LUCHTJES Lekker vies praatje De hond van de buren a Een beetje bloem, een ietsje beest Oma zijn poten Hooiwagen ruikt met Gevaar Ratten Kunststof Computer Liefde MET EEN GEURIG SLOT DINSDAG 10 NOVEMBER 1987 j Er zijn vijf hoofdgeuren: bloemengeur (roos), kruidige geur (kaneel), branderige geur (koffie), rottingsgeur (kaas) en vluchtige geur (benzine). Al hebben we dan geen mierenetersneus, verschil tussen kaas en koffie ruiken we wel. Ruiken en proeven hebben veel met el kaar te maken. Met een verstopte neus ruik je niks, proeven gaat ook een stuk slechter. Doe je ogen eens dicht. Knijp je neus goed dicht. Proef een stukje appel. Proef daarna een stukje ui. Hé, je proeft met een dichte neus nauwelijks verschil! Onderin je neus. zit een waarschuwingssysteem. Vieze of gevaarlijke gassen nies je er zo uit. Maar er zijn ook gevaarlijke gassen zonder geur. Neem nu aardgas. Daarom stopt het gasbedrijf een stinkgeur- tje bij aardgas. Anders zou je gas niet ruiken en zo kun nen stikken. Als je goed wil ruiken moetje diep insnuiven. Wantje reukcellen zitten boven in je neus. Verder werkt het als een soort geurtelefoon: De reukstoffen komen tegen de reukcellen. Die geven het 'bericht' door aan je geurzenu- wen. Die zenuwen geven weer alles door aan je geurcen- trum in je hersenen. In de hersenen kun je dan een geur herkennen. 'Hoi, friet' of'Jakkes, zuurkool'. Soms moet je bij een bepaalde geur terugdenken aan een gebeurtenis. Als ik een uitgeblazen kaars ruik denk ik altijd aan kerst. Als ik poep onder m'n schoen ruik moet ik altijd denken aan de hond van de buren. En dat zijn niet altijd de aardigste gedachten. Het zit in een klein flesje. Duur, maar erg puur. Een lekker sterk luchtje. Een druppel achter je oor is al ge noeg. Mmm. parfum. Het woord 'parfum' komt van 'per fumum'. Dat is Latijn en betekent 'door rook'. Heel lang geleden was parfum dus een lekker wolkje rook. Denk maar aan wierook. De oude Egyptenaren deden geur- stokjes in potten. Dat hoorde bij de begrafenis van farao's. Die potten werden in de grafkamer van een py- ramide gezet. Pas na 3000 jaar ont dekte men deze grafkamers. Men deed de potten open en... het rook nog steeds lekker! De Arabieren gebruikten veel bloe- meluchtjes: roos, viool, jasmijn en lavendel. De blaadjes deden ze in al cohol. Weer later ontdekte men dierlijke luchtjes: muskus, civet en amber. Eigenlijk niet zo fris, want het is niets anders dan pus en pies. Muskus komt van ratten. Met deze vloeistof versieren de mannetjes de vrouwtjesratten. Civet komt van speciale katers. Met dit spul 'plassen' ze hun grens. Een andere kat ruikt dit en gaat (meest al) terug. Amber komt van potvissen. Van inktvissen krijgt een potvis grote puisten vanbinnen. Die puisten la ten los. Dat zijn grote grijze plakken: amber. Tegenwoordig gebruiken ze vooral kunststoffen. Die worden gemaakt in chemische fabrieken. Zo kennen we nu al 10.000 verschillende geuren. Een parfumeur ontwerpt parfums. Hij mengt een beetje bloem, een beetje beest, wat kunststoffen, wat alcohol. Een goede parfumeur kan 300 lucht jes onthouden. Er bestaan maar 200 van deze superspeurneuzen op de wereld. Maai' die lopen dan ook met hun neus in de wind. gedicht Nee, laat maar 'k heb niet zoveel zin Sorry, maar weet je ik mis m'n oma nog een beetje. Ze was wel oud en zeurde soms,maar ze was zo lief ik hield van haar. Soms ga ik even naar haar huisje. Al bij de deur ruik ik de geur wel fijn vooral als ik haar mis net of ze er nog even is. De telefoon rinkelt voortdurend. „Even iemand met een fles zuurstof op pad sturen", zegt meneer J. Roze- meyer. Hij is commandant van de bedrijfsbrandweer van Hoechst. „Die fles zuurstof is bestemd voor een werknemer. Die moet een klusje verrichten aan één van de schoorste nen. Uit die schoorstenen komen ge vaarlijke gassen. En zonder zuur- stoffles mag je daar niet werken", legt hij uit. Gevaarlijke gassen en dampen. Me neer Rozemeyer en zijn mannen hebben er dagelijks mee te maken. Maar zij niet alleen. „Elk keukenkastje in ieder huis staat boordevol met gevaarlijke stoffen", vertelt hij. „Een flesje was benzine, een flacon chloor en flessen met ammoniak en spiritus. Schoon maakmiddelen om het huis glim mend en glanzend te houden." .Allemaal stoffen met een 'luchtje'. Gevaarlijke luchtjes. Luchtjes, die de ogen prikkelen, die hoofdpijn ver oorzaken of misselijkheid. Kortom, stoffen waar je behoorlijk beroerd van kunt worden. Bij'dit soort stoffen werkt onze neus als een 'snuffelpaal'. Hij waarschuwt als de stank te groot wordt. Toch moeten we niet in alle gevallen op deze 'snuffelpaal' vertrouwen. „Bepaalde gassen zijn reukloos en kleurloos", vertelt de heer Roze meyer. „Dat zijn de gevaarlijkste gassen. Koolmonoxyde en en kool- dioxyde zijn hiervan twee voorbeel den. Bij elke brand komen deze gassen vrij. Ze zorgen voor benauwdheid en hoofdpijn. Een goede tip: Ga bij het verbran den van afval altijd met je rug naar de wind staan. Dat voorkomt, datje schadelijke gassen inademt. Ook brandweerlieden laten zich niet graag bij de neus nemen door scha delijke dampen en gassen. Bij lekka ges of het onderzoeken van een treinwagon vertrouwen ze liever op hun persluchtmasker en hun zuur- stoffles. Gekleed in speciale gas vrije kleding en met explosie- en zuurstofmeters gaan zij op alle verdachte luchtjes af. Want ook voor hen geldt: Voorko men is beter dan genezen. Het is niet voor niets dat we honden gebruiken. In plaats van zelf over de grond te lopen snuffelen. Dieren moeten zich toch wel rotlachen om onze neus. Zo'n joekel middenin het gezicht. En er haast nog niets mee ruiken ook. Bij de dieren is dat wel anders! Dat is ook niet zo gek. Vaak hangt voor hen wel of niet leven af van een goede neus. SNIF SNIF: een vijand. Wegwezen! Maar ook eten of een vrouwtje: erop af! Soms vervangt de neus zelfs de ogen. Denk maar aan een mol of een muis. Hun geurzintuig is veel beter ontwikkeld dan bij ons. Geur zintuig, want vaak ziet het er he lemaal niet uit als een neus. Wel eens een kwal met een neus ge zien? Nee? Nou, toch heeft ie er zelfs 8! (en trouwens ook 8 ogen en 4 oren). De hermietkreeft ruikt met een soort vlaggetje, waarmee hij door het water wappert. Nachtvlinders kunnen het feil loos met hun veervormige reuk- sprieten. Zoete nectar van een bloem en de 'parfum van hun wijfies ruiken ze wel tot en een paar kilometer. Een adder ruikt en proeft met zijn tong. Een soort computertje in zijn kop vertelt dan wat het is. Alle dieren kunnen ruiken. Zelfs vogels, waarvan men heel lang dacht dat ze het niet konden. Ganzen kregen eten met een luchtje: er werd geen hap meer gegeten. Eenden ruiken ook uit stekend. Kooikers (vangers) droegen vroeger brandende truf bij zich, om de eenden te mislei den. Een dassenburcht is een groot hol met open gangen. De-wind én de luchtjes waaien erdoor. Zodra jij het bos maar binnen stapt, heeft die das je al op een kilometer afstand in de gaten. Hoe zacht je ook loopt, een hert ruikt je. Hooiwagens ruiken met hun tweede paar poten. En ze laten ook een reukspoor achter. Zo dra ze bang zijn wordt dat heel zuur. Wij ruiken dat niet, maar een vogel wel. Van schrik laat ie hem vallen. En dat was nu net de bedoeüng. Een hermelijn kan een konijn vangen met zijn stank. Het hele liefdesleven van vlinders draait om geur. Eten, gevaar, liefde, maar ook voor herkenning. Bunzingen la ten overal geurvlaggetjes ach ter: dit terrein is van mij! Kleur- muizen hebben dat ook heel sterk. Hoe schoner jij dat hok maakt, hoe fanatieker ze spriet- sen. Frustrerend maar waar. Wij zijn eigenlijk de enigen die niet zo van onszelf houden. Zeep, parfum, deodorant, geur- vreters. Spray voor de w.c. Stel dat iemand je echte luchtje ruikt Marina van den Boogaart Iedereen laat er wel eens eentje vliegen. Roald Dahl laat een flit- spopper. Erwin Krol laat een windje (windkracht 10). Burny Bos heeft broekhoest. Madonna meurt. Prince laat een poepje. Kees Krul laat een kraakje. En je leraar laat soms (soms?) een scheetje. Wie je ook bent, watje ook doet, af en toe kun je flink stinken. Soms stie kem, soms knetterend brutaal. Je ruikt ze altijd, maar je ziet ze nooit. (Behalve in het bad). Lekker vies praatje. Maar wat is nu precies een scheet? Het stinkgeurtje wordt gemaakt in het laatste stukje van je darmen. Daar wordt ook je poep gemaakt. Miljoenen bacteriën leven er van etensresten. Bij dat eten (verteren) komen gassen vrij. De meest beruchte scheet is ge maakt van zwavelwaterstof. Dat gasje zit in zwavelrijk eten. Zoals knoflook, ui, kool en asperges. „Als je er eentje laat hoef je je niet te scha men", vindt Midas Dekker. „Hij wordt niet door jou gelaten maar door miljoenen kleine billetjes". Sommige gummetjes zien eruit als aardbeien. Ze ruiken zelfs naar aard beien. Er bestaan ook paarse pen nen die naar frambozen ruiken. Al deze geurpennen en geurgummen zijn gevaarlijk. Niet meer zo erg als vorig jaar. Toen zat er nog lood en cadmium in. „En dat zijn giftige stoffen", zegt me neer Schulier uit Goes. Hij is direc teur van de Zeeuwse keuringsdienst van waren spullen). Deze keu ringsdienst heeft een eigen laborato rium. Daar onderzoeken ze regelma tig geurpennen en geurgummen. Dus die geurspuilen van nu zijn on gevaarlijk? „Dat hopen we", zegt meneer Schulier. „Als we er eentje vinden die giftig is, krijgt de winke lier een boete. Je moet die geurspui len nooit in je mond steken. Je weet maar nooit.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 2