Sneuvelen met sleutel tot hemel dankzij H fonds van d'eed'len Braam nooit vergeten wij die naam Oplossing honger ligt aan ons Sleutel Gevangenis Protest Rente Hebberig Kennis KRULLEBAK IN DE KLAS CTffi „Op een dag, ongeveer driejaar ge leden, was ik op school. Er kwam een Pasdar - dat is een lid van de re volutionaire garde - met ons praten. Hij vertelde dat hij kwam in op dracht van Ayatollah Khomeini en dat we allemaal mee moesten komen om krijgers van de profeet te wor den. We gingen allemaal mee. We werden in een truck geladen en reden naar Shoosh, vlakbij Dezful. Daar waren nog meer kinderen, net als wij. Diezelfde nacht nog namen zij ons mee naar een gedeelte van de woestijn en vertelden ons dat wij naar de vijand moesten rennen". In die nacht, drie jaar geleden, ver loor Ali-Reza zijn rechterbeen. Hij was toen twaalf jaar oud en van de ene op de andere dag 'soldaat'. Of beter: kanonnenvoer. Want vrijwel alle andere jongens van zijn groep werden bij die aanval de lucht inge- slingerd toen ze door het mijnenveld liepen. Ali-Reza is een van de duizenden Iraanse kindsoldaten, die door de leiders van hun land worden ge dwongen mee te vechten in de oor log tegen Iraq. Ze zijn niet ouder dan vijftien jaar en vaak jonger dan tien. Er is nog een verschil met de volwas sen soldaten van het werkelijke le ger: die hebben een militaire oplei ding gehad en kunnen zich verdedi gen. De kindsoldaten hebben niet meer dan een sleuteltje om hun nek dat toegang geeft tot de hemel. En op hun rug dragen ze een papier tje waarop staat: „Ik heb speciale toestemming van de Imam om naar de hemel te gaan". De meeste jongens sneuvelen als ze door een mijnenveld moeten lopen om zo een doorgang te maken voor de tanks en soldaten die achter hen komen. De enkele kinderen die het er levend afbrengen, komen terecht in gevan genissen in Iraq en kunnen niet naar hun land terug, omdat ze daar met de nek worden aangekeken. Ze heb ben immers hun werk als 'martelaar voor de revolutie' niet goed gedaan. In 1984 heeft Nederland bij de Ver enigde Naties geprotesteerd tegen het gebruiken van kinderen in een oorlog. Dat protest heeft niets opge leverd. Maar enkele weken geleden hebben 29 landen afgesproken dat ze zo snel mogelijk een eind gemaakt willen zien aan dit afschuwelijke misbruik. En dat de jongens die in Iraq gevan gen zitten, geholpen moeten worden om weer een normaal leven te kun nen leiden. NIEUWERKERK—Gel in je haar, plukjes hanekam, felgekleurd spuitbussen-pluis en dan met z'n allen een plechtig lied zingen. In dezelfde woorden als die eerste keer in 1933: „...bij dit schoon her denkingsfeest, zijn wij allen blij van geest. Dankzij 't fonds van d'eed'len Braam, nooit vergeten wij die naam..." Niets is te dol op het Braamfeest van de openbare basisschool De Dobbelsteen in Nieuwerkerk. Dat mag ook best. Zij vieren tenslotte het enige Braamfeest ter wereld. Altijd in september, al 54 jaar. Dankzij de erfenis van een oudleer ling die zijn dorpsschooltje niet vergat. Als Maximiliaan Braam in 1872 braaf in de Schouwse klei was blij ven steken was die erfenis er nooit geweest. Maar de 22-jarige 'mieter de zijn schraepel tussen de pejen" en vertrok met geleend geld naar Amerika. De bovenmeester die hem 'alles' had geleerd was verdrietig. Zijn fa milie een beetje geschokt. Maar Maximiliaan wilde het wat verder schoppen dan dat Nieuwer- kerkse pejenveld. Twee jaar later stond hij in Ohio als meester voor de klas. Begin 1900 haalde hij zelfs een doctorsgraad. Zo werd Jan met de pet een man met een baret. Daar zijn de Schouwse Dobbelste nen nu goed mee. Braam zette 'zijn' school in z'n testament. Een derde van zijn geld ging de Braam- pot in. Over het bedrag is de Braamcom missie nogal stil. Alleen de rente is bekend. Dit jaar was er voor 650,- een spetterend festijn. Als steeds met sportwedstrijden en Braamdi ploma's. Plus de Braam-wisselbeker. Ieder kind komt verkleed naar school. Het 'Spook van Biezelinge' in de poppenkast ook. Ze mogen toneelspelen, play-backen, film kijken. En het liefst hun ouders aan het rad van avontuur zetten. Of de spi raal van Willem Ruijs laten doen. Want dit feest kost niet alleen geld. Het levert ook wat op. Dat is voor speciale leermiddelen of duur spel materiaal. Daar tussendoor schuiven maar liefst 142 leerling-dubbèlgangers van Elvis, Madonna, Danny de Munk, Corrie en erg veel rekels. Die galmen vast nog een keer het Braamlied uit. Toch apart, zo'n Madonna met een tekst uit de tijd dat er amper radio was. „zijn gedachtenis ter eer. Dat dit feest van acht september nog heel dikwijls wederkeer..." Maar dat ligt vooral aan de com missie van beheer. kort kort kort kort kort kort kort kort kort Oksel - Onderzoekers van de Universiteit van Califor- nië hebben onderzocht hoe mensen reageren op de ok- selgeur van mannen. In een aantal dames- en herentoiletten werden plastic vierkanten geplakt die de okselgeur verspreiden. Vervolgens werd door de onderzoekers geteld hoeveel mannen en vrouwen de geurigetoiletten bezochten. Uit de proef blijkt dat de dames geen enkel probleem hadden met de zweterige toiletten. Mannen blijken iets tegen de eigen okselgeur te hebben. Zij zochten liever een andere deur op. Kapper - Een bezoekje aan de kapper blijkt heel gezond te zijn. Vrouwen die een kapsalon verlaten zién er niet alleen beter uit, ze vóélen zich ook beter. Dit ontdekte een Britse dokter. GOES - Per week sterven er 280-dui- zend kinderen aan ondervoeding, zegt Unicef. Daarnaast overlijden er per week nog duizenden volwasse nen door voedseltekort. De actie Honger Hoeft Niet vraagt een week lang (nog tot zaterdag) aandacht voor dit probleem. De tientallen actievoerders vragen daarbij niet om geld. Ze willen iets dat nog veel belangrijker is. Ze wil len mensen leren begrijpen hoe hon ger ontstaat. Zodat ze er daarna iets aan willen doen. Martin Wiersma uit Goes en Peter Joosse uit Middelburg vinden de ac tieweek heel belangrijk voor kinde ren. Martin is de consulent voor na- tuur- en milieu-opvoeding (NME). Peter is van het COS. Dat is het Zeeuwse 'steunpunt' voor de belan gen van de derde wereld. Kinderen in de Derde Wereld zijn ge wone kinderen. Ze zijn ook wel eens stout. Ze zitten vol toekomstplan nen. Of zijn verliefd. Maar er is een groot verschil: ze hebben veel min der kansen dan wij. „Je kunt met kinderen best over die honger praten", zeggen Martin en Peter. „Dat gebeurt nog veel te wei nig. Of op de verkeerde manier. Honger is geen natuurramp die je zo maar overvalt. Maar een ramp die mensen kunnen stoppen. Door zui niger te zijn op het milieu. Of wijzer en eerlijker om te gaan met voedsel- overschotten. Vaak zijn ze/we er te hebberig mee. Maar zomaar uitdelen helpt ook niet echt. Het zit nu eenmaal heel inge wikkeld in elkaar". Een pas gekapte vrouw heeft meer zelfvertrouwen. Hierdoor wordt de hartslag kalmer en de bloeddruk la ger. Geen nood heren! De Britse dokter ontdekte ook, dat het aaien van de poes of een ander huisdier hetzelf de effect heeft. Dik - Dikbuikige ambtenaren, zoals directeuren en ho ge militairen, zijn sinds kort verboden in Iraq. President Saddam Hussein wil namelijk niet langer omringd wor den door dikkerds. De dikkerds krijgen van de presi dent een halfjaar de tijd om af te vallen. Zo niet dan worden ze gestraft. In de Iraakse kranten werden zelfs tabellen afgedrukt met getallen die aangeven welk gewicht bij welke leef tijd hoort. De maatregel werkt wel. De vice-premier van Iraq is in middels al 15 kilo afgeslankt. Geef mensen geen vis, zegt het spreekwoord-, maar leer ze zelf vissen vangen. Dan moetje tijd en geld de len. Maar ook je kennis. Over netten, fuiken en dammen bouwen, maar ook over vergif in rivieren en het leeg vissen van de zee. En later moetje die vis van hen ko pen voor een goede prijs. Peter en Martin zien het zo: „Wij zijn heus niet slimmer dan zij. Ze hebben daar alleen de spullen niet. Dat moet geregeld worden via de grote politiek. Maar wel met het hart van een kind. Niet vanuit de hoogte dus. Maar door er echt als gelijke naast te gaan staan". Informatie over dit probleem vind je in de Grote Honger Hoeft Niet-krant en de kinderkrant. Bel Honger Hoeft Niet, telefoon 020-120016. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1