STRIP Slapen op zolder Net worstjes Een ander koppetje Elke schooldag is een feestdag Altijd hommeles Moeilijk Wel eens zin in een feestje? Maar zie je in de verste verte geen aanleiding? Je eerste beugel; je twaalfeneenhalf- de verjaardag; je rekenboek bijna uit... allemaal al gevierd. Pak dan op een willekeurige zaterdag je gri meerspullen, geef eerst je ouders een ander koppetje en laat ze daarna bij jou hun gang gaan. Ga gezellig bij elkaar zitten met een glaasje limonade, en op de pick-up maakt Mozart uit zichzelf plaats voor Jantje Koopmans. Een feest waar je nooit van ge droomd hebt, begint. Of liever, is al begonnen. Want elkaar grimeren, zo maar voor de lol geeft zoveel plezier dat je binnen de kortste keren de slingers van zolder haalt. Grimeren is gemakkelijker dan je (misschien) denkt en hoeft niet veel te kosten. De mooiste koppies maak je met watermake-up. Je kunt er snel mee werken, het geeft niet af, is niet gevaarlijk voor je huid en - heel belangrijk - met wat water en zeep word je weer jezelf. Plannetje Wat heb je nodig? Watermake-up in verschillende kleuren, een make-up potlood, wattenschijfjes of watten staafjes, penselen, een beetje durf en verder alles watje denkt te kunnen gebruiken. Zo doe je het. Maak je gezicht goed schoon en teken met het make up potlood het 'plannetje' op het ge zicht van je vader (of van je moeder als zij per se eerst wil en niet kan wachten). Het invullen van de vlak ken doe je met een penseel van bo ven naar beneden, eerst het voor hoofd en de kin het laatst. Je moet heel weinig water gebruiken en met de lichtste kleuren beginnen. Mengen doe je op een schoteltje met een beetje water. Over het algemeen zijn diergezich- ten en clowns het leukst om te doen. Zeker als je op de juiste plaats felle kleuren gebruikt en hier en daar wat goud en zilver. Als je eenmaal de smaak te pakken hebt, ontdek je steeds meer moge lijkheden. En misschien bedenk je wel datje in de uitnodiging Voor je verjaardag, van je vriendjes en vriendinnetjes kunt eisen dat ze met een ander ge zicht op naar je feestje komen. Alle maal als de Markies van Carabas, Robinson Crusoë of Sneeuwwitje. Watermake-up is te koop in winkels voor feestartikelen, sommige boek handels en hobbyzaken. Gek iedereen is vrolijk de sfeer goed, maar toch voel ik me alweer zo naar. Ik weet eigenlijk niet eens waardoor. Lach nou eens! hou ik mezelf voor. Ik vind me zo stom als er nou een reden was waarom. Ik snap soms mezelf niet il wil los meedoen gekke dingen verzinnen waarom is mijn gevoel dan zo anders van binnen? Marina van den Boog aart fdo trok bij hen in. Maar hij kreeg t aan de stok met die nieuwe :nd. Dus, weer naar oma. Dat ig op het laatst ook minder goed. na van 70 kreeg moeite met Ricar- van 16. oen heb ik Jeugd en Gezin ge ld", zegt Ricardo. ,,Die hebben or een kamer gezorgd in Middel- rg. Dat heet dan 'begeleid kamer- >nen'. J e wordt dan geholpen door nand van Kinderzorg. Elke dag komt een mevrouw even langs. Ze leert je hoe je je kamer moet onder houden. Hoe je met je geld moet om gaan. En ze vraagt hoe het met je gaat. Dat loopt erg goed". - Je zit nu een maand op een kamer. Helemaal alleen. Hoe vier je dan feest? Wat doe jij met St.-Nicolaas, Kerst en Oud en Nieuw? „Vroeger heb ik deze feesten nooit gevierd. Want het was thuis altijd hommeles. Een gezellig gezin heb ik nooit gekend. Nu heb ik een vriend en een vriendin. We kopen voor el kaar een cadeau van 12,50. Die gaan we uitpakken. Dan eten we in een restaurant. Daar werkt m'n vriend. Dus het is dan goedkoper. Als het leuk is gaan we ook zo Kerst en Oud en Nieuw vieren. Ik erger me wel aan al die reclame en etalages. Want ik vind die feestdagen juist de rottigste dagen van het jaar. Maar gelukkig gaat het met mij nu de goede kant op". Natuurlijk, december is dé feest maand van het jaar. Maar denk nu niet dat de rest van het jaar dor en saai is. Kom nou! Veel Krullebakle- zers 'feesten' het hele jaar door. Lees maar mee; Karin: „Voor mij was het feest, toen ik mijn zwemdiploma kreeg". Ook Margot had een feestelijk moment: „Dat was, toen ik voor het eerst naar vioolles mocht". Voor René is de herfst een feest: „Dan kun je zo leuk bladeren sparen". Diana sprong ook een gat in de lucht: „Ik zat op volks dansen. Ik was blij, dat ik van mijn ouders ermee mocht stoppen". Ook Lotte was in de wolken. Nou ja, bijna dan. „Ik wilde zo graag op zol der slapen en dat mocht toen van mijn moeder". Voor Dies kan het jaar niet meer stuk: „Wij krijgen bin nenkort een broertje uit Colombia". Swen kon zijn geluk ook niet op: „Ik kreeg een echte klerenkist van de marine". Frites inplaats van spruitjes, geen gaatjes bij de tandarts, ziek zijn en weer beter worden, goede cijfers op je rapport, kortom: Voor iedereen is er elke dag van het jaar wel een feestelijk moment. onze jaarlijkse grote ;avond. Dat betekent weken- teksten instuderen, décors in ar zetten en liedjes componeren, ireen zet zijn of haar beste been- -oor. Het resultaat mag dan ook ft gezien en gehoord worden. Het K§jlk jaar een daverend succes". ncing ik Thom Schooleman, de leraar lerlands, is vaak bij de organisa- van feestavonden betrokken, lom: „Regelmatig worden bij ons coavonden gehouden. Het mu- iklokaal wordt dan 'verbouwd' tot dancing. Compleet met flitsende lichten en stampende discomuziek". Ook de filmliefhebbers komen aan hun trekken. Een paar keer per jaar houdt N.S.L. een 'schoolbios'. Zelfs de liefhebbers van lekker eten wor den niet vergeten. Die komen aan de beurt tijdens een barbecue-avond. Het grootste succes van de school is echter de L-band. „Dat is de leraren- band", legt Gé uit. Hij is de slaggita rist. „Een paar jaar geleden is het als grap begonnen, maar nu wordt er se rieus wekelijks geoefend". En niet zonder succes. De muziek uit de ja ren zestig zorgt steeds voor volle za len. Gé en de andere bandleden zorgen met oude Stones- en Beatlesnum mers dat de feeststemming er goed in komt. Wat feestvieren betreft staan ze in Middelburg hun mannetje. Feest vieren is daar een zaak van N.S.L. en leraren samen. „Zonder een goede samenwerking kun je geen feest op touw zetten", zegt Thom. En wat de leerlingen betreft: Met zulke leraren moet een 'gewone' schooldag al een feestdag zijn. Of niet soms? Hoe vervelend je ouders soms ook tegen je doen - de mooiste dag van hun leven blijft toch de dag dat jij ge boren werd. En ook al laten ze dat naar jouw zin te weinig merken, de foto's die ze van je maakten zeggen genoeg: jij in je eerste vieze luier, jouw eerste voorzichtige stapjes, je eerste tandje, je eerste... Over het eerste levensjaar van zijn zoontje Tomas maakte de Zweedse fotograaf Thomas Bergman een prachtig fotoboek: Ons kind, de eer ste 300 dagen. Op elke bladzijde staat een grote fo to van alle belangrijke momenten, vrolijke gebeurtenissen of liefdevol le ogenblikken die hij en zijn vrouw met hem in die tien maanden be leefd hebben. Behalve met foto's vertelt hij daar ook in korte verhaaltjes over. En hij doet dat op een begrijpelijke manier en met liefde: 'Soms is Tomas druk bezig in zijn slaap. Dan ligt hij te pruttelen en be weegt hij zijn handen. Droomt hij misschie?i? Andere keren ligt hij zo stil datje hem een porretje zou geven om te kijken of hij nog wel leeft'. Worstjes Het boek gaat natuurlijk over een jongetje datje niet kent, maar tege lijkertijd toch ook over alle baby's. En dus over jou. Je kunt het je nu waarschijnlijk moeilijk voorstellen, maar jouw vin gers waren echt ooit worstjes; en dat je naar achteren schoof wanneer je van plan was vooruit te kruipen, is geen fantastisch verhaal van je ou ders. Misschien is het bekijken en lezen van dit boek aanleiding eens een keer extra met je vader en moeder over vroeger te praten. En wie weet komt het er dan zelfs van, datje die grote stapel foto's van jou die-ze-al- tijd-nog-hadden-willen-inplakken nu eindelijk eens echt inplakt. Met hun commentaar, dat jij er bij schrijft. Want schrijven heb je in middels ook geleerd. 'Ons kind, de eerste 300 dagen' is een boek waar net genoeg in staat en waar je toch heel veel uit kunt leren. Otis kind, de eerste 300 dagen door Tho mas Bergman. Uitgeverij J. H. GottmerlH. J. W. Becht, Bloemendaal. Prijs 24.90. y/alraveDick Hoitsma en Ger Brouwer. f HEEL UP&SCH AU.EEVALDUS MW 1/EfiTH. EEN5 IETS ove; AUUIE FEESTEN PIE VIND IK

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 3