a Johan Friso biedt show in een Amerikaanse stijl KEES KRUL STRIP O Goes wordt een sprookjesland 'M Op de vlucht uit de hel van Cambodja JUNIORCORPS VOOR VIJFDE KEER KAMPIOEN Goedkope hobby Fantasie Alleen Vlucht DINSDAG 13 OKTOBER 1987 Snars, contest, colorguard, brassli- ne... Allemaal Amerikaanse woor den die de leden van Junior Drum corps Johan Friso uit Middelburg bekend in de oren klinken. Johan Friso brengt namelijk muziek en show in Amerikaanse stijl. Zij zijn daarmee het enige juniorencorps in Zeeland. Onlangs werd het corps in Haarlem voor de vijfde keer Nederlands kam pioen. „Het is heel anders dan een muziek corps met majorettes", vertelt Jac queline (13). Zij is één van de leden van de colorguard vlaggegroep). „De majorettes lopen altijd voor de muziek uit. Wij bewegen ons rondom de muziekgroep". Naast de vlaggegroep bestaat het corps uit de koperblazers en de slag werkgroep. „De groep waarmee we optreden telt 59 kinderen van 8 tot 15 jaar", zegt Sander (13). „Dat zijn twee bussen vol. De groep trad ook op in het bui tenland Onder andere in België en Frankrijk. Twee keer per week wordt er geoe fend. 's Zomers zelfs drie keer, want dan heeft de groep de meeste optre dens. Ook thuis wordt geoefend. „Nee, dat is niet lawaaierig", lacht Richard (13). Hij bespeelt de snars, een trom met snaren. Thuis heeft hij een zogenaamde oe fenpad. Dat is een kleine trom met geluiddempend vel. Als Benny (14) oefent kunnen de bu ren wel meegenieten. Hij speelt nu nog flugabone (soort trombone). Binnenkort krijgt hij een bas. Dit is een groot blaasinstrument, dat ruim 6V2 kilo weegt en 6000 gulden kost. De kinderen krijgen de instrumen ten van de vereniging. „Het is eigenlijk een heel goedkope hobby", vertelt Wilcö (14), „Het in strument is gratis, voor het uniform betaal je éénmaal 40 gulden en het lidmaatschap is maar 7,50 per maand." Wie meer wil zien en weten van Jo han Friso kan het corps bekijken za terdag 17 oktober om 10 uur op het Meiveld te Middelburg of bellen naar 01180-16177. Nieuwe leden zijn welkom, want hoe meer hoe mooier. De koperblazers van het Junior Drumcorps Johan Friso proberen een nieuw nummer uit. Wie woensdag, 21 oktober in de Goe se binnenstad loopt kan zich wel eens in de ogen moeten wrijven. Droom je, ben je in sprookjesland, of...? Dan zullen voor de bioscoop Sneeuwwitjes, dwergen, jagers en stiefmoeders wachten tot de deuren open gaan. Die woensdagmorgen draait om 10 uur de Walt Disneyfïlm 'Sneeuwwitje' in de Goese bioscoop. De film is in het Nederlands inge sproken. Een kaartje kost 2,50, maar wie verkleed komt als een van de sprookjesfiguren mag gratis naar binnen. Bovendien krijgen de vijl leukst geklede kinderen een gratis bioscoopbon. Deze filmvoorstelling wordt georga niseerd door het theaterbureau Uit in Zeeland. „Dit is nog maar het begin van het Sneeuwwitjefestijn", vertelt Peter de Quelery van het theaterbureau. „Rondom het sprookje organiseren we nog meer activiteiten. Zo maakte het Nederlands Jeugd theater een bijzonder toneelstuk met veel muziek. Op het toneel zal het grootste drumstel ter wereld staan". Kinderen die het toneelstuk willen zien worden woensdag 28 oktober om drie uur verwacht in de Prins van Oranje te Goes. De kaartjes kosten 7,50. Maar..., wie slim is doet mee aan de Sneeuwwitjewedstrijd. Wie mee doet krijgt een vrijkaartje voor het toneelstuk. „Iedereen van 6 tot 12 jaar kan mee doen", vertelt Peter de Quelery, „het is de bedoeling dat je 'iets' maakt over het sprookje. Het mag mooi, gek of leuk zijn. Je kunt kleien, knip pen, plakken, fotograferen enzo voort. Laatje fantasie werken". De werkstukken kunnen 21 oktober tussen 2 en 4 ingeleverd worden in de Prins van Oranje. De vrijkaartjes worden dan meteen uitgedeeld. Natuurlijk zijn er prijzen te verdie nen. Zo is de eerste prijs: met twee vriendjes naar alle vier de andere Goese kindervoorstellingen (waar onder de Grote Meneer Kaktus- show). In de jury zit de kinderboe kenschrijver Wim Hofman. Na afloop van het toneelstuk wor den de prijzen uitgereikt. „Zo zie je maar wat er allemaal mo gelijk is rond één sprookje", vertelt Peter de Quelery. Wie nog meer wil weten kan bellen naar Uit in Zeeland, 01180-15256. - r i -vï 1 Een boek schrijf je, omdat je er een reden voor hebt. Omdat je niet van ramen lappen houdt en je je toch niet wilt vervelen. Omdat je anderen wilt laten lachen of bibberen. En soms heeft een schrijver zo iets indrukwekkends meegemaakt, dat hij niet anders kan dan andere mensen daarover vertellen. Van dat laatste is Allan Baillie een voorbeeld. Deze Australische schrijver schreef aanvankelijk toekomstverhalen over ruimte monsters en buitenaardse we zens. Dat beviel hem van lieverlede steeds minder. En helemaal niet meer toen hij in een- vluchtelin genkamp een jongen ontmoette die door de oorlog zijn vader, moe der, drie broers en twee zusjes had verloren. Dat verschrikkelijke verhaal van die jongen in Cambodja was de aanleiding tot zijn boek Achter elke boom een vijand. Wat in het boek staat, is niet pre cies zo gebeurd. Wel heeft Allan Baillie veel van wat hij op zijn rei zen door Cambodja en Thailand zag, in dit ene verhaal gestopt. Na een lange, gevaarlijke tocht belandt hij tenslotte in Khao I Dang, in een ziekenhuis net over de grens in Thailand. Met zijn oudere broer Mang vlucht Vithy van de grote rijstvel den waar de twee jongens een jaar lang gedwongen werden hard te werken. Mang heeft hem verteld dat ze aan de oorlog zullen ont snappen door de lijnen te volgen die naar de grens voeren. Maar achtervolgd door soldaten raakt Vithy Mang in het eenzame, uitgestrekte oerwoud kwijt. En welke lijnen hij moet volgen, en naar welke grens hij moet, weet hij niet. Op zijn dwaaltocht komt de elfja rige jongen in Phnom Penh (de hoofdstad van Cambodja) terecht en daar hoort hij van een zwerver tje dat de grens - welke kant hij ook uit loopt - honderden kilome ters ver is en zeshonderd kilome ter lang, en dat hij overal soldaten kan tegenkomen. Toch waagt Vithy het er op, want hij beseft dat hij Mang (als die nog leeft) alleen terug kan vinden in een vluchtelingenkamp over de grens. Vithy is een van de duizenden Cambodjaanse kinderen die door de oorlog in hun land moederziel alleen achterbleven. Dat verhaal heeft Alan Baillie wil len vertellen. Het is hem niet te doen om de 'goeden en de slech ten', of om wie de oorlog begon en waarom; maar om de kinderen die in een kapotgeschoten land in leven proberen te blijven. Zijn bewondering voor die kinde ren steekt hij daarbij niet onder stoelen of banken. Het boek werd vertaald door Miek Dorrestein en de tekenin- gen zijn van Alex de Wolf. boeken 0 boeken Laat je horen, Jimmy Boy van Katherine Paterson verscheen eveneens bij Uitgeverij Ploegsma. Ook in dit boek raak je diep onder de indruk van de manier waarop de hoofdpersoon zich staande houdt. En voor zijn plaatsje onder de zon vecht. Jimmy Boy heet eigenlijk James, maar met zo'n plechtige en te vol wassen naam wordt je als artiest niet serieus genomen. Vindt zijn familie. Zijn ouders, opa en oom vormen een countryband die kerkdien sten opluistert. Uitgerekend de eerste keer dat hij met de hele fa milie meezingt, hoort een mana ger James zingen. En vanaf dat moment heeft hij een andere naam en verandert zelfs (tegen zijn wil) zijn hele leven. Toch speelt James het klaar zich zelf de baas te worden doordat hij juist op tijd ontdekt dat hij wel degelijk bij zijn familie hoort. En die bij hem. Fiel van der Veen maakt de teke ningen in dit boek dat door An Rutgers van der Loeff vertaald werd. Achter elke boom een vijand door Al lan Baillie. Prijs 22,95; Laatje horen, Jimmy Boy door Katherine Paterson. Prijs 24,85. Beide boeken worden uit gegeven door uitgeverij Ploegsma, Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 3