Zeeuws landschap Prairie in de polder Laat PZEM naar je pijpen dansen H Zuinig op oude bomen Verkaveling Vijf keer een stukje Zeeland DINSDAG 8 MAART 198e] Een hond plast tegen een jonge lindeboom. Niks bijzonders toch? Nou ja, het is wel 200 jaar geleden. Deftige meisjes liepen nog in hoepelrok ken. Adellijke jongens droegen witte pruiken. Die hond is al lang dood. De achterachterach- terkleinhondjes ook. Er zijn oorlogen geweest en overstromingen. Maar deze lindeboom leeft nog! De 200 jaar oude reus staat in IJzendijke. Er plassen nog steeds hon den tegen. Maar daar is die boom wel aan ge wend. „We moeten zuinig zijn op oude bomen", zegt Sjaak Herman uit Sluis. Hij werkt voor de Stich ting Landschapsverzor ging Zeeland. Vooral voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. „Er zijn al zo weinig oude bomen. Oud noem ik ou der dan 50 jaar. We pas sen wel goed op oude mo numenten. Waarom dan niet op oude bomen?", vraagt Sjaak zich af. Foto's Vrijwilligers maken nu foto's van oude bomen. Zowel in de zomer als in de winter. Ook meten ze de lengte en de dikte van de stam. „Het moeilijkste is de leeftijd van de boom vast stellen", zegt Sjaak. „Je zou de jaarringen kunnen tellen. Maar dan moet je hem eerst omzagen. Dat kan dus niet". „We praten veel met ou dere mensen die de boom kennen. We bekijken ou de foto's en kaarten. Zo komen we er achter". Waarom doen jullie dat? „We willen eerst oude bo men opsporen", zegt Sjaak. „Zodat ze later on derhouden kunnen wor den. Vooral zeldzame bo men. Daarvoor moeten gespecialiseerde boom verzorgers uit Holland komen". Potje Wie zal dat betalen? „Dat is nu juist het leu ke", zegt Sjaak. „De ge meente Oostburg heeft hiervoor een potje. Als je een oude boom hebt kun je dus onderhoudsgeld krijgen". „We vertellen de mensen hoe ze aan het geld kun nen komen. En vooral hoe ze de boom moeten onderhouden". Gaan de mensen goed om met oude bomen? „Niet altijd", zegt Sjaak. „Neem nou de gemeente Sluis. Op de wallen staan populieren. Die zijn na de oorlog geplant". „Maar populieren van 40 jaar zijn hoogbejaard. Ze moeten dus echt nodig gekapt worden. Dat is duur". „Nu willen ze daar wéér populieren planten. Dat vind ik stom". „Je kan beter essen of lin den of kastanjes planten. Die kunnen wel 300 jaar oud worden". „Ze kosten nieuw wel meer. Maar in onderhoud zijn ze veel goedkoper. Na 300 jaar moeten ze pas ge kapt worden". Arnold Parre van de PZEM: „We gaan binnen een j aar die pijpen opblazen. Er komen nieuwe gebouwen op die. plaats. Het hele karwei zal 4,5 miljoen gulden kosten". Laten staan is toch gratis? „Nee", zegt Arnold. „Het is erg duur om die pijpen steeds te moeten onder houden. Dat kost 25.000,- per jaar. En dat is zonde van het geld. Want die pij pen werken al lang niet meer". „Het idee vinden we wel aardig. Maar het zal helaas niet doorgaan". Wedstrijd Albert Verburg heeft nog één sprankje hoop: jij dus. Misschien dat de PZEM naar jou wel luistert. Daarom houdt hij een tekenwedstrijd voor kinderen van 10 tot 15 jaar. Be denk een origineel ontwerp voor de kunstpij pen. Doe mee, er valt veel mee te beleven! DE KRULLEBAKKUNSTPIJP- WERKWEDSTRIJD Teken twee originele kunstpij pen. Op een blaadje van 30 bij 40 cm. Stuur het op voor 30 maart naar: De Krullebakkunstpijpwerkwed- strijd Postbus 5075, 4380 KB Vlissingen. Zet op de tekening je naam, je adres en je naam en leeftijd. De jury bestaat uit Albert Verburg en Wim Hofman. De eerste prijs is een echt kunstwerk van Albert Verburg. Verder zijn er leu ke troostprijzen. Je naam komt in het Zeeuwse Cultu reel Tijdschrift: Ietstelezen. De ontwerpen worden tentoongesteld in de kindergalerij van Axel, en in de Zeeuwse Bibliotheek van Middelburg. Laat de PZEM naar jouw pijpen dan sen! Slecht nieuws: de Lange Jan in Mid delburg wordt opgeblazen? Erg he? Nee hoor, grapje. Hoewel. Vlissingen kent twee 'Lange Jannen'. Ik bedoel die twee lange pijpen van de PZEM. Die worden waarschijnlijk wel opgeblazen. Dat is net zo erg als het opblazen van de echte Lange Jan, vindt Albert Ver burg. Hij is een bekend beeldend kun stenaar uit Vlissingen. „Die twee pijpen zijn moderne monur menten", zegt Albert. „Je kunt ze bijna in heel Zeeland zienVorig j aar las ik in de krant dat de PZEM ze wil laten op ruimen. Daar werd ik boos over. Ik kreeg een idee: die pijpen gewoon laten staan. Dan een beroemde kun stenaar zoeken die ze wil versieren. Zo als Christo of Sol le Wit. Het wordt dan een uniek kunstwerk. Heel Zeeland kan meegenieten". Maar de PZEM heeft een ander idee. Sinoutskerke. Een naam, die je bij de aardrijkskundeles niet hoeft te leren. Het is kleiner dan een stad, zelfs kleiner dan een dorp. Sinoutskerke is een gehucht, een stipje in het Zeeuwse landschap. Wie te hard fietst rijdt er zo voorbij. De ganzen hoog in de lucht hebben geen landkaart nodig. „Die weten het ganzenveld bij Sinoutskerke prima te vinden", vertelt Marjolein de Jonge (13). Zij woont met haar ouders en zus in Si noutskerke 2. „Dat is ons adres, omdat er hier geen straten zijn", legt ze uit. Het hele 'dorp' bestaat uit 10 huizen. „Er wonen hier maar 30 mensen. En daarvan ben ik de jongste", lacht Mar jolein. Stilte Toch mist zij haar leeftijdgenoten niet.. „Ik ben een echte natuurliefhebster en geniet van de stilte en de rust". En die is er volop. De waakhond op het boerenerf, de scha pen in de wei en de ganzen op het veld zijn de enige 'lawaaischoppers'. Twee keer per week brengt de melkboer wat leven in de brouwerij. „De meeste boodschappen doen we in Goes. Dat is maar 10 minuten met de auto", zegt Marjolein. gedicht Als door een strijkijzer werd het landschap plat: geen boompje verstoort meer 't uitzicht dat eens grillig de aarde verbond met de lucht behalve een trekker geen enkel gerucht in de stilte die vroeger nog wel werd verstoord door een vogeltje dat nu nergens meer thuishoort. Die bomen, die heg? Ze stonden toch maar in de weg. En die vogel? Ach, dat hindert niet je neemt toch een kanariepiet... Marina van den Boogaart Geen winkels, geen café, geen school. Zelfs geen kerk meer. Die heeft er wel gestaan. Aan het eind van de twaalfde eeuw stond hier een parochiekerk. „Die kerk is in 1906 gesloopt", weet Marjolein. Alles verdween, behalve het kerkhof. Precies midden tussen de huizen. „Dat was in het begin wel even wennen. Nu heb ik daar niet zo'n erg meer in", zegt ze. Kanon Tussen de akkers en de weilanden ronkt in de verte een traetor. Het is hier zo stil, datje een kanon zou kunnen af schieten. Wie dat zou willen zou het heuse kanon uit de voortuin kunnen ge bruiken. „Dat kanon is van mijn vader", legt Marjolein uit. „Hij verzamelt alles wat met de Tweede Wereldoorlog te maken heeft". De schuur naast het huis staat vol met tot de tanden bewapende Franse, En gelse, Canadese en Nederlandse solda ten. Ook zij behoren tot de 'inwoners' van Sinoutskerke. Stram in de houding 'bewaken' zij de rust en de stilte van dit stukje Zeeland. Zeeland heeft nog een eiland over. Het ligt midden in de Oos- terschelde: Neeltje Jans. Er staat één groot gebouw: het Topshuis. Daarin kun je de Del ta Expo zien. Dat is een enorme tentoonstelling over de Delta werken. Mogelijk komt er ook nog een pretpark op het eiland. Paul Hunzink weet nog veel meer. Hij werkt voor de Vereni ging tot Behoud van Natuurmo numenten. Deze groep heeft een schitte rend plan bedacht voor Neeltje Jans, samen met de stichting Het Zeeuwse Landschap. „Er moet een openluchtmu seum komen voor echte Zeeuw se landschappen", zegt Paul. Vogels Hoe moet ik me dat voorstellen? Paul: „We willen er 5 landschap pen maken. Door die land schapjes lopen routes. Onder weg staan er dan grote informa tieborden. Je kunt als school ook een gids huren". „In sommige landschappen kun je naar vogels gluren. We willen er het grootste observatiecen trum van Nederland bouwen. Dat is een wand met kijksple- ten. Daar komen foto's op van de vogels die je in het echt ziet vliegen". Soorten Welke 5 landschappen komen er? „Kopjesduinen komen er aller eerst" zegt Paul. „We graven aan de kant van het eiland wat grind weg. Het zand gaat dan stuiven. Er komen rietscher- men op en helm". „Verder willen we een geul gra ven door de duintjes die er nu al liggen. Je krijgt dan zoiets als Het Zwin. Wel kleiner, maar met veel dezelfde dieren en plan ten". „Ook komt er een inlaag. Die zie je vaak in Noord-Beveland. Het is een stukje land, omringd door dijken. Vogels kunnen erheen vluchten bij hoog water". „Een vogeleiland komt er ook. We hogen dan een zandbank wat op. Schelpen erop. De vo gels komen vanzelf'. „Tenslotte komt er een stukje schorrengebied Is alles al geregeld? „Nee", zegt Paul. „Het gaat 1.3 miljoen kosten. Dat is een pro bleem". „De mensen die meebeslissen over het eiland hebben nog geen ja gezegd". „Ze vinden het wel een leuk plan. „Ik denk dat we nog 2, 3 jaar geduld moeten hebben". Zo zal er een miniatuur Zeeland bijkomen. Dat is goed voor Neeltje, de vogels en de planten. Dus voor jou. De lucht trilt terwijl de kudde over de vlakte galoppeert... 't Stuift... Een haas schiet snel in zijn hol. A poor lonesome cowboy... Nou ja, die net niet. Maar voor de rest is het echt net een Amerikaanse prairie... Hier. vlakbij! Op Schouwen, naast de weg Renesse-Haamstede. Duinen, maar vlak. Een onverwacht wild, ruig gebied. Dit vroongebied (zoals het heet) was eeuwenlang grasland waar koeien lie pen. Doordat het zo open was, met wei nig bomen, kon de wind zijn gang gaan. De hele bovenlaag werd langzaamaan weggestoven. Tot een soort wildwest prairie overbleef: gras, bosjes, wat bo men. Het gebied is nu van Staatsbosbeheer. Ze laten er paarden lopen om het gras kort te houden. Warm weer, je ogen een beetje dicht: je hoort de Indianen... Zeepe-duinen Een ander uniek stukje duingebied op Schouwen ligt enkele kilometers ver derop, achter Burgh-Haamstede: de Zeepe-duinen. 300 Hectare duingebied in de vorm van een halve cirkel. De wind had hier veel minder invloed. Veel hoge, droge toppen en diepe, natte valleien. Alleen al deze vorm heeft gezorgd voor- zeldzame - planten, reeën, veel vogels. In de duinen loopt een kudde van 35 Shetlandpony's. Ze zijn halftam-half- wild. Natuurmonumenten (van wie dit ge bied is) kocht in 1983 achtpaardjes. Het ging goed. Ze pasten zich snel aan, kre gen jongen. De pony's zijn het héle jaar buiten, maar daar kunnen ze wel tegen. Op het moment hebben ze een lekker dikke wintervacht. Ze leiden een - voor paarden - heerlijk luxe leventje. Gezond, vrij draven, zat voedsel en alles mag. Ze eten de enorme hoeveelheden duin riet op, zodat andere planten een kans krijgen te groeien. Nu, na 5 jaar, zijn ef inderdaad een hoop soorten bijgeko men Beide zeer bijzondere landschappen zijn beschermd. Wie geen speciale kaart heeft, kan ze alleen van een afstandje bekijken. Ook leuk trouwens.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 2