Dresseren is mijn leven Wie wil d'r nog aandelen? vluchtelingen Goes is bijna klaar voor Beurskrach Dollarprijs ALBERTO ALTHOFF WINT CIRCUSPRIJS I Neushoorn Raviky heeft een Swa- I Vriend meet dik 2 meter en weegt 2 Hfn ton. I Door deze reus in een half jaar te temmen werd zijn baas echt be- roemd. Toch loopt hij er enkel mee door de piste. Maar als een neus- hoorn dat voor je doet ben je een superster. HBh||P j „Daar hebben ze misschien wat RHHIHlHI JüH vinden er dat circusbezoek bij de Formulieren Eten Gastvrij KRULLEBAK IN DE KLAS VLISSINGEN - „Doden door verlies op beurs; aarzelend herstel; nieuwe val van de koersen van aandelen." Dit soort berichten haalt al weken de voorpagina. Het gaat over chaos op de Amster damse effectenbeurs. Of op Wall Street, de grote beurs in Amerika. Een op de vier Amerikanen heeft al een hoop geld verloren. Een van de elf Nederlanders ook. En uiteinde lijk verliezen wij allemaal. Mr. Hans Bernaert is directeur van een grote bank in Vlissingen. Hij legt uit waar het om gaat. „Zo'n effecten beurs is net een gewone markt", zegt hij. „Iedereen kan er wat kopen of verkopen. Geen prei of sla maar aan delen in een bedrijf. Wanneer het aanbod van aandelen groter is dan de vraag, dan daalt dê prijs. Dat gebeurt dus nu. Er is een groot aanbod van aande len. Maar het vertrouwen in de eco nomie is weg. Dus staat daar weinig vraag naar aandelen tegenover. De prijs gaat dan naar beneden. De koers daalt zeggen ze dan. Mensen die aandelen hebben ge kocht met geleend geld kunnen zo in de problemen komen. Ze krijgen minder terug dan ze betaald heb ben". Wanneer alle aandelen onverwacht met een klap zakken is er een beurs krach. Alle aandelen zijn ineens een derde minder waard dan pakweg een maand terug. V Volgens directeur Bernaert ligt de oorzaak in Amerika". Dat is de eco nomische wereldmacht die de toon aangeeft. Maar nu blijkt dat de Ame rikanen een hoop geld te kort ko men. In Amerika wordt teveel geld ge leend en te weinig gespaard. Ze moe ten veel geld lenen in het buiten land. Daardoor wordt de dollar steeds minder waard. De Ameri kaanse regering geeft zelf ook te veel geld uit. En ze doen te weinig om de kas weer kloppend te krijgen. Mensen worden bang dat ze hun geld verliezen. Ze verkopen nu vaak in paniek hun aandelen. Ze wachten niet af of het wel echt nodig is. Zo zakt de aandelenmarkt in elkaar". De dollar daalt nu dagelijks verder. Daar heeft de hele wereld mee te ma ken. Want stel, je hebt veel dollars te goed. Dan maakt het een groot ver schil of ze 4,- waard zijn. Of dat je het zoals donderdag met 1,88 moet doen. Als wij aardgas aan het buitenland verkopen wordt dat bijvoorbeeld al tijd in dollars betaald. Minister Ru- ding van financiën vreest dat die la gere dollar ons land een paar hon derd miljoen gaat kosten. AMSTERDAM - Sinds 24 oktober brengt circus Holiday een hoog geëerd man voor het hoog geëerd publiek. Die dag ontving chefdres- seur Alberto Althoff (32) de Oscar Carré Trofee 1987. Dat is de hoog ste Nederlandse circusprijs. Alber to kreeg hem voor 'zijn uitmunten de dierendressuur". En ook omdat hij zo goed voor hen zorgt. „Dat verzorgen en trainen moet een en dezelfde persoon doen", zegt dompteur Althoff beslist. „Dus ze zelf schoonpoetsen, voe ren en steeds met ze praten. Zo'n beest moet elke beweging van je kennen, ieder verschil in stemge luid. Het moet je volkomen vertrouwen en van je houden. En weten dat jij de baas bent. Anders zal het geen poot voor je verzetten. Ik ben dan ook dag en nacht bij ze in de buurt. Mijn hele leven wordt door de dieren bepaald. Nu alweer twintig jaar. Deze prijs is voor mij dan ook een geweldige erkenning. Het betekent dat men toch iets be grijpt van wat ik doe". Zodra hij over zijn dieren vertelt rolt er een glinstertraan op zijn glitterpak. 'Ik ben gauw ontroerd', zegt hij, 'dresseren is mijn leven. De grote dierennummers van cir cus Holiday zijn van mij. Als mijn contract om is neem ik ze mee. Alles wat ik verdien stop ik erin. Eerst duizenden guldens om ze te kopen. En eten plus onderdak". Die 'ze' zijn vijf jonge olifanten, zes Friese hengsten, een zebra, nijl paard, struisvogel en een neus hoorn. Dat stel verslindt per week voor zo'n 3.000,- krachtvoer, hooi, zemelen, paardebrokken, kalk, groente, fruit en een struise zak kippenvoer. Twee ton stro is niks. Het schone moet wel uitgestrooid HH en het vieze weer opgeruimd. Alberto is dan ook een ware Althoff vier circussen op de been. 'ff „Over de grens leeft het circus veel Jos Brink reikte Alberto de felbe- opvoeding past. En zo hoort het geerde trofee uit. ook". kort kort kort kort kort kort kort kort kort f kort kort kort f HELSAls eenden, fazanten, reeën, konijnen en wilde zwijnen verbouwereerd kunnen kijken, dan hebben ze dat vorige maand zeker gedaan. In Italië. Op de eerste dag van het jachtseizoen. Ze sliepen nog toen ze wakker werden van een oorver dovend lawaai, dat ze op de vlucht joeg. Maar eenmaal van de schrik bekomen, merkten ze dat dat leven als een oordeel niet afkomstig was van dubbelloopsgeweren- met-telelensvizier. Maar van trompetten, trombones, ju keboxen, scheepstoeters, sirenes, fanfares, popbands, orkesten en nog meer. Wat was er gebeurd? Voor dag en dauw hadden in het GOES Goes is bijna klaar voor de opvang van 275 vluchtelingen. Nog deze maand zal een eerste- groep asielzoekers tijdelijk onderdak krij gen in het vroegere Bergzichtzieken- huis. De vluchtelingen komen uit wel twintig verschillenden landen. In sommige landen worden mensen vervolgd voor hun geloof, ras of poli tieke ideeën. Vaak blijft er voor hen niets over dan te vluchten. Huis, fa milie en bezittingen moeten ze ach ter laten. Met niet meer dan de kleding die ze aanhebben en soms een koffertje gaan ze op zoek naar een land waar ze mogen wonen. Ook Nederland neemt asielzoekers op. Voordat ze toestemming krijgen te blijven moeten ze ergens onder dak hebben. In Nederland zijn daarvoor verschil lende opvangcentra ingericht. „Het is de bedoeling dat de mensen hier niet al te lang blijven", zegt di recteur De Reus van het Goese cen trum. „In die tijd kunnen wij alle for mulieren verzorgen en de mensen door een dokter laten onderzoeken". De Reus verwacht dat het meren deel van de 275 vluchtelingen alleen staande mannen zal zijn. „Als alles geregeld is voor hun verblijf laten ze vrouw en kinderen overkomen". Het is een hele organisatie om de grote groep mensen met verschillen de gewoonten op te vangen. De Reus: „De maaltijden bijvoor beeld. Wat geef je die mensen te eten? Gelukkig hebben we een goe de oplossing gevonden. De brood maaltijden worden in de keuken van Bergzicht klaargemaakt. De warme maaltijden worden door een zoge naamd cateringsbedrijf verzorgd. Dit bedrijf weet veel af van de eetge woonten in andere landen. Ze leve ren namelijk ook maaltijden aan een luchtvaartmaatschappij Tijdens hun verblijf in het opvang centrum worden de mensen bezig gehouden met sport en spel. Ook andere landen vangen vluchte lingen op. Nederland lijkt erg gast vrij te zijn. Dit blijkt wel mee te val len. Van de zes rijkste landen van de Eu ropese Gemeenschap had Neder land in 1986 het kleinste aantal vluchtelingen. België en Frankrijk gaven de meeste vluchtelingen een nieuw onderdak. hele land muzikanten en lawaaischoppers zich verstopt in bosjes en struiken. En net voordat de ook vroege wak kere jagers aanlegden voor hun eerste schot op het nietsvermoedende wild, speelden de duizenden natuur beschermers la Isla Bonita, de Symfonie met de Pau kenslag of Mozart. Het wild vloog op, rende weg of kroop in de grond, en de haastig afgevuurde kogels raakten daardoor alleen maar lucht. De jagersverenigingen hebben een klacht bij de rege ring ingediend: vonden de muzikale actie zeer geweld dadig. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1