Ik zal opnieuw Turks leren en een rok lenen Een gids in je oor Duizelig achter mijn instrument Schiphol EE m Ver weg KRULLEBAK DINSDAG 4 AUGUSTUS in beeld Andre Volten Op de Vlissingse Boulevard staat een vreemd kunstwerk. Het is een 18 meter hoge zuil. Gemaakt van glimmend staal. De zuil is aan één kant open. Het heeft een u-vorm die naar boven toe steeds dunner wordt. In deze buis zitten twee schijnwerpers, die naar boven schijnen. Het licht komt ook door de opening, als je vanaf de Coosje Busken- straat (vanaf de bioscoop) loopt zie je het het beste. Zelfs 's avonds. Het beeld is ontworpen door André Volten. Een beken de beeldhouwer uit Amster dam. Een fabriek uit Goes (AKF) heeft het beeld afge maakt. Het is van roestvrij staal, want het staat pal aan de zee. Het beeld is zo groot omdat de gebouwen in de buurt ook zo groot zijn. Anders zou het niet opvallen. ,,Je kunt het mooi of lelijk vinden, het is in elk geval apart", zegt Volten zelf. Het beeld staat er vanaf 1984. Toen bestond de Koninklijke Maat schappij De Schelde 100 jaar. De Schelde deed het beeld ca deau aan Vlissingen. Laten we hopen dat dit reusachtige kunstwerk stevig staat. Want het kan er flink stormen. Op 9 augstus is er weer een fantastisch vliegerfeest op het Vlissingse Nollestand op 20,21 en 22 augustus is er Braderie in de binnenstad. Op 22 augustus kun je lekker dansen op de markt de hele maand kun je scheepsmodellen bekijken in het Stedelijk Museum. Dat mu seum is echt de moeite waard. Let eens op het bronzen beeldje voor het museum. Het ivordt 'Sammy' genoemd en is van Herman Bisschop in de eerste helft van augustus kunt je foto's bekijken in de bibliotheek vanaf 15 augustus kun je naar de smederij aan het begin van de Walstraat. Een aantal Zeeuwse kinistejiaars vertonen dan hun kunsten •je kunt de he le maand meedoen met een beel- dentocht. Start: de VVV. Je komt dan vanzelf langs de 'Zuil van Volten', als hij niet omge waaid is. Hier staan ze nog lachend op de foto: Nathalie van Houte en de Turkse Hatice Asi uit Middelburg. Twee dikke vriendinnen van 15 en 16 jaar. Met geen trekpaarden uit elkaar te halen. Nu zijn ze door de zomervakantie ge scheiden. Want Hatice gaat acht we ken naar familie in Turkije. Dat lijkt minstens zo ver als naar een andere planeet. Als ze daaraan denken is het ook meteen uit met de pret. „Ik haat Bibliotheek. vakantie", roept het tweetal in koor, „hoe kom ik ooit zonder haar de zo mer door!" „Turkse meisjes horen thuis", weet Hatice. „Het huishouden doen, naai en, aan je uitzet werken. Ik mag ook niet zomaar de deur uit. Als ik met jongens praat heb ik zo een slechte naam. Ik ga ook nooit alleen, dat is om roddels vragen. Toch zijn mijn ouders niet echt streng. We wonen al dertien jaar hier. Ik mag dus gewoon met 'open' hoofd lopen en in een spijkerbroek. Dat is al een hoop". Moeilijke tijden dus voor Natha en Hatice. Nathalie is een echte vrijbui ter. Hatice leeft ook hier in een Turk se gemeenschap. Ze willen zoveel mogelijk samen doen. „Voor Hatice houd ik me dus altijd in", zegt Nathalie. We doen al leen wat zij mag. Zoals samen naar school, een echte boodschap doen of naar de bibliotheek. En erg veel met graffiti. Als we een leeg papier zien zijn we niet te houden. Op de kast gaat het trouwens ook goed". Als Hatice niet weg mag pennen ze met elkaar. Tien kantjes is niks. In sommige schrijfsels zit wel vier uur nachtwerk. Die lezen ze elkaar dan de andere dag voor. Nathalie is vast van plan elke dag te schrijven. Hatice heeft minder tijd. Ze somt op: „Voor oma water halen, leren melken en vast ook opnieuw Turks leren. Opletten of m'n moeder wel zelf kookt, anders lust ik het niet. En vooral nooit tegensputte ren. Dan krijg je zo een draai om je oren". Ze zal ginds toch ook maar een hoofddoek dragen. En een rok lenen. „Heerlijk om mijn familie weer te zien", zucht Hatice. „Maar zo zonder Nathalie wordt het nooit echt gaaf'. Henk van Putten, stadsbeiaardier van Vlissingen: „Ik zit hier op 40 meter boven de grond. In de toren van het stadhuis van Vlissingen. Eerst met de lift, dan een heel stuk met de trap. Onder me zie ik meeuwen dansen. Hopenlijk op de muziek van mijn klokken. Verder zie ik vooral rode daken. De Wes- terschelde ligt te glimmen. De po?it vaart naar Breskens. Op de pier zie ik het windorgel. Dit wordt door de wind bespeeld. Wat verder zie ik de twee torens van de PZEM. Met het grootste gemak zie ik de kust van België. Ik bespeel dus het carillon. Elke woensdag van half 5 tot half 6. Dat carillon is een soort rek met stokken. Aan die stokken zitten ijze ren draden vast. Die draden zitten weer vast aan klepels. Als je op de stokken slaat komen de klepels tegen de klokken. Met die 47 klokken kan ik prach tige muziek maken. Iedereen kan het horen, het kost niks. Om dit te 'leren heb ik 5 jaar op de beiaardschool in Amersfoort gezeten. Je moet me hier zien zitten. Pleisters rond m'n vingers en dop jes in m'n oren. Binnen de toren is het een hels ka baal. Onder me gaat het leventje gewoon door. Ik krijg wel eens verzoekjes. Of complimentjes door de telefoon. De ene geniet van het concertje. De an der heeft het niet in de gaten. Ik geef concerten op torens in heel Nederland en België. Meestal zie ik alleen de noten voor me. Maar in de winter kijk ik vaak naar buiten. Vooral als het gesneeuwd heeft. Als het stormt zit ik soms duizelig achter m'n in strument". Als je ooit nog eens van plan bent om zo maar eens een dagje naar Schiphol te gaan, kun je maar beter niet tot het jaar 2000 wachten. Want dan lopen er ook nog dertig miljoen vliegtuigrei zigers rond. Schiphol is vandaag de dag een rustige luchthaven: men ver wacht er dit jaar niet meer dan tien miljoen passagiers en an derhalf miljoen dagjesmensen. En de meer dan zestigduizend mannen en vrouwen die op en rond het vliegveld hun dagelijks brood verdienen, tellen al hele maal niet mee. Net zo min als de 37 miljoen tropische vissen en 6.5 miljoen kanaries die er dit jaar aan komen zwemmen en vliegen. Die dieren zijn immers zo klein dat ze nauwelijks ruimte inne men. Nou ja. achter elkaar ge legd zal het een aardige rij zijn. Hoe lang? Dat staat helaas niet te lezen in 'Schiphol en de Ne derlandse Luchtvaart'. Wel hebben de drie schrijvers Louis van BovenJoop Kamp man en Mieke Lemmens becij ferd dat er zóveel varkens via Schiphol naar België, Frank rijk, Duitsland en Italië willen, dat de dieren een rij van 2500 ki lometer kunnen vormen. Wie weet hoe lang één varken is, kan zelf uitrekenen hoeveel krul staartjes in een neusgat prik ken. Op de 128 bladzijden van 'Schiphol en de Nederlandse Luchtvaart' staan zoveel getal len dat het je duizelt. Maar wie van cijfers houdt, gaat met dit boek vanzelf rekenen. Optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, gemiddeldes berekenen en je voortdurend verbazen. Verbazen doe je je ook over de ontelbare, niet echt belangrijke zaken die met Schiphol te ma- kén hebben. Maar aardig om te weten, dat wel. In ieder geval (en daar gaat het toch vooral om) geeft dit boekje een duidelijk beeld van wat er op een wereldluchthaven alle maal gebeurt. Eigenlijk hoef je er niet eens meer te gaan kijken. Als je dat wel doet, maar eerst het boek leest en bekijkt, zal je er nog meer opvallen. Schiphol en de Nederlandse lucht vaart door Louis van Boven, Joop Kampman en Mieke Lemmens. Uit geverij Meulenhoff Informatief, Amsterdam. Prijs 34,50. Pap, zijn we d'r nog niet? Is het nog ver? Ik moet weer zo plassen. Wat is dat, die ster? Waarom kregen we geen stempel? Ik heb nog zo'n dorst. Mag het raam open mam? Ik lust geen worst! Ik zie... ik zie... Alweer stoppen? Au! Blijf van me af jij! Wanneer zijn we d'r nou?? Wandelen met een privé-gids. Een gids die spreekt en zwijgt als jij dat wil. Een gids die ook meegaat als je even op een terrasje gaat zitten. Zo'n gids kun je meekrijgen bij de Middel burgse VW. Een gids in de vorm van een cassette. Natuurlijk zijn er ook allerlei boek jes en stencils met stadswandelin gen in omloop. Maar wandelen met de cassettegids heeft beslist voorde len. Al luisterend wandel je op het ge makje verder, kijk je naar de gebou wen die worden beschreven, of zit je op een bankje om het mooie plekje eens goed te bekijken. Stadsarchivaris Peter Sijnke vertelt op de cassette over de geschiedenis van de stad en beschrijft de oude ge bouwen. Dat wordt afgewisseld met toepasselijke gedichten en muziek jes. Voordelen Middelburg is niet de enige stad die werkt met een cassettegids. Gouda was vorig jaar de eerste. Daar wordt' er inmiddels al aardig veel gebruik van gemaakt. De directeur van de VW. de heer B. Roessingh. is dan ook best tevreden. Hij noemt de voordelen: wandelen in eigen tempo, lekker even uitrusten als jij dat wil, wat eten of drinken on derweg en bovendien is de cassette gids een goede hulp voor gidsen die met een groep komen. In Gouda zijn er plannen om de mo gelijkheden uit te breiden. Zo komt de wandelaar tijdens de tocht langs een museum of oude kerk. Het zou leuk zijn als daar dan weer een cas sette was met gegevens over dat mu seum of die kerk. Even de cassette verwisselen. Na de bezichtiging de cassette weer inleve ren en de wandelgids weer aan het woord laten. Mogelijkheden genoeg dus. Het afspeelapparaat levert Gouda er ook bij. Dat is een groot voordeel. Lang niet iedere toerist heeft im mers een walkman of recorder bij zich. Misschien is dat een van de redenen waarom er in Middelburg nog niet veel naar de cassette wordt ge vraagd. Dat is jammer. Want met de cassette is het leuk wandelen door het mooie oude deel van Middel burg. Al zou de tekst op de cassette, die van een radio-uitzending is overge nomen, best wat kunnen worden bij gewerkt en uitgebreid. Van links naar rechts: Hatice Asi en Nathalie van Houte.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 4