Hebben bekende kinderen recht op een gewoon leven? Wie heeft plek voor een kind? Kritiek mag nu in de Sovjet-Unie KINDEREN IRENE TEGEN WEEKBLAD PRIVÉ Veranderingen Boeken Gespuis Kennedy c MIDDELBURG - Er is een groot te kort aan pleeggezinnen, ook in Zee land. Dat tekort is een groot pro bleem. „De pleeggezinnen die wij hebben, zijn vol", zegt maatschap pelijk werker Flip Woltering. „En er wachten iedere week wel een paar kinderen op een nieuw adres". Woltering is een van de medewer kers van de Zeeuwse Centrale voor Pleegzorg. Deze centrale zoekt een geschikte plaats voor kinderen die era poosje ergens anders moeten iconen. „Dat zoeken wordt steeds moeilij ker", vertelt hij. „Vooral omdat niet ieder kind in ieder pleeggezin past. We zoeken een plekje dat zo goed mogelijk past bij het kind. Vooral voor kinderen boven de 12 jaar valt dat niet mee". Ruzie Er zijn nogal wat kinderen die voor korte of langere tijd niet thuis kun nen blijven wonen. Dat kan verschil lende oorzaken hebben. Het kan bijvoorbeeld zijn omdat er veel ruzie is thuis, of omdat de ou ders door ziekte of andere narigheid een poosje niet zelf voor hun kind kunnen zorgen. Het kind komt dan, als er tenminste een plaatsje is, in een ander gezin. Dat valt heus niet mee. Niet voor het pleegkind en niet voor het pleegge zin. Het pleegkind heeft vaak al heel wat meegemaakt. Vaak ook zou het veel liever bij de eigen vader of moeder wonen. Verdriet Hoe pleegouders ook hun best doen, soms gaat het echt niet. Het kind moet dan weer naar een ander adres. Dat geeft extra verdriet, r zijn pleegouders die daar zo van schrikken dat ze het niet nog eens willen proberen. „Ze voelen zich dan schuldig en dat is helemaal niet nodig", vertelt Els Verhage. Ook zij werkt bij de Centra le Pleegzorg in Middelburg. Zij legt uit dat heel wat mensen pleegouder kunnen worden. Je hoeft er niet voor gestudeerd te hebben. Je hoeft niet rijk te zijn of een groot huis te hebben. Je hoeft er zelfs niet per se voor getrouwd te zijn. Je moet wel een beetje warmte en liefde over hebben. Folders ..Ja", zegt Els beslist, „er moeten nog veel mensen zijn die een prima Pleegouder zouden zijn. We moeten ze alleen nog vinden". De centrale doet er alles aan om zich zo veel mogelijk bekend te maken. Met posters, folders en advertenties proberen de medewerkers iedereen te informeren. Dan kun je alleen nog maar wachten tot nieuwe pleegouders 'ja' zeggen. Prinses Irene in 1984 met haar kinderen Margarita (rJaime tl.) en M aria-C ar olina. AMSTERDAM Donderdag zal de Amsterdamse rechtbank uit spraak doen over de zaak van de kinderen van 'prinses' Irene tegen het weekblad Privé. De kinderen worden regelmatig lastig gevallen door journalisten en fotografen van dit weekblad. Eerder al deed Irene een poging om hier van af te komen. Privé mocht een fotoreportage ma ken van het gezin. In ruil daarvoor beloofden ze Irene en haar kinde ren met rust te laten. Deze afspraak werd niet officieel opgeschreven en al gauw verbrak Privé de belofte. Weer werden de kinderen dagenlang achtervolgd. Na schooltijd werden ze opge wacht en bespied door verslagge vers die zich in bosjes en auto's hadden verstopt. Eigen leven „Dit is voor iedereen en zeker voor kinderen afschuwelijk", vertelt mr. Minderhoud. Hij is advocaat in Middelburg. „In de grondwet staat dat iedereen recht heeft op eerbiediging van zijn persoonlijke levenssfeer. Dat betekent dat iedereen recht heeft op zijn eigen leven. Nu is het zo, dat bekende mensen in wezen minder beschermd zijn. Zij treden meer naar voren". Het wel of niet mogen drukken van foto's is beter geregeld. Een foto mag niet in een krant of weekblad worden afgedrukt zon der de toestemming van degene die er op staat. Voor Irene en haar kinderen was de maat vol. In Privé verscheen een verhaal over Carlos, de oudste zoon. Hij zou ruzie hebben met z'n broertje en zusjes en daarom op een aparte school gaan. Dit artikel maakte dat Irene en haar kinderen naar de rechter stapten. Hun advocaat maakte donderdag hun eis bekend. Iedere keer dat het blad Privé de kinde ren in hun eigen levenssfeer lastig valt moet er een dwangsom van 500.000 worden betaald. Donderdag zal de Amsterdamse rechtbank over deze zaak beslis sen. kort kort kort kort kort kort kort kort FOUTJE - Vergissen is menselijk, dacht ook de eindre dacteur van een grote krant in Japan. Maar zijn vergis sing kostte hem wel zijn baan. Hij had namelijk de on derschriften bij twee foto's in de krant verwisseld. Zo verwisselde hij de Japanse keizer met diens jongere broer. En dat kan dus echt niet in Japan. SCHEVER - Je vergist je trouwens ook als je denkt dat de toren van Pisa de scheefste toren van de wereld is. In Ahlerich Ostendorp in West-Duitsland staat een toren die nog schever is. De toren lijkt wel minder scheef dan zijn beroemde broer of zus) in Pisa. Maar, zeggen mensen uit het Duit se dorpje, dat komt omdat onze toren niet zo hoog is. Het is wel de vraag welke toren het het langste uithoudt. Want de Duitse toren wordt ieder jaar wel erg veel sche ver. RING - Pas bij haar thuiskomst ontdekte die mevrouw MOSKOU - Niemand heeft het recht de doodstraf over de mensheid uit te spreken. Ook de president van de Sovjet-Unie niet. Dat (ongeveer) zei Michail Gorbats- jov vorige maand tegen 1200 in vloedrijke mannen en vrouwen uit 90 landen. De Russische leider be doelde er mee dat een derde wereld oorlog nooit zal mogen uitbreken. Hoe gemeend zijn woorden zijn, is een vraag waar hij alleen voorlopig het antwoord op weet. In ieder geval hebben zijn verrassende woorden veel verwarring veroorzaakt in de westerse landen. Een paar maanden geleden zorgde Gorbatsjov eveneens voor veel ver warring door te zeggen dat er in de Sovjet-Unie zelf veel zou gaan veran deren. Volgens westerse journalisten in Rusland heeft hij de daad bij het woord gevoegd. Zo zagen kortgeleden Russen voor het eerst van hun leven echte discus sieprogramma's op de televisie. Het journaal bracht beelden van demon straties in Moskou. Journalisten van kranten, televisie en radio kregen van Gorbatsjov te horen dat ze niet bang moeten zijn om kritiek te leveren. Dat betekent ook dat ooit verboden boeken weer- of voor het eerst - gelezen mogen worden. Honderdveertig mensen die het in het verleden gewaagd hadden te zeggen wat er in Rusland niet deug de - en daarom gevangen waren ge zet - werden plotseling vrijgelaten. uit Huisduinen dat ze haar dure ring kwijt was. De ring was waarschijnlijk in een hak met sieraden terecht ge komen bij de Hema. Ze had daar tenminste naar harte lust goedkope ringen staan passen. Nee, in de hak was de ring niet te vinden. De winkeljuf frouw dacht dat ze hem net verkocht had aan een klein meisje, voorf 2,75. De mevrouw heeft een advertentie in de krant gezet en het meisje een mooie andere ring be loofd. HAAR - Eindelijk mogen kinderen in Taiwan nu ook hun haar laten groeien. Tot nu toe mochten jongens hun haar maar 3 centimeter laten worden. Bij meisjes mocht het haar maar 1 centimeter onder de oorlel uitkomen. Niet iedereen is blij met het einde van het groeiverbod. Tegenstanders zijn bang dat de achterste kinderen in de klas straks niet meer op het bord kunnen kijken, om dat ze tegen al dat opgestoken haar zitten aan te kijken. Toch blijken niet alle Russen geluk kig met de vernieuwingen in hun land. Liefhebbers van disco, rock en roll, reggae of punk worden sinds kort lastig gevallen en in elkaar ge slagen door jeugdbenden die vinden dat de regering 'dat gespuis' moet (opsluiten. 'Ook in de fabrieken vinden sommi gen dat Gorbatsjov op de verkeerde weg is. Men neemt hem kwalijk dat hij gezegd heeft dat er beter en har der gewerkt moet worden. Dat te laatkomen en zomaar van het werk wegblijven er niet meer bij is. En dat wie niet horen wil, maar moet voe len: minder loon en zelfs ontslag. In de twee jaar dat Gorbatsjov de be langrijkste man van zijn land is, heeft hij al zoveel teweeggebracht dat een Nederlandse Ruslandken ner hem onlangs vergeleek met Ken nedy. De Amerikaanse president die ruim twintig jaar geleden een derde wereldoorlog voorkwam. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1