Ah, laat maar waaien Groover wordt een tv-ster Blits met je Moskovitsj Het gaat daar geloof ik niet goed 06-nummers RUSSISCH SPEELGOED CTffif KORTGENE Op 16 april ste ken honderden Zeeuwen trots de neuzen in de wind. Die dag gaan drie supermolens voor windener gie bij Bath echt stroom leveren. Het zijn de eerste molens die de Vereniging Zeeuwind heeft ge kocht. Alle 550 leden hebben Zeeuwind er wat geld voor ge leend. Het zijn gewone gezinnen, kleine bedrijfjes en wat wind vriendelij ke gemeentes. In ruil krijgen ze straks wat van hun eigen elektri citeit. Milieu Burgemeester mevrouw Hoo- gendijk van Kortgene is voorzit ter van Zeeuwind. „Dit project is enorm belangrijk voor ons en on ze kinderen", zegt ze enthou siast. „Die paar centen die de vrienden van Zeeuwind er aan overhou den zijn maar bijzaak. Ons hoog ste doel is om vooral energie te gebruiken die het milieu niet be last". „Kern- en kolencentrales zijn wat dit betreft toch omstreden. Denk maar aan grondstoffen, radioactiefafval en zure regen". „Wind kost niets en het is er al tijd. Als de molens genoeg ener gie leveren om zichzelf te betalen zitten we al goed". Contract Voorzitter Hoogendijk is vol lof over de medewerking van de PZEM. „Zij kopen de Zeeuwind- stroom voor de prijs die ze zelf aan huishoudens berekenen. Dat is geweldig. We zijn toch een beetje hun concurrent". „Wij zijn de enigen in Nederland met zo'n goed contract. Andere windorganisaties zijn daar best wat jaloers op". De molens bij Bath komen on deraan de Westerscheldedijk. Recht tegenover de kerncentrale van Doel. Hun stroom verdwijnt gewoon in het PZEM-net. Zeeu wind zorgt dat elke deelnemer iets van zijn geld terugziet. Pakket Op dit moment ligt de hele han del nog als een reuzenbouwpak- ket bij de fabriek van Lagerwy. Maar ze staan, als het moet, in een paar dagen overeind. De molens zijn 30 meter hoog en hebben twee speciale klapwie ken van elk 7,7 meter lang. Door een geheime truc gaat er geen zuchtje wind verloren. Bij stormweer draait een 'Lagerwey' rustig door. Andere molens val len dan uit. Iedereen kan met Zeeuwind meedoen en wat geld uitlenen. Vanaf 150,- zit je goed. Als je maar 18 bent en aangesloten op het PZEM-net. Zo zijn er verschillende manieren om 'laat maar waaien' te zeggen. 'S-GRAVENPOLDER - Wie bij de familie Van Scheije in 's-Gravenpol- der op bezoek komt, wordt blaffend verwelkomd door een tiental kleine hondjes. De vriendelijkste is Groover, een reutje van drieënhalf jaar oud. „Omdat Groover de spontaanste van het stel is, speelt hij mee in een Nederlandse televisieserie", vertelt mevrouw Van Scheije. Groover is een Brusselse griffon. Een klein bruin hondje met een nors uiterlijk, maar een vriendelijk ka rakter. Maar hoe raakt een Zeeuwse hond in de televisiestudio te Hilversum ver zeild? „De makers van de serie zochten een hondje", zegt mevrouw Van Scheije. „In een hondenboek zagen ze een fo to van de Brusselse griffon. Omdat dit ras zo'n grappig kopje heeft be sloten ze deze te kiezen. Via de raad van beheer en één van de oudste fok- sters kwamen ze bij mij terecht". Mevrouw Van Scheije is bovendien de enige die getrainde griffons bezit. Bij het maken van een televisieserie is dit wel belangrijk. Groover moet immers de hoofdrol speelsters overal volgen, soms 5 mi nuten doodstil zitten en eenvoudige opdrachtjes uitvoeren. Dat alles in een voor hem vreemde omgeving. Groover is nu aan zijn derde cursus bezig. Met het volgen van deze cur sussen wil mevrouw Van Scheije ook laten zien dat de hondjes meer zijn dan schoothondjes voor oude dames. „Ze zijn erg dapper. Zonder aarzelen vallen ze, indien nodig, een herders hond aan". De hondjes van de familie Van Scheije zijn bekend in heel het dorp. Dagelijks komen kinderen aan de deur, die een aantal hondjes mee uit wandelen nemen. Groover wordt binnenkort de be roemdste van het stel. Hij moét nog 5 keer naar Hilversum. Deze zomer wordt de zevendelige se rie uitgezonden. Amoud Woudenberg (links) en David Harwijnen. MIDDELBURG Groenge- spotennergensoplij kendeuit- gewoondebushaltes, opgelet! Als je woorden wil leren die je nog niet kent hoefje heus geen 06-scheldlijn te bellen. Ze dreu nen enkel maar heel vlug wat lange zinnen op. Als je om de beurt luistert ben je zo een paar gulden kwijt. En er is niks an. Dit is gratis informatie van Ar- noud 11) en David 12) uit Mid delburg. Zij zijn er zelf even in getuind. Samen met een paar miljoen andere bellers met zo'n 06-telefoonlijn. Veel mensen denken namelijk dat een 06-nummer altijd,gra tis is. Soms is dat waar. Maar vaak kost het 'gesprek' wel twee kwartjes per minuut. Toen de telefoonrekening in eens dubbelhoog was trok Ar- nouds moeder meteen aan de bel. Arnoud: „We hoorden het op school en dan vertel je het aan elkaar. Van die scheldlijn wist ik al van mijn vader. Dat draai en ze op het werk en dan laten ze een ander de telefoon opne men. In het begin is dat best even lachen. De love-lijn weet ik trouwens ook. Die lui zitten gewoon op een stoel verhaaltjes op te le zen. En dan hijgen ze er een beetje bij. Het gaat daar geloof ik niet goed, denk je dan. Gek dat grote mensen zoiets leuk vinden. Het lijkt me meer iets voor onze leeftijd. Ik vind het echt kinderachtig". De handige jongens van dit kinderachtige gedoe verdie nen er intussen goud mee. De Amsterdamse Teleservice heeft dag en nacht 520 lijnen in gebruik. Met sexpraatjes, grappen en grollen, roddels en gescheld. Maar ook serieuze Kosten 06-nummers: Als het nummer na 06- begint met een 0 of het cijfer 4 is het echt gratis. Bij 06-nummers met daarna meteen een moet je meestal gewoon betalen. Soms is 06-3 ook een serieus za- kennummer (radio-t.v.-acties). Maar vaak kost 06-3 (scheldlijn enz.) 0,50 per minuut. Bij een 06-9 nummer ben je al tijd extra duur uit. beursberichten. En binnen kort tips om af te slanken. Als alle lijnen voortdurend be zet zijn levert dat ƒ374.000,- per dag op (24 x 60 minuten a 50 cent x 520 lijnen). Gedeeld door twee, want de helft is voor de PTT. „Ik schrok echt toen ik hoorde dat het zo duur was", zegt Da vid. „Als m'n moeder boven de was ophing pakte ik gauw de 06. Want een was duurt altijd lang. Maar we zijn pas verhuisd en we hebben een video gekocht en zo. Dus ik doe het niet meer". De laatste tijd zijn honderden gezinnen bij de sociale dien sten beland vanwege de hoge telefoonrekening. Toen de ge meente Tilburg de 06-num- mers liet blokkeren scheelde dat meteen honderdduizend gulden per jaar. Voor Amoud en David hoeft het niet meer. „Dat gehijg is flauw. En schelden gaat veel lekkerder met een kort en dui delijk woord. Dan weten ze meteen wat je bedoelt. Naar zo'n lang verhaal luistert geen hond". UITHOORN - Voor kinderen die graag met mooi speelgoed spelen is Rusland een paradijs. Daar spe len kinderen nog met houten trommeltjes die be spannen zijn met varkensblaas. Hoe dat klinkt? Als een symfonieorkest. Nou ja, dat is overdreven. Als een symfonie-orkest min één schor trompetje. In ieder geval heel anders als onze Nederlandse Hong Kong plastic trommel met zwart rubber vel. En die kinderen rijden dan ook nog in een prachti ge, luxe Moskovitsj. Je ouders zouden 'm voor geen goud willen: die vin den die auto veel te langzaam en ouderwets. Maar wat zou jij hier een bekijks hebben in zo'n, van het grote model nagemaakte, rode trapauto. Andere tijden Maar er komen andere tijden. Nu Gorbatsjov de baas is in Rusland, is de kans heel groot dat dat mooie speelgoed en nog veel meer, over niet al te lange tijd ook in ons land te koop zal zijn. De Russische leider heeft de speelgoedfabrikanten in zijn land gezegd dat ze meer moeite moeten doen om geld te verdienen. Dat klonk ook meneer P. Charles uit Uithoorn als muziek in de oren. Charles is de enige Nederlander die in Rusland speelgoed mag inkopen en in ons land verkopen. Tot nu toe bracht hij vooral muziekinstrumenten de grens over, maar volgens hem is daar nog zóveel moois waar Nederlandse kinderen niet eens van kunnen dromen. Wetten Momenteel probeert hij Russische fabrikanten er van te overtuigen, dat ze veel geld kunnen verdie nen als ze rekening houden met de Nederlandse 'speelgoedwetten'. Dus geen giftige verf, geen scherpe uitsteeksels, geen brandgevaarlijke materialen, geen dit en geen dat, geen zus en zeker geen zo. Hij verwacht dat het nog even duurt voor ze aan jouw veiligheid willen denken, maar Sinterklaas is gelukkig toch nog ver.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1