Een kaarsje meer Wit poeder Ongegist brood Nieuwe kleren pauzes, dan is de sfeer weg Geen CHRISTEN Alle christenen geloven in één God en zij hebben een bijbel. Toch zijn er veel kerken en stromingen binnen het christendom. Het westere christen dom is opgedeeld in rooms-katholiek en protestants. Beide stromingen vie ren op 25 en 26 december de geboorte" van Jezus, het kerstfeest. ,,De kersttijd begint met advent, de vier zondagen voor Kerstmis", vertelt Jürgen Marijs (11) uit 's-Gravenpolder. Hij is hervormd. „Elke zondag brandt er een kaars meer. Op de laatste zondag voor kerst branden alle kaarsen. Op de avond voor Kerstmis gaan we naar de kerk. Er staat dan een grote versierde kerstboom. We zingen met z'n allen en de kinderen van de zon dagsschool voeren het kerstspel op". Ook thuis hebben de meeste christe- HINDOE nen een kerstboom. Kerstmis is een echt familiefeest. „Op de kerstdagen eten we extra lek ker", zegt Jürgen. „We fonduen of gourmetten. Daarna doen we gezel schapsspelletjes". In sommige landen worden met Kerst mis cadeautjes uitgedeeld. De meeste Nederlandse families, ook de familie Marijs, doen dit met sinterklaas. Jür gen vindt december een echte feest maand. „De laatste dag van de maand vieren we oud- en nieuwjaar. We mogen dan lang opblijven, wel tot twee uur, en naar het vuurwerk kij ken"vertelt Jür gen. „Natuurlijk eten we oliebollen. Die ko pen we. Een paar jaar terug heeft m'n moeder ze zelf gebakken, maar die wa ren eigenlijk mislukt". Veel Surinamers die in Nederland wo nen stammen af van arbeiders die vori ge eeuw vanuit Suriname naar Neder land kwamen. Zij worden Hindoesta nen genoemd. Niet alle Hindoestanen zijn hindoe. Er zijn ook moslims en christenen bij. „Een trouwpartij, dat is bij ons pas een echt feest. Een paar dagen lang wordt er dan gefeest". Dit vertelt Boyke Sew- lal (12) uit Vlissingen. Boyke is hindoe, maar in Nederland geboren. De belangrijkste feesten die ook in Nederland worden gevierd zijn het Holi-feest en het Divali-feest. „Divali is het lichtfeest", vertelt Boy ke. „Die dag staat in het teken van de overwinning van het licht op de duis ternis ofwel het goede op het kwade. Voor de zon ondergaat baden en bid- JOOD den we. We houden het feest met het eigen gezin". Ook het nieuwjaarsfeest vindt Boyke erg leuk. In Suriname wordt dit feest in maart gevierd. Het wordt het Phagua- feest genoemd. Er worden oliebollen en andere lekkere hapjes gegeten. „Het is jammer dat dat pas rond maart is, want in Suriname steken we dan ook vuurwerk af. In Nederland is het dan niet te koop", zegt hij. „Wel strooien we op nieuwjaarsdag wit poeder over elkaar heen". Dit doen we omdat we ook de komst van lente vie ren. „Het witte poeder is talkpoeder. Het ruikt lekker, net zoalse lente." December is voor Hindoes geen echte feestmaand. Maar op school vier ik wel sinterklaas en zo mee". Joodse feesten hebben meestal een godsdienstige betekenis. Er wordt altijd een verhaal uit de Te- nach of uit de geschiedenis van het joodse volk bij verteld. „Op 16 december begint het Chanoe kafeest, het feest van de lichtjes", ver telt Daniel Kramer (10) uit Middel burg. „We herdenken dan, dat de tempel in Jeruzalem werd heroverd op de vijand. Alle heilige olie van de menora (kande laar) was verloren gegaan. Er was nog een klein beetje, eigenlijk genoeg voor één dag. Maar wonder boven wonder bleef de kandelaar 8 dagen branden. Lang genoeg om intussen nieuwe olie te maken". Bij Daniel thuis staat dan ook een cha- noekakandelaar. Deze heeft plaats voor acht kaarsjes en één extra om de andere aan te steken. Als de laatste dag alle kaarsjes branden, krijgen de kinderen cadeautjes. Niet zo vrolijk, maar erg mooi vindt Daniel het Pe- sachfeest. „Dit feest duurt ook acht dagen", zegt hij. „Het feest begint met Sederavond en vertelt het verhaal van de uittocht uit Egypte. Op tafel staat de seder- schotel. Hiervan eten we eerst mieriks wortel en radijsjes gedoopt in zout wa ter. Dat vind ik erg vies. Gelukkig krij gen we daarna charoset. Dat is een mengsel van noten, rozijnen, suiker en appel. Lekker zoet". De andere dagen van het feest mogen de joden enkel matzes eten. Dat is on gegist brood. Eigenlijk is het Pesachfeest een echt familiefeest. „Voor de kinderen wordt een matze verstopt", zegt Daniel. „Wie hem vindt mag een cadeautje kiezen, maar uiteindelijk krijgen we allemaal iets". MOSLIM De moslims kennen een maankalen der die elf dagen per jaar korter is dan onze zonnekalender. Dat betekent dat de feesten ieder jaar elf dagen eerder vallen. Zo begon de ramadan in 1986 op 10 mei en dit jaar op 29 april. „In de maand ramadan vasten we", vertelt Samir Boughmari (12) uit Vlissingen. Hij is moslim. „Dat betekent dat er van zonsopgang tot zonsondergang niet gegeten of ge dronken mag worden, 's Winters valt dat wel mee. maar als de ramadan in de zomer valt duren de dagen lang". Samir hoeft nog niet te vasten, maar af en toe doet hij een paar dagen mee. De moslims vasten om hun dankbaar heid aan Mohammed en God te tonen. Als er na zonsondergang gegeten wordt, is dat een feestelijke maaltijd. „Aan het einde van de ramadan vieren we het kleine feest. Maar het belang rijkste feest is het grote feest of offer feest", vertelt Samir. „Dan wordt het offer van Abraham herdacht, 's Morgens om 7.00 uur gaan we dan naar de moskee voor het feest gebed. Daarna wordt er een schaap ge slacht en koeken gebakken. Er komen veel mensen op visite en ie dereen heeft nieuwe kleren. Het is dan erg gezellig. Als versiering smeren we henna op onze handen". Tijdens het offerfeest wordt ook ge dacht aan de moslims die op bede vaart naar Mekka gaan. Al wordt het feest thuis gevierd, vooral tijdens het offerfeest voelen alle mos lims zich met elkaar verbonden. Boyke Sewlal Jürgen Marijs „Dames en heren! Als ik op dit fluitje blaas, moet u een andere danspartner opzoeken". Polonai se, een walsje, een grapje. Of alleen een achtergrondmuziekje? Hoe dan ook: Baby maakt er een feest van. Al meer dan 55 jaar zit Baby den Toonder in het vak. Hij is een ech te entertainer. Dè sfeermaker op een bruiloft, diner, of welk feest dan ook. Van begin tot eind houdt hij de mensen bezig met muziek, praatjes, een spelletje. Als zevenjarige speelde hij al aar dig piano. Een talent, en al gauw stond hij op de planken (1929). „Heerlijk", vertelt hij. „Ik heb zo veel gedaan. Zelfs mijn eigen or kest gehad. Met beroemde men sen gespeeld. Duizenden feesten. Bij sommigen heb ik zowel bij hun bruiloft als hun 12%-, 25-, 30- en 40- jarige bruiloft gespeeld". Hij kan alleen al 2000 foxtrotliedjes spe len. Carnaval Een van zijn fijnste herinneringen zijn de middagen voor het carna val. „Een vriend van me hield elk jaar een feest voor de oudste be jaarden van Bergen op Zoom. We speelden samen en hadden de grootste lol en die ouwetjes ook. Dat was echt hun carnaval. En dan om 6 uur naai' de cafés. Spelen tot de volgende ochtend 6 uur. Maar ja, toen was ik jong, hè?". Hij vertelt: „Vervelende dingen heb ik haast niet meegemaakt. Wel eens dat de stroom uitviel. Maar zelfs toen stond er ook een piano. Vervelend zijn mensen die steeds knisperen met die vervelende knisperzakjes. Daar erger je je aan en raak je uitje concentratie. Iets echt naars heb ik eigenlijk maar één keer meegemaakt. Tijdens een bruiloft overleed plotseling de moeder van de bruid. Ze wilden toen toch dat ik doorspeelde. Niks vrolijks natuurlijk. Zulke dingen vergeet je nooit meer". Geen pauzes Nog steeds wordt hij veel ge vraagd. „Je moet altijd kijken naar het publiek. Dat weet je wat ze willen. Ik neem ook geen pau zes. Dan is zo de sfeer weg". Hij eet dus nooit mee. „Alleen soep en een ijsje. Daar ben ik dol op". Spelen met koorts, soms zonder zin. Veel reizen, weinig slapen. Al met al een leuke, maar wel ver moeiende baan. „Ik ben aan het afbouwen", zegt Baby. „Zo af en toe is nog leuk. Vooral met mijn collega Joop Se- luta. Maar verder heb ik het zo langzamerhand wel gezien. Nu zijn de kruiswoordpuzzels eens aan de beurt". „Mijn moeder komt op m'n' 'di dag", zegt Ricardo (16). ,.Daa ik stevig van. Want ik ben nog en kwaad op haar. Ze heeft mf ig aan m'n lot overgelaten". Vt Ricardo heeft een vervelend: gehad. Negen jaar geledeni Qe ouders gescheiden. Hij gingt z'n oma wonen. Maar z'n vader weer een nieuwe vriendin.' was Ricardo daar niet welke: Moeder kreeg een nieuwe vrier na I V.l.n.r. Gé Daamen, LeoDmwNi De afkorting N.S.L. hoefje nie: zoeken in een woordenboek.! ïsti klaring staat er niet in. Maard ig lingen van de Stedelijke Sch: kaa meenschap in Middelburg 1; dei de betekenis van deze letters v( blote bol: Nihil Sine Labors St Latijnse naam van hun sch: elk eniging. In goed Nederlands i zonder te werken. „Behalve aan studeren bests: ok op onze school ook veel tijd a ïde organiseren van grote en kien i ten", vertelt Gé Daamen. Hiijior rector en leraar Engels. „Deze maand hebben wij kl Daniel Kramer Samir Boughmari

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 2