Geen mens kan het werk van de bijen overnemen Fietser van rechts krijgt voorrang KEES KRUL Bowl VERKEERSREGELS WORDEN AANGEPAST Duidelijker Vrijen ZWERMEN PLOTS DOOD NA VLUCHT „Bijenkoninginnen mogen niet meer met vreemde darren vrijen. En landbouwers moeten sommig vergif liefst pas spuiten als de bijen 's avonds thuis zijn. Dat is niet iets fcf watje zomaar even regelt. Maar het I, is het enige wat we nu kunnen H doen." Dat is de overtuiging van A. P. Kools uit Zuidzande. Kools is voorzitter van de West- Zeeuws-Vlaamse Imkervereniging. De vijftig bijenhouders in zijn gebied houden hun kasten ongerust in de gaten. Tien dagen terug gingen hele zwermen bijen tegelijk dood na een vlucht op het karwijzaad. „Daar zat vergif op waar de bij offi cieel best tegen kan", zegt imker Kools. „We snappen er dus niets van. En we zijn ook bezorgd. Geen mens kan het werk van de bij overnemen." onvoldoende bijenbezoek krijg je misvormde appels en peren. Op ho ning hoefje natuurlijk ook niet te re kenen. Imker Kools legt uit hoe een bijen volk nog meer gevaar loopt. Bijvoor beeld de bruidsvlucht van een bijen koningin. Van kilometers ver komen de darren er op af. Die kunnen best ziektes overbrengen. Zoals de gevreesde va- roamijt, die bijen leegzuigt en ver minkt. Wanneer die andere bijen soort niet goed bij deze koningin past wordt het ook geen succes. „Misschien moeten we de sterke Ne derlandse bij weer terugkweken", zegt hij. „Mijn koningin mag dus niet zomaar op het vrijerspad." Imker Kools kiest de veilige weg. Al jarenlang koopt hij volwassen ko ninginnen van de bijenstal op Schiermonnikoog. Dat is be schermd gebied, andere bijen kun nen er niet bij. Majesteit Bij komt vorstelijk met de trein. In een soort luciferdoosje van hout met een raampje van 'kippe gaas'. Alvast drie werkbijen om voor haar te zorgen en een kruimel ho- ningdeeg voor onderweg. Plus ie mand om op de kooitjes te passen. Imker Kools: „Ik denk echt dat mijn manier werkt. Natuurlijk blijft die varoamijt een ramp. Maar als ieder een wijs met vergif omgaat heeft de bij misschien toch een kans." Stuifmeel Zo groeit een aarbei pas als er eerst stuifmeel van bloem naar bloem ver huist. Augurken willen dat ook. Na Juni begon slecht en koud, maar la ten we hopen op warmere dagen. Dan gaat zo'n bestebubbelende- beienbowl er zeker in. Nodig: 8 een half literblik ananas in stuk jes; - 250 gram verse aardbeien; - 2 flessen bronwater; - rode limonadesiroop. Was de aardbeien en snijd ze in de lengte door midden. Doe ze in een bowlschaal. Voeg de stukjes ananas en het sap toe. Schenk er 1 liter bronwater bij en zet de schaal twee uur weg. Maak van de limonadesiroop verdund met water rode ijsblokjes. Na twee uur schenk je de tweede fles bronwater in de schaal en voeg je de ijsblokjes toe. Proost... op een warme zomer. Waarschijnlijk zal in Nederland een aantal verkeersregels veranderen. Alle nieuwe regels staan in het Reglement Verkeerstekens Ver keersregels. Ze gaan pas gelden als de Tweede Kamer er over heeft ver gaderd. Daarvoor bekijken allerlei groepen die met de verkeersveiligheid te ma ken hebben het reglement. Zij kun nen dan zeggen wat ze van de nieuwe regels vinden. Of ze het er mee eens zijn of niet. Eén van deze verkeersveiligheids- groepen is de aktiegroep 'Stop de kindermoord'. Rechts .,In het reglement wordt voorgesteld om fietsers, bromfietsers en invali denvoertuigen van rechts ook voor rang te geven", vertelt Louis Poste- ma van 'Stop de kindermoord'. „Nederland is het enige land in Eu ropa waar deze regel nog niet geldt. Wij vinden het wel een goede maat regel". Voor fietsers is nog een nieuwe regel in de zaak. Fietsers die rechtsaf slaan zouden dan door het rode stop licht mogen rijden. Tenzij er een spe ciaal fietsersstoplicht staat. Voetgangers „Ook deze regel vinden we niet slecht. Het overige verkeer heeft geen last van de afslaande fiets. Al leen overstekende voetgangers kun nen daarbij een probleem zijn", zegt Louis Postema. Hij denkt daarbij vooral aan blinden en slechtzienden. Wanneer het stop licht tikt weten zij dat' ze over mogen steken. De weg is dan veilig. Maar.... met de nieuwe maatregel krijgen zij met afslaande fietsers te maken. Ze zien de fietser niet én hij is nauwelijks hoorbaar. Maximum 120 Het verhogen van de maximum snelheid tot 120 km per uur vindt de groep niet zo'n goed idee. De verlei ding wordt dan groot om overal iets harder te rijden. Ook in de bebouw de kom. „Voorlopig gelden de oude regels nog. En als de nieuwe regels komen zal daar veel 'reclame' voor gemaakt moeten worden, zodat iedereen het weet en er aan went", besluit Louis Postema. Als jij een woordenboek mocht maken, zou daar dan eekhoorn in staan? En eskimo? Wat zou je doen met echo-grafieei, eiland, eierwekker, elftalengel, envelop, escudo, en letterbak? Kinderen van Utrechtse basis scholen zouden ze weglaten. Om dat je toch wel weet wat ze bete kenen, zeiden ze. Of omdat het woorden zijn die weinig voorko men, onbeschoft zijn of in een kookboek thuis horen. Toch staan ze in het dikste, vrien delijkste, spannendste en interes- sanste kinderwoordenboek dat er is: het Van Dale Basiswoorden boek van de Nederlandse taal. Het werd geschreven en samenge steld door Monique Huijgen en Marja Verburg. Ze vinden dat in een goed woordenboek voor kin deren ook gewone woorden beho ren te staan. En zoveel mogelijk moeilijke en vreemde woorden die je in de krant of in een boek te genkomt, of op de televisie hoort. In het Van Dale Basiswoorden boek vind je van ongeveer 25.000 woorden de betekenis, en of het een werkwoord is of een zelfstan dig naamwoord of iets anders. Er staat in wat afkortingen beteke nen en spreekwoorden. Je krijgt bovendien een lijstje met Romeinse cijfers en een heel lan ge lijst met de namen van landen, steden en hoe je hun inwoners noemt. Misschien vraag je je af wat er nou zo bijzonder aan dit woordenboek is, want dat vind je toch in elk an der ook? Ja, maar niet zo! Monique Huijgen en Marja Ver burg leggen namelijk heel goed (veel duidelijker) uit wat een woord betekent. Kijk maar. In Het School woordenboek (dat je waarschijnlijk wel kent) staat achter index: naamlijst, inhouds opgave. In het Van Dale Basis woordenboek staat index: alfa betische lijst van woorden of on derwerpen in een boek. Bovendien krijg je de tip ook te kijken bij register, waar onder an dere te lezen staat: lijst met be langrijke termen of namen achter in een boek. Nog een voorbeeld: pikant. Vol gens Het Schoolwoordenboek betekent dat: een hartige of ge kruide smaak hebbend: de worst had een pikante smaak. Dat is waar. Maar wat staat in het Van Dale Basiswoordenboek? Pi kant: I (van gerechtenscherp ge kruid; 2 gezegd van iets dat je nieuwsgierigheid prikkelt omdat het iets onthult datje meestal niet te zien of te horen krijgt. Een pi kant verhaal: pikante kleding. En dat is 'waarder'. Is vrijen een pikant woord en zou het er in staan? Gauw opzoeken. Voor wie het nog niet wist, het be tekent: kussen, strelen en soms ook geslachtsgemeenschap heb ben. In andere woordenboeken is het meestal minnekozen, liefko zen. Monique Huijgen en Marja Ver burg leggen duidelijker uit en vooral veel eerlijker. Al blijft het natuurlijk jammer datje ook met hun woordenboek van pikante woorden eerst moet weten hoe je ze schrijft eer je ze op kunt zoeken. Van Dale Basiswoordenboek van de Nederlandse Taal door Monique Huij gen en Marja Verburg. Uitgeverij De Ruiter, Gorinchem. Prijs 38,50. nen; het wordt ernst het wordt menens. 'ernstig (bijvoeg!.) serieus, vol ernst er een ernstig gezicht; een ernstig woordje spreken. er'op (bijwoord) w met alles erop en eraan (uitdruk king) helemaal compleet, zonder dat er ook maar iets ontbreekt; ik wil een sorbet met alles erop en erop'uit (bijwoord) er eropuit zijn om... (uitdruk king) alle moeite doen om...; zij is eropuit om mij te dwarsbomen. e'rosie (de afslijting van land door de wind of het water. ero'tiek (de alle gevoelens van opwinding en spanning die liefde of verliefdheid je kunnen be zorgen. e'rotisch (bijvoegl.) met erotiek te maken hebbend opwindend, prikkelend. 'erratum (het errata) Latijns woord voor vergissing. Het staat soms op ecu los blaadje in een boek, waarop een fout uit dat boek verbeterd wordt, erts (het ertsen) gesteente dat veel metalen bevat, eru'diet (bijvoegl.) met veel algemene ontwikkeling, die veel geleerd en gelezen heeft ontwikkeld. er'uitzien (zag eruit, heeft eruitgezien) een bepaald uiterlijk hebben, een bepaalde indruk maken lijken er wat zie jij er netjes uit vandaag!; hij is DINSDAG 16 JUNI 1987 KRULLEBAK CN&l (CIC. CpladnUMiM. (bb) av&i KKf ffl/VL \ioctar\ajn cn StvwOCsdjA- CLlA dn. KfudLdmlc tw, TM, patoi Daan. Tucpdl t.i/. toah aak nnevt

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 3