sXffi Krista kan levens redden Meisjes worden brutaler Zadelrobben weten het niet meer Dode vis Te laat LAWINEHOND ZONDER TONNETJE DRANK OM MIDDELBURG Heus, er helpt geen moederlief aan: het aantal boefjes groeit. En het zijn niet alleen jongens die uiterst vervelend en boosaardig kattekwaad uithalen. Steeds meer meisjes tussen twaalf en achttien jaar maken zich schul dig aan misdadig gedrag. In 1980 wist de politie van 4068 meis jes zeker dat ze een misdrijf hadden begaan. In 1985 van 5970. Staatssecretaris Korte-van Hemel uil aan jeugdcriminaliteit paal en perk stellen, omdat ook op het ge bied van de misdaad jong geleerd oud gedaan is. Kapotmaken Op het ministerie van justitie heeft men bovendien onderzocht aan wel ke soorten wangedrag kinderen van twaalf tot achttien zich schuldig ma ken. Zonder betalen met de tram of bus meerijden blijkt het meest voor te komen. Maar moedwillig dingen van een an der kapot maken gebeurt ook heel veel. En teksten op muren schilde ren, mensen bedreigen, inbreken, brandstichten en stelen in winkels. Er is wel verschil tussen jongens en meisjes: meisjes doen dat alles in ie der geval minder en het gaat bij hun vooral om zwartrijden en winkeldief stal. Vrijer Adjudant Traas van de gemeentepo litie in Middelburg weet dat me vrouw Korte-van Hemel gelijk heeft, maar vindt dat het met de zoge naamde kleine misdaad in Zeeland nog wel meevalt. „Er is hier veel minder gelegenheid om slechte dingen te doen dan in grote steden als bijvoorbeeld Am sterdam", zegt hij. „Kinderen zijn er over het algemeen ook veel vrijer. En daar begint het natuurlijk mee. Als ouders alles maar goed vinden, weten hun kinde ren al gauw niet meer waar ze zich aan te houden hebben". Verkering Adjudant Traas merkt er weinig van dat steeds meer meisjes op het ver keerde pad raken. „Gelukkig maar", zegt hij. „Als een jongen verkering krijgt en steelt, moet hij daar van zijn meisje meestal mee ophouden. Anders maakt ze de verkering uit. Stel je voor dat zo'n jongen verliefd wordt op een meisje dat ook in breekt, dan gaan ze er samen mee door". Dat het in Zeeland allemaal nog meevalt, blijkt ook uit de cijfers. Toch kwamen hier in 1985 49 meisjes met de politie in aanraking. In 1980 waren dat er 'nog maar' 39. KOUDEKERKE Philip Modij- efsky uit Koudekerke slaagde on langs met zijn hond voor een bij zonder examen: het examen Lawi nehond II. Het was het derde Nederlandse team dat voor dit examen slaagde. Een team, ja. Want de baas en de hond moesten samen aan het werk. Dat doen ze trouwens al ruim 3 jaar. De baas is lid van de Reddings Honden Werkgroep Zeeland (RHWZ). De hond, de Rottweiler Krista, is al zo goed getraind dat zij overal in zetbaar is. Speuren in het bos, speuren in de duinen of speuren tussen het puin. Zij haalt er de hondsneus niet voor op. Slachtoffer De RHWZ traint daarom veel en op verschillende plaatsen. Meestal moeten de dieren op zoek naar een verstopt namaakslachtoffer. Soms is dat geen spel maar werkelijkheid. Dan wordt er hulp gevraagd bij het zoeken naar een vermist kind of in puinhopen na een explosie of aardbeving. „Ik heb het examen gedaan om ex tra ervaring op te doen", vertelt meneer Modijefski. „Het reddingswerk in de sneeuw is voor een goed getrainde hond niet zo moeilijk. Honden kunnen in de sneeuw vrij goed een spoor ruiken. Zo hoog in de bergen zijn er maar weinig andere luchtjes". Kou Het grote probleem was de kou. Temperaturen van min 20 tot min 50 graden tijdens de examenweek maakten het erg zwaar. „Maar", zegt Modijefski, „ik had er meer last van dan de hond". Krista moest slachtoffers zoeken in 4 meter hoge sneeuw. Verder stonden er onder meer gehoor- zaamheidsprpeven op het pro gramma. De baas moest ook een examen af leggen. Het omgaan met de hond was daarbij heel belangrijk. Ook kennis over het reddingswezen en EHBO werden getest. Nee, Krista is geen Sint-Bernard. Zij heeft ook geen tonnetje drank om haar nek hangen. Dat blijkt een legende te zijn. De Sint-Bernardhond is door zijn grote zware lijf helemaal geen ge schikte reddingshond. Er is wel een verhaal bekend van reddende Sint-Bernardhonden. Die leefden half in het wild rond een klooster bij de Sint-Bernard- pas. Blaffend waarschuwde ooit een hond de monniken. Die vonden toen verdwaalde reizigers in de sneeuw. Daarna deden ze de honden een tonnetje drank om. Dan hadden volgende geredden vast een drank je om warm te blijven. Voor speuracties in de sneeuw zal Krista met haar baas niet worden opgeroepen. Daar is de afstand te groot voor. Maar voor zoekacties in Nederland wordt er wel een beroep op dit tweetal gedaan. kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort i RACISME Daniel Griffin is door een Engelse rechter vrijgesproken van racisme. Hij had op school het kin derliedje 'Baa, baa black sheep' gezongen ('Bè, bè zwart schaapje'). Zijn onderwijzeres had hem aangeklaagd, omdat ze het liedje vernederend vindt voor gekleurde mensen. Daniels moeder was het helemaal niet eens en was zelfs heel blij met de prestatie van haar vijfjarig zoontje: het was voor het eerst dat Daniel - vijf jaar en geestelijk gehandicapt - een liedje zong. Vervuiling zee RENESSE De twee verhongerde zadelrobben op het strand van Re- nesse en Vrouwenpolder zijn een nieuw noodsignaal: de zeeën gaan dood. Hele stukken van de Noordzee en de Oostzee zijn binnenkort een dode- zee. Deskundigen roepen dan ook al jaren dat de vervuiling gewoon niet langer kan. Het is wel iets minder ge worden maar bij lange na niet ge noeg om de ramp te stoppen. Olieplatforms knoeien bijvoorbeeld nog steeds tienduizenden tonen olie in de Noordzee. Giftige afvalstoffen uit kunstmest komen uiteindelijk in het water. De scheepvaart is ook niet bepaald schoon. En industrieën voegen daar nog es een ontstellende plas zware metalen aan toe, zoals cadmium kwik en lood. De waarschuwende biologen krijgen nu tot hun grote schrik gelijk. Er drijven hele scheepsladingen dode vis op de Deense en Zweedse vis gronden. Noorse kreeft is niet langer rood maar zwart. Zeehondebaby's heb ben misvormde snuitjes en vinnen. Men denkt dat hun moeder ook door de vervuiling is aangetast. De robben zijn trouwens niet alleen verhongerd omdat hun voedsel is doodgegaan. Ze waren ook nog eens volkomen verdwaald. Dit soort zeehonden hoort in de Noordelijke IJszee thuis. Hun rich tingsroer is blijkbaar stuk. De politiemannen die laatst de za delrob bij Renesse van het strand haalden bleven dan ook niet lang vrolijk en opgelukt. Kort na aan komst in het Zeehondencentrum van Pieterburen overleed hun dren keling. De hulp kwam te laat. ..We waren nog wel zo blij dat we hem te pakken konden krijgen", zegt wachtmeester J. van Burg van de Schouwse rijkspolitie. „De rob was zo bang dat hij flink van zich afbeet. We hebben hem met z'n vijven moeten vangen. Jammer dat de redding is mislukt. Als politieman heb ik gewoon en met plezier mijn werk gedaan. Maar eenmaal thuis zie je als mens achter dit dode dier evengoed die verziekte zee". ZOENENHet ministerie van wvc heeft een boekje uit gegeven waarmee jongens en meisjes van veertien tot achttien jaar wat gemakkelijker hun moeilijke leven aan zouden moeten kunnen. Hoe moeilijk sommige jon geren het hebben blijkt uit een vraaggesprek met een meisje over liefdesproblemen: „Hoe vaak ik niet met een jongen heb staan zoenen, terwijl ik het een figuur vond om van over mijn nek te gaan". Het boekje heet 'Waar zie je me voor aan!' en gaat over alledaagse dingen. LOB8EJOO Pooftitraot <<35ï BJ Seroo^rke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1