd herinnert hij zich, dat hij soms niets in de gaten had. Het ge plaag gebeurde heel stiekem. Leraren weten meestal niet was ze moeten doen en laten het maar zo. Of. wat nog erger is, ze kiezen partij voor de pesters, om de klas niet te gen zich te krijgen. Dat kan absoluut niet, vindt Van der Meer. Kinderen moeten zich vei lig en op hun gemak voelen op school. De leraar moet proberen om de sfeer te verbeteren en praten met de pest koppen. Bril Veel kinderen die gepest worden storten hun hart uit bij de kinderte lefoon. „Er zijn allerlei redenen waarom een kind de zondebok kan zijn", zegt Ad- je Kraay van de kindertelefoon in Middelburg. „Het kan zijn vanwege hun kleding, kapsel of bril. Meestal uiterlijke dingen dus". De kinderen die de kindertelefoon bellen kunnen vaak niet terecht bij hun ouders of leerkrachten. „Wij van de kindertelefoon proberen deze kinderen te helpen, al is dit moeilijk", vertelt Adje. „Het kind zelf zal moeten leren om stevig in de schoenen te staan. Pra ten met de ouders kan ook helpen. Maar dan bedoelen we ook écht pra ten, uitleggen waarom je gepest wordt. Vooral niet zeuren en door- drammen. Dat werkt meestal ave rechts". „Kinderen worden soms echt ziek van het gepest. Krijgen buikpijn en worden misselijk bij de gedachte weer naar school te moeten". „De plaaggeesten zouden eens goed na moeten denken hoe zij zich als zondebok zouden voelen". Kindertelefoon 01180-38080, dage lijks van 16.00-20.00 uur. Weet jij wat een thaumastroop is? Een folioscoop dan misschien? Of een zoötroop, een phenakisti- scoop Het zijn toch echte speelgoedjes; gemakkelijk zelf te maken, leuk om mee te spelen en heel leer zaam. In de vorige eeuw verbaasden ge leerden zich er over dat ze in een stilstaand wiel de spaken konden tellen, maar een schijf zagen als het snel ronddraaide. Met de spel letjes lieten ze zien wat ze zagen maar nog niet snapten. Wat het precies voor spelletjes zijn kun je lezen in Poppetje ge zien? Kastje dicht! dat geschre ven werd door Eric Dederen en Philippe Moins. Tekenfilms Alles in dit interessante boek heeft te maken met tekenfilms en animatiefilms. Hoe die ontstaan zijn; wat een animatiefilm is; hoe tekenfilms gemaakt worden, geboetseerde figuren toch bewegen en nog veel meer 'moeilijke' zaken waarbij je je ogen niet gelooft. Als je het boek gelezen hebt, kijk je met nog grotere ogen naar al die schitterende, volmaakte Dis- neyfilms. Misschien deed je dat toch al en vraag je je eerder af hoe andere kinderen (In Avro's Wordt Ver volgd) van die prachtige teken filmpjes kunnen maken. Het boek wordt uitgegeven door Cas terman en kost 18,90. Hans Kazan Bij dezelfde uitgeverij (en voor dezelfde prijs) verscheen Abraca dabra nu kan ik toveren! De titel is duidelijk, dit boek van Martin Michalski en Stefan Lemke gaat heel ergens anders over. Toch is het verschil tussen Walt Disney en Hans Kazan kleiner dan je denkt. Ook de laatste doet ongeëvenaarde dingen, maar nooit onmogelijke. Zijn goochel kunsten berusten op eenvoudige trucs die door iedereen te leren zijn. Wie anderen met geheimzinnige tovertrucs wil verrassen heeft veel plezier van dit boek waarin tien trucs worden uitgelegd. Je kunt lezen hoe je ze moet uit voeren, en op duidelijke tekenin gen kun je zien hoe je de spul letjes ervoor moet maken. Kleurenfoto's geven je bovendien een idee over de 'aankleding' van je voorstelling. Supercamera Met dit boek en een camera kun jij het ook. De schrijvers leggen heel duidelijk uit hoe je een peg- bar maakt en een lichtbak, Ze la ten zien wat een exposure sheet is en een cut-out animatie. Waarom je een story-board nodig hebt; waar je de filmlampen neer zet; hoe je op geluid kunt jagen, je film in elkaar zet en al dat andere dat je eerst moet doen om te kunnen genieten van het eindresultaat. Mochten je ouders denken dat ze hun dure super 8-camera of video camera alleen kunnen gebruiken om vakantiefilmpjes te maken, dan kun je ze met 'Poppetje ge zien? Kastje dicht! de ogen ope nen. Hoe verrassend je je ook aan kleedt, zo betoverend als Lappen er bij lopen zal moeilijk lukken. Deze mensen uit het noorden van Europa weven zelf hun kleren met daarin vooral rood en blauw. Op bladzijde 50 en 51 van Leven in Lapland spatten die twee kleu ren van het papier. En als je je ogen goed de kost geeft, zie je in niet één jasje of broek dezelfde versierinkjes. Bodil Hagbrink schreef eerder 'De kinderen van Kautokeino', maar dat boek over de Lappen is allang uitverkocht. In haar nieuwe boek gaat het vooral over de trektochten van dit interessante volk achter de rendieren aan. Ze vertelt er in eenvoudige taal over, en haar te keningen van rendierkuddes zijn zo 'knullig' dat ze alleen al daar om reuze leuk zijn om naar te kij ken. Het boek wordt uitgegeven door J. H. Gottmer/H. J. W. Brecht en kost 24,50.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 3