CTffif Aai eens een krokodil Veel kleine scholen in spanning Handtekeningen Zwarte specht profiteert nog van zure regen Jurylid moet flink dwars kunnen zijn Sluiting dreigt Nieuwsgierig KRULLEBAK IN DE KLAS Zilveren boeken WATERLANDKERKJE - Met angst zien veel kleine scholen het jaar 1988 tegemoet. Als de bezuini gingsplannen van minister Deet- man doorgaan, zullen dat jaar 350 kleine scholen in Nederland hun deuren moeten sluiten. In Zeeland worden 28 basisscholen met sluiting bedreigd omdat ze te weinig leerlingen hebben. Scholen met minder dan 23 leerlingen wil de minister opheffen. Eén van de scholen die bedreigd worden is de openbare basisschool van Waterlandkerkje. „Op het ogen blik hebben we 18 leerlingen", ver telt Ted de Blieck. Hij is hoofd van de school. „Dat zijn er te weinig. Omdat er aardig wat baby's en peu ters in Waterlandkerkje wonen zou den we in 1990 dertig leerlingen heb ben. Daarom hopen we dat we mo gen blijven bestaan". Gevolgen De openbare basisschool is de enige school in het dorp. Het Zeeuwse pro vinciebestuur heeft de Tweede Ka mer gevraagd om in elk Zeeuws dorp ten minste een basisschool open te laten. „Als de laatste school op een dorp dicht gaat heeft dit grote gevolgen", zegt Ted de Blieck. Ten eerste betekent het dat de kin deren naar andere scholen moeten. Die liggen allemaal zo'n vijf kilome ter van Waterlandkerkje af. Daarnaast is het voor gezinnen met kinderen niet aantrekkelijk om op een dorp zonder school te wonen. Die blijven dus weg. Je krijgt dan een dorp met allemaal oudere inwo ners. Op kleine dorpen organiseert de school vaak koninginnedag. Ook dat zou dus verdwijnen'. OOSTKAPELLE - Het gebeurt niet elke dag dat je een krokodil kunt aaien. Zelfs al zou je op weg naar school er een tegenkomen, dan nog zou je niet snel een vrien delijke aai over zijn toch wat drei gende kop geven. Die kans krijg je wel in het Zeeuws Museum Natuurhistorie in Oost- kapelle. Daar is tot en met 27 sep tember de tentoonstelling 'Aai eens een krokodil'. Eindelijk eens een tentoonstelling waar j e niet met j e handen op j e rug hoeft te lopen. Geen vaders en moeders die steeds roepen: 'ner gens aankomen'. Wantje mag overal aankomen. Je moet zelfs overal aankomen om echt te kunnen genieten van dit ge beuren. Zo kun je het verschil voe len tussen de huid van een lam metje en dat van een krokodil. Maar ook van een olifant en van een haai. Dan blijkt de huid van de haai net schuurpapier te zijn..Heel verras send. Veel soorten huid zijn er verza meld. De tentoonstelling gaat dan ook over de huid van mens en dier. „Iedereen is nieuwsgierig", vertelt de heer W. J. Phaff. Hij is als con servator verantwoordelijk voor de tentoonstellingen in zijn museum. „Kinderen beginnen meteen alles te onderzoeken en aan alles te voe len", vertelt hij. Volwassenen blij ven meestal eerst alleen kijken. En als ze denken dat niemand op hen let gaan ze ook aan de slag". Meneer Phaff is blij met de ten toonstelling die te leen is van het Rijksmuseum in Leiden. Het is aantrekkelijk voor jong en oud. En ook voor ziende en blinde bezoe kers. Vooral kinderen leren met hun ogen, oren en handen", zegt hij. „Daarom is het belangrijk dat je overal aan mag komen. Kleine kin deren zijn ook niet gauw bang voor de grote opgezette krokodil. Ze voelen er net zo gemakkelijk aan als aan het lammetje. Oudere kinderen zijn wat terug houdender omdat ze al vaak enge verhalen over het beest hebben ge hoord". De medewerkers hebben al zoveel leuke reacties gekregen op deze voel-tentoonstelling dat ze plan nen hebben voor een soort vervolg. Ze denken aan hoeken waar je zelf aan het werk kan. Want zelf iets mogen doen blijkt heel uitnodigend te werken. WQtprlQnHlrQrVio loof Viol or niot hii Waterlandkerkje laat het er niet bij zitten. De dorpsraad hield vorige maand een handtekeningenactie. Bijna alle inwoners zetten hun hand tekening voor het behoud van de school. Een dorp zonder school is een doods dorp, vinden veel inwoners. Mocht de Tweede Kamer besluiten de laatste scholen in stand te hou den dan zullen in Zeeland toch ruim tien scholen moeten verdwijnen. „Intussen houden we goede moed en werken we rustig door", zegt Ted de Blieck", want ondanks alle sombere berichten willen we de rust op school bewaren". WEERT Dankzij de zure regen gaan zwarte spechten een stralend zonnige toekomst tegemoet. De drummers van het bosorkest le ven van kevertjes en torretjes die ze in vermolmd hout zoeken, en dat vinden ze in onze aangetaste bossen met de ogen dicht. Zoveel ligt er. Vooral de bossen in de omgeving van Weert zijn er slecht aan toe en daarom houden natuuronderzoe kers daar al twaalf jaar lang de na tuur en dus ook het aantal spech ten nauwlettend in de gaten. Toen ze pas begonnen telden ze acht broedparen. Kortgeleden waren dat er al vierentwintig. Van de zwarte specht dan, want de toestand waarbij deze vogel zich lek ker voelt is juist heel ongunstig voor die andere trommelaar, de groene specht. Daarvan daalde het aantal broedpa ren van negenenveertig naar twee- kort kort kort kort kort kort kort kort Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131. FRIET - Zo fietste hij nog op zijn driewieler in de straat en zo was hij spoorloos verdwenen, dat 3-jarige jongetje uit Haarlem. Ongerust begon iedereen te zoeken en de politie werd ingelicht. Maar het jeugdige fietsertje was nergens te vinden. Na 2 uur en 3 kwartier kreeg de politie een telefoontje. Het mannetje was 4 kilometer verder een frites-zaak binnen gereden. Hij had zo'n honger gekregen. BIJEN - Er kwam niets terecht van die voetbalwed strijd in Tsjecho-Slowakije. Nee, er waren geen lastige voetbalsupporters die heiveld op kwamen. Welwoeden- de bijen die om een of andere reden niet wilden dat de wedstrijd gespeeld werd. Tot tweemaal toe probeerde de scheidsrechter het op nieuw. Toen gaven de spelers het op en trokken hun, toch niet-gebloemde-shirts, weer uit. BLOOTJE - Geen kleren, dan niet naar school. Dat geldt al vele jaren voor een Chinese jongen die nu al 20 jaar is en nog nooit op school is geweest. Hij loopt zijn levenlang al in zijn blootje rond. Niet omdat zijn ouders geen kleren kunnen kopen, maar omdat hij van afzijn geboorte weigert kleren aan te trekken. Hij voelt zich gelukkig zo en is nog nooit ziek geweest. Kinderboeken AMSTERDAM - De spanning is er af. Vorige week maakten de Griffel jury en de Penseeljury bekend welke kinderboeken uit 1986 zij de beste van allemaal vinden. Op 29 septem ber krijgt Harriet van Reek de Gou den Griffel voor 'De avonturen van Lena Lena's en Diester Schubert voor 'Monkie', de Gouden Penseel. „Niet iedereen zal het met onze keu ze eens zijn", zegt Anne de Jager. „Maar ik vind dat we echt de aller beste boeken uitgekozen hebben". Anne de Jager is het jongste lid van de Penseeljury en ze bekeek van meer dan honderd boeken de illu straties. Zoiets doe je niet even tussendoor op een achternamiddagje. Tien keer moest ze van Ovezande op en neer naar Amsterdam waar ze met de vijf andere juryleden telkens een dag lang boeken bekeek en er over praat te. Cijfer „We gaven eerst alle boeken een cij fer. Een I als we ze meteen al heel goed vonden. Een 2 aan de boeken die we later nog eens opnieuw wil den bekijken en een 3 aan boeken die afvielen. Uiteindelijk bleven er 33 over en daaruit hebben we onze definitieve keus gemaakt". Veel mooi geïllustreerde boeken van Nederlanders kon de jury niet ont dekken in de stapel. Wel had Anne heel graag een prijs gegeven aan Wil- freda de Nie voor 'Dit verhaal gaat over een hond'. Ze vermoedt dat ze de andere juryleden niet duidelijk genoeg verteld heeft waarom ze het met stempels gemaakte boek zo bij zonder en mooi vindt. „Misschien had ik toch wat minder snel moeten toegeven. Want behalve veel lezen en goed naar anderen luis teren, is dwars als pokhout zijn een heel goede eigenschap voor een jury lid". ëntwintig. Groene spechten leven van mieren en die kunnen niet tegen een verzuurde bodem. Partij kiezen voor een van de twee soorten vogels heeft geen zin. Als we de zure regen niet kunnen stoppen, verdwijnen ze beide. De groene specht, omdat de mieren op zijn en de zwarte, omdat over een aantal jaren dood hout ook echt dood hout is. kort kort Zilveren Griffels zijn er voor 'Waar is mijn potje?' van Tony Ross, 'Zip' van Wim Hoffman, 'Ida stak een ze bra over' van Nicolaas Matsier, 'Een leeuw met lange tanden' van Dolf Verroen, 'De kluizenaar en de beer' van John Yeoman, 'Jenny en de rode storm' van Stig Ericson, 'De aard van het beest' van Janni Howker en 'Geboren worden' van Lennart Nils- son. Janosch krijgt een Zilveren Penseel voor 'Ik maak je weer beter, zei Beer' en Tonny Ross een voor 'Susan en de kwalgeest'.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1