Verder met lege handen Je kamer wordt een museum En hij woont ondersteboven Als je toch je pa wil zien.... Plan Afspraken WATERSNOOD 53 DODD SPEELT 'DE SLEUTEL VAN MUKWIT' MIDDELBURG - Wanneer getrouwde mensen besluiten te scheiden heeft dit ook voor de kinderen gevolgen. Eén van de ouders woont niet langer bij hen. Toch kan het kind die ouder blijven zien, bijvoorbeeld in de weekends en vakanties. Dit wordt in de wet de om gangsregeling genoemd. Vaak spreken ouders samen af wan neer het kind op bezoek gaat, dan is er niets aan de hand. Het komt ook voor, dat de ou ders zo slecht met elkaar op kunnen schieten, dat de rech ter er aan te pas komt. Kinde ren vanaf twaalf jaar mogen dan ook hun zegje doen bij de rechter. De Tweede Kamer wil, dat in de toekomst kinderen zélf naar de rechter kunnen als ze de omgangsregeling willen veranderen. Dit zal dan ook mogelijk zijn voor kinderen onder de twaalf jaar. Kinderrechter, mr. B. Meulen- broek, uit Middelburg over de nieuwe wet: „Voorlopig veran1 dert er nog niets. Het is een idee en het kan nog lang duren voor het uitgevoerd mag wor den. Maar inderdaad, zoals de wet nu geregeld is, kunnen kinde ren zelf geen stappen onderne men. Het verzoek om de om gangsregeling te veranderen moet van één van de ouders komen. Kinderen vanaf twaalf jaar mogen dan zeggen hoe zij het geregeld zouden willen zien. Ze kunnen dat ook door mid del van een briefje doen. Ver geet niet, voor sommige kin deren is het moeilijk om te praten voor de rechter". Toch blijven de ouders be langrijk. Rechter Meulen- broek: „Zij moeten het eens worden over de regeling. Voor al jonge kinderen moeten ge haald en gebracht worden. Dat kan alleen als er goede af spraken zijn tussen de ouders. Als rechter kun je zoiets niet afdwingen. Daar wordt de stemming niet beter van. Voor oudere kinderen ligt het allemaal wat gemakkelijker. Die regelen vaak zelf het con tact. Als de ouder niet te ver weg woont, pakken ze de fiets of brommer en gaan even langs". Kinderrechter Meulenbroek heeft nu nog geen duidelijk idee over de nieuwe wet. -Maar misschien schieten kinderen er iets mee op, en dat is natuurlijk prima", besluit hij. MIDDELBURG - Als je nooit televisie kijkt, niet naar de radio luistert en ook geen krant leest, kun je het niet weten. Tenzij je kort geleden nog in een mu seum was, want dan weet je het toch: Nederland is dit jaar Museumland. Zeeland telt achtentwintig musea en negentien daarvan doen mee aan Ne derland Museumland. Dat betekent dat men er van alles zal organiseren om mensen zo ver te krijgen dat ze uit zich zelf graag naar een museum gaan. Een van de acties waarmee men dat hoopt te bereiken is het Museum-pas poort 2,50). Daarin kunnen kinderen tien stempels van musea verzamelen en zo meedingen naar een spannend gezel schapsspel. Vijfduizend deelnemers hebben later in het jaar kans op een museumjaarkaart waarmee ze gratis 350 musea in heel Ne derland kunnen bezoeken. „Die landelijke actie geven we een Zeeuws tintje", zegt Wim Scholten. Hij is museumconsulent van de provincie Zeeland. „Ik heb driehonderd gratis paspoorten voor kinderen die aan onze prijsvraag meedoen". 'Stel je voor dat jouw kamertje een mu séum wordt. Kijk eens goed naar wat daar nu al staat of hangt. Maak een lijstje van alles wat je in je kamermu seum wilt bewaren. Wat wil je er nog meer bij hebben? Wat is het topstuk in je verzameling en hoe heet je kamermu seum? Alles mag, maar de lijstjes, tekeningen, kijkdozen enzovoort, moeten vóór 18 maart binnen zijn. Kinderen mogen al leen meedoen, maar ook met hun hele klas". Je inzending moet naar Wim Scholten, p/a Zeeuws Museum, Postbus 378, 4330 AJ Middelburg. DEN HAAG - De schrijfster Johanna Reiss (55) uit Winterswijk heeft in Amerika een boek geschreven over de watersnood in Zeeland van 1953. Toch kwam ze pas in 1980 voor het eerst in het rampgebied. Wie haar verhaal van 'Die fatale nacht' pakt leest het achter elkaar uit. Alsof je samen met die Adri en Rietje uit Capelle bij Nieuwerkerk op dat losgeslagen dak drijft. Hun kindje stijf tegen zich aangeklemd; het hondje dat ze moesten loslaten. Overleven Waarom na 35 jaar nog zo'n waar gebeurd verhaal door iemand die al 32 jaar in New York woont? „Ik weet het niet echt", zegt Johanna. „Ik heb blijk baar altijd drang om over mensen te schrijven die een ramp overleven en verder gaan. Vaak met lege handen. En voorgoed met angst en verdriet. Dat heb ik zelf meegemaakt in de Tweede Wereldoor log. Je denkt datje een veilig gezinnetje hebt. Maar als je je omdraait is alles weg....". Johanna Reiss: „Ik heb voor dit boek expres met bewoners van Schouwen- Duiveland gepraat. Want de meeste Zeeuwse slacht offers zijn daar verdron ken. Overlevenden vertelden me hoe het was toen de dij ken braken. Eenmaal terug in New York was ik gewoon ziek van wat zij hebben meegemaakt. Ik ben wel vier jaar aan het schrijven geweest. Voor mij is het een klein maar dapper boek". Johanna Reiss schreef eerder 'De schuilplaats' en 'Geen slecht jaar'. Die zijn naar 12 landen gegaan. Ze vertelt erin hoe ze de oorlog heeft overleefd. Een Joods meisje van 11, twee jaar onderduiken met je zus. En over de tijd erna. In 1976 riep Duitsland 'De schuilplaats' tot het beste jeugdboek uit. Dat maakte haar eerst erg van streek. Ze durfde er haast niet naar toe. Maar ze ging. Sensatie Johanna heeft 'The flood' eerst in het Engels geschre ven. Het is nu in het Nederlands gedrukt. Ze zegt: „Ik hoop dat kinderen het ook lezen. Een kind durft niet altijd doorvragen als ouders liever zwijgen. Maar dan moet je je eigen geschiedenis wel van een vreemde kunnen horen. Dat heb ik in 'Die fatale nacht verteld. Zonder sensatie en in eenvoudige taal. Precies zoals de Zeeuwen zijn". 'Die fatale nacht', uitgeverij Bzztöh. Den Haag: 24,40. MIDDELBURG - Wat van ver komt, is goed. Die zegswijze kent de directie van de Beurs schouwburg in Brussel ook, want ze vroeg aan de Zeeuwse theatergroep DODD of die de première van haar nieuwe voorstelling deze keer in België wilde komen spelen. „Daar hadden we wel oren naar", zegt Margot Schotel. „In die beroemde schouwburg spelen is toch niet niks. En we hebben er geen spijt van, want er zaten een paar schouw burgdirecteuren in de zaal die ons na de voorstelling uitno digden 'De sleutel van Mu- kwit' ook bij hun te komen spelen. Ons vorige stuk 'Vreemde gas ten' was niet zo'n succes en we hadden de moed al een beetje verloren. Maar we zijn er nu weer helemaal bovenop. Ook de kinderen gaven ons het gevoel dat we op de goede weg terug zijn, want ze hebben ge boeid en vol aandacht geke ken. Aan hun lachen te merken heb ben ze een plezierige middag gehad". De Zeeuwse première van 'De sleutel van Mukwit' vindt plaats in het Vestzaktheater in Vlissingen op maandag 15 fe bruari om half drie. Er wordt door veel mensen in Zeeland vol verwachting naar uitgekeken. Door de Provincie en het Anjerfonds die voor het geld zorgden, zodat DODD voor het eerst geen geldzorgen had en gewoon lekker kon re peteren. Door Dies le Due (St. Juttemis en Zilte Swing) die de muziek componeerde. Ondersteboven Heel benieuwd is Wim Hof man, want een van zijn boeken stond model voor 'De sleutel van Mukwit'. „Ik heb geen idee wat ze met 'Koning Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk' gedaan hebben", zegt hij. „In dat boek is alles fantasie en dan is niets onmogelijk. Maar hoe zetje een duizendjarige die ook nog ondersteboven leeft, op de planken? Ik heb me dan ook maar niet bemoeid met het stuk. Ik ga gewoon lekker kij ken". Gratis Margot Schotel en de andere spelers voelden zich door die moeilijke zaken juist uitge daagd. En ook bij hun blijkt dat 'alles' kan, want Boe de Duizendjarige woont ook op het toneel ondersteboven. Hoe ze dat gedaan hebben? Dat kun je zelf gaan zien op de première. Die toegang is gratis, maar je moet wel even laten weten dat je wilt komen: 01180-27672 draaien, en als je het antwoord apparaat aan de lijn krijgt, toch je naam en telefoonnum mer noemen. De eerste zeven tig gelukkigen worden terug gebeld. Op 19 februari speelt DODD nog een gratis voorstelling. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, om half drie. Je kunt een toegangsbewijs halen bij Benetton, Geere Pas sage 12 in Middelburg. Tele foon 01180-35002.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1988 | | pagina 1