Telkens als je tot ziens roept doet je hart ontzettend pijn Reis mee met VOC naar China Ouwehands wil chip bij dier inplanten Tentoonstelling MIDDELBURGS GEZIN TERUG NAAR CHILI Minder streng KRULLEBAK IN DE KLAS MIDDELBURG Net terug van vakantie en alweer zin om op reis te gaan? Dat kan. Het Zeeuws Museum in Middelburg voert je aan de hand van reisleider Johan Nieuhof naar China. In het Middelburgse museum wordt de tentoonstelling 'Beelden van een China-reis' gehouden. De expositie is onderdeel van het V.O.C.-festival in Zeeland. De Verenigde Oostindische Com pagnie was een handelsvereniging die in 1602 werd opgericht. De com pagnie handelde met Zuid- en Oost- Azië onder meer in specerijen, ka toen, zijde en thee. Een van de landen waar de V.O.C.- schepen vaak naar vertrokken was China. In 1655 stapte een zekere Jo han Nieuhof aan boord van een van deze schepen. Hij verzorgde de ad ministratie van de V.O.C. Reisverslag Johan Nieuhof schreef over zijn reis, die twee jaar duurde, een reisver slag. Aan de hand daarvan is de ex positie 'Beelden van eeh China-reis' opgezet. De bezoeker reist Johan Nieuhofs reis door China na aan de hand van tekeningen en prenten. Bovendien is het originele reisjour naal te zien. Teleac Ook Martijn Antheunisse (9) uit 's- Heer-Abtskerke wil de tentoonstel ling bezoeken. Vorig jaar had hij zelf een tentoonstellinkje over China op zijn kamer gemaakt. Aanleiding hiervoor was de cursus Chinees van Teleac. „Mijn ouders volgden allebei deze cursus', vertelt Martijn. „Als zij de t.v.-lessen bekeken, keek ik vaak mee. Je zag dan hoe de mensen in China leven". Ook van de Chinese taal pikte Mar tijn wat mee. „Ik kan een paar zin netjes, zoals: Neemt u mij niet kwa lijk, en Hoe maakt u het?" Schrijven is een stuk moeilijker. Martijn schrijft het woord jongen op het bord. Nou ja, schrijven, het is meer tekenen. V.l.n.r.: Tania, Violeta en Bemanda „De Chileense regering zegt dat we gevaarlijk zijn. Daarom mogen we ons eigen land niet meer in. Maar vroeg of laat gaan we terug, zeker weten". Dat zei Tania Gutierrez eind 1984 tegen De Krullebak. Tania (nu 14) wist toen niet dat ze nu al gelijk zou krijgen. Vorige week donderdag vertrok ze per vliegtuig naar Valparaiso. Met haar zusjes Bemanda (18) en Viole ta (11) plus haar ouders. Terug na 13 jaar Middelburg, als het kan voorgoed. „Ik ben er heel, heel blij mee", zegt Tania, „maar ik vind het tegelijk ontzettend eng. Toen ik één jaar was zijn we uit Chili gevlucht". „Mijn vader werd steeds in de ge vangenis gezet. Want ze dachten dat hij misschien wel tegen Pino chet (de baas in Chili) was". „Later bleken mijn ouders op 'de zwarte lijst' te staan. Dan ben je een terrorist die niet meer terug mag. Ik stond er ook bij, mijn zus jes niet". „Daarom ben ik bang dat ze ginds juist op me letten, of me ondervra gen. Als ik dan iets verkeerds zeg zitten mijn ouders met de gevol gen". Bemanda vertrouwt erop dat het Chileense bewind nu wat minder streng is. „Er gaan weer een hoop mensen terug, vooral jongelui", zegt ze overtuigd. „Veel gewone burgers zijn ineens weer van die zwarte lijst afgehaald, vandaar. Maar je moet ginds na tuurlijk niet meteen gaan oproer- kraaien. Gewoon zorgen datje niet opvalt, zeker het eerste jaar. Je netjes aankleden en niet naar rel letjes gaan. En altijd zeggen datje terugkomt voor studie. Of voor je familie. En datje niets van de politiek weet". Violeta zegt: „Ik maak geen plan nen hoor, ik zie wel. Ik vind het fijn dat we gaan, niet eng. Het is geloof ik enkel maar een beetje span nend". Ze zijn trots dat hun ouders zoveel lef hebben. Dat ze terug gaan voor hun vaderland. Toen we met het drietal spraken waren de meubels al verkocht en waren ze volop de koffers aan het pakken. Het moeilijkste moest nog gebeu ren: afscheid nemen van vrienden en vriendinnetjes. „Dat is het eni ge wat erg is", vinden ze alle drie. „Telkens als je 'tot ziens' roept doet je hart ontzettend pijn". kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort Woensdagmiddag (16 septemberis er in het Zeeuws Museum een spelmiddag voor kinderen van 10 tot 12 jaar. 'Beelden van een China-reis' loopt nog tot 30 septem ber. POOTJE - De blindegeleidehond van Andrew Miles (32 zag erpicobello uit met hoge hoed en vlinderstrik. Hond Peter moest dan ook mee toen zijn baasje trouwde. De Britse Andrew had zijn harige kameraad zelfs tot getui ge benoemd. Zonder Peter had ik mijn jonge bruid (19) nooit ontmoet", legt hij uit. Het enige probleem was de ondertekening van de trouwacte. Peter kwam niet verder dan een poot zetten. TOMATEN - In het Spaanse tomatendorpje Buhol wa ren ze blij met die regenbui. De grote markt was één rode blubberboel. Dat hoort bij hun jaarlijks feest. Dan strij den 'de lelijkerds' tegen 'de mooien'. Het gemeentebestuur levert trouw alle wapens voor de strijd. Die zijn zo'n vijftigduizend kilo rijpe tomaten. De bevolking zorgt zelf voor de manschappen. Wie alles op ruimt zien ze later wel. KNOBBEL -De negenjarige John Adams uit Leicesters hire heeft het nu al verder geschopt dan zijn meester van de basisschool. Hij slaagde namelijk voor het exa men hogere wiskunde van een Engelse universiteit. Eigenlijk moetje voor zo'n examen 18 jaar zijn. John mocht dus niet mopperen toen de tafels en stoelen in die examenhal veel te groot voor hem waren. Nadat er een klein bankje was aangesleept zat hij op rozen. Hij was als een van de eersten klaar. Later wil John net als zijn pa wiskundeleraar worden. Een ander Engels wonderkind, Ruth Lawrence, had dit op haar dertiende dik voor elkaar. DOOF - Een groepje olifanten op Sumatra. is met geen stok naar een nieuw beschermd gebied te slaan. Als laatste redmiddel haalden hun redders er een groepje soortgenoten uit Thailand bij. Die zijn speciaal voor dit doel getraind. Maar de Sumatraanse flaporen verzet ten geen stap in de goede richting. Het lijkt erop dat ze het dialect van de Thaise olifant niet verstaan. Maar misschien zijn ze heel gewoon even Oost-Indisch doof. GOES - Boeken en kleren worden vaak tegen diefstal gemerkt. Wie de winkel verlaat zonder te betalen, wordt verraden door een schelle fluittoon. Ook dierentuinen en vo gels parken hebben steeds meer last van diefstal. Ouwehands Dieren park in Rhenen is het beu. Nog dit jaar wil het park beginnen met het inplanten van chips bij alle dieren om ze zo tegen diefstal te bescher men. Diefstal van dieren komt steeds meer voor. Onlangs werden uit de dierentuin van Londen vier uilen ge stolen. De dief was op een morgen door het dak het vogelhuis binnen gedrongen. Het bijzondere van deze diefstal is dat voor de vogels een losgeld wordt geëist. De dief belde een Britse krant. Als de dierentuin hem 6.280 gulden betaal de zou hij de vogels weer vrij laten. De politie is nog op zoek naar de dief en de uilen. Kenners Ook in Nederland verdwijnen veel vogels uit dierentuinen en vogelpar ken. Het safaripark 'De Beekse Bergen' mist een aantal flamingo's. De dieven zijn echte kenners. Ze hebben de mooiste exemplaren meegenomen, zegt een woordvoeder van De Beekse Bergen. Ook Ouwehands Dierenpark raakt regelmatig zeldzame vogels kwijt. Directeur Baars van het park denkt dat chips de oplossing zouden kun nen zijn. Hij vertrekt deze maand naar Amerika om over aankoop te praten. Een apparaat om de chips te 'lezen' kost drieduizend gulden. De chip zelf kost 50 cent. Operatie Natuurlijk moet de chip dan nog bij het dier ingeplant worden. Dit ge beurt door middel van een eenvoudi ge operatie. Deze operatie doet het dier geen kwaad. In de chip kan al lerlei informatie worden 'gestopt' over het dier. Dieven kunnen de chips niet zonder hulp van een dierenarts verwijderen. De politie en douane zouden scan ners moeten bezitten om de chips op te zoeken. De opsporing van gesto len dieren zou dan een stuk gemak kelijker worden. De andere dierentuinen in Neder land wachten met spanning het ex periment in Rhenen af. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131. Wie nog iets wil schrijven over deze Krullebak kan dat doen tot en met woendsdag 30 september. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1